Nikomu nepřeposílejte autorizační kódy z SMS zpráv. Vodafone varuje před rozšířeným podvodem

Nikomu nepřeposílejte autorizační kódy z SMS zpráv. Vodafone varuje před rozšířeným podvodem

Vodafone vydal varování před podvody typu „phishing“ – vylákání ověřovacích údajů za účelem podvodu. Tento typ podvodu se rozmáhá v poslední době hlavně kvůli zavedení dvoufázového ověření, kdy právě „druhou fází“ identifikace uživatele bývá obvykle jeho mobilní telefonní číslo.

Klepněte pro větší obrázek

Podvodníci se snaží oběť oklamat tak, že se vydávají za její známý kontakt (kamaráda, známého, kolegu) na Messengeru, WhatsApp nebo jiné komunikační platformě a žádají o přeposlání autorizačního kódu, který následně oběti dorazí v SMS zprávě na její mobilní číslo.

V tu chvíli už mohou být útočníci například na půl cesty ke zneužití platební karty nebo jinému podvodu a poslední bariérou, která je od dokonaného činu dělí, je právě ověřovací kód poslaný na mobilní číslo přiřazené k napadenému účtu.

Jednoduchost platby její největší slabinou

„Obvykle je žádost formulována tak, že vám někdo omylem poslal kód, který mu máte pouze přeposlat. Často se odesílatel tváří jako váš kamarád, jde však o podvodníka, který si vytvořil falešný profil, který pouze napodobuje účet vašeho kamaráda,“ vysvětluje princip podvodu operátor Vodafone, který upozorňuje na zvýšený výskyt phishingových podvodů.

Operátor proto důrazně varuje před jakýmkoli přeposíláním bezpečnostních PINů nebo ověřovacích kódů, které dorazí jako SMS na vaše mobilní číslo. Kód se dá totiž zneužít i při provádění mobilních plateb (tzv. m-plateb), tedy takových, které probíhají při nákupu na internetu pomocí zadání mobilního čísla a zadaná částka se pak vyúčtuje připočtením k faktuře za mobilní služby nebo se strhne z předplaceného kreditu.

Názorná ukázka podvodu s vylákáním autorizačního kódu:

„U placení přes m-platby vás na začátku SMS informujeme, že autorizační kód je určený jen pro vás. Pokud jste platbu nechtěli využít sami, nikomu kód neříkejte, bez zadání autorizačního kódu se nic nestane,“ radí Vodafone. Takovou SMS můžete klidně smazat, bez kódu se útočníkům m-platbu nepodaří dokončit. Pokud m-platby vůbec neplánujete používat, můžete je pro jistotu zcela zablokovat v aplikaci Můj Vodafone.

Co je to m-platba a jak funguje:

  • způsob, jak platit za internetové nákupy u partnerů operátora online z mobilu, tabletu nebo počítače (neplést s NFC platbami na terminálu v kamenném obchodě)
  • částka platby se strhává z kreditu u předplacených karet, nebo se připíše k vyúčtování u paušálních tarifů
  • výhodou platby je, že kromě mobilního telefonního čísla se nemusí uvádět žádné jiné osobní údaje
  • platba se provádí pouze na základě mobilního čísla a autorizačního kódu, který na dané číslo přijde SMSkou
  • Kód má platnost 15 minut a jsou nastaveny bezpečnostní maximální limity prováděných plateb (u Vodafonu maximální limit pro platbu v rámci jednoho nákupu 1 200 Kč, měsíční limit na všechny m-platby potom 5 000 Kč)
Diskuze (10) Další článek: Google už dovolí volat i z Gmailu. Z mailového klienta se stává hub pro ostatní služby

Témata článku: Vodafone, WhatsApp, NFC, SMS, Internet, Messenger, Bezpečnost, m-platby, Podvod, Zabezpečení, Hrozba, Zranitelnost, Platba, Kód, Číslo, Telefonní číslo, Mobilní číslo, Kamarád, Vodafone — Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice