NFC klávesnice, která nepotřebuje kabely ani napájení

Klávesnice one2TOUCH je hezkou ukázkou aplikace technologie NFC v praxi. Prostě jen položte telefon mezi klávesy a pište.

Na začátku byl nápad v norské společnosti one2TOUCH. Technologie NFC je bezdrátová, nespotřebovává téměř žádnou energii a je i levná na integraci. Tak proč nevyrobit příslušenství, které bude NFC využívat přímo pro komunikaci? Tak nějak vznikla klávesnice one2TOUCH. Na rozdíl od ostatních konceptů se ale dostalo na realizaci a měla by se každou chvílí začít prodávat.

To, že nejde o pochybný produkt z Číny (i když se tam samozřejmě bude vyrábět), je vidět na první pohled. Design je totiž dílem Victora Rosenvinge ze společnosti Eker Design, která mimo jiné navrhuje třeba sportovní auta Koenigsegg.

Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice one2TOUCH je hezkou ukázkou aplikace technologie NFC

Klávesnice je celá vyrobená z gumy, takže je ohebná a odolná i proti vodě. Skládá se ze tří částí, kdy prostřední je právě kontaktní plochou pro položení telefonu, kudy pak s telefonem (a speciální aplikací, která je zatím k dispozici pouze pro Android) komunikuje přes NFC anténu. Složená má tak rozměry jen 118,1 × 65 × 17,9 mm, rozložená je pak dlouhá 341 mm a tenká 6,1 mm.

Komunikace s telefonem probíhá právě přes NFC, což má spoustu výhod. Především nepotřebujete klávesnici nijak připojovat, prostě na ni položíte telefon a píšete. Včetně toho, než se klávesnice sama zapne, trvá tento proces jednu sekundu, samotná prodleva přenesení znaku je pak neznatelných 50 ms.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice one2TOUCH v pracovní a transportní podobě

A napájení? NFC nespotřebovává téměř žádnou energii, a tak v podstatě není žádné třeba. Reálně v sobě klávesnice ukrývá malou baterii, která dodává energii na 800 hodin psaní, respektive 5 let pohotovostního režimu. V reálu vám tak určitě vydrží déle, než co si ponecháte stejný telefon. Výrobce ale prý přemýšlí i o možnosti, kdy by celou klávesnici napájel přímo telefon přes NFC.

Klávesnice by se během května měla začít prodávat v Japonsku a brzy snad dorazí i na ostatní trhy. Cena zatím není známá, ale Henning Almestrand, marketingový manažer z one2TOUCH, odhaduje cenu okolo 100 dolarů (alespoň dle rozhovoru). To není úplně málo, a tak doufejme, že šlo spíš o chybu a cena se bude pohybovat spíše v desítkách dolarů.

Klávesnice one2TOUCH vypadá nesmírně zajímavě a ukazuje možné použití NFC, které by málem nikoho nenapadlo. Možností je tady spousta, a za takovýto do jisté míry revoluční produkt to chce velký potlesk, obzvlášť, když to vypadá, že se skutečně daří jeho realizace. Budeme dělat všechno pro to, abychom si mohli klávesnici vyzkoušet na vlastní kůži.

 Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel na nearfield.cz, novém portálu o technologii NFC
Diskuze (21) Další článek: Těšme se na tisíckrát rychlejší přenos dat po síti

Témata článku: Technologie, Příslušenství, Klávesnice, Napájení, Revoluční produkt, Kabel, Kter


Určitě si přečtěte