Nokia 5140i: hory a lesy, bojte se (test)

Odolný model Nokia 5140i má oproti svému předchůdci vylepšený barevný displej, podporuje MP3 vyzvánění, má nové umírněnější kryty. Zcela přepracovaná je i nabídka. Zůstaly zachovány sportovní funkce jako kompas, teploměr nebo svítilna. Mají se vyznavači outdooru na co těšit?
Nokia 5140i: hory a lesy, bojte se (test)

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 •
parametry telefonu v katalogu fotomobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Nový model 5140i je pokračovatelem původní verze se stejným označením, ovšem bez písmene „i“ na konci. Neskrývaně se k ní hlásí zejména svým vzhledem. Telefon je určen vyznavačům sportů a turistiky, kterým by měl vydržet horší zacházení, než jaké by zvládnul jiný model. Nokii by nemělo vadit ani občasné zmoknutí nebo pád na zem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie

Klíčové vlastnosti

  • odolnější konstrukce
  • vestavěné rádio
  • kompas, teploměr, svítilna
  • přepracovaná nabídka

Hlavní nedostatky

  • spodní díl krytu vykazuje vůli
  • nekvalitní klávesnice
  • hodil by se aktivní displej
  • nesprávně pracující teploměr

Kamufláž

Model 5140i má nové kryty. Co se týče „střihu“, tam změnu nehledejme. Nové jsou ale vlastnosti použitých plastů, které již nejsou průhledné, jak tomu bylo u předchozí generace. Zlepšilo se tak podsvětlení klávesnice. Jednotlivá písmenka jsou teď ve tmě rozeznatelná daleko lépe, protože prosvítají pouze jejich kontury, ne celá plocha klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny hrany jsou kryty gumovými pásky. Na levé straně jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Na pravém boku pak nalezneme tlačítko pro spuštění funkce Push to talk a infraport. Horní strana telefonu hostí hlavní vypínač, diodu svítilny a otvor pro čidlo teploměru.

Spodní hrana mobilu je celá kryta gumovou záslepkou s logem výrobce. Po jejím odklopení se objeví konektor pro nabíječku a Pop-Port. V záslepce je pouze otvor pro mikrofon. Mám obavy, jak dlouho tato gumová krytka vydrží plnit svou funkci. Ohyb její hrany při otevření je velmi ostrý – je možné, že by se materiál mohl po delším užívání unavit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Gumová záslepka konektorů má ostrý ohyb při otevření - čas ukáže, co vydrží

Třetí oko

Mile překvapila inovace čočky vodováhy, kterou najdete vlevo nad displejem. Nyní je daleko lépe podsvětlena – rovnoměrně a jasněji. Kromě vyvažování při používání kompasu, o kterém si povíme později, funguje tato čočka podobně jako dioda na telefonech jiných výrobců – oznamuje zmeškané hovory a příchozí zprávy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vodováha upozorní na zmeškané hovory a zprávy • podsvětlení klávesnice je lepší

Když je mobil ve stavu nečinnosti a vy zmeškáte hovor, upozorní vás na něj vodováha poblikáváním. Stejně tak, když na vás bude čekat textová zpráva. Světélko pod bublinkou se ale ukáže i tehdy, když jste nic nezmeškali. To proto, abyste telefon dobře našli ve tmě stanu nebo v trávě lesa.

Konstrukce: jen pro silné prsty

Až se budete pokoušet otevřít kryt telefonu, bude potřeba pořádně se do toho opřít. Je nutné palcem a ukazováčkem jedné ruky zmáčknout zajišťovací body spodní části krytu a zároveň vyvinout velký tah. Jde to opravdu ztuha. Zvláštní je, že ruku v ruce s tímto drsným mechanismem nejde tuhost krytu. Právě jeho spodní část po nasazení vykazuje vůli. Viklá se ze strany na stranu o dobrý milimetr a při psaní je to nepříjemně znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kryt jde dolů ztuha • zapouzdření je kvalitní • baterii kryje gumová destička

Útroby telefonu jsou dobře „zakonzervovány“. Hlavní části chrání plastový odlitek, o těsnění se stará guma. Teploměr i mikrofon jsou zapuštěny v krátkých šachtách, kolem sluchátka je rovněž těsnění. To jsou dobré předpoklady pro větší výdrž v nehostinných podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiný pohled baterii • šachta mikrofonu • šachta teploměru • těsnění reproduktoru

Baterie je ukryta pod pryžovou destičkou. Je lithium-iontová, maximální udávaná doba hovoru je klasických 300 minut a v pohotovostním stavu by Nokie měla vydržet 300 hodin. Živit ji budete novým typem nabíječky, který se poprvé objevil u véčkové 6101 a se kterou jste se měli možnost seznámit v nedávné bleskovce.

Displej lepší, klávesnice stejně špatná

Rozměry displeje zůstaly zachovány. Barev je teď ale mnohem více – 65 tisíc. Na kvalitě obrazu je to znát. Celkově ale displej nemůžeme nazvat jinak než průměrný, mimo jiné i proto, že je stále pasivní. Rychlost obnovování tomu odpovídá a na slunci si s ním „ani neškrtnete“.

Klávesnici ale pochválit nelze. Kromě způsobu podsvětlení se na ní nezměnilo vůbec nic. Gumová tlačítka nabízejí minimální odezvu. Kontextové klávesy se svažují nepříjemně do stran. Střední pruh numerických tlačítek je vyvýšený, takže tlačítka v pruhu levém i pravém se velmi těžko mačkají. Pryž je velmi měkká, musíte hodně přitlačit. Vrcholem je klávesa „0“, která má střed stisknutí na samé horní hranici tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostřední řada tlačítek je vystouplá • telefon v ruce

Dobře se mačká snad jen hlavní čtyřsměrný ovladač. I zde ale mohl design ustoupit kvalitě a místo deltoidu měl být použit klasický tvar kosočtverce. Směrová klávesa nahoru je teď totiž až příliš blízko potvrzovacímu středu a snadno se přehmátnete. Bude potřeba používat nehet místo bříška.

Protože je ale klávesnice odlita z jednoho kusu, nepronikne jí jediná kapka deště. Až s Nokií zmoknete, odpustíte jí neduhy při ovládání.


V následující kapitole se dozvíte o nové hlavní nabídce, o fotoaparátu. Dostaneme se k funkcím pro telefonování a povíme si o i zprávách

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 5140i, Siemens M65, Prostřední řada, HR sport, Nový svět, První spojení, Sportovní zaměření, Gumová záslepka, Světélko, Test, Přepracovaná nabídka, Outdoorový model, Následující kapitola, Rádiová stanice, Vedro, Jedoucí auto, Boj, Splněný úkol, Úplná spokojenost, Aplikace fit


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196