Nokia 5500 Sport: jediný smartphone do hor (video)

V redakci máme první a jediný sportovní smartphone Nokie. Model 5500 Sport drží pohromadě pryž a ocel, má netypický čtvercový displej a fazolovité tělo. Dokáže předčítat textové zprávy a vyzná se v tělesném tuku. Podívejte se, jak vypadá naživo. Video!

Nokia ve středu představila nový odolný model. Už to vypadalo, že po oblíbených šlágrech turistů a horolezců, totiž telefonech s označeními 5140/i anebo 5210 Nokia neukáže nic do písku, bláta a deště. Ukázala, a rovnou je to smartphone s posledním Symbianem 9.1.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Nokie 5500 Sport

Symbian nemusí být obřík

S každým slovem „smartphone“ očekává obyvatel mobilní obce telefon nadměrných rozměrů, mnohdy těžký. V případě Nokie 5500 Sport je všechno v mezích, rozměry 107 × 45 × 18 milimetrů při váze 103 gramů jsou na chytrý telefon více než přijatelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5500 Sport naživo a ze všech stran

Kupodivu nám Nokia do rukou neposlala žádné ze známých barevných provedení, držím v ruce variantu s hnědými a zlatavými prvky, s oranžovým orámováním na čele. Taková na oficiálních snímcích nefiguruje. Mám výstřednosti rád, ale tohle je pro mě nevkusná kombinace. Každý máme samozřejmě jiné cítění designu, můžete se vyjádřit v anketě dole pod článkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s platební kartou • telefon v ruce

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro ilustraci porovnání s Nokií N70

Prototypový vzorek, nebyl schopný nastartovat operační systém. Proto se můžu zaměřit zatím jen na konstrukci těla jako takovou a spíše první osahání. Ze stejného důvodu nevyzkouším vzhled prostředí na pro Symbian netypickém rozlišení 208 × 208 pixelů.

Díky fazolovitému tvaru se 5500 Sport drží dobře v ruce, prsty se mají kde zapřít. I když zkoumám nefinální vzorek, konstrukce nevrže. Horní část je pevně semknuta kávově zlatým ocelovým rámem. Nahoře bdí očko svítilny, pod ním hlasitý reproduktor. Levý bok hostí tlačítka pro korekci hlasitosti a spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kolem celého čela je ocelový rám

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Svítilna a hlasitý reproduktor • tlačítka pro ovládání hlasitosti • spoušť fotoaparátu

Mobil tří vůní

Protože se tužtička nevešla do oblasti hlavních ovládacích prvků, musela se spokojit s místem na pravém boku, hned pod infraportem. Kousek výš je tlačítko pro přepínání tří dostupných režimů telefonu. Hudební přehrávač i režim pro sportování jsou aktivní stále, běží na pozadí současně se samotnou aplikací telefonu. S podobným řešením jsme se setkali třeba už v případě modelu N91.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé je podsvícení hlavního ovládacího prvku - když je aktivní klasický režim telefonu, je bílé. Červeně se podsvítí ve sportovním módu, a když posloucháte muziku, je podsvícení zelené.

V módu určeném pro sport umí 5500 měřit spálené kalorie, rychlost chůze či běhu, vzdálenosti apod. Nechybí aplikace pro akurátní životosprávu. Nokia 5500 umí počítačovým hláskem předčítat text. Takže i když budete cvičit, můžete si nechat hlásit stavy kalorií, a při zavalení prací v kanceláři třeba nechat přečíst příchozí zprávu bez toho, abyste telefon drželi v ruce.

Nezapomnělo se na funkce hudebního přehrávače. Spolu s mobilem budou v krabici i sluchátka HS-29 s dálkovým ovladačem na kabelu. Telefon si poradí s formáty AMR, WMA, MP3, AAC a eAAC. Baterie by podle údajů výrobce měla být schopná živit telefon energií při přehrávání hudby až po dobu deseti hodin. Je to lithium-iontový akumulátor s kapacitou 860 mAh, udávaná doba hovoru dosahuje 270 minut, papírový pohotovostní stav trvá 240 hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pryžová krytka konektorů • kovový kryt baterie s masivním zámkem

Kryt baterie je rovněž kovový, zapuštěný do pryžové krytky konektoru Pop-Port a zdířky nabíječky. Záslepka zatím nesedí tak, aby dobře těsnila. To je ale věc nefinálního vzorku, prodejní kusy budou jistě „utěsněny“ správně. Abych kryt baterie mohl sejmout, musel jsem použít pětikorunu. Nejdřív jsem totiž zkoušel pootočit zámkem jen nehtem palce, je ale příliš masivní na to, aby se mi to povedlo.

Hlavní ovládací prvek vypadá na těle dostatečně velký. Pokud jsem se ale chtěl vyvarovat stisknutí potvrzovacího středu, směry doleva a doprava jsem musel mačkat nehtem. Možná je ale velký můj palec. Kontextové klávesy pod displejem se mačkají velmi špatně, ostatní jsou na tom docela dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní ovládací prvek • klávesnice • sluchátko pro ovládání hovorů • oranžové orámování

Je však třeba počítat s tím, že pokud má být telefon alespoň trochu „obrněný“, jednoduše není možné u něj použít uživatelsky perfektní klávesnici. Jako perfektní řešení hodnotím klávesy pro ovládání hovorů – zelené a červené sluchátko sedí na koncích oranžového orámování. Výborně se mačkají a jsou citlivě zakomponována do designového celku.

Muzika se nosí

Hudebním přehrávačem dnes živ je mobil. Pro mnohé. Písničky se do telefonu dostanou snadno a rychle, to díky podpoře Mass Storage. Je pro ně připraveno úložné místo v podobě slotu pro paměťové karty microSD. Nokia přibalí k telefonu kartu s kapacitou 64 MB, stejné místo je k dispozici i ve vnitřní paměti 5500.

Na zádech nese nová Nokia optiku 2Mpx fotoaparátu. Kromě maximálního rozlišení 1 600 × 1 200 obrazových bodů nabídne i záznam videa v rozlišení 176 × 144. Protože nejde prototyp zapnout, netuším, jestli bude k dispozici kompenzace expozice a podobné funkce.

Klepněte pro větší obrázek
Optika vestavěného fotoaparátu

Pro komunikaci s okolím je připravena podpora GPRS i EDGE, obojího ve třídě 10. Na krátké vzdálenosti poslouží infraport a Bluetooth. Hry budou zábavnější při využití funkce pohybového senzoru.

Zatím mě nový odolný smartphone Nokie nedokázal oslovit. V jiné barevné variantě než černo-stříbrné vypadá jako laciná hračka, nepomůže ani kov a dobře zpracované pryžové části. Počkáme ale na plný test, třeba se outdoorový Symbian ukáže jako v terénu nedocenitelný schopný pomocník. Nokia 5500 Sport se začne prodávat v průběhu třetího čtvrtletí 2006 za cenu kolem desíti tisíc korun.

Podrobné parametry Nokie 5500 Sport najdete v katalogu mobilů

Diskuze (24) Další článek: Novinka u T-Mobilu: personalizované uvítací tóny

Témata článku: Nokia, Sport, Nokia 5500 Sport, Netypické rozlišení, Smartphone, Jediný smartphone, Spor, Klasický režim15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony