Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

 • Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk
 • Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně?
 • Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké
Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Precizní facelift u plastových chirurgů. Kdyby existovala nějaká klinika estetické chirurgie pro telefony a vyšla z ní Nokia 3310 omlazená o 17 let, okamžitě by ji chtěly následovat další mobilní celebrity (třeba Motorola Razr?). Přesně tak má totiž refresh staršího zařízení vypadat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nokia 3310 (2017) ztratila na hmotnosti i tloušťce

Novinka výrazně zeštíhlela a i když stále nabízí pouze plastové materiály, konstrukční zpracování je bez výhrad. Pamětníci možná vzpomenou na letité fígle s podkládáním zadního krytu papírky při nechtěném povrzávání, zde ale nebude nic podobného potřeba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní kryt se dá sundat a baterii vyjmout. Pak se zpřístupní sloty

Design obsahuje zřetelný odkaz na předchůdce, zejména díky výraznému lemování okolo displeje, ale zároveň si uchovává něco současného ze světa soudobých tlačítkových telefonů, které kromě Nokie a Alcatelu už nikdo moc nevyrábí. V tomto ohledu se nebojíme tvrdit, že nová 3310 je nejelegantnějším „hloupým“ mobilem na trhu.

2. Displej a klávesnice

Oprašte „T9 skill“. 3310 není smartphone, takže samozřejmě neobsahuje dotykový displej. Tím pádem je panel pouze zobrazovací jednotkou (nikoli ovládací) a vystačí si s 2,4palcovou úhlopříčkou a typickým QVGA rozlišením. Je pravda, že po hýčkání současnými ultrajemnými panely na smartphonech působí obraz zubatě, ale to tak nějak k jednoduchým mobilům patří. Vytknout nic zásadnějšího nemůžeme ani podsvícení a věrnosti barevného podání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod displejem nalezneme oblast funkčních tlačítek

Telefon se ovládá 12tlačítkovou numerickou klávesnicí plus dvojicí funkčních dvojtlačítek a směrovým kurzorem s potvrzovacím středem. Všechna tlačítka až na kurzor jsou rovnoměrně podsvícená. Systém ovládání se liší od původní 3310, která měla pouze NaviKey, dvě šipky a céčko – tedy pouze lineární procházení nabídkou, a je bližší mladším Nokiím typu 6300.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je tužší a mohla by mít lepší zdvih

Zatímco k funkčním tlačítkům nelze mít výhrady, numerické klávesy už se tolik nepovedly. Jsou tuhé a s malým zdvihem. Psát delší SMS zprávu nebude rozhodně žádný med, a to ani s prababičkou prediktivního psaní T9, kterou intuitivně aktivujete podržením křížku. Pokud jste kdysi patřili k rekordmanům v rychlém klování písmenek, zde vám výkon nedovolí zopakovat ani zpomalený editor zpráv.

3. Hardware

Několik let stejný. U tlačítkových telefonů nikdy o výkon moc nešlo a výjimkou není ani nová 3310. Výrobce neuvádí typ výpočetního řešení, vzhledem k používané proprietární platformě a ne zrovna hbitým reakcím prostředí půjde zřejmě o stále stejný procesor, jaký mají příbuzné tlačítkové Nokie, např. nejvíc podobná Nokia 222.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Baterie disponuje kapacitou 1 200 mAh

Nezbytností bude paměťová karta, protože ze 16 MB paměti ROM jsou uživateli k dispozici necelé 2 MB. Ve výbavě nechybí FM rádio, pro jeho fungování je třeba do 3,5mm jacku připojit sluchátka. Dále tu je ještě Bluetooth 3.0 a síť 2G (GSM/GPRS/EDGE). Tím je výčet prakticky uzavřen. Nedostalo se na 3G, GPS a bohužel ani Wi-Fi anténu, což z telefonu činí vyjma hlasu a SMS prakticky offline zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sloty na dvě microSIM karty paměťovou kartu jsou samostatné

Samotné volání mobil zvládá bez problémů, dostatečně hlasité je sluchátko i reproduktor na zadní straně. Ani druhá strana si nestěžovala na špatný příjem. Potěší podpora funkce Dual SIM, obě vkládané karty jsou ve velikosti microSIM a nedělí se o místo s microSD. Vyměnitelný akumulátor BL-4UL nabízí kapacitu 1 200 mAh a bez problémů vydrží na jedno nabití 7-10 dní. Dobíjí se pomocí microUSB konektoru.

4. Software

Jak Gameloft znásilnil Hada. Uzavřené prostředí Series 30+ je postaveno na míru hardwaru od MediaTeku, výpočetně je nenáročné, ale mnoho legrace si s ním neužijete. Jedině, že by vás bavilo vnořovat se hlouběji a hlouběji do nabídek a listovat nekonečnými seznamy. Základní rozvržení do matice ikon připomíná známé Series 40, také font je velmi podobný. Jinak je ale prostředí osekanější.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohotovostní obrazovka • tři druhy zobrazení hlavního menu

Poznat je to například na adresáři, kam sice uložíte až 2 000 kontaktů, ale ke každému z nich přiřadíte jméno, jedno číslo, fotku a tím končíte. Kde jsou ty časy, kdy adresář Series 40 byl skoro tak pokročilý jako u dnešních smartphonů. Nějaká synchronizace, ať už kontaktů nebo kalendáře, samozřejmě neexistuje a vzhledem k zaměření telefonu pro ni není ani důvod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kontakt v adresáři • editor zpráv • hudební přehrávač • velikost úložiště v telefonu

Zarytí Nokiáři, kteří si nechali ujít epizodu, kdy se o tlačítkové telefony staral Microsoft (právě tehdy se přešlo ze Series 40 na 30+), budou nejspíš z některých úkonů trochu zmateni. Volba se potvrzuje vždy středem kurzoru, nikoli levým kontextovým tlačítkem, zámek telefonu je v mezinabídce pod červeným sluchátkem, nikoli po známé sekvenci střed-hvězdička. Alespoň že k tichému profilu se dostanete podržením křížku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace a hry • prohlížeč Opera Mini • Facebook Messenger

I přes celkovou zjednodušenost najdeme v telefonu mnoho užitečných drobností – kalendář, opakovaný pětinásobný budík, naprosto základní kalkulačku, stopky, převodník jednotek, minimalistický hudební přehrávač bez možnosti třídění písní, FM rádio a další. Internetový prohlížeč zastupuje Opera Mini a také odkaz do „marketu“ s aplikacemi ve formátu .vxp je vlastně jen webovým odkazem Opery.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení telefonu • profily • vyzvánění Nokia Tune • nastavení hovorů

Stáhnout si můžete například Facebook, Twitter nebo dokonce i Messenger, ale používání všeho vyžadujícího internet je díky titěrnému nedotykovému displeji, tuhé klávesnici a maximální rychlosti stahování okolo 200 kbit/s silně o nervy a méně trpělivým uživatelům to rozhodně nedoporučujeme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Předpověď počasí • kalendář • pětinásobný opakovaný budík

Nokia 3310 (2017) je hlavně telefon na volání, tak s ním volejte. V našem případě jsme měli k dispozici Dual SIM. V nastavení dvou karet si můžete předvolit akce pro každou z karet (např. SMS vždy ze SIM2), nebo je vybírat jednorázově při každém úkonu. Nastavení hovorů je poměrně pestré, obsahuje například přesměrování, blokaci čísel a samozřejmě legendární vyzvánění Nokia Tune.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záznamník • kalkulačka • další drobné funkce

Samostatnou kapitolou je Had. Jde o aplikaci třetí strany pro uzavřenou platformu MRE, na níž mobil běží. Hru vyvinul Gameloft. Jestli původní had byl spartánsky jednoduchý, přímočarý a právě to z něj činilo tak návykové hraní, nový had vypadá jako housenka s kobří hlavou, jezdí dokola i skrz stěny a pojídá graficky podivná jablka, která ani vždy nemusí ležet přímo v jeho trajektorii. Těžko říct, jestli Had zestárnul sám o sobě, nebo mu nesvědčí různé mise, ale tohle provedení nás nebavilo hrát ani 10 minut.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Had je barevný, má složitější, ale ne zrovna líbivou grafiku

Celkově, zvykat si po tolika letech zpátky na logiku ovládání hloupého telefonu není úplně snadné. Prostředí bude pro každého, kdo již okusil nějaký rozumný smartphone, noční můrou. Nutno ale poznamenat, že i Series 30+ je mezi hloupými stále telefony to lepší, na co lze narazit. Staré dobré časy Series 40 ale nevrátí.

5. Fotoaparát

Co vznikne v telefonu, zůstane v telefonu. Původní 3310 z roku 2000 fotoaparát samozřejmě neměla. Na tuto tradici Nokia nenavázala a do oprášeného modelu integrovala 2Mpx snímač. Podle očekávání jde o naprostou nouzovku. Na snímku sice poznáte, co se fotilo za objekt, ale rozhodně se s tím nechcete nikde chlubit. Dokud je fotka na QVGA displeji mobilu, je všechno v pořádku. Na monitor počítače už by se ale dostávat neměla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
LED blesk u fotoaparátu poslouží i jako samostatná svítilna

V nastavení je samospoušť, několik jednoduchých filtrů a noční režim, který jen zesvětlí a tím pádem zašumí snímek. Kamerka dokonce umí pořizovat QCIF videa, která můžete točit na šířku nebo na výšku. Kvalita je samozřejmě naprosto mizerná. Foťák má také svůj LED blesk, který poslouží i jako nezávislá svítilna, což je asi tak nejužitečnější funkce celého modulu.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další ukázky naleznete v kapitole Fotogalerie

Hodnocení: 36 %

Tlačítkové telefony se v kontextu současných smartphonů hodnotí velmi obtížně. Jsou totiž více méně samostatnou kategorií, ale přesto mají mnoho společného. Proto celkové procentuální hodnocení berte spíš orientačně. Nokia 3310 (2017) bude své majitele stejně lákat na emoce, nikoli na rácio.

Design považujeme za jeden z nejpovedenějších mezi tlačítkovými telefony, úroveň továrního zpracování je taktéž v pořádku. Výraznější výhrady nemáme k displeji, výdrž alespoň týden u jednoduchých telefonů tak nějak očekáváme. Zbytek už se tolik nepovedl. Za největší přešlap považujeme chybějící Wi-Fi nebo alespoň 3G. Internetový prohlížeč (byť úsporný a komprimující vše, co se dá) nebo aplikace jsou na EDGE prakticky irelevantní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obsah balení je skromný – pouze nabíječka a jednoduchá sluchátka

Otázkou je, zda nostalgie vyvolaná odkazem na mobilní legendu, bude k nákupu novinky prodávané za 1 599 Kč stačit. Pokud totiž někdo z nějakého důvodu potřebuje tlačítkový mobil, má mnoho levnějších voleb – třeba ne o tolik horší, ale o šest stovek levnější stájovou Nokii 150 nebo některý z modelů Alcatelu.

A co ti, kteří si plánují koupit sekundární telefon „do hospody“, „na festival“, „pod stan“ – opravdu se jim bude chtít pokaždé přendávat SIM kartu (případně ještě do microSIM redukce), přijít o možnost rozumného focení a být prakticky offline? Nemyslím si. Nokia 3310 (2017) je prostě raritní model. Kdekdo si o něm rád přečte, podívá se na obrázky, nadšenci si ji možná dokonce koupí do sbírky. Ale v praxi ji bude používat málokdo.

Nokia 3310 (2017)
rozměry a hmotnost: 116 × 51 × 12,8 mm
displej: 2,4", nedotykový TFT LCD, 240 × 320, 167 PPI
sítě: GSM
konektivita: microUSB Type-B, Bluetooth 3
paměť: 16 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 200 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Nokia Series 30 žádná
fotoaparát: 2MPx, video, blesk
15 %
vybavenost
cena: 1 197 Kč1 706 Kč

Plusy:

 • zdařilý design, lehčí a tenčí tělo
 • kvalitní, byť plastová konstrukce
 • akceptovatelný displej
 • týdenní výdrž
 • Dual SIM a slot pro paměťovou kartu

Minusy:

 • tužší klávesnice
 • pomalý editor SMS
 • chybí 3G a Wi-Fi
 • špatný fotoaparát
 • příliš vysoká cena

Témata článku: Nokia, Recenze, HMD Global, Retro, Telefony, Zajímavosti, Plastová konstrukce, Klávesnice, Legendy, Paměťová karta, Had, Nokia 3310 (2017), Nejužitečnější funkce, Malý zdvih, Opakovaný budík, Noční režim, Tlačítkový telefon, Sekundární telefon, Třídění, Zámek, Skill, Stejný procesor, Pohotovostní obrazovka, Hloupý mobil, Současný svět, Paměťové karty na Heureka.czŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Razer vyrukoval s druhou generací svého balíčku Productivity Suite a vylepšil, co se dalo.

Michal Maliarov
RazerRecenzeHardware
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby
Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety