Nokia 1680 classic: nejen pro děti (test)

Přichází Nokia 1680 Classic, která se řadí do kategorie nejlevnějších low-endů. Co zajímavého nabízí a má vůbec šanci uspět?

Zažitým zvykem je, že telefony z nejnižších cenových relací umí pouze volat, posílat zprávy a maximálně tak ještě budit a fungovat jako kalendář. Proto je většinou uvádíme jako jednoduché telefony vhodné pro děti nebo seniory. Ne jinak je tomu i u nové Nokie 1680 Classic, která ovšem krom obvyklých základních funkcí překvapivě přináší i podporu EDGE a e-mailový klient.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Klíčové vlastnosti

 • rozměry: 108 × 46 × 15 mm, 74 g
 • vnitřní paměť telefonu 12,7 MB
 • VGA fotoaparát s možností natáčet video
 • podpora GPRS a EDGE
 • e-mailový klient
 • nízká cena
 • podpora Javy

Hlavní nedostatky

 • chybí bluetooth
 • chybí slot na paměťovou kartu
 • malé rozlišení displeje
 • chybí rádio
 • ne příliš kvalitní konstrukce

Nokia 1680 Classic
Klepněte pro větší obrázekTelefon nižší třídy, který bychom sice vzhledem a základní výbavou řadili výhradně do rukou dětí, podrobnější zkoumání však prozradí, že 1680 Classic podporuje nečekaně i EDGE a má e-mailový prohlížeč.rozměry a hmotnost: 108 × 46 × 15 mm, 74 g
displej: ?'', aktivní TFT, 128 × 160, 65 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 6
paměť: 32 MB
baterie: Li-Ion 700 mAh
fotoaparát: VGA (640 × 480), video (128 × 96)
30 %
(552. místo z 897)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 1 500 Kč (2. čtvrtletí 2008)

Vzhledem neuchvátí

Ano, je to low-end a je to na něm poznat. Na první pohled plastový kryt a gumová klávesnice dávají tušit, kde se začalo se šetřením. Testovaná černá varianta působí jako levná dětská hračka, u variant barevnějších to snad bude o trochu lepší. K dispozici tedy postupně budou čtyři barevné varianty a to černá, šedá, červená a vínová. Hmotnost telefonu je solidních 74 gramů. Rozměry jsou akceptovatelné, pouze tloušťka 15 milimetrů mohla být ještě aspoň mírně zmenšena. Konstrukce telefonu je přesně taková, jakou by člověk od levného kousku očekával. Při silnějším promáčknutí podivně zavrže zadní kryt baterie, který má po zhruba dvoutýdenním používání mírnou vůli do stran (ale vrzal i předtím), nicméně žádný jiný konstrukční nedostatek, který by výrazně znepříjemňoval používání telefonu zde není, možná až na klávesnici, ale o té až za chvíli.

Telefon nemá nikde žádná boční tlačítka, pouze na pravém boku v horní části se nachází otvor se třemi konektory a to systémovým, pro nabíječku a 2,5 mm jackem pro sluchátka. S tímto sdruženým konektorem jsem se u nových Nokií setkal už poněkolikáté a pokaždé vypadá stejně, a pokaždé si stěžuji na stejnou věc. Konektor není totiž opatřen žádnou krytkou a výrazně se do něj práší. Horní strana telefonu je mírně zkosená z obou stran, z každé strany však v jiném sklonu a tak je hrana styku zkosených ploch ne uprostřed, ale cca ve třetině od zadní strany telefonu, což vytváří zajímavý efekt. Spodní strana má naopak výrazně zaoblené rohy, což je ještě opticky podpořeno oblými rýhami, které oddělují jednotlivé řady kláves. Spodní strana pak obsahuje v levém zaoblení pouze štěrbinu mikrofonu. Očko pro provlečení šňůrky je umístěno na zadní straně telefonu vpravo nahoře. Zadní straně dominuje stříbrný rámeček, v němž je osazen VGA fotoaparát se poměrně velkým a použitelným zrcátkem. Krytku nebo přisvětlovací diodu by zde hledal jenom velký optimista. Fotoaparát je tedy proti poškrábání chráněn asi milimetrovým zapuštěním pod úroveň zadního krytu. V levém spodním rohu na krytu baterie je umístěna mřížka hlasitého reproduktoru, samotná Li-Ion baterie pak má kapacitu 700 mAh, což by mělo dle výrobce vystačit na zhruba sedm hodin hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sdružený konektor by zasloužil krytku

Klávesnice telefonu je vyrobena z poměrně tuhé gumy. Řady numerických kláves jsou od sebe odděleny relativně širokou rýhou, navíc jsou jednotlivé řady mírně vykloněny ke spodní části telefonu, takže se dají dobře hmatově rozlišit. Naopak hmatem nerozlišíte přechod jednotlivých tlačítek v jedné řadě, které jsou jakoby spojené do jednoho kusu. Při psaní to však nezpůsobuje žádné potíže a na klávesnici se dá snadno zvyknout. Funkční blok klávesnice je již klasicky tvořen čtyřsměrným ovládacím tlačítkem s potvrzovacím středem a stříbrným rámečkem a dále dvěma funkčními a dvěma hovorovými tlačítky. Ovládací tlačítko a potvrzovací střed jsou vyrobeny z tvrdého plastu, zbytek bloku je opět pryžový. Celkově má klávesnice rovnoměrné podsvícení, ale bohužel všechna tlačítka se mi zdála při stisku poněkud hlučnější. Vzhledem k materiálu také dochází při stisknutí tlačítka k pohybu ostatních, jelikož jsou tlačítka vyrobena jakoby z jednoho kusu. Navíc mi vadil poněkud větší odpor, který klávesy kladou stisknutí, pokud tedy chcete psát rychle a hodně, pak tato klávesnice docela unavuje prsty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice ze všech stran. Do téhle vám prášit nebude

Slunce mu nevadí

Kolem displeje se nachází efektní stříbrný rámeček, který opticky zvětšuje plochu samotného displeje. Samotný displej je pak celkem malý aktivní TFT zobrazovač s rozsahem 65 tisíc barev a rozlišením pouze 128 × 160 bodů. Někde se holt šetřit musí, nicméně vzhledem k velikosti displeje není rastr zase až tak hrozný. Navíc má displej silnou zbraň, kterou je relativně dobrá čitelnost i na přímém slunci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na fotkách to snad vypadá jako zrcátko, ale ve skutečnosti to s odlesky není vůbec špatné

Hlavní menu lze zobrazit jako seznam nebo tabulku ikonek. Jelikož se jedná o prostředí S40, jsou ikony pořád stejné a pokud budete přecházet z jiné podobné Nokie, neměli byste mít nejmenší problém. Pokud se přece jen vyskytne nějaký zádrhel, můžete si celou hlavní nabídku uspořádat a přeskládat libovolně podle sebe. Přímo v telefonu jsou připraveny tři základní barevná schémata. Další stupeň personalizace spočívá v možnosti přiřadit směrům navigačního tlačítka i kontextovým klávesám funkci dle vlastního výběru. Ostatní úrovně menu jsou již dostupné jen ve formě seznamu, pouze v galerii a u aplikací opět můžete využít rastrového zobrazení, nebo seznamu s detaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní obrazovka a hlavní menu

Hlavně že umí telefonovat

Telefonní seznam umožní uložení až tisícovky vícepoložkových kontaktů, sestavování vlastních skupin volajících nebo rozšíření každého kontaktu o pět telefonních čísel, e-mail, přezdívku, textovou poznámku, obrázek a spoustu dalších doplňujících detailů. Samozřejmostí jsou vyzváněcí profily. Čtyři jsou již přednastavené a dva si můžete vytvořit vlastní, všechny jsou plně editovatelné. Přenášený hovor je při telefonování čistý a dostatečně hlasitý, v případě potřeby lze probíhající telefonát přepnout na hlasitý reproduktor nebo ho zaznamenat jako hlasovou poznámku. U příchozího hovoru lze vypnout zvonění, aniž by byl hovor odmítnut. Vybrat si také můžete, zda se vám budou zobrazovat kontakty ze SIM a telefonu dohromady, či jen některý z těchto seznamů a také zda chcete nejprve zobrazovat jméno nebo příjmení. Vyhledávání v seznamu probíhá postupným zadáváním znaků.

Klasikou je i společný editor SMS a MMS zpráv, ve kterém máte k dispozici až pět řádů pro psaní textu, čtení pak probíhá na sedmi řádcích. Počítadlo znaků v SMS odpočítává od tisíce znaků a zároveň ukazuje, na kolik zpráv bude delší zpráva rozdělena. Přítomen je i prediktivní slovník T9, který bohužel opět píše s diakritikou, kterou neumí ořezat a zkracuje tak zprávy. Maximální velikost MMSky je omezena na 300 kB, počet uložených zpráv limituje pouze volná paměť z celkových 12,5 MB. Využít můžete i hromadné posílání zpráv a jistě potěší nastavení libovolného vlastního zvuku pro přijatou zprávu. Telefon podporuje i výpisy o doručení, které ukládá do speciální položky v menu zpráv. Nečekaný je v této kategorii e-mailový klient s možností automatické aktualizace a práce s přílohami.

Nejlevnější EDGE?

I přes velmi nízkou cenu nebyla Nokia 1680 Classic v organizační oblasti o nic podstatného ochuzena. K dispozici je standardní kalendář s týdenním čí měsíčním náhledem, opakovanými událostmi a možností automatického odstraňování poznámek. Dále zde najdeme úkolovník a poznámky, které doplňuje kalkulačka schopná pracovat s procenty i pamětí. Časové funkce jsou zastoupeny stopkami, minutkou a samozřejmě budíkem. Ten je zde ale bohužel pouze jeden i když opakovaný, pokud budete potřebovat vstávat každý den v jiný čas, budete si holt muset pokaždé nastavit budík ručně. Za zmínku stojí také instalované aplikace a to převodník jednotek a užitečný prográmek správce výdajů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Minutový hlasový záznamník, budík a dva pohledy na kalendář

Širokou multimediální výbavu nelze vzhledem k ceně telefonu očekávat. Přesto však tento přístroj obsahuje MP3 a videopřehrávač, i když jejich použitelnost je vzhledem k absenci slotu na paměťové karty a velikosti vnitřní paměti pouze 12,5 MB velmi diskutabilní. Ona velikost paměti postačí tak maximálně na pár ukázek v MP3, které mohou posloužit jako vyzvánění, na solidní přehrávání to však není. Bohužel do výbavy se už nevešlo ani rádio, a tak výrobce s tímto modelem ani nedodává žádná sluchátka. K ukrácení dlouhé chvíle poslouží tři předinstalované Java hry, další si můžete dohrát. Telefon však bohužel nepodporuje Bluetooth, zbývá tedy pouze stáhnutí her přes wap nebo pořízení datového kabelu. Datové přenosy zde obstarává GPRS třídy 10 a v této cenové relaci překvapivě i EDGE třídy 6. Zde je opět prostor pro diskuzi, zda je to pro low-endový telefon ta pravá a nepostradatelná vlastnost, nebo zda ji vůbec dokážeme využít. Možná pro čtení mailů, nebo na prohlížení wapových stránek ano, i když zde zase budeme limitováni poměrně nekvalitním displejem.

Za zmínku stojí i VGA fotoaparát. Na první pohled má relativně velkou a nevzhlednou optiku, na druhou stranu velké je i zrcátko pro autoportréty, což je jednoznačně přínosem. Ovšem jak už asi tušíte kvalita fotek není valná, při solidním vnitřním osvětlení nebo za jasného dne jsou fotky poměrně použitelné, se zhoršováním světelných podmínek jde kvalita fotek rapidně dolů. Fotoaparát nemá vlastní spoušť, proklikat se tedy k němu musíte přes menu telefonu. K dispozici je pak noční režim, sekvence obrázků i samospoušť, zoom je pouze digitální formou výřezů. Zvuky fotoaparátu lze v nastavení bez problémů vypnout. Natáčení videa je také možné a dokonce lze zoomovat i v průběhu natáčení, opět zde ale platí to co pro fotky. Pokud nebudete mít dostatek světla, změní se vám video v trapně neostrou sérii jednotlivých obrázků.

Klepněte pro větší obrázek 
Uživatelské prostředí fotoaparátu
Klepněte pro větší obrázek
Náhradu fotoaparátu nečeká asi nikdo, ale kvalita obrázků je skutečně slabá

Low-end s něčím navíc

Nokia 1680 Classic je již od prvního pohledu jasným low-endem. Na nic si nehraje a svou cenovou příslušnost neskrývá za naleštěným pozlátkem. Jakmile vám poprvé vrzne v ruce, hned je vám jasné, s jakou cenou kategorií máte co do činění. I tak ale má poměrně solidní šanci prosadit se na trhu, jelikož nabízí všechny potřebné základní funkce za zhruba 1300 Kč a k tomu ještě přihazuje e-mailový klient, VGA fotoaparát a datovou technologii EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plusy a mínusy

+ nízká cena
+ na slunci dobře čitelný displej
+ GPRS a EDGE
+ VGA fotoaparát

- absence bluetooth
- chybí FM rádio

Diskuze (11) Další článek: U:fon otevírá svou první značkovou prodejnu

Témata článku: Nokia, Recenze, Pro děti, Nokia 1680 classic, Gumová klávesnice, Rýha, Dětská hračka, Absence bluetooth, Dětská hra, Test, Zajímavý efekt, Class


Určitě si přečtěte