Nokia 5200 a 5300: s decibely na věčné časy (první dojmy)

Dva nové modely 5200 a 5300 jsou prvními telefony bez operačního systému, které Nokia označuje jako hudební. Jeden levnější, druhý dražší, oba s MP3 přehrávačem, paměťovými kartami, rádiem a novým konektorem pro připojení sluchátek. Živé foto!
Kapitoly článku

XpressMusic vs. Walkman

Nokia minulý týden v New Yorku představila kromě špičkového modelu N95 a tří nových hudebních smartphonů z elitní série N také tři levnější varianty telefonů speciálně určených pro poslech hudby. Jeden z nich je pouze upravený stávající model, ale výsuvné modely 5300 a 5200 jsou úplné novinky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě hudební novninky 5200 (červená) a 5300 (šedá) živě v New Yorku

Nokia podporu hudebního formátu MP3 zařadila do některých svých telefonů poměrně brzy. Ale empétrojky zde sloužily spíše jen k vyzvánění. Vzpomeňme třeba oblíbený model 6230, u kterého je paměťová karta schována pod akumulátorem, hudební soubory na ní musí být v kořenovém adresáři a přehrávač hudby neumí nic extra. To až Sony Ericsson odstartoval se svými Walkmany tu pravou éru hudebních telefonů, kterými bylo možné plnohodnotně nahradit samostatné MP3 přehrávače. Podobnými kousky zareagovalo několik výrobců a také Nokia se rozhodla hudební funkce svých telefonů více zviditelnit.

Začalo to nesměle, speciální edicí Nokia 6630 Music Edition, ke které jste dostali novou symbianovou aplikaci pro pohodlnější přehrávání hudby, redukci pro připojení sluchátek s konektorem 3,5 jack a „velkou“ paměťovou kartu s kapacitou 256 MB. O hudbě se u Nokie mluvilo nejčastěji ve spojení se symbianovými smartphony, ale dnes už i běžné telefony Series 40 mají propracované přehrávače hudby, kvalitní zvukový výstup, možnost připojení standardních sluchátek prostřednictvím redukce a vyměňovat paměťové karty bez nutnosti vypínat telefon. Nokia toho ovšem nevyužila a doposud žádný z telefonů bez operačního systému neprezentovala jako „hudební“, takového označení se dočkaly pouze smartphony 3250 a N91.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6630 Music Edition

Finský výrobce se však už rozhoupal a minulý týden představil modely 5200 a 5300, které se budou marketingově „tlačit“, jako mobily pro hudbu. Honosí se totiž označením XpressMusic, které Nokia uděluje telefonům splňující následující podmínky:

  • vysoká kvalita zvuku
  • speciální klávesy pro snadné ovládání základních funkcí přehrávače hudby
  • automatické přerušení hudby při telefonním hovoru a obnovení po jeho ukončení
  • možnost použití sluchátek s konektorem jack 3,5 mm
  • vyšší výdrž baterie, minimálně pro 10 hodin poslechu hudby
  • velká kapacita paměti pro ukládání hudby
  • možnost vytváření playlistů s nejoblíbenějšími skladbami v průběhu přehrávání hudby
  • podpora USB 2.0 pro rychlé nahrávání hudby z počítače
  • podpora všech nejrozšířenějších hudebních formátů MP3, M4A, WMA, AAC, AAC+

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební Nokia 3250

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N91 s harddiskem

Nokia má smůlu, že se nemůže o název XpressMusic opřít stejně jako Sony Ericsson o svůj Walkman. Název XpressMusic nikomu nic neřekne a bude se jen velmi pomalu zažívat.

Nokia 5200: barevná hudba

První z úplných novinek je vysouvák s označením 5200. Zaoblený telefon má tělo nápadně podobné modelu 6111. Výbava zahrnuje samozřejmě hudební přehrávač a FM rádio, VGA fotoaparát se čtyřnásobným digitálním zoomem, infraport a podpor Bluetooth. Data mohou téct přes USB kabel nebo vzduchem prostřednictvím EDGE i GPRS, obojí třídy 10. Do těla se vsouvají paměťové karty microSD. Pro vložení karty je nutno sejmout zadní kryt, baterii nikoli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5200 na oficiálních fotkách  

Telefon bude patřit mezi ty levnější, čemuž odpovídá i chudší výbava. Kromě fotoaparátu je to vidět zejména na displeji, jehož rozlišení 128 × 160 bodů je už v dnešní době trochu málo a navíc je pasivní. Zobrazení je docela nahuštěné, místy mírně nepřehledné. Rozměry 92 × 48 × 21 mm a hmotnost 104 g jsou v této kategorii lehce nadprůměrné hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Největší slabinou telefonu je horší displej, jinak je to atraktivní hudební kousek

Barevné ztvárnění krytů telefonu jasně poukazuje, že hlavní cílovou skupinou budou teenageři. Snad jim nebude vadit, že telefon tak trochu připomíná plastovou hračku. Ale je to jen zdání, konstrukční zpracování je slušné. Pochválit musím také ovládání, funkční i numerická část klávesnice se povedla. Telefon je navíc vybaven i tlačítky na bocích – na přední straně je nalevo od displeje tlačítko pro spuštění hudebního přehrávače a vzadu vpravo jsou pak tři tlačítka – pár pro regulaci hlasitosti sluchátka a speciální tlačítko fotoaparátu. Tlačítka jsou trochu tužší, ale to je spíše výhoda – nebude docházet k jejich nechtěnému stisku. Díky výstupkům je snadno rozeznáte hmatem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na výběr bude červená nabo modrá varianta

Na telefonu je ovšem nejzajímavější malý audiokonektor (2,5 mm, nikoli klasický jack) a standardní konektor miniUSB. Klasický Pop-Port chybí. Proč nemohla Nokia „díru“ pro sluchátka o milimetr rozšířit nechápu. Takto si budete muset stejně pořídit redukci na klasický 3,5 mm jack, pokud budete chtít použít vlastní sluchátka.

Model 5200 vlastně podmínky pro označení XpressMusic nesplňuje a také jej nenese. Chybí mu totiž speciální tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače a dost možná nenajdete zmiňovanou sluchátkovou redukci v balení. Předběžná cena byla stanovena na 6700 Kč.


V druhé kapitole si prohlédnete vybavenější model 5300 s kvalitním displejem a také upravenou verzi smartphonu 3250

Témata článku: Nokia, Nokia 3250, Nokia 3250 XpressMusic, Nokia 5200 XpressMusic, Nokia 5300 XpressMusic, Nokia 6630, Nokia N91, Nokia N91 8GB, Čas, Kvalitní zobrazení, Zaoblený telefon, AR-HUD, Vysoká kvalita, Velká kapacita