Nokia 2600 classic: jen slušivý kabátek (test)

Výměnné kryty, podpora EDGE, VGA fotoaparát, FM rádio a… to je vlastně všechno co nová Nokia 2600 classic nabízí.
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

 • rozměry: 110 × 47 × 12 mm, 73 g
 • výměnné kryty Xpress-On
 • VGA fotoaparát
 • vnitřní paměť telefonu 13 MB
 • FM rádio
 • podpora Javy
 • GPRS a EDGE
 • Bluetooth
 • stereofonní handsfree v balení
 • vysoká výdrž na baterie

Hlavní nedostatky

 • nepříliš kvalitní displej
 • absence slotu pro paměťovou kartu
 • drobná vůle jednotlivých částí
 • nekrytý fotoaparát bez přisvětlovací diody
 • T9 zkracuje zprávy
 • maximální rozlišení natáčeného videa jen 176 × 144 bodů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 2600 classic. Zdá se vám označení tohoto modelu Nokie povědomé? Máte pravdu. Před více než třemi roky se na trhu vyskytoval model se stejným číselným označením, jehož nyní Nokia využila znovu, ovšem s přívlastkem classic. Podívejme se tedy, co tento přístroj umí a zda to není jen pouhý „facelift“ svého staršího bratříčka.

Vyberte si barvu

Hlavní propagovanou vlastností nové Nokie 2600 classic jsou výměnné kryty Xpress-On. Ti co jim vadí, že jejich telefon vypadá pořád stejně budu přímo nadšeni. Vybrat si v současnosti můžete ze čtyř barevných variant krytů a to dva odstíny modré, zlatou a oranžovou. Poslední jmenovaná je podle mě nejzajímavější a asi také nejhezčí. Pozvedává totiž telefon alespoň vzhledově o třídu výš. Dovětek classic dává tušit, že u tohoto modelu se jedná o telefon klasické konstrukce. První dojem z tvaru telefonu je velice pozitivní, nikde žádné ostré hrany, všechno příjemně zaobleno. Zajímavé jsou i rozměry 110× 47 × 12 mm a hmotnost 73 g. Telefon je sice trochu vyšší, ale díky hmotnosti a hlavně tloušťce jen 12 mm působí jako sympatická packa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt cihlové barvy telefonu sluší, můžete mu ale nasadit jiný

Mnozí z vás určitě při zmínění výměnných krytů a lowendové kategorie telefonu začali přemýšlet, jak na tom nový classic se samotnou konstrukcí. Bohužel ani zde nenastala výjimka potvrzující pravidlo a tedy i tento model je na tom díky krytům prachbídně. Telefon totiž při každém uchopení znatelně povrzává a to jak zepředu, tak i při zmáčknutí a prohnutí zadní části. Nejvíce jsou vrzavé zvuky znatelné okolo ovládacích tlačítek, kde je zřejmě vůle a spojení částí výměnných krytů největší.

Zaoblené linie telefonu nejsou narušovány žádnými bočními ovládacími tlačítky. Na spodní straně se nachází pouze mikrofon a zámek otevírání zadního krytu, horní je pak osazena pouze poutek pro uchycení šňůrky. Veškeré konektory jsou umístěny pospolu na pravém boku telefonu. Bohužel jim chybí krytka a tak se do nich zvlášť při nošení v kapse usazují nečistoty. Přední strana obsahuje klasicky klávesnici a displej, obojí však kolem sebe má značný prostor a bylo možno je zvětšit. Zadní straně se celá sestává se snímatelného krytu a krom zajímavě provedeného reproduktoru a nezbytného loga výrobce jí dominuje čočka VGA fotoaparátu, které sekunduje zrcátko pro autoportréty. Zadní kryt není spojen s baterií a proto jej lze sejmout a případně vyměnit celý kryt telefonu za chodu. SIM karta sice není umístěna pod baterií, nicméně bez vytažení baterie se k SIMce nedostanete. Slot pro jakoukoliv paměťovou kartu bohužel chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zaoblené linie přidávají na eleganci

Použita baterii typu Li-Ion s kapacitou 870 mAh. Zajímavější jsou však Nokií udávaná čísla a to maximální doba hovoru na jedno nabití až 6 hodin hovoru a také ohromujících 580 hodin v pohotovostním stavu. Každý, kdo s podobnými hodnotami už někdy přišel do styku, ví své. Hodnot naměřených v laboratorních podmínkách se velmi těžko dosahuje v praxi. Jenže u tohoto telefonu to až tak úplně neplatí. Dobu hovoru jsem tedy v kuse nezkoušel, ale telefon mi při ne příliš častém používání vydržel až osm dní a to už je velmi slušná doba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod kryt

Klávesnice budí rozpaky

Jednoznačně dominantní na celé klávesnici je stříbrné čtyřsměrné navigační tlačítko a oranžový proužek, který jej rámuje společně se středním sloupcem kláves. Navigační tlačítko má tvar čtverce se zaoblenými rohy, stejně jako černý potvrzovací střed, který je v něm osazen. Navigační klávesa je navíc opatřena vyvýšenými okraji a měla by tak zajišťovat příjemné a přesné ovládání. Přesné relativně ano, ale příjemné rozhodně ne. Pří každém stisknutí totiž vydává nepříjemný lupavě-igelitový zvuk, který mi na celém telefonu vadil ze všeho nejvíc. Zbytek ovládacích prvků představuje dvojice kontextových kláves a dvojice kláves s telefonními funkcemi. Vždy jedna kontextová klávesa a jedna telefonní dohromady tvoří dvojtlačítko. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká, s odpovídající zvukovou odezvou. Stisknutí jiné než požadované klávesy se tak nemusíte bát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice není ideální, ale mohlo to být horší

Numerické klávesy jsou o něco lepší. Sloupce jsou od sebe znatelně odděleny oním oranžovým prvkem, jednotlivé klávesy ve sloupci však odděluje pouze minimální rýha. Navíc ani tady není provedení příliš kvalitní. Jednotlivá tlačítka jsou na podkladním blistru klávesnice umístěna velmi vachrlatě a to bodovým přichycením uprostřed. Díky tomu se tenké plošky tvořící vlastní klávesy pří stisku naklánějí do všech stran a reaguji na stisk pouze uprostřed, kraje kláves se pouze nahnou, ale stisknutí se neprovede. Ještě že mají při zmáčknutí alespoň určitou odezvu ve formě drobného lupnutí. Použitým materiálem je tvrdý plast. Pokud si zvyknete na popsané nevýhody, jsou tlačítka relativně velká s nízkým zdvihem, někomu tak možná budou vyhovovat.

Podsvícení tlačítek je relativně rovnoměrné a dostačující, pouze zmiňovaný oranžový rámeček je v horní části oproti ostatním částem klávesnice výrazně přesvícen a trochu tak snižuje kontrast podsvícení spodní řady kláves.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou vidět dobře i ve tmě, podsvícení by ale mohlo být rovnoměrnější

Displej odpovídá ceně

Obsažený displej nijak neohromí, ale to se v této cenové kategorii ani neočekává. Použita je technologie TFT a displej je aktivní s rozlišením 128 × 160 bodů. Jelikož je displej relativně malý, tak na něm není příliš vidět rastr a pro běžné používání postačuje. Okolo je však spousta místa, které mohlo být využito na zvětšení displeje, v tom případě by už ale asi použité rozlišení nestačilo. Jas a délku podsvícení displeje si můžete nastavit v menu. Čitelnost je v místnosti dobrá, venku však trochu pokulhává a to ani nemusí být přímé slunce. Na displej lze umístit spořič, případně si nechat zobrazit řádek s hodinami a datumem. Bez rozsvícení displeje se ale drobné písmo čte velmi špatně a je tudíž téměř k ničemu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej nepřekvapí

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 2600, Nokia 2600 classic, Přímé slunce, Rýha, Kabátek, Drobné písmo, Kabát, Navigační tlačítko, Test, Vyvýšený okraj, Class, Přesné ovládání, Poslední položka, Vysoká výdrž, Subjektivní dojem