Nokia 5310 XpressMusic: hudební štika (test)

Na trh přichází později než její sestra 5610, je méně vybavená a jednodušší. Přesto má něco, čím si vás získá.
Kapitoly článku
hce counter
 
Možná si vzpomenete na časy, kdy telefony od Nokie nesly téměř bez výjimky označení ve formátu „xy10“. Od té doby bylo vyvinuto tolik nových typů, že by tato číselná řada nestačila, a logika značení se tak postupně vytratila. Nokia nedávno zapátrala, která čísla končící desítkou ještě nepoužila a přináší nám dva hudební sourozence 5610 a 5310 se společným příjmením XpressMusic. O prvním z nich – papírově vybavenější 5610 – jsme už psali. Mladší přichází na řadu dnes.

Klíčové vlastnosti

 • moderní vzhled, pevná konstrukce
 • příjemné rozměry a hmotnost
 • QVGA displej s reflexní fólií
 • kvalitně zpracovaná klávesnice a ovládací hudební tlačítka
 • datové přenosy EDGE a GPRS
 • propracovaný hudební přehrávač, FM rádio s RDS
 • Bluetooth s podporou stereo profilu A2DP
 • vnitřní paměť 30 MB a 2GB microSD karta v balení

Hlavní nedostatky

 • nepodporuje 3G
 • fotoaparát bez blesku a aufocusu
 • nefunguje dobíjení přes USB
 • sklíčko čočky náchylné na poškrábání

Klepněte pro větší obrázek

Nokia 5310 XpressMusic
Klepněte pro větší obrázekNokia 5310 XpressMusic je telefon, který se zaměřuje především na hudbu. Má k tomu uzpůsobené ovládání, konektor 3,5mm jack a dodává se s 2GB paměťovou kartou.rozměry a hmotnost: 104 × 45 × 10 mm, 70 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 11, EDGE tř. 11
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 30 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 860 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
64 %
(224. místo z 897)
katalogrecenze
cena: 4 180 Kč (koupit)

5310 a 5610 jsou přesně jako sestry. Jedna druhé velmi podobná, přesto každá má něco, co ta druhá neumí. Těžko říct, pro koho konkrétně je jedna nebo druhá určena. Jisté je, že obě nejnovější Nokie XpressMusic osloví hlavně příznivce moderních hudebních směrů. Grafické provedení nabídky, přednastavené hudební motivy, jednotlivá témata – to všechno směřuje do oblasti taneční muziky. K tomu podpora hudebního přehrávače a rádia na prvním místě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obě Nokie si můžete prohlédnout a srovnat v Katalogu mobilů

XpressMusic – jako vejce vejci

Následující recenze nebude tolik popisná, jako hodnocení modelu 5610 XpressMusic od mého kolegy Jaroslava Škrabálka, na které se budu nejednou odvolávat. Spousty vlastností mají totiž obě hudební Nokie společné. Patří do rodiny Series40 páté generace, mají téměř shodné parametry a umějí podobné věci. Hlavní rozdíl, na základě kterého se mezi nimi bude člověk rozhodovat, je tedy provedení a vzhled. Nokia 5310 je telefon klasické konstrukce, malých rozměrů a nízké hmotnosti. Do útlého těla o rozměrech 104 × 45 × 10 mm se vešlo vše potřebné a přesto si dokázal přístroj zachovat vynikající hmotnost 70 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice jsou skoro stejné • 5310 je o něco delší, zato ale útlejší 

Eleganci telefonu dodává barevné provedení. Objevují se tři základní barvy: šedá, černá a červená (v případě druhé existující barevné varianty modrá). Většinu povrchu telefonu tvoří tmavě šedý hrubý matný plast. Takto je vyveden celý zadní kryt a vnější rám na přední straně. Ten je po stranách displeje vystřídán červeným (nebo modrým) pásem z eloxovaného hliníku. Do levého proužku jsou vsazena tři tlačítka pro ovládání hudby. Jejich popisky jsou do kovu vybroušené, takže nehrozí smazání častým používáním. Zbývající černá barva je potom použita na leštěnou plastovou klávesnici a kontextová tlačítka s ovládacím křížem. Tříbarevnou hegemonii narušuje pouze zelená barva na tlačítku hovoru. Zadní kryt je stejně jako u 5610 zdrsněn ozdobným tečkováním a opatřen červeným logem Nokia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon má tvar symetrické placky, pravidelnost tvarů pouze v několika místech přerušuje některý z ovládacích a funkčních prvků. Vpravo od klávesnice je to malý otvor mikrofonu, na pravém boku kolébkové tlačítko hlasitosti a úchyt pro poutko, na levý je umístěna zdířka pro nabíječku. Spodní strana zůstala neobsazená, proto se ostatní prvky musely vejít na plochu vystupující z horní hrany. Najdeme zde konektor pro sluchátka na jack 3,5 mm, malou výklopnou krytkou chráněný port pro microUSB kabel a zapínací tlačítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
microUSB konektor schovaný pod malou výklopnou krytku • tlačítko ovládání hlasitosti • nabíjet se bude z boku 

Oproti 5610 tak konečně nemusíme na standardní sluchátka používat žádné redukce. 5310 také vydělala na způsobu snímání zadního krytu. Tato operace probíhá zcela běžně vysouváním ve dvou drážkách, čímž se ušetřilo místo na horní straně telefonu pro tradiční vypínací tlačítko s možností přepínání profilů. Nokia 5610 má na tomto místě „Eject“ spínač pro uvolnění krytu a telefon se tak musí vypínat podržením tlačítka pro odmítnutí/ukončení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konečně žádné krkolomné inovace s vysouváním krytu a uchycením SIM karty

Na hudbu připravena

V oblasti klávesnice se tentokrát nijak neexperimentovalo, a to je jedině dobře. Jednotlivá tlačítka mají optimální velikost, zdvih i potvrzující odezvu. Díky jejich hladkému povrchu po nich palec přiměřeně klouže a nebude vám dělat problém ani velmi rychlé psaní. Spolehlivě funguje i čtyřsměrný potvrzovací kříž obemknutý kontextovými tlačítky a klávesami pro hovor. Specialitou 5310 jsou potom tři hudební klávesy umístěné svisle po levé straně displeje. Stisknutím Play/Pause v pohotovostním režimu aktivujete rádio nebo hudební přehrávač podle toho, co jste měli naposledy spuštěno. Zámek klávesnice, kódovaný na 5 až 8 znaků, zamyká i hudební tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla, včetně podsvícení

U displejů nepřipouští Nokia žádné kompromisy. Proto i 5310 nabídne rozlišení QVGA a 16 milionů zobrazitelných barev. Ve srovnání s 5610 je displej fyzicky menší o pár mm v každém směru (konkrétně 31 × 41 mm u 5310, 33 × 45 mm u 5610). Při stejném rozlišení se tak jemnost displeje 5310 dostává na výbornou hodnotu více než 6 tisíc pixelů na cm čtvereční. I v tomto případě byla použita reflexní fólie a viditelnost na slunci se tím výrazně zlepšuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hudební tlačítka jsou umístěna šikovně po straně displeje

Prostředí telefonu je právě tou částí, kterou už důvěrně známe z recenze hudební sestry 5610. Stejné je naprosto všechno: tapety, spořiče, témata, barvy, fonty i tóny. Speciálně za přednastavená zvonění a tóny výstrahy musím Nokii velmi pochválit. Pokud máte stejně jako já rádi tanečnější hudbu, budou vám určitě nějakou dobu vyhovovat, než neodoláte a do telefonu si nedohrajete vlastní oblíbené disko nebo techno beaty. Taneční scénu v prostředí mobilu dokreslují i témata s názvy jako Techno Clouds, Dancefloor, Beat Burst a grafikou vyvedenou do motivů vinylů, sluchátek, mikrofonu, disko koule a dalších typických prvků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je velmi jemný

 

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 5310 XpressMusic, Nokia 5610 XpressMusic, Šedá černá, Používaná funkce, AR-HUD, Čtyřnásobný zoom, Velká pozornost, Hud, Profil normální, Číselná řada, Tichý profil, Zpracovaná klávesnice, Následující recenze, Optimální velikost, Štika, Test, Hádání, Největší konkurence, Moderní vzhled, Nejmenší písmo, Vinyl, Malý otvor, XpressMusicSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Cities: Skylines a kompletní série Bioshock zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Cities: Skylines a kompletní série Bioshock zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Aplikace Beeper ukazuje, jak by mohla v Evropě vypadat nezávislost na komunikační službě

Aplikace Beeper ukazuje, jak by mohla v Evropě vypadat nezávislost na komunikační službě

** Evropa brzy schválí DMA, takže se komunikátory budou muset spojit ** Už nyní však existuje služba Beeper, která propojuje služby ** Po schválení DMA se ji bude jednoznačně „lépe dýchat“

Martin Chroust
Mobilní aplikaceSociální sítě
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView