Nokia 3230: zkušenosti s nejlevnějším smartphonem

Nokia 3230 je velmi dobře vybavený telefon s operačním systémem Symbian, který se prodává za vcelku příznivou cenu: pod deset tisíc korun. Má Bluetooth, slot pro paměťové karty i megapixelový fotoaparát. Vyplatí se investice nebo má telefon nějaké skryté mouchy?
Nokia 3230: zkušenosti s nejlevnějším smartphonem
Kapitoly článku

Nokia 3230 byl představena v listopadu loňského roku a letos v březnu se dostala na trh. Jedná se zatím o nejlevnější smartphone se Symbianem Series 60 (míníme zde cenu nově představeného přístroje) a v současné době jeho cena klesla pod deset tisíc korun. Za tuto cenu se ale prodává pouze u Oskara, kde si jej můžete pořídit i jako dotovaný s některým z tarifů. Ve volném prodeji Nokia 3230 stojí kolem jedenácti tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3230

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 • parametry telefonu v katalogu komunikátorů 
 

 • megarecenze telefonu
 nerozdělený článek v textové verzi
 • fotogalerie se všemi obrázky

Za nemalý peníz dostanete do ruky pořádný telefon s operačním systémem Symbian Series 60. Výbava je bohatá – zahrnuje podporu Bluetooth, slot pro paměťové karty, velký kvalitní displej, megapixelový fotoaparát, podporu MP3 nebo vestavěné rádio. Díky otevřenému operačnímu systému si můžete do telefonu dohrát funkce, které vám budou chybět.

Neoslní, neurazí

Design telefonu mi vyhovuje. Není nijak výstřední jako například u modelu 7610 nebo 6630, ale zároveň mu nechybí „švih“. Myslím, že se jen tak neokouká a bude ještě dlouho moderní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design telefonu se povedl

Spokojen jsem také s kvalitou zpracování. Telefon nemá výměnné kryty a zřejmě také díky tomu vděčí za příkladnou pevnost a ani při velmi silném stisku či dokonce krutu ze sebe nevydal ani náznak skřípnutí. Potěšilo mě pevné přichycení předního krytu, pod krycí sklíčko displeje se nedostává prach. Pokud si sem ale jednou cestu najde, bude k jeho odstranění potřeba servisní zásah nebo šroubovák a trocha odvahy.

Jediným slabým místem byl zadní kryt. Na něj je třeba dávat obzvlášť pozor, protože se jedná o velmi tenkou a zdá se i křehkou skořepinu poměrně velké plochy. Sejmout i nasadit jde poměrně snadno. Při snímání je ale třeba na kryt důrazně zatlačit. Kryt je zasunutý v kolejničkách těla přístroje. Přichycovací výstupky jsou ale velmi tenké a mám obavu o jejich zlomení. V levém horním rohu navíc přichycení chybí, protože kolejničku přerušuje plastový výstupek, jehož smysl je mi záhadou. Roh krytu proto nedoléhá a nepříjemně se vychyluje do telefonu.

Také velikostí a hmotností mi telefon vyhovuje. Ne nadarmo se Nokia 3230 chlubí, že je to nejmenší smarphone. Zvyklý na Sony Ericsson P900 jsem byl potěšen, že mohu telefon opět nosit v kapse. Při držení mi trochu vadila nízko položená klávesnice, při srovnání s ostatními telefony jsem však zjistil, že je umístěná docela standardně a že jde spíš jen o optický klam. Černá plocha lemující displej zasahuje až do funkční části klávesnice a stříbrná numerická část tak oproti zbytku telefonu působí značně stísněně. Palec je pro stisk spodní řady kláves nutné značně zalomit, ale většina ostatních telefonů je na tom stejně.

Klepněte pro větší obrázek 
Telefon je ve srovnání s běžnými mobily větší, v porovnání se smartphony je naopak menší

Co skrývá uvnitř?

Po sejmutí zadního krytu se odhalí akumulátor. Ten má kapacitu 760 mAh a podle oficiálních specifikací by měl zaručit výdrž až 150 hodin v pohotovosti, což odpovídá šesti dnům nepřetržitého provozu. Bez vypínání na noc jsem se dostal k třetinovému výsledku. Dva celé dny mi telefon vydrží při průměrné zátěži přibližně patnácti minut hovoru denně, s trvale zapnutým Bluetooth a občasné synchronizaci, se psaním přibližně pěti zpráv a několika upomínek. Občas také něco vyfotím.

Když jsem si hrál s MP3 a hrami, byl telefon vybitý během jediného dne. Při vypínání na noc a klidnějším víkendovém režimu jsem po nabíječce sáhl až čtvrtý den. Plné nabití zcela vyčerpaného akumulátoru trvá dvě a půl hodiny, mnohdy však méně (záleží na stavu akumulátoru před nabíjením).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt a co se pod ním schovává

Při prvním vkládání karty SIM do telefonu jsem byl zmaten a nevěděl, kam ji vlastně strčit. Kovová konstrukce nad baterií sloužící pro úchyt paměťové karty má však štěrbinu i pro kartu SIM. Ta se podélně zasouvá ze strany baterie. K vysunutí poslouží posuvný háček, který je zvýrazněn červenou barvou. I přes komplikovanější přístup je výměna SIM karty velmi snadná.

Velice jsem ocenil možnost výměny paměťové karty za chodu přístroje, zároveň mi však vadila nutnost snímat zadní kryt. Karta je umístěna ve výklopném rámečku, pro jehož odjištění z aretované polohy je zapotřebí mít pevný nehet. Pokud je telefon zapnutý, oznámí vám, že s vyjmutím karty ukončí všechny aplikace. Do slotu se samozřejmě nevejdou klasické karty MMC, je nutné použít zmenšenou verzi RS-MMC. Nejsou vyžadovány karty s odlišným napájecím napětím RS-DV-MMC, podle návodu a údajů v diskusních fórech si však telefon rozumí i s těmito kartami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vkládání karty SIM • slot pro paměťovou kartu

Vnitřní paměť o velikosti 6 MB se mi zpočátku jevila jako poměrně malá. Používám ji pro data adresáře a kalendáře, uložení vyzváněcích melodií a ID obrázků a také pro instalované aplikace. Stále bohatě dostačuje. Pro fotografie a MP3 je určena paměťová karta.

Klepněte pro větší obrázek Kartu lze vyjmout i za chodu telefonu 

Klávesnice – je co zlepšovat

Popis klávesnice je třeba rozdělit na numerickou a funkční část. V případě numerické části jsem spokojen, tlačítka jsou velká a díky výraznému vyboulení také snadno hmatově rozlišitelná. Stisk je jistý a zakrátko jsem obstojně „datloval“. Zpočátku ve mě ale budila nedůvěru vůle tlačítek, které mají větší mezery. Obzvlášť s klávesami 5 a 8 se dá pohybovat všemi směry. Uchycení je ale pevné a při psaní jsem nezaznamenal žádný nedostatek funkčnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Numerická část klávesnice se povedla

Funkční část klávesnice považuji za největší slabinu telefonu. Tlačítka jsou velmi tuhá a k jejich stisku je zapotřebí vynaložit větší sílu. Úsilí je sice odměněno charakteristickým cvaknutím, přesto mi stisk nepřijde příliš jistý. Malá tlačítka pro korekci a přístupu ke slovníku jsou na tom vzhledem ke své velikosti ještě hůře. Na funkční tlačítka si jen těžko zvykám. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejčastěji používaná tlačítka telefonu, jde o velmi vážný nedostatek. Při nákupu doporučuji klávesnici pořádně vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Funkční klávesy by si zasloužily přepracování

Joystick je naštěstí v pořádku. Volba směrů je jednoznačná, i když musíte také o něco více přitlačit. Potvrzování je jisté a nevzpomínám si, že bych někdy místo potvrzení sklouzl na některou stranu. Vadí m však velmi hlasité cvaknutí při stisku. Ostatní tlačítka jsou méně hlučná.

Více síly vyžaduje také stisk vypínacího tlačítka. To je docela zapuštěné a malé, ale ještě na hranici pohodlného použití. Daleko hůře se ovládá tlačítko pro Push to talk na boku přístroje. Opět je malé, zapuštěné a vyžaduje více síly pro stisk, ale v tomto případě je hranice pohodlného použití již překročena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K podsvícení klávesnice nemám výhrady


V druhé kapitole se podíváme na zvukové projevy telefonu, zhodnotíme fotoaparát a dále se zaměříme na operační systém

Témata článku: Nokia, Nokia 3230, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Sony Ericsson P900, Zkušenost, Nejlevnější smartphone, Smartphone, Pevné ohnisko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40