Nokia 3110 Classic: V jednoduchosti je krása (test)

Nokia si je vědoma, že nelze představovat jen samé multimediálně "nabušené" telefony. A tak na trh přinesla Nokii 3110. Říkáte si, že ta už tu jednou byla? Ano, máte pravdu! Teď přichází znovu, lepší a s přídomkem Classic.
Nokia 3110 Classic: V jednoduchosti je krása (test)

Design je konzervativní, přesto mě zaujal. Černá barva telefonu sluší a dodává mu na elegantnosti. Použité plasty nepůsobí nijak příliš levně, ale musíte se smířit, že nějaký ten otisk na nich zůstane. Při rozměrech 109 × 46 × 16 mm a hmotnosti 87 g příjemně pasuje do ruky a ani kapsu nijak nezatíží. Konstrukce telefonu je velmi pevná, nikde se nic nehýbe, nikde nic neskřípe.
Na horní straně najdeme klasické tlačítko pro vypnutí, zapnutí nebo změnu profilů telefonu.Tlačítko není nijak zapuštěné a jeho používání je příjemné. Na pravém boku najdeme kolébku pro regulaci hlasitosti, na levém pak okénko infraportu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu• kolébka pro regulaci hlasitosti • okénko infraportu

Na spodní straně telefonu nalezneme zdířku nabíječky. Vedle ní je umístěn konektor pro sluchátka. Nokia se rozhodla pro jack 2,5 mm. Tím zároveň potěší i zklame, zajisté by mnozí z nás ocenili přípojku pro jack o průměru 3,5 mm, obzvláště když výrobce sluchátka v balení neposkytuje... Když budete chtít do svého nového miláčka nahrát nějakou tu muziku, či naopak stáhnout fotky, je pro vás připraven miniUSB konektor, čímž si od nás novinka vysluhuje pochvalu. Zadní strana telefonu se liší použitým materiálem. Kryt baterie a horní část, kde můžete vidět výrazný nápis Nokia, jsou tvořeny plastem potaženým gumou. Telefon díky tomu neklouže. Bohužel, máte-li mastnější ruku, i zde zůstanou otisky. Mezi krytem baterie a ‚horní částí‘ se nachází čočka fotoaparátu a mřížka reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory telefonu • telefon disponuje fotoaparátem o rozlišení 1,3 MPix

Výrobce na prostoru pro klávesnici rozhodně nešetřil. A vyplatilo se! Klávesnice třicet jedna desítky je pohodlná a prostorná, překlepy jsou minulostí. Složení kláves je tradiční, pod displejem dvě funkční tlačítka, jimž v pohotovostním režimu lze přiřadit libovolné funkce, pod nimi tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru. Tato čtveřice kláves svírá čtyřsměrnou chromovanou klávesu s potvrzovacím středem. Zbytek klávesnice je tvořen numerickými klávesami. Ty tvoří jediný blok dolehající až k okrajům telefonu. Jak jsem se již zmínil, prostor je až ‚velkolepý‘. Podsvícení klávesnice je výrazné a rovnoměrné! A pokud jste rádi utvrzeni, že jste skutečně klávesu stiskli, zajisté vás Classic potěší. Jeho 'cvakání' je však někdy až moc výrazné...
Pokud jste si všimli přeškrtnuté noty u klávesy #, máte dobrý postřeh :). Podržením této klávesy v pohotovostním režimu aktivujete tichý profil.

Počtete si i na slunci, přesto svým displejem nezazářím

Nokia 3110 Classic je poháněná Li-Ion baterií o kapacitě 1 020 mAh, která má dle oficiálních údajů vydržet až 370 hodin pohotovosti a 240 minut hovoru. Já jsem měl telefon k dispozici asi 5 dnů. Během nich jsem akumulátor musel dobíjet jen jednou a to sice při používání asi 1 minuty hovoru, 5 SMS a 1 fotografie denně.

Tip: další fotografie naleznete v galerii

Classic se rozhodně nemůže chlubit nejlepším displejem, jeho displej bych zařadil spíše na druhý konec pomyslné stupnice. Vždyť jeho rozlišení je pouhých 128×160 bodů. Musíme ale brát v potaz, že se jedná o telefon střední třídy. Přesto se ptám, je to v dnešní době dostačující? Displej má 262 tisíc barev a disponuje technologií TFT, díky níž je dobře čitelný i na přímém slunci. Proti poškození je displej chráněn sklíčkem, které zabírá část telefonu od klávesnice až k jeho okraji. Nad displejem zaručeně nepřehlédnete dominantní nápis Nokia.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Část zadní strany je pogumována • klávesnice telefonu • výrazné podsvícení

V uživatelském prostředí žádné novinky nehledejte, jedná se o klasickou platformu S40 třetí edice. V pohotovostním režimu můžete mít zapnut "aktivní pohotovostní režim", jak ho známe nejen z S40 3rd, ale také z telefonů s operačním systémem Symbian. Zde si můžete zvolit, co vše chcete zobrazovat. Kromě ikonek rychlého přístupu lze zobrazit aktuální události z kalendáře, právě přehrávanou skladbu nebo poznámku. Narozdíl od Symbianu můžete nastavit i barvu pohotovostního režimu. Menu telefonu lze zobrazit v tabulce s popisem ikonky v levém rohu nebo jako seznam. Samozřejmě si můžete položky menu seřadit dle své libosti. Vzhled prostředí můžete zvolit z přednahraných témat a pokud se vám žádné z nabízených nebude zamlouvat, není problém stáhnout další z internetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní režim • menu telefonu • měsíční pohled kalendáře, lze také týdenní nebo denní • menu jako seznam

3110 Classic pojme 1000 kontaktů, ke každému můžete přiřadit až 20 položek, na výběr máte z 15 miniatur. Namátkou zmíním telefonní číslo, narozeniny, adresu, e-mail, aj. Jak můžete vidět na snímku výše, jméno je rozděleno na křestní a příjmení, což je užitečné při volbě zobrazení telefonního seznamu. Lze zobrazit nejdříve jméno a pak příjmení a naopak. Ke každému kontaktu lze také přiřadit tón, obrázek či video. Kontakty lze řadit do skupin. Telefonní seznam vám zároveň zobrazí čísla telefonu i SIM karty. Zvuk při hovoru je čistý, lze ho také převést do reproduktoru a částečně tak nahradit handsfree. Ve své cennové kategorii má Classic organizační funkce na opravdu dobré úrovni. Kalendář klasicky nabízí měsíční, týdení a denní pohled. Vkládat můžeme až pět typů událostí - jednání, volat, narozeniny, poznámka nebo upomínka. Každá z nich má své specifické položky. Například u jednání lze nastavit čas zahájení a ukončení, což bychom u poznámky hledali marně. Pokud nechcete na nic zapomenout, bude se vám hodit úkolovník. U jednotlivých úkolů lze nastavit až tři priority a lze je jednoduše synchronizovat s kalendářem. Budík je opakovaný, umí se opakovat denně, ale i týdně. Z dalších užitečných funkcí umí 3110 diktafon, na který nahrajete záznam o délce až 60 minut, stopky, odpočet času a kalkulačku. Ta umí i takové funkce jako sínus a kosínus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadávání nového kontaktu • u kontaktu lze vybrat až 15 různých miniatur • výběr her

Chcete mě? Vždyť je se mnou i zábava!

Nokia 3110 Classic má vestavěný hudební přehrávač, jak ho známe z telefonů XpressMusic. Zvládá přehrát soubory typu MP3, MID, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA. Skladby vám rozdělí např. podle interpreta, žánru, apod. Dokáže hrát i na pozadí. Bohužel balení obsahuje jen monofonní headset, připravte se tedy na další investici. Avšak můžete si pořídit rovnou bezdrátová stereo sluchátka, vždyť telefon porporuje A2DP profil. Všechny multimediální soubory se zobrazují v galerii, stejně jako paměťová karta. Telefon umí pracovat s microSD kartami o maximální kapacitě 2GB.Karty se vkládají do připraveného šupliíčku pod baterii! Vnitřní paměť telefonu činí 9 MB. Telefon umí pracovat s Javou MIDP 2.0. Telefon koupíte již se dvěma java hrami: Snake III a Socer 3D. Classic ale nepracuje jen s Javou, ale přehraje i flash, a to ve formátu SWF. A právě ve flashi je třetí hra - Sudoku2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytáčení čísla • diktafon, nahrávat lze až 60 min • budík je opakovaný •galerie telefonu

3110 disponuje fotoaparátem o rozlišení 1,3 MPix. Mezi svými kolegy se stejným rozlišením by se na žebříčku udržel v horní polovině. Přesto jsou fotky občas přepálené. Při fotografování můžete využít několik efektů, jako vyvážení bílé, či snad barevný tón. Záhadou mi zůstává, proč při fotografování, i po vyfocení, se na displeji mobilu zobrazují fotografie tak, jako by měly sotva 10 barev... Naštěstí po stažení do PC už vypadají normálně. S Classicem si můžete nahrát i video. Bohužel pouze v rozlišení 176 × 144. Jeho délka je závislá na volné paměti. Přehrávat ho zvládá ve formátu 3GP. Samozřejmě je znát malé rozlišení displeje. Při přehrávání vám stále budou bít do očí popisky pozastavit a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu • výběr připojení • média - k hledání na internetu je určen Yahoo!Go

Pokud zavítáme do nabídky Zprávy a chceme vytvořit novou, možná nás až zarazí, jaký výběr druhů zpráv nám Nokia poskytla. Máte na výběr mezi klasickou textovou zprávou, multimediální zprávou, multimediální zprávou plus, zprávou na displej nebo zvukovou zprávou. Možná jste překvapeni, proč jsou na výběr dva editory pro MMS, vězte, že i já jsem chvíli pátral. Nakonec jsem našel rozdíl. Do 'pluska' můžete vložit jakkýkoliv i telefonem nepodporovaný soubor nebo třeba fotografii v plném rozlišení. Ale u obou editorů je stejné omezení - 300 kB. Když jsem chtěl napsat zprávu pomocí T9, trošku jsem se lekl. Diakritika! Nebojte, telefon ji před odesláním ořeže. Slovník je kvalitní s bohatou slovní zásobou. Taky mě překvapila jedna vychytávka. Nokia si je zajisté vědoma, že současná mládež, ale nejen ta, ve svých SMSkách často používá tzv. smajlíků, a proto přinesla usnadnění. Máte-li aktivován slovník T9 a dvakrát za sebou stisknete klávesu 1, naskočí vám tento roztomilý smajlík :). 3110 Classic také do své výbavy dostala e-mailový prohlížeč. Jedná se o jednoduchou java aplikaci. Lze stahovat pouze hlavičky nebo e-maily s přílohami o max. velikosti 300 kB. Prohlížeč umí pracovat s protokoly POP3, SMTP a IMAP4. Ale neumí zprávy automaticky stahovat. K dispozici máme také archiv SMS, jeho kapacita závisí na celkové volné paměti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon bez baterie • paměťová karta se vkládá pod baterii • telefon v celé své kráse

Nemůžeme očekávat, že telefon střední třídy bude umět pracovat v síti třetí generace, tedy s HSDPA, ale většina z nás by tuto funkci ani nevyužila. Zato umí GPRS i EDGE a to v třídách 10. Na krátkou vzdálenost využijete Bluetooth, které, jak jsem se již zmínil, umí pracovat i s A2DP stereo profilem. Nezapomnělo se ani na infraport. Telefon má jednoduchý wap prohlížeč. K jeho prohlížení kromě již zmíněných technologií můžete také využít starší HSCSD. Prohlížeč umí zakázat zobrazování obrázků i JavaScriptů. K počítači se navíc můžete ještě připojit pomocí miniUSB portu. Po připojení musíte vybrat jeden ze tří profilů. Kabel v balení budete hledat marně. Nechybí ani Push to Talk, které využijete jedině v síti O2. 

A co říci závěrem?

Nokia 3110 Classic má většinu předpokladů stát se prodejním trhákem. Příznivá cena, široká paleta základních funkcí, konzervativní, přesto zajímavý design a pohodlná klávesnice. Zkrátka Classic postačí těm, kteří jen volají a píší zprávy (ty se píše opravdu luxusně), ale i těm, kteří požadují něco navíc, jako např. fotoaparát.

Obsah balení :
 • Nokia 3110 Classic
 • Baterie Nokia BL-5C
 • Headset Nokia HS-40
 • Kompaktní nabíječka Nokia AC-3
 • Uživatelská příručka
Plusy a mínusy:
 • + Nízká cena - 4 690 Kč (obchod.nokia.cz)
   
 • + miniUSB konektor
 • + výborná klávesnice

   
 • - malé rozlišení displeje
 • - paměťová karta se vkládá pod baterii
   
 • - horší fotoaparát
 • - v balení žádné příslušenství
 

Diskuze (1) Další článek: Nokia nestíhá vyrábět komunikátory a navigátory

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 3110 classic, Nokia 3110 Evolve, Krása, Široká paleta, Nej jméno, Stejné omezení, Tichý profil, HSCSD, Class, Kompaktní nabíječka, Druhý konec, Jednoduchost, TestVybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů, které se vyplatí koupit. O slovo se hlásí už i noví výrobci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 15 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korun

Martin Miksa
Tablety
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence