Nokia 3720 Classic: odolný a spolehlivý (test)

Novinka s odolností proti stříkající vodě a prachu představuje kvalitní telefon pro běžné použití. Jeho kovová konstrukce vydrží hodně.
hce counter

Klíčové vlastnosti:

  • odolná konstrukce
  • kvalitní klávesnice
  • diodová svítilna
  • dobrá výdrž baterie

Hlavní nedostatky:

  • jen slabý 2Mpx fotoaparát
  • datové přenosy pouze EDGE a GPRS
  • bez outdoorových funkcí

Nokia 3720 classic
Klepněte pro větší obrázekNokia s odolnou konstrukcí, která nijak nekazí vzhled telefonu a spočívá zejména v ocelových krytech, odolném povrchu a těsném krytu baterie. Odolat má vodě, prachu i otřesům. Telefon je také vybaven diodovou svítilnou a můžete kěmu připojit externí GPS modul.rozměry a hmotnost: 115 × 47 × 15 mm, 94 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (900/1 800/1 900 MHz), GPRS (třída 11), EDGE (třída 11)
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 20 MB, microSDHC
baterie: 1 050 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144), diodový blesk
53 %
(301. místo z 1190)
kataloginfo výrobce
cena: 3 780 Kč (koupit)

Nokia 3720 Classic patří mezi telefony, které v obchodě běžně přehlížíte. Docela nudná zaoblená konstrukce vůbec nedává tušit, že máte čest s přístrojem, který obstojí při konfrontaci s prašným prostředím a třeba i deštěm. Jedním dechem je nutné dodat, že mobil nic extra neumí, je jen další z řady hloupých Nokií na platformě Series40. Ovšem právě tato platforma vyhoví potřebám většině uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jakmile se setkávám se souslovím „odolný telefon“, vybaví se mi outdoorové přístroje typu Sonim XP3 nebo třeba pogumovaný Samsung B2100. Nokia 3720 Classic se sice mezi ně papírově může řadit, ovšem dokonale klame tělem i hmotností. Průměrné rozměry dobře ladí s pouhými 94 g, telefon se v ruce rozhodně neztratí a to je dobře. Alespoň totiž zbylo dost prostoru na klávesnici, jejíž odlišených tlačítek si ihned povšimnete.

Bytelná konstrukce

Membránová klávesnice s bílým podsvícením se může pochlubit parádní ergonomií a tichým chodem. Jistý stisk všech tlačítek je samozřejmostí, pochválím i čtyřsměrovou klávesu s otřejší hranou. Nad tlačítky se vyjímá 2,2" QVGA displej, tady se revoluce či vylepšení nekoná. Podsvícení neřídí žádné světelné čidlo a ani to není potřeba, na ostrém slunci oceníte odleskovou folii pod displejem, znaky si přečtete pohodlně. Nad displejem se ještě hodí reproduktor pro hovory, jeho hlasitý kolega je na zadní straně mobilu. Trochu mne zarazila pružnost sklíčka nad displejem, bez problémů jej promáčknete až se na displeji objeví duha. Odolnému telefonu by určitě slušelo lepší brnění displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovaný telefon oplýval šedou barvou, v prodeji snad půjde sehnat i jeho žlutá varianta, vypadá o něco zajímavěji a určitě se bude líbit. Šeď narušuje lesklá linka kovového rámu po obvodu mobilu, ta by mohla pomoci při zachování pevnosti konstrukce při pádu telefonu na zem. Pravá strana obsahuje praktické dvojtlačítko hlasitosti, jeho gumové provedení však trochu komplikuje stisk, je nutné tlačit více než obvykle. Další tlačítka na povrchu Nokie nehledejte, je čas se jí podívat na zadní stranu z tvrdého zdrsněného plastu. Dle prvních předpokladů se mělo jednat o pogumovaný plast, není tomu tak. Nechráněná čočka slabého 2Mpx fotoaparátu vyzývá nečistoty a otisky k usednutí a ty tak činí. Hlasitý reproduktor je pod mřížkou, pod kterou je pravděpodobně prachu- a voděodolná membrána, jinak by snad Nokia nemohla dostat certifikát odolnosti IP-54. Velikou pochvalu lze udělit za silnou diodu fotoaparátu, která poslouží i jako svítilna. Stačí podržet tlačítko s hvězdičkou na alfanumerické klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Netradičním prvkem krytu baterie je nepochybně kovový otočný zámek. Ten odemknete silným nehtem či ideálně mincí a rázem se zpřístupní baterie, slot SIM karty ipaměťové karty. Baterie BL-5CT s kapacitou 1 050 mAh vydrží napájet Nokii minimálně 3 dny při běžném použití, udávaná pohotovost 420 hodin je však hodně nadsazená. Pod akumulátorem jsou vedle sebe srovnány sloty SIM karty a microSDHC. S mobilem dostanete 1GB microSD, bez problémů pracuje i s 8G microSDHC. Kryt se zámkem drží na svém místě opravdu perfektně, nechybí mu těsnění, tudy se vlhkost a prach dovnitř nemá šanci dostat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Téměř celou spodní stranu novinky tvoří krytka konektorů tenké nabíječky, microUSB slotu a 2,5mm jacku. Jediným přístupným konektorem je ten k nabíjení, pro připojení sluchátek musíte krytku vždy odklopit, k mobilu je však pevně připoutaná. Nokia se nedá dobíjet přes microUSB slot a je to škoda, slouží pouze pro data. Přiložená sluchátka HS-105 mnoho radosti neudělají, nedrží ani dobře v uších, obsahují však ovladač hovorů s mikrofonem, využijete je jako handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslední edice Series 40

Na dobře čitelném displeji si budete prohlížet prostředí platformy Series 40 6th Edition. Hned na pohotovostním displeji si můžete aktivovat tzv. Režim výchozího zobrazení, což je známý aktivní pohotovostní režim. Odkazy na oblíbené aplikace v liště můžete měnit dle libosti, pod ní najdete výpis záznamů z kalendáře a rovněž FM rádio a hudební přehrávač. Z kalendáře se tradičně vypisují jen dvě zadané položky, pro zobrazení je nutné celý den editovat. Pokud byste tento styl zobrazení nechtěli, můžete mít pouze volný pohotovostní displej se základními informacemi o baterii, signálu a čase. Při chvílích zahálky se na displeji může zobrazit spořič s obrázky i analogovými a digitálními hodinami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U hloupých Nokií rovněž nechybí nabídka aplikací pod volbou Jdi na, tento seznam lze rovněž upravovat dle potřeby. Další zrychlené volby přiřadíte všem čtyřem směrům hlavní klávesy. Hlavní nabídku si zobrazíte jako mřížku, seznam či záložky, pořadí ikon také snadno změníte. Procházení nabídek je svižné, telefon nezadrhává ani při otevírání složek s mnoha soubory hudby či fotografií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na příchozí akce umí novinka upozornit kromě zvonění blikáním klávesnice, samozřejmé jsou vibrace. Přestože se na internetu jiní recenzenti zmiňují o horší kvalitě reproduktoru, nic takového jsem nespozoroval. Maximální hlasitost je dostačující i v hlučném prostředí, na ulici apod. Rovněž citlivost mikrofonu je příkladná. K pohodlnému telefonování poslouží zrychlená volba z klávesnice, ke kontaktům lze přiřadit nejrůznější podrobnosti a několik čísel, nechybí skupiny k odlišení volajících. Hovory se evidují v protokolu hovorů, tamtéž se počítají zprávy, paketová data a také se ukládají všichni příjemci zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Psaní zpráv je na odolné Nokii velmi pohodlnou záležitostí, klávesnice reaguje na jedničku. Společný editor SMS a MMS umí vkládat přílohy z nabídkové lišty, nechybí oblíbené smajlíky. Při přidávání příjemců se objeví nabídka s oblíbeným adresátem, posledně použitými čísly, vybírat můžete i z protokolů hovoru, kontaktů či zadat rovnou samotn číslo kontaktu. Jak už to bývá, modelu Classic nechybí ani vestavěný Messenger pro komunikaci a také e-mailový klient s podporou protokolů POP3, SMTP a IMAP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální výbava neurazí

Nkia 6720 Classic dostala od výrobce pouze 20 MB vnitřní paměti, takže na nějaké velké ukládání to opravud není. Naštěstí je součástí balení 1GB microSD karta, takže několik alb MP3 si na ni uložíte. O všechny soubory se postará nabídka Galerie, která funguje jako souborový manažer s příslušnými funkcemi.

Paměťovou kartu zaplníte i fotografiemi z vestavěného 2Mpx fotoaparátu. Blesk můžete použít automaticky i nuceně, lze jej vypnout. Nabídka fotoaparátu obsahuje samospoušť, sekvenční focení, efekty i maunální vyvážení bílé. Výsledné fotky ve kvalitě 1 200 × 1 600 bodů kvalitou moc neoplývají. Většinou se snímač potýká s vyvážením bílé, vůbec nepočítejte s focením blízkých předmětů či textů. Světlá místa se snadno přepálí a fotky jsou hlavně hodně zašuměné. O záznamu videa se ani nemá smysl zmiňovat, rozlišení 176 × 144 bodů je k smíchu.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další zástupce médií se jmenuje záznamník s nahrávkou o maximální délce jedné hodiny. Hudební přehrávač si notuje s předuloženými ekvalizéry, v nabídce je rovněž rozšířené stereo. Milovníky FM rádiových vln potěší rádio s podporou RDS, vyhledává automaticky všechny stanice, do paměti se jich vejde dvacítka. Vzhled aplikací přehrávače i rádia se mění dle motivů, případně si je upravíte do standardu.

Složka organizačních funkcí vedle budíku, kalendáře, kalkulačky, stopek a úkolů obsahuje ještě Nokia Maps 2.0 s podporou stahování informací o poloze přes datové přenosy. GPS přijímač v Nokii však nenajdete, musíte jej připojit přes bluetooth. K ukrácení dlouhé chvíle poslouží ještě čtyři javové hry, v nabídce se vysktují odkazy na servery Ovi pro sdílení multimédií a informací. Surfaři ocení předinstalovanou Operu mini, Nokia podporuje pouze GPRS a EDGE ve třídách 11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokia 3720 Classic zanechala určitě pozitivní dojem a to nejen za zvýšenou odolnost konstrukce dle normy IP-54. Solidní provedení klávesnice ocení pisálkové, kvalitu reproduktoru náruživější telefonisté a velkou výdrž na nabití všichni společně. Přestože se v novince nenachází žádná speciální outodoorová funkce (krokoměr, hlukoměr, kompas apod.), potěší alespoň svítilna. Velký plusem je rovněž sympatická pořizovací cena.

hce counter
Diskuze (27) Další článek: Google znovu namaloval svoje mapy

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 3720 classic, Samsung B2100 Xplorer, Sonim XP3 Enduro, Sonim XP3 Land Rover S1, Sonim XP3 Quest, Sonim XP3 Quest Pro, Sonim XP3 Sentinel, Pohodlné telefonování, Dvacítka, Class, Žlutá varianta, Pogumovaný plast, Bytelná konstrukce, Externí GPS, Test, Digitální hodina, Duha, Odolná konstrukce, Ocelový kryt, Pozitivní dojem, Výchozí zobrazeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Před 10 lety jsme v Česku začali platit mobilem. Start byl divoký, dnes tak „pípá“ každý čtvrtý

Před 10 lety jsme v Česku začali platit mobilem. Start byl divoký, dnes tak „pípá“ každý čtvrtý

** Od spuštění mobilního placení v Česku uplynulo 10 let ** Ze startu si hrál každý „na svém písečku“, dnes jsme na tom lépe ** Platební trh si rozdělil Apple a Google, třetí je Garmin

Martin Chroust
Mobilní platbyPlatba mobilemHistorie
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída