Nokia 3109 classic: půjde na dračku (první dojmy)

Nokii 3109 uvidíte velmi často. Je to totiž ideální telefon pro zaměstnance firem, a tak se bude prodávat po kvantech. Fotogalerie!

Do redakce dorazila Nokia 3109 classic. Tento telefon je odvozený od modelu 3110 classic a tvoří spolu pár podobný loňským modelům 6020 a 6021. Zatímco Nokia 3110 classic bude určena masám běžných uživatelů, odlehčený model 3109 ocení firmy. Oproti 3110 totiž chybí vestavěné rádio a fotoaparát. Kromě toho, že zaměstnanci nebudou rozptylováni multimediálními funkcemi, nemusí zaměstnavatel platit koncesionářské poplatky za rozhlas a nemusí se obávat špionážního fotografování mobilem ve firemních prostorách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3109 classic

Nokia 3109 classic je jednoduchý kompaktní telefon stvořen zcela účelně a s ohledem na svou nízkou cenu. Designové výstřelky šly úplně stranou, hlavní je bezproblémová ovladatelnost. Tady si Nokia zaslouží mimořádnou pochvalu za výtečnou klávesnici. Obří tlačítka, skvělé hmatové rozlišení, jasná odezva a navíc výrazné popisky kláves. Výborně zpracovaná je i funkční část s pohodlnou navigační klávesou. Na pravé straně nechybí praktické dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti sluchátka při hovoru. Ovládání tedy na jedničku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání na jedničku, klávesnice se mimořádně povedla

Displej s rozlišením 128 × 160 bodů není moc velký. Zobrazení na něm je ale přehledné a písmo je dostatečně výrazné. Je aktivní a „sluneční“ test přečkal bez potíží – čitelnost je dobrá i na přímém světle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Zajímavé detaily: sluchátko, reproduktor, boční tlačítka, konektory vespod, infraport • nabíječka

Z výbavy zaujme podpora bluetooth a překvapí slot pro paměťové karty microSD. V nabídce najdete šikovný MP3 přehrávač, takže zcela bez zábavy nezůstanete. Uživatelské prostředí je postaveno na osvědčené platformě Series 40 a nabídne již zažitý standard: aktivní pohotovostní režim, široké možnosti přizpůsobení, velký adresář, organizační funkce, mnoho doplňků a možnost synchronizace s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod zadním krytem (a bohužel až pod baterií) najdete i slot pro paměťové karty microSD

Je to „úplně obyčejný telefon“. Nenápadný, ale účelně navržený. Pohodlně a intuitivně se ovládá a nabídne pokročilé funkce. Očekáváme, že cena lehce nad čtyřmi tisíci brzy ještě o pár stovek klesne. První dojmy jsou tedy pozitivní. Připravujeme podrobný test, ve kterém telefon řádně vyzkoušíme a uvidíme, zda dobrý dojem přetrvá.

Klepněte pro větší obrázek
Na displeji osvědčené Series 40

Nokia 3109 classic ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 109 × 46 × 16 mm, 89 g
  • sítě: GSM 900/1800/1900 MHz
  • displej: rozlišení 128 × 160 bodů, 262 tisíc barev, aktivní TFT
  • konektivita: systémový konektor miniUSB, Bluetooth, infraport, GPRS třída 10, EDGE třída 10
  • paměť: vnitřní + slot na paměťové karty microSD (do velikosti 2 GB)
  • další funkce: uživatelské prostředí Series 40 3rd Edition, telefonní seznam pro dva tisíce kontaktů, e-mailový klient, xHTML prohlížeč, Java, synchronizace s Outlookem, hudební přehrávač, hlasitý reproduktor
  • baterie: Li-Ion BL-5C, pohotovostní doba až 384 hod., doba hovoru až 240 min.
Diskuze (45) Další článek: Tři nové Samsungy na Olympiádu

Témata článku: Nokia, Nokia 3109 classic, Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Class, Odlehčený model, Vestavěné rádio, Jasná odezva


Určitě si přečtěte