NFC v praxi: odemkněte si mobilem

NFC brzy odsoudí klasické klíče k záhubě, bude konkurovat platebním kartám a nám usnadní život. Tak jako klientům hotelu ve Švédsku.

Jednou z deseti nových funkcí mobilního telefonu, která nám v budoucnu zpříjemní život je bezesporu Near Field Communication (NFC). S touto zkratkou se budeme setkávat stále častěji, takže pokud jste o NFC ještě neslyšeli, rovnou objasním, oč jde. NFC je technologie pro bezdrátový přenos dat na krátkou vzdálenost. Vyvinula se kombinací několika starších standardů a díky sjednocení protokolů výrazně ulehčí vzájemnou interakci přístroje uživatele s dalšími NFC přístroji.

Klepněte pro větší obrázek
Ve Švédsku jsou napřed, mají LTE a teď i NFC

NFC umožňuje rychlé spojení, odeslání, příjem i sdílení předem definovaných dat, sloužících pro identifikaci, šíření souborů či v budoucnosti pro bezpečné a rychlé platby. NFC využívá frekvenci 13,56 MHz, data přenáší rychlostí do 424 kbit/s a pracuje do vzdálenosti jednotek cm (zhruba do 10 cm). Technologie je definovaná mezinárodními standardy ISO, ECMA či ETSI. NFC může být použito v mnoha zařízeních, od mobilních telefonů, digitálních kamer, klíčů, různých identifikačních karet až po reklamní poutače.

Klíče patří minulosti, budoucnost má zkratku NFC

Tolik teorie, my si ale vše ukážeme v praxi, tedy lépe řečeno – podíváme se do Švédska, kde NFC testují v ostrém provozu. „Komunikaci v blízkém poli“ zkoušejí v běžném provozu ve Stockholmu, konkrétně v hotelu Clarion, což je součást největšího řetězce hotelů ve Skandinávii. Dodavatelem technologie NFC je v tomto případě společnost Assa Abloy, která působí i u nás a na Slovensku, na projektu ale spoluprací ještě další tři společnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Near Field Communication v praxi - žádné klíče tak jak je známe, stačí mobil s klíčem elektronickým

Mezi nimi je i mobilní operátor TeliaSonera, který není čtenářům MobilManie tak úplně neznámý. Ten totiž rozjel úplně první komerční síť LTE na světě právě ve Stockholmu a v norském Oslo loni v prosinci. Ale zpět k NFC. Na tomto poli je tedy průkopníkem Clarion Hotel, který technologii bude používat následující čtyři měsíce v pilotním provozu a osvědčí-li se, nabídne ji svým zákazníkům jako nový standard.


Stockholmský Clarion je úplně první „NFC-přátelský“ hotel na světě

V Clarionu nahrazuje NFC klasické klíče od pokoje, ve spojení s mobilem nabízí ale zákazníkům hotelu mnohem více. Už žádné čekání ve frontách na recepci říká propagační video – to patří minulosti. Pokoj si klienti mohou zamluvit na internetu či přes cestovku, přičemž potvrzení rezervace jim dorazí na mobil. V den zahájení pobytu dostanou ještě uvítací zprávu a virtuální klíč od pokoje je jim zaslán rovněž přímo do mobilu podporující technologii NFC.

V hotelu se pak už nemusí zdržovat na recepci, ale mohou jít přímo na pokoj. Dveře otevřou jednoduše přiložením mobilu na „zámek“ dveří a při opuštění hotelu se mohou opět odhlásit svépomocí. Stačí přiložit telefon ke čtecímu zařízení v hale a odchod potvrdit. Veškerá data jsou shromažďována vyhodnocována interním informačním systémem a jak říká Marcus Majewski, generální manažer hotelu, personál tak má více času věnovat se jednotlivým klientům.

Dveře odmykej, nákupy plať, klíče a hotovost netřeba

Následuje Daniel Berg, vice president Assa Abloy, což je přední světový výrobce a dodavatel komplexního řešení uzamykacích dveřních systémů. Ten hledí dále do budoucnosti a nabízí svět, ve kterém to nebudou jen dveře hotelového pokoje, které otevřete mobilem, ale také dveře od domu, kanceláře, auta, atd. Technologie NFC se ale dá využít i jinak, třeba při platbách v obchodě nebo v dopravních prostředcích.


NFC nám může usnadnit život, mohlo by to vypadat třeba nějak takto

Výhodou je, že pro využití NFC lze teoreticky použít úplně každý mobil, stačilo by ji implementovat do obyčejné SIM karty. Například tuzemský T-Mobile NFC zkoušel, vybraným zaměstnancům dal SIM karty podporující NFC a ti je pak používali pro identifikaci při vstupu do budovy a pro placení v kantýně. Technologie NFC ale nemusí být jen na SIM, lze ji implementovat přímo do mobilu. Těch v současnosti zase tolik není, a tak Clarion Hotel poskytl na testování mobily čtyřem stovkám svým věrných klientů.

Na dalším videu můžete pak vidět, jak by nám masové nasazení NFC usnadnilo život. Jednoduše už by nebyly potřeba žádné klíče, stačil by mobilní telefon. Možná si říkáte, že by to vážně bylo skvělé, ale měli byste strach ze zneužití, kdyby vám telefon někdo ukradl. Na to v Assa Abloy myslí také, takový telefon by se prostě zablokoval na dálku. Tak co myslíte, líbilo by se vám používat mobil místo klíčů?

Diskuze (19) Další článek: Tactile+Plus: skutečná tlačítka pro dotykový displej

Témata článku: Technologie, Ostatní, Telia, Marcus, MOBI, Poutač, BERG, Reklamní poutač, Komerční síť, Generální manažer, Masové nasazení, Rychlé spojení, ETSI, Propagační video, Čtecí zařízení, Mobil, Mobil podporující


Určitě si přečtěte