Nokia 3210 - pro obyčejné lidi

Mobilní telefon 3210 Nokia staví vedle úspěšné pětjednadesítky.
Rozšíření mobilních telefonů, které je u nás už v současnosti nebývale vysoké, stále roste a nebylo by správné předpokládat, že se tempo růstu v dohledné době zastaví. Zatímco dnes, po třech letech od začátku rozvoje komunikace GSM u nás počet uživatelů mobilních telefonů překračuje jeden a čtvrt milionu, mezi odborníky se předpovídá překonání dvoumilionové hranice již příští rok.

Schválně si tipněte, kdo - myslím tím jaká skupina lidí - způsobí tento více než dvojnásobný růst. Manažeři, obchodní cestující, řidiči ... ti všichni už svůj mobil mají a i když je možné u některých z nich, že si k pracovnímu telefonu pořídí ještě jedno soukromé číslo, hlavní příliv mobilistů přijde odjinud.

Jelikož komunikace mobil-mobil vyjde levněji než volání na pevnou linku, dostane mobilní telefon manažerova žena a děti; mobilně se bude komunikovat i s prarodiči. Student bez mobilního telefonu bude výjimkou, maminky s kočárky budou také GSM pozitivní.

Na čem nyní záleží
Protože pro tyto cílové skupiny je mobilní telefon pouhým prostředkem pro komunikaci (jen připusťme, že pro mnohé současné uživatele je telefon také hezká hračka pro velké děti), bude při výběru mobilu více než na technických možnostech záležet na designu přístrojů, na rozměrech a hmotnosti, na době výdrže bez nabíjení ... a také na reklamě, jaké se konkrétnímu telefonu dostane.

Na začátku července se u nás objevil telefon, který finská Nokia směřuje právě na tuto perspektivní skupinu uživatelů. Telefon, na který jsem byl zvědavý více, než na technickou veřejností netrpělivě očekávaný (snad i neprávem příliš opěvovaný) model 7110.

Myslím si, že mobilní telefon Nokia 3210, který nahrazuje oblíbené modely 5110 a 3110, bude mít velký a zasloužený úspěch. Nebude to ani tak kvůli možnostem telefonu, které až na drobnosti zdědil po předchůdci 5110, ale právě kvůli jasné orientaci na běžného spotřebitele, kterého vůbec nebude zajímat, že telefon nepodporuje datové přenosy ... Takový zákazník více ocení elegantní design, velikost právě do ruky, nabídku různobarevných a potištěných krytů, nadprůměrnou výdrž a tři hry v telefonu.

Mobil bez antény
Na první potěžkání překvapí hmotnost, protože 153 gramů je na takové mrně docela dost. Těžiště je trochu neobvykle posunuto směrem k hlavě telefonu.

Na stříbrný model 8810, ve kterém Nokia poprvé zkusila anténu schovat dovnitř, se kvůli jeho horším příjmovým vlastnostem snesla zasloužená kritika. Přesto to Finové zkoušejí znovu a tentokrát úspěšně - i když je možné interní anténu zastínit rukou, úbytek signálu telefonování nebrání.

Nokia 3210 není žádný průměrný přístroj, závidět jí mohou i dražší telefony. Klientům RadioMobilu nabízí tento duální přístroj (GSM 900/1800) SIM Toolkit, pro EuroTel je zde kvalitní kódování řeči EFR. Devětatřicet vyzvánění doplní vlastní melodie, u které je jako u jediného mně známého telefonu možné kromě vlastních tónů nastavit i její tempo.

Každému jménu v telefonním seznamu lze přiřadit jiné vyzvánění a podle mého názoru je toto řešení lepší a snadněji použitelné než skupiny volajících ve starších telefonech Nokia.

Telefon, který se učí
Nokia dokázala inovovat i textové zprávy. Z 3210 lze kromě textů posílat i obrázky, které však nejsou jako u Philips Savvy ze sady GO Star napevno uložené v telefonu, ale časem by je mělo být možné nahrávat z Internetu.

Větší novinkou než obrázky je ale způsob zadávání textových zpráv, protože Nokia v tomto telefonu jako jedna z prvních použila technologii T9. Místo zdlouhavého opakovaného tisknutí tlačítek tak stačí při psaní textových zpráv každé tlačítko stisknou pouze jednou. Technologie T9 vybere nejpravděpodobnější slovo, které jste tímto způsobe způsobem chtěli napsat.

To byla teorie, praxe je trochu jiná – protože Finové do telefonu nepřidali český slovník, musíte mobil před používáním nejprve česká slovíčka naučit. Zpočátku tak psaní textových zpráv trvá déle.

Kdo umí ...
Mobilní telefon Nokia 3210 se zkrátka povedl a v přístrojích pro cílovou skupinu, pro kterou je určen, se mu jen těžko hledá konkurent. Snad jen při pohledu na běžnou a dotovanou cenu by třidvadesítku mohly jiné telefony překonat, ale přesto jsou ceny odůvodnitelné – kdyby byly nižší, současné levné telefony by asi nikdo nekupoval.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (9) Další článek: 3Com Palm IIIe – lepší a levnější než Palm III

Témata článku: Nokia, Nokia 3210, Různobarevné kryty, Obyčejný člověk, Datový přenos, Běžná cena, Elegantní design, Mobilita, Běžný spotřebitel, Průměrný přístroj, Velký úspěch, Textová zpráva, Vyzvánění, SIM Toolkit, Český slovník, Pracovní telefon, Drahý telefon, Telefonní seznam, Starý telefon, Dvojnásobný růst, Duální přístroj, Spotřebitel, Go Star, Oblíbený model, Skupina volajících


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz