Nikdy to nevzdáme. Huawei si chce udržet bohatou Evropu, postaví zde továrnu na 5G komponenty

Ani po vlně amerických sankcí a omezení z důvodu bezpečnosti se čínský technologický podnik Huawei nechce vzdát lukrativního evropského trhu. Ten je pro firmu společně s domácím čínským nejdůležitější na světě. Huawei proto chce ve Francii rozjet výrobu technologií pro 5G sítě a v Evropě spustit expanzi v cloudovém byznysu. „Nikdy to nevzdáme. Sankce nás pouze motivovaly se více snažit,“ řekl pro magazín e15 Tony Jin, ředitel Huawei pro vnější vztahy v Evropě.

Společnost Huawei oznámila plány na stavbu francouzské továrny už na přelomu let 2020 a 2021 s tím, že půjde o vůbec první její podnik tohoto druhu na území starého kontinentu. Od té doby ale bylo kolem projektu ticho. „Přípravy běží, stavět budeme poblíž Štrasburku. Zahájení proběhne v roce 2024,“ tvrdí Jin. Čínský podnik má do projektu vložit 200 milionů eur, necelých pět miliard korun.

Továrna má být reakcí na bezpečnostní obavy mnohých evropských států z možné kontroly klíčových technologií čínským režimem. To, že se vybavení pro sítě 5G bude vyrábět ve Francii, má podle představ Huawei zajistit větší transparentnost než produkce v Číně. Počítá také s vytvořením místního dodavatelského řetězce.

Společnost zatím v Evropě provozuje distribuční centrum poblíž Budapešti, kde síťové technologie pouze kompletuje a rozesílá zákazníkům včetně těch českých. Zda ale evropská továrna někoho obměkčí, není vůbec jisté.

Operátoři ze svých sítí Huawei vyhodit nechtějí

Huawei v roce 2019 v Bruselu otevřela takzvané kyberbezpečnostní transparenční centrum, kde si operátoři a zástupci státní správy mohou vyzkoušet bezpečnost jejích zařízení a nahlédnout do zdrojových kódů. Čínské dodavatele přesto od té doby ve svých klíčových sítích v různých formách omezily Švédsko, Velká Británie, Portugalsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva, Itálie, Estonsko, Dánsko a Francie.

Ekonomicky důležité Německo navzdory tlaku Evropské komise a NATO stále vzdoruje, protože chce s Čínou udržovat dobré obchodní vztahy. „V roce 2022 běželo 59 procent prvků bezdrátových částí sítí v Německu na čínských dodavatelích,“ uvádí telekomunikační analytik John Strand z firmy Strand Consult.

V Česku už od konce roku 2018 platí bezpečnostní varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Huawei a další čínskou společností, ZTE. Výslovně jejich výrobky nezakazuje, předepisuje ale českým firmám, které technologie těchto dvou čínských korporací chtějí použít, vypracování analýzy rizik. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který právě vzniká, by ale NÚKIB mohl dát možnost z jeho pohledu rizikové dodavatele v kritické infrastruktuře zakázat, nebo alespoň omezit.

Například velcí i menší operátoři si ale zákazy dodavatelů nepřejí, mimo jiné z důvodů vysokých nákladů na odstranění technologií. „Mnoho poskytovatelů bude čelit závažným výzvám a bude stagnovat, co se týče výstavby a zlepšování sítí. A řada poskytovatelů svá podnikání ukončí,“ hrozí prezident Českého telekomunikačního klastru Martin Tuzar.

Huawei Cloud chce konkurovat Googlu

Huawei se kvůli ohrožení tradičního telekomunikačního byznysu snaží angažovat v nových sektorech. Firma začátkem letošního roku v Evropě oznámila rozjezd Huawei Cloudu, který už pár let provozuje v Číně. Má jít o konkurenci Amazonu, Microsoftu nebo Googlu.

Huawei postupně spouští datová centra, odkud cloud zákazníkům v Evropě poskytuje. V únoru za 150 milionů eur zprovoznila datacentrum v Irsku, v červenci přibyl Istanbul a v přípravě jsou Paříž a Amsterdam. „I když čelíme jistým výzvám, v investicích v Evropě budeme pokračovat, nejenom v cloudu,“ sdělil e15 s odkazem na zákazy a bezpečnostní varování Jim Lu, prezident Huawei pro Evropu.

Článek vyšel také na webu e15.cz

Diskuze (11) Další článek: Jak by hodinkám Apple Watch slušel Android? Světová dvojka se vrátila v čase, navrch přidala slot pro nanoSIM

Témata článku: Huawei, , , , , , , , Litva, John Strand, Dánsko, NATO, Posta, Paříž, Portugalsko, Lotyšsko, Francie, Itálie, Strand Consult, Brusel, Irsko, Továrna, Velká Británie, Síť, Česká republika