Nokia 2710 Classic Navigation Edition: navigace v mobilu zdarma (video)

Nokia připravila speciální navigační edici svého telefonu 2710 Classic. Za cenu přesahující mírně třítisícovou hranici tak můžete mít zcela postačující navigaci do auta.
Nokia 2710 Classic Navigation Edition: navigace v mobilu zdarma (video)

Nokia představila dalšího zástupce ze své navigační edice, tentokrát se ale překvapivě jedná o telefon na platformě S40. Hlavním tahákem je především velmi nízká cena.

Klíčové vlastnosti

 • mobilní telefon Nokia 2710 Classic
 • držák a napájecí adaptér do automobilu
 • navigační aplikace Ovi Mapy zcela zdarma
 • naviguje i bez SIM karty a připojení k internetu
 • k dispozici mapové podklady desítek států
 • poměrně dobrá hlasová navigace

Hlavní nedostatky

 • chybí aGPS – neurčí přibližnou pozici v budově
 • starší mapy – slabší pokrytí čísly popisnými
 • nepodporuje průjezdní body
 • chybí noční režim
 • hlas lze pouze vypnout, ne ztišit
 • spíše jen základní doprovodné funkce

Když Nokia v lednu tohoto roku nabídla svou navigační aplikaci Ovi Mapy zcela zdarma, způsobila doslova revoluční změnu trhu. S následky tohoto činu se sice setkáváme postupně, nicméně jsou viditelné a především – z pohledu uživatelů vždy příjemné. Do té doby bylo zvykem platit nemalý peníz za aktualizace mapových podkladů. Nokia zdůrazňovala, že s její aplikací budete mít mapy vždy aktuální a tato starost odpadne. Jak se přesvědčíme i dále, s tou aktuálností to není tak horké, nicméně aktualizace zdarma pravdou jsou. Důsledkem toho uživatelé zbystřili a začali se při koupi navigace ptát, jaké možnosti aktualizace jim právě tento výrobce nabízí. Někteří zareagovali a začali nabízet například aktualizace na tři roky za příplatek při nákupu (Dynavix), jiní pro změnu rovnou doživotní aktualizaci (Garmin). TomTom hodlá nabízet aktualizace mapových podkladů každý den a dalších dopadů se jistě ještě dočkáme.

Nokia 2710 Classic lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

První navigace pro S40

Tato recenze nebude o telefonu, tu si můžete přečíst na sesterské MobilManii. My se zaměříme jen a pouze na navigaci. Zároveň nečekejte sáhodlouhou recenzi, zkrátka proto, že je navigace Ovi mapy poměrně jednoduchá.


Nokia 2710 Navigation Edition a kompletní příslušenství

Navigační sada se skládá ze tří nepostradatelných součástí: Nokie 2710, držáku do automobilu s napájecím adaptérem a především z navigační aplikace Nokia Ovi Maps. Tu Nokia nabízí v současné době zatím jen pro chytrou Symbianovou platformu S60. Podstatně větší část uživatelů by však byla ráda, kdyby se navigace zpřístupnila i pro „hloupou“ platformu S40. Nokia 2710 je tedy prvním telefonem této platformy s mapami zdarma. Víme tedy, že „to jde a Nokia to má“, nevíme však, kdy navigační aplikaci zpřístupní dalším uživatelům.


Příbuznost k navigační rodině prozrazuje jen tlačítko s hvězdičkou

Telefonu byste příslušnost k navigační rodině rozhodně nehádali. Možná až na ten druhý byste si všimli tlačítka napravo od směrového ovladače s hvězdičkou: jednoznačný rozpoznávací prvek navigačních Nokií, který vás dlouhým stiskem dostane rovnou do prostředí aplikace Mapy, a to během jedné, maximálně dvou vteřin. Žádné další stopy vedoucí k navigačním kořenům však již nehledejte.

 
Na boční straně se nachází micro USB konektor a paměťová karta

Přestože jsem slíbil recenzi navigační aplikace, podívejme se na telefon alespoň zevrubně. Větší část čelní strany zabírá displej s úhlopříčkou 2,2 palce a rozlišením 240 x 320 obrazových bodů. Displej nabízí poměrně vysokou úroveň jasu i dobrou čitelnost, má však velmi špatné pozorovací úhly. Už v přímém pohledu dochází při drobném pohybu telefonu v dlani k inverzi tmavých odstínů barev, což je pro oči nepříjemné. Doporučuji tedy zvolit světlý motiv, u kterého není tento problém tak zřetelný. V autě a ve světlé navigační mapě naštěstí není tento jev patrný vůbec.

   
Klávesnice má světlé, namodralé podsvícení

Výhrady nemáme ke klávesnici, zde si Nokia zachovává tradiční vysoký standard. Tlačítka sice neodděluje žádná hmatatelná hranice, vzhledem ke štědrým rozměrům to tolik nevadí. Na těle telefonu najdete již jen synchronizační konektor micro USB, slot pro paměťovou kartu micro SDHC, 3,5 mm, zvukový výstup a konektor pro dobíjení. Bohužel chybí boční tlačítka pro korekci hlasitosti, supluje je směrový ovladač tlačítky nahoru a dolů, avšak jen při hovoru. Od laciné Nokie nelze očekávat ušlechtilé materiály, nicméně zpracování byť plastového těla je velmi dobré. Nic nevrže a všechny části hezky doléhají. Jen aby si telefon zachoval tuto charakteristiku i po delší dobu.

Konečně klasická GPS

Současné Nokie, i ty navigační, trpí problémem s určením polohy bez aktivovaných datových přenosů. Při testu některých Nokií se mi nepodařilo chytit signál ani po dvaceti minutách na místě s otevřeným výhledem na oblohu, a zkušenosti dalších uživatelů jsou podobné. Telefon zkrátka striktně požadoval triangulaci dle vysílačů mobilní sítě (odbočím, nejnovější verze Ovi Mapy 3.04 by měla určovat pozici i dle databáze přístupových bodů Wi-Fi).

   
Spouštění aplikace Mapy trvá maximálně dvě vteřiny. Datové přenosy lze striktně zakázat

U Nokie 2710 je tomu konečně jinak, disponuje totiž zcela běžným GPS přijímačem, kterému určení polohy trvá při dobrých podmínkách zhruba minutu až dvě, případně víc, pokud telefon dlouho nenavigoval. Zároveň ale Nokia 2710 přišla o svou „aGPS“ výhodu, tedy určení alespoň přibližné polohy uvnitř budovy. K čemu je to dobré? Inu, pokud chcete najít například nejbližší bankomat, nemusíte vycházet ven, do deště, a chytat signál. Škoda, pokud by byl telefon hybridní, jako třeba iPhone nebo telefony na Androidu, bylo by vše v naprostém pořádku.


Několik úrovní přiblížení mapy

Mapové podklady se buď ukládají průběžně prostřednictvím mobilních datových přenosů, doporučuji však jejich stažení prostřednictvím internetu a uložení na paměťovou kartu. S tím vám pomůže aplikace Ovi Maps Suite, který má postupně nahradit starý dobrý PC Suite.


Další stupně přiblížení. Nechybí znázornění jednosměrek a vybrané body zájmu

Dříve se mapy stahovaly prostřednictvím aplikace Map Loader, to však nyní platí jen pro platformu Mac OS X. V něm navíc potřebujete aplikaci Nokia Multimedia Transfer. Nicméně konkrétně s tímto telefonu se mi v Mac OS X nepodařilo mapy stáhnout, druhý z jmenovaných programů označí telefon za nepodporovaný. S největší pravděpodobností jde však o dočasnou záležitost a i na Macu bude vše v pořádku.

Má i kompas!

Nokia nezapomněla přidat ani elektronický 3D kompas, který oceníte především při pěší navigaci ve městech. 3D znamená, že telefon nemusíte držet ve zcela vodorovné poloze. Kompas slouží k automatické rotaci mapy dle směru natočení telefonu. V pravém spodním rohu se pak nachází ikonka kompasu, jejíž zelený prstenec vás informuje o bezproblémové funkčnosti této součástky, která je velmi náchylná na okolní rušení. Čas od času vás telefon upozorní na nutnost kalibrace kompasu točením zápěstí s telefonem v dlani, což však zabere jen okamžik.


V nabídce se zorientujete velmi rychle

Podívejme se konečně na navigační aplikaci Ovi mapy. Po spuštění si můžete ihned nechat zobrazit mapu s vaší aktuální pozicí, pokud ji tedy již telefon určil. Cílová místa můžete vybírat klasicky vyhledáváním adresy, místa zájmu (POI) nebo výběrem libovolného místa z mapy. Vyhledávání adres a míst probíhá dvojím způsobem: pokud máte povolené datové přenosy (u tohoto modelu jen v rámci 2G sítí), telefon se připojí a s jistotou místo najde. Pokud datové přenosy nepovolíte, vyhledává aplikace jen v uložených anebo nakešovaných mapách, a to mnohem rychleji. V podstatě to znamená, že máte-li mapy, ve kterých hledáte, stažené v paměti, můžete datové přenosy v nastavení zcela zakázat a tím práci s aplikací výrazně urychlit.

 
Nabídka bodů zájmu a možnost jejich zobrazení v mapě. Aplikace se nezpomalí ani při zobrazení všech

Zde se vrátím ke zmiňované aktuálnosti mapových podkladů. Přestože se Nokia chlubí tím, že „její mapové podklady jsou zdarma a stále aktuální“, pravda je to jen napůl. Ano, mapové podklady jsou zdarma a díky za ty dary, nejaktuálnější ale nejsou. Stačí, pokud se podíváte do svého okolí, kde například před půl rokem vyrostly kruhové objezdy a podobně. Ostatní výrobci v těchto dnech uvádí mapové podklady platné ke květnu 2010 a chlubí se 99% pokrytím adres. Ani to zatím v mapách Nokie nenajdete a především čísla popisná chybí i v menších městech.

Plánování trasy a hurá na cesty

Aplikace umí i tzv. plánování od stolu, tedy zadání libovolného místa startu, cíle a výpočet trasy. Zní to samozřejmě, nicméně některé aplikace dovedou trasu spočítat teprve ve chvíli, kdy mají určenou aktuální pozici. Ovi Mapy nabízí tři profily výpočtu trasy: pěšky, rychlejší autem a kratší autem. Dále můžete povolit anebo zakázat cesty trajektem, dálnice, silnice s mýtem a také tunely. To je vše, další přizpůsobení aplikace nenabízí.


Možnosti plánování trasy, opět jen základní možnosti

Režim kratší autem jde opět přes mrtvoly a bude vás hnát jakoukoli cestou v mapě, proto ji nedoporučuji. Pěší režim je určen do města, kdy aplikace ignoruje směr jednosměrek a protáhne vás pěší zónou – typicky náměstím a centrem města. Pozor ale, mapy neobsahují informace o chodnících mezi domy, v parcích anebo podchody. Navigace vás tedy velmi pravděpodobně potáhne po cestě, přestože existuje kratší a příjemnější cesta.


Naplánovaná trasa a její přehled, chybí například informace o čase příjezdu

Při plánování trasy ale zapomeňte na průjezdní body, aplikace je zkrátka neumí. Také místa zájmu můžete hledat jen okolo aktuální polohy anebo okolo kurzoru na mapě, nikoli třeba okolo naplánované trasy. Neočekávejte ani různé pokročilé funkce, jako upozorňování na překročení rychlosti nebo dopravní informace. Nicméně například noční režim s tmavější grafikou by se určitě hodil, stejně jako možnost otočení displeje na šířku. Právě v doprovodných funkcích je rozdíl mezi navigací v mobilu a plnohodnotnou navigací největší.


Na druhém obrázku je veškeré nastavení aplikace, další opravdu nenajdete

Naopak větších výhrad nemám k hlasové navigaci, i když ani u ní nelze nic nastavit. Hlas například neupozorňuje, že jste sjeli z naplánovaného kurzu a dochází k přepočtu trasy. V ostatních ohledech je však navigace stručná, jasná, výstižná a při cestování jsem nezaznamenal větší problém. Ostatně naše video z praktického testování v ulicích Brna následuje. Jak je patrné, občas navigaci chvíli trvá, než poskočí z místa, nicméně sjetí z naplánované trasy přepočítává rychle.

 

Standardní kolébky a malá nabíječka

S Nokií obdržíte veškeré důležité příslušenství do automobilu - kvalitní držák a také nabíječku. Tyto dva předměty však spolu nespolupracují. Držák není aktivní, a tak musíte telefon vždy připojovat ručně. Přísavka drží na skle velmi pevně a za celou dobu testování se mi nestalo, že by držák upadl. Kolébka přitom není s přísavkou pevně spojena a díky univerzálnímu úchytu stačí s novým telefonem vyměnit pouze tuto kolébku.

 
Napájecí kabel se připojuje nepříliš pohodlně z horní strany 

Velmi malý napájecí adaptér má dostatečně dlouhý a přitom tenký kabel, lze jej zatlačit do spár palubní desky, a tak zbytečně v kabině vozu neobtěžuje.

Konkurence z vlastních řad

Nokia samozřejmě nemůže konkurovat jednoúčelovým navigacím, ať už velikostí displeje, komfortem ovládání nebo pokročilými funkcemi. Pokud se ale často ocitáte v situaci, že se nečekaně potřebujete dostat na neznámou adresu, budete navigaci v mobilu doslova velebit. Máte ji neustále s sebou, připravenou vás navést. Ti, kdo jezdí častěji, jistě již nějakou klasickou navigaci mají. Pokud ale patříte k těm, kteří by tu další krabičku využili jen několikrát do roka, pak není důvod nekoupit telefon s navigací. Budete-li k ní přistupovat jako k navigaci v mobilu a nebudete chtít pokročilé navigační funkce, budete nadmíru spokojeni.

Hlavní konkurence však může být pro model 2710 paradoxně Nokia 5230. Ta za cenu jen o pár stokorun vyšší nabízí rozměrný, dotykový displej a především chytrý operační systém Symbian S60. Na stranu druhou má onu „problémovou“ GPSku a také neobdržíte příslušenství do auta.

Graf ceny produktu Nokia 2710 Classic poskytuje server Heureka.cz
Diskuze (58) Další článek: Novinka: Google Latitude může stopovat historii vašich kroků

Témata článku: Nokia, Pro řidiče, Zdarma, Software pro navigace, Apple iPhone 4GB, Nokia 2710 Navigation Edition, Nokia 5230, Edition, Vysoký standard, Tmavý odstín, Class, MOBI, První navigace, Hlavní konkurence, Mobil, Naplánovaná trasa, Žďár


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 9

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze