Nižší pokuty za předčasné ukončení smlouvy u operátora začnou platit až od dubna

Nižší pokuty za předčasné ukončení smlouvy u operátora začnou platit až od dubna

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník ukončit smlouvu s operátorem uzavřenou na dobu určitou, musí operátorovi uhradit pokutu ve výši 20 % zbývajícího závazku. To ve velké míře brání přechodu zákazníků od jednoho operátora ke druhému, protože v daném okamžiku jsou na trhu v průměru pouze 4 % „volných“ paušálních zákazníků, kterým zrovna končí smlouva.

Snadnější přechod mezi operátory má garantovat novela zákona o elektronických komunikacích, na které už několik měsíců pracuje poslanecká sněmovna. Kvůli průtahům v legislativním procesu se očekává, že novela začne platit až dubnu roku 2020. Odklad navrhl ve druhém čtení poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který chce dát operátorům dostatek času na to, aby se na změny připravili. Původně měla novela začít platit od ledna.

Hlavní změnou je snížení výše pokuty za předčasné ukončení smlouvy ze současných 20 % nově na 5 %. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Zároveň se zkrátí lhůta pro přenos čísla k jinému operátorovi ze současných deseti dní nově na dva pracovní dny. Zákazník pro změnu nebude muset kontaktovat stávajícího operátora. Novelu by měla sněmovna definitivně schválit v září.

Diskuze (33) Další článek: Bez rámečků, brady, výřezu i průstřelu. Takový má být Samsung Galaxy A100

Témata článku: Operátoři, ZoEK, Legislativa, Pokuta, Pře, Poslanec, Novela, Plát, Operátor, Úkon, Zákazníci, Hnutí ANO, Smlouva, Ukončování, Ukončení, Předčasné ukončení, Ukončení smlouvy, Poslanecká sněmovna


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz