Už žádné hrabání na vlastním písečku. Health Connect od Googlu propojí fitness aplikace různých výrobců

  • Google Fit, Fitbit, Samsung Health, Strava, Withings...
  • Zdravotních aplikací je nepočítaně, snad každý výrobce má tu svou
  • Google je však již brzy propojí, abyste mohli používat svou oblíbenou

Na Android existují stovky možná až tisíce různých aplikací, které vám evidují ušlé kroky, cvičení a naměřená zdravotní data. Ta většinou pochází z nositelností, přičemž každý výrobce používá jinou aplikaci, a pokud chcete data mezi více aplikacemi propojit, třeba nahrát do své oblíbené, často vůbec nepochodíte. Tento aplikační „guláš“ chce napravit aplikace Health Connect od Googlu, která slouží jako jakýsi hub pro další zdravotní a fitness aplikace na Androidu.

Google opět úzce spolupracoval se Samsungem, takže platforma Health Connect bude v základu podporovat aplikaci Samsung Health, Fitbit a výhledově i další zdravotní aplikace. Už na prezentaci Googlu byla potvrzena spolupráce s aplikacemi Leap Fitness, MyFitnessPal, Strava, Flo a Withings, brzy by se k nim měly přidat i další...

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá obrazovka, na které povolujete přístup k dalším nainstalovaným aplikacím. Po kliknutí na název aplikace navíc ještě můžete povolit nebo zamítnout přístup k jednotlivým měřeným parametrům (Obr.: Google Play)

Bude záležet jen na tom, zda jejich vývojáři do aplikace přidají softwarový modul využívající nové API, který umožní obousměrnou datovou komunikaci. Health Connect totiž zvládne uložit data z jedné služby a poskytnout je jiné aplikaci, komunikace tedy bude vždy obousměrná. V ideálním případě tedy bude na vás, kterou ze zdravotních aplikací budete chtít používat. Nebudete tedy již jakýmsi „rukojmím“ mobilní výrobců, kteří vás u svých zařízení nutí používat také své aplikace. Ty totiž nemusí vyhovovat všem.

Health Connect bude ze začátku monitorovat údaje typu:

  • Aktivita - běh, cvičení, rychlost, kroky, převýšení, poschodí, VO2 Max
  • Tělesné míry - váha, výška, tělesný tuk, objem kostí, voda v těle
  • Spánek - délka, typ a efektivita
  • Životní funkce - glukóza v krvi, teplota, okysličení krve, tep, tlak, HRV
  • Sledování cyklu - menstruace, ovulační test, sexuální aktivita, apod.
  • Výživa - příjem tekutin, jídla (kalorie)

Google u aplikace Health Connect vyzdvihuje bezpečí uložených dat (podporováno bude přes 50 různých hodnot), a také transparentnost s jejich nakládáním. Přímo v aplikaci uvidíte, které aplikace mají povolení číst či sdílet vaše zdravotní data. Jedním kliknutím bude možné toto oprávnění s okamžitou platností zrušit. Aplikace Health Connect je již k dispozici v předběžném přístupu na Google Play, zatím však neexistují aplikace třetích stran, s nimiž by byla kompatibilní. Ostrý start služby je v plánu letos na podzim.

Představení Health Connect API pro Android:

Zdroj Googleblog

Diskuze (18) Další článek: Řemínek Aura Strap 2 udělá z Apple Watch doplněk nejen pro kulturisty. Změří svaly i tuk

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , , F +, Aplikace, Data, Transparentnost, Píseček, FIT, Výrobce, Android Developer, API, Samsung Health, Go Pro, Fitness, Googleblog,