Nokia 3230: nejlevnější smartphone (velký test)

Nokia 3230 je v podstatě první chytrý telefon, který můžeme zařadit do střední třídy. I přesto má velice bohatou funkční výbavu: nechybí mu EDGE, Bluetooth, Push to talk, megapixelový fotoaparát nebo rádio. Důkladně jsme jej otestovali a připravili podrobnou recenzi.
Nokia 3230: nejlevnější smartphone (velký test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 parametry telefonu v katalogu komunikátorů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 • nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

 • Rychlá mobilní data: GPRS třídy 10, EDGE třídy 5
 • Fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx
 • Paměťová karta RS-MMC vyměnitelná bez vypínání
 • Vestavěné rádio
 • Aplikace pro úpravu obrázků
 • Program Setting Wizard pro rychlé nastavení datových přenosů, MMS a e-mailů
 • Kvalitní konstrukce

Hlavní nedostatky

 • Nelze použít kartu MMC klasické velikosti
 • Tlačítka jsou někdy až příliš tuhá
 • Diktafon je omezen jen na minutové nahrávky
 • Občasné problémy s připojením sluchátek


Když jsme v minulém roce připravovali první pohled na novou Nokii 3230, zařadili jsme jí do kategorie „střední třída“. Při jejím používání jsem si však nevšimnul téměř žádných rozdílů oproti mobilům vyšší třídy. Je to dáno hlavně používaným operačním systémem Symbian Series 60, který je ve většině telefonů téměř totožný a nabízí stejné funkce.

Chytrý telefon může nabídnout mnohem více možností, než telefony obyčejné. Bylo by asi zbytečné zde popisovat jednotlivé výhody a nevýhody smartphonů. O této problematice však již byly napsány spousty článků, a proto vás raději na jeden z nich přímo odkážu. Mimo jiné se v něm dozvíte důvody, proč byste si měli chytrý telefon koupit.

Hned na začátku bychom asi měli vysvětlit nadpis článku. Jak to, že Nokii 3230, která se začne prodávat za dvanáct tisíc, označujeme jako nejlevnější, když lze dnes snadno sehnat chytrý telefon za poloviční cenu? Inu, nelze přímo porovnávat novinky s telefony, které jsou rok staré, i když třeba nabídnou v podstatě stejnou funkčnost. Když srovnáváme srovnatelné, tedy ceny mobilních telefonů při vstupu na trh, je Nokia 3230 opravdu nejlevnější. Žádný jiný smartphone nezačínal s nižší cenou.

Stále stejný Symbian

I když jsme loni předpokládali, že Nokia 3230 bude vybavena nejnovějším operačním systémem Symbian OS 8.0, naše předpoklady se nenaplnily. Výrobce dal své novince do vínku starší verzi 7.0.

Pro testování jsme použili již produkt s verzí firmwaru 3.0505.2 z 19. února letošního roku, RM-51. Už při rozbalení krabice mě trochu překvapila absence CD se softwarem, které přitom Nokia ke svým mobilním telefonů často dodává. CD ve standardním příslušenství výrobce neuvádí ani na svých oficiálních stránkách. Vzhledem k tomu, že u nás není broadbandové připojení na internet ještě tolik rozšířené, obávám se, že si tímto přístupem Nokia zákazníky příliš nepřitáhne.

Design: nepřipomíná vám něco?

Když jsem uvažoval, jak by měl ideální telefon vypadat, napadaly mě nejrůznější kombinace. Jednou z nich byla i tato: design jako novější typy SonyEricssonů a ovládání jako klasický Symbian. Přesně toto Nokia 3230 nabízí. I když se budu snažit srovnání se SE vyvarovat, jistou podobnost, především pak u klávesnice, nemůžeme popřít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design telefonu se povedl

Telefon bude na trh dodáván ve dvou barevných variantách: v černé a ve vínově červené. Vyměnitelné kryty budete v tomto případě hledat marně. Přední maska je k zařízení napevno přišroubována. Nedostanete se tedy ani ke klávesnici a k displeji.

Konstrukce: prostě drží

Už nemožnost použití výměnných krytů dává tušit, že konstrukce bude dobrá, a telefon je opravdu velice pevný. Za celou dobu používání jsem se při klasické manipulaci nesetkal s jediným vrznutím se strany krytů. Jednou jedinkrát mi telefon v ruce zavrzal a to tehdy, když jsem se pokoušel silou odstranit zadní kryt. I umístění čočky fotoaparátu je vyřešeno velice dobře. Objektiv je zapuštěn ve vrchní části zadního krytu, takže nevystupuje ani o milimetr nad povrch telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled zezadu • srovnání s kartou • vyjmutá karta a baterie

Zadní kryt nedoporučuji zbytečně odnímat. Při každém otevření totiž telefon docela hlasitě praskne a zaručuji, že v prvních okamžicích vám bude běhat mráz po zádech. Pokud už je to nezbytné, doporučuji malý fígl. Zatlačte na zadní kryt v oblasti pod objektivem fotoaparátu. Pod tímto místem se totiž nachází propadlina, v níž je uložena paměťová karta, takže je otevírání snadnější. Nečekejte však, že se vám podaří kryt odstranit hned na první pokus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vkládání karty SIM • slot pro paměťovou kartu

Po sejmutí uvidíme jen baterii a držák paměťové karty. SIM karta se do telefonu umísťuje zasunutím pod právě zmiňovaný držák. Paměťovou kartu lze z držáku bezproblémově vyjmout i při zapnutém telefonu. Zařízení vás jen upozorní, že karta bude vyjmuta a všechny aplikace ukončeny. I zde se však objevily problémy, kdy mi jednou telefon ohlásil nepřítomnost SIM karty a restartoval se.

Klepněte pro větší obrázek Baterie a slot karty

Baterie BL-5B je typu Li-Ion a má kapacitu 760 mAh. Na povrchu najdete ochranný hologram společnosti Nokia potvrzující originalitu příslušenství. Pokud jej nevidíte, nejde o originální baterii od Nokie. Podle oficiálních údajů výrobce vydrží baterie až 4 hodiny nepřetržitého hovoru a až 150 hodin v pohotovostním stavu.


V následující kapitole se zaměříme na displej, klávesnici a paměť

Témata článku: Nokia, Recenze, Realme, Nokia 3230, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens SX1, Test, Velký test, Infračervené rozhraní, Celkové zhodnocení, Drobná chyba, První stanice, Vzdušný prostor, Smartphone, Velký, Nejlevnější smartphone, Rychlé vkládání, Příští spuštění, Přední maska, Současný smartphone


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6