Neznámí výrobci: VK Mobile – véčka s nápadem

O dalším neznámém výrobci není v našich končinách téměř slyšet. Ale pokud se na společnost VK Mobile podíváme blíže, zjistíme, že má ve světě mobilních telefonů rozhodně své místo.
Neznámí výrobci: VK Mobile – véčka s nápadem
Kapitoly článku

Historie

Společnost VK Mobile byla založena v roce 1997 v Jižní Koreji. Začínala jako výrobce polymerových bateriíí, které časem vystřídaly baterie PLIB (Polymer Lithium-Ion Battery). Jejich technologii si firma sama vyvinula a nechala také v roce 2000 patentovat. První mobilní telefony pro sítě GSM VK Mobile představil v roce 2001. Společnost se postupně rozvíjela, otevřela své výrobní haly v Číně, vybudovala zastoupení v Hong Kongu, Thajsku, na Tchajwanu, v Rusku i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Firma své obchodní aktivity rozvíjí i na africkém a americkém kontinentu. Své zastoupení má i pro některé evropské země, např. pro Francii, Velkou Británii, Itálii nebo Německo. V České republice byste zastoupení hledali marně, ale do sousedního Německa to není tak daleko a je proto možné, že se s telefony VK Mobile setkáte i osobně.

Vysouvací dvojka

První v řadě modelů VK Mobile, který zmíníme, nese označení VK900. Jedná se o triální telefon vysouvací konstrukce, který svým vzhledem nápadně připomíná některé telefony značky Samsung. Rozměry telefonu jsou díky konstrukci sympatických 90 × 45 × 25 mm při hmotnosti 102 gramů. Model má jen jeden, ale zato kvalitní a velký displej. Je aktivní, má rozlišení 176 × 220 obrazových bodů a dokáže zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Top model VK900

Směrem ke špičkovým modelům tento telefon posouvá také vestavěný fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu, který je spolu s miniaturním zrcátkem a bleskem umístěn na zadní straně telefonu. K dispozici je 60 MB sdílené paměti, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty miniSD. Pro ni je štěrbina na pravém boku telefonu.

Paměť nabízí kromě ukládání fotografií a videozáznamů také 500 míst pro telefonní seznam. Pozadu telefon nezůstává ani v datových funkcích. K dispozici je infraport a USB, mobil zvládá dnes již samozřejmé GPRS třídy 10, wap 2.0 a umí také Javu 2.0. Pro vyzvánění lze využít jak 40 hlasů polyfonie, tak i zvuky ve formátu MP3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Různé pohledy na VK900 

Zajímavý je také další kousek, který je jen o málo starší než předchozí model. Jedná se taktéž o vysouvací mobil označený VK610. Je při rozměrech 84 × 43 × 23 mm a hmotnosti 83 gramů o něco málo menší a lehčí než jeho mladší kolega. Model VK610 má ale také oproti VK900 méně kvalitní displej. Je aktivní, má rozlišení 128 × 160 pixelů a dokáže rozlišit 65 tisíc barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysouvací model VK610

Nižší třídu indikuje také vestavěný fotoaparát, u něhož se musíte spokojit s VGA rozlišením. Blesk je zde ale také. Oproti předchozímu modelu chybí slot pro paměťové karty a marně byste hledali také USB konektor nebo infraport. Výhodou je naopak integrovaná anténa. Mobil VK610 podporuje wap 2.0, dokáže používat GPRS třídy 8 a má čtyřicetihlasou polyfonii. Stejně jako předchozí model je pro psaní SMS k dispozici T9.

Véčka z budoucnosti 

Není snad žádný asijský výrobce mobilů, u něhož podstatnou část produkce nepředstavují véčka. Nejinak je tomu i u VK Mobile, ale zde je asijské opomíjení klasických modelů důsledně dotaženo do konce. Mezi současnými mobily této firmy totiž nenajdeme ani jediný klasický telefon. Z řady véček vybočují jen dva předchozí modely VK900 a VK610. Na druhou stranu ale véčka VK Mobile oplývají pestrostí tvarů a barev, což plejádu telefonů příjemně oživuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kulaté véčko VK800 ve třech barvách

Jako první si představme véčko VK800. Oblé tvary, které jsou vkusně doplněny několika zajímavými detaily, dělají z tohoto véčka velmi pěkný a stylový telefon. Posteskl jsem si snad jen u externí antény, která – ačkoli také oblých tvarů – jinak velmi ladné křivky tohoto mobilu poněkud ruší. Model VK800 má rozměry 79 × 44 × 24 mm a váží 79 gramů. Na horní straně véčka najdeme vnější barevný displej, který je pasivní s rozlišením 96 x 64 obrazových bodů. Vnitřní hlavní displej, který je aktivní s rozlišením 128 × 143 pixelů, dokáže rozlišit až 262 tisíc barev.      

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
VK800 ještě jednou

Kromě vnějšího displeje je na přední straně zřetelný objektiv fotoaparátu a vedle něj umístěné přisvětlení focené scény. Fotoaparát disponuje rozlišením 1,3 Mpx, má čtyřnásobný zoom a dokáže nahrávat i video. Dále je tu GPRS třídy 10, podpora wapu 2.0 a také nezbytná Java 2.0. Pro vyzvánění lze použít MP3 soubory nebo čtyřicetihlasou polyfonii. Příjemně potěší 64 MB sdílené paměti. Model se dodává v několika barevných variantách, z nichž rozhodně nejzajímavější je červená metalíza.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kovově stříbrné véčko VK580

Rovněž další véčko s označením VK580 osloví příznivce oblých tvarů. Tento model v kovové barvě má rozměry 76 × 44 × 19 mm a váží 75 gramů. Na přední straně je výrazný tmavý pruh ve tvaru vlny, do něhož je zakomponován vnější barevný displej o rozlišení 96 × 64 pixelů. Na přední straně je také objektiv vestavěného fotoaparátu.

Uvnitř je ukryt hlavní displej s rozlišením 128 × 143 obrazových bodů, který je ale pasivní a umí pracovat s pětašedesáti tisíci barvami. Svojí výbavou se VK580 řadí už spíše k mobilům střední a nižší třídy. Podporuje wap 1.2.1, používá GPRS třídy 10 a umí se rozeznít čtyřiceti hlasy polyfonního vyzvánění. Poněkud zvláštní je použití slovníku Zi, což mírně kontrastuje s předchozími modely, ale lze se to zdůvodnit nejspíš postupným vývojem.


V další kapitole se podíváme na celou spoustu zajímavých véček a také na mobilní přístroje pro sítě CDMA

Témata článku: VK Mobile, Ostatní, Nerozeznání podobný, Integrovaná anténa, MOBI, Mobil, Asijský výrobce, Nápad, Klasický model


Určitě si přečtěte