Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

  • Výrobce Nokií, společnost HMD Global, slaví 5 let
  • Výročí si připomíná dortíky s podobou Nokie 3310 (2017)
  • Přidáváme ohlédnutí za pětiletým fungováním firmy

Nokia 3310 z roku 2000 je jednou z největších legend mobilní historie. Telefon, který si dodnes vybaví skoro každý, někdo ho má možná ještě schovaný v šuplíku. Také proto s tímto obnoveným modelem Nokia 3310 (2017) započala před pěti lety firma HMD Global novou etapu výroby mobilních telefonů pod značkou Nokia.

Tu využívá HMD v licenci od finské společnosti Nokia, která sama s výrobou telefonů skončila v roce 2013, když mobilní divizi zdecimovanou po sérii fatálně chybných strategických rozhodnutí tehdejšího managementu prodala Microsoftu za směšných 7,2 miliardy dolarů.

Pět let s jediným top modelem

HMD Global před pěti lety započal novou éru výroby telefonů Nokia a k příležitosti výročí vzniku firmy nechal upéct dort ve tvaru reinkarnace legendárního telefonu Nokia 3310, který podle slov těch, kteří jej viděli a ochutnali „vyniká vysokou odolností oproti svým konkurentům z cukrárny, ale je i téměř k nerozeznání od originálu“.

Za pět let prošla společnost vyrábějící novodobé telefony a také smartphony Nokia s Androidem poměrně bouřlivým vývojem. Po euforickém začátku, který přinesl několik zdařilých modelů (vedle již zmiňované Nokie 3310 (2017) např. dobře prodávanou střední třídu Nokia 7 Plus nebo prémiový Nokia 8 Sirocco), přicházela stále větší očekávání, která se výrobci tak úplně nedařilo naplnit.

Například prvním a zároveň zatím posledním vlajkovým modelem byla Nokia 9 Pureview, na svoji dobu s nevídanými pěti fotoaparáty. Výsledné snímky ale ani tak nestačily na tehdejší konkurenci a Pureview se svého nástupce už nedočkala. Nyní dokonce výrobce oznámil, že pro tento model už ani nepřipraví slibovaný poslední update na Android 11 a majitelům dá místo toho radši voucher na nákup nového modelu. V minulém roce se firma dostala do finančních potíží, ze kterých jí pomohla až investice od partnerů ve výši 230 milionů dolarů.

Díru v tržbách lepí laciná sluchátka

O něco stabilnější byla za posledních 5 let situace v oblasti „hloupých“ tlačítkových telefonů, kde ale neprobíhá tak bouřlivý technologický rozvoj a vlastně stačí vyrábět stále stejné telefony dokola, tu a tam si pomoci nějakou známou reinkarnací (Nokia 8000 4G, Nokia 6310 (2021)). Ani zde se ale HMD nevyhnulo přešlapům, když vsadilo u některých modelů na stále ne úplně doladěnou platformu KaiOS, která mnohým uživatelům očekávajícím od tlačítkových telefonů hlavně jednoduchost bylo místo toho k vzteku.

Letos výrobce obměnil portfolio smartphonů, představil tři smartphonové řady (C, G a X) a v nich několik modelů. Stále se ale drží při zemi a hranici střední třídy nepřekročil, i když cenovky má proti konkurenci obvykle vyšší. Pro smartphony nicméně garantuje minimálně tříleté bezpečnostní aktualizace a u vyšších modelů i tři velké updaty Androidu.

Ochutnat narozeninovou Nokii 3310 můžete alespoň vizuálně:

HMD své podnikání doplnilo o aktuálně rentabilní výrobu levných bezdrátových sluchátek a na některých trzích poskytuje i službu virtuálního operátora prostřednictvím vlastní SIM karty HMD Connect. Výhodou je, že zákazníci na značku Nokia stále hodně slyší. Otázkou zůstává, zda tato strategie – vyrábět to, co zrovna frčí a snažit se vydělat na neprémiových produktech – bude firmě vycházet i do následující pětiletky.

Diskuze (3) Další článek: Realme láká na vlajkový model s nejvýkonnějším procesorem. Mohl by vypadat třeba takhle

Témata článku: Nokia, Android, HMD Global, Retro, Byznys, Výročí, Nokia 3310 (2017), Legenda, Výrobce, Výroba, Telefon, Dort, Model, Telefony s Androidem na Heureka.czMexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Z Ubisoftu hromadně odchází vývojáři. Může to mít nepříjemné následky na budoucí hry
Michal Maliarov
UbisoftByznys
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory