Nokia 5510: tropické šílenství nebo geniální úlet? (test)

Když Nokia představila mobil 5510, byl to šok. Přečtěte si první recenzi tohoto zařízení na českém a světovém Internetu: Je Nokia 5510 použitelná jako telefon? Jak se s ní píšou textovky? K čemu se hodí rádio a přehrávač? Nepotřebujeme chat, ptejte se na své otázky v diskusi a my vám na ně jako vždy obratem odpovíme.
Nokia 5510: tropické šílenství nebo geniální úlet? (test)

Nokia 5510 je mobilní telefon s vizáží komunikátoru. Můžete s ním telefonovat, pomocí velké klávesnice psát rychle a pohodlně textovky, obsahuje ale také rádio a přehrávač hudebních souborů. Nic podobného s takovým rozsahem funkcí tady doposud nebylo a jsem hodně zvědavý, jak tento experiment dopadne. Pokud si ale Nokia dobře spočítala, že o takový produkt bude zájem, určitě nepůjde o poslední přístroj tohoto druhu a časem se dočkáme dalších napodobenin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je to telefon? Není to telefon? A jak se to vlastně drží?

Oči natočit

Přesně před rokem přišla s podobným konceptem komunikátoru Motorola. Dlužno dodat, že nebyla příliš úspěšná. Její zařízení V.100 se na vánočním trhu začalo prodávat za deset tisíc korun a před několika měsíci jej Eurotel doprodával za pouhou třetinu. Motorola V.100 ale byla pouze telefon s alfanumerickou klávesnicí umožňující pohodlnější psaní textovek a nad to nenabízela nic navíc. Telefonovat se navíc dalo pouze prostřednictvím bondovky a to asi bylo hlavní příčinou neúspěchu.

Klepněte pro větší obrázek
Motorola V.100 neměla velký úspěch, textovky
se s ní však psaly velice pohodlně.

Nokia šla na stejný problém trochu jinak. Mobilní telefon musí v prvé řadě umět telefonovat a přes to nejede vlak. Nokii 5510, přestože se standardně ovládá v horizontální poloze, je možné používat nastojato jako běžný mobil. Displej je sice obrácen o devadesát stupňů, ale uchu to nevadí a pro oči stačí Nokii jen trochu natočit.

Klepněte pro větší obrázek
S Nokií se telefonuje
nastojato.

Když se na 5510 budeme dívat jako na mobilní telefon, uvidíme na současné poměry docela velké a těžké zařízení. Rozměry 13 × 6 × 3 cm opravdu neukazují na žádného drobka a ani hmotnost 155 gramů nebude trhat rekordy. Jenže podobně jako u Nokie 9210 Communicatoru o velikost příliš nejde: kdyby totiž rozměry byly menší, na 5510 by se nedalo psát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ještě dva pohledy zleva a zprava.

Sviť měsíčku

Telefon obsahuje místo bloku číslicových tlačítek klasickou alfanumerickou klávesnici. Tlačítka jsou seřazena jako na počítačové klávesnici typu QWERTY. V horní řadě je deset tlačítek s čísly, pod nimi jsou řady s písmeny, úplně dole zvláštní znaky, mezerník (větší tlačítko vlevo vedle displeje) a přeřazovač. Plocha klávesnice je displejem rozdělena na dvě části, při psaní se mobil drží oběma rukama a tlačítka se tisknou palci. V redakci jsme se shodli, že psaní by bylo ještě rychlejší, kdyby byl mezerník po obou stranách displeje a pro jeho ovládání bylo možné používat obě ruce jako na běžné klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 5510 čelem proti vám.

Dobrý tip: Klávesnici zamknete stisknutím velkého tlačítka Menu a následně mezerníku. Odemyká se stejným způsobem.

Tlačítka jsou sice velice drobná, na 3,5 cm šířky se jich vejde pět, ovládají se ale dobře. Jsou pevná, vyrobená ze stejného materiálu jako na Nokiích 33xx a po stisknutí je slyšet a cítit cvaknutí. To je dobré. Horší to však je s podsvětlením. Světelné diody jsou umístěny jen v rohu horní řady, která svítí naprosto perfektně, dostatečné světlo dopadá i na následující řadu, ale třetí a další řádky jsou takřka nečitelné. Představu si můžete udělat z obrázku. Slabé světlo navíc slije barvu potisku s barvou podkladu a podsvětlená tlačítka jsou paradoxně ještě méně kontrastní než nepodsvětlená.

Klepněte pro větší obrázek
S podsvětlením tlačítek
si Nokia moc hlavu nelámala.

Proč se tolik motám kolem kvality poosvětlení? Zatímco na normálním mobilu se na tlačítka ani nemusíte dívat, protože jejich pozici poznáte hmatem, polohu padesáti tlačítek si u Nokie 5510 úplně přesně nezapamatujete. Poslepu psát nepůjde.

Klepněte pro větší obrázek
Levý palec si mezi tolika tlačítky
poslepu nenajde cestu.

Podobnou připomínku jako ke klávesnici mám také k displeji. Osvětlují jej čtyři světelné diody umístěné na spodní straně a podsvětlení je nerovnoměrné, horní část je velmi tmavá. To mi ale nevadí tolik jako u tlačítek. Displej má stejnou velikost jako Nokie 33xx a rozmístění prvku na něj je naprosto stejné jako na kterékoli jiné Nokii. Přímo pod displejem je velké tlačítko, jehož funkce se mění podle situace. Na jeho pravé straně najdete šipky a vlevo korekční tlačítko pro mazání a výstup z menu.

 Klepněte pro větší obrázek
Displej a ovládací prvky kolem něj: nic nového.

Kolem dokola

Na čelní ploše, v pravém spodním rohu je sluchátko – obrovská výhoda Nokie 5510 oproti Motorole V.100. Stačí kvádřík obrátit nastojato a telefonovat s ním jako s každým jiným mobilem. Zvuk je spíš průměrný, nečekejte žádné hi-fi, je to však stále lepší řešení než nutnost používat bondovku.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěné sluchátko: finský triumf.

K telefonu však přesto dostanete stereofonní sluchátka. Primárně slouží k poslechu rádia nebo zvukových souborů, ale můžete je používat také k telefonování. Na „pecce“ visící na kabelu je tlačítko pro příjem hovoru nebo aktivaci hlasového vytáčení. Sluchátka jsou netradičně ukončena dvěma konektory, jacky, které se zasunou do zdířek na boku telefonu. Jeden konektor je určen pro hudbu, druhý pro telefonování a naštěstí se nepletou, každý má jinou barvu. Pro uživatele by ale bylo určitě lepší, kdyby byl použit pouze jeden konektor. Do „hudební“ zdířky lze zapojit krátkou dodávanou redukci a k ní běžná (většinou kvalitnější) sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor v šedém obdélníku je stejný jako v Nokiích 33xx, vlevo vedle něj je audiovýstup. Sluchátka jsou celkem průměrná a když je zapojíte do 5510, vypadá to stejně jako na třetím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Video (559 kB) ukazuje
připojování sluchátek k Nokii.

Na bocích telefonu najdeme ještě několik dalších tlačítek pro ovládání hlasitosti, pro přehrávání zvukových souborů a aktivaci rádia. Na vršku je velké tlačítko – vypínač telefonu a volič profilů. Pod krytkou (opatrně s ní, drží jen na malém plastovém čepu, ke kterému nemám důvěru) objevíte USB konektor pro propojení s počítačem a audio zdířku, kterou Nokii 5510 připojíte k libovolnému zvukovému přehrávači a cokoli z něj do telefonu nahrajete. Ale o tom se víc rozepíšu v jedné z dalších kapitol článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levém obrázku jsou ovládací prvky hlasitosti, rádia a přehrávače. Na pravém
je vidět hlavní vypínač sloučený jako vždy s voličem vyzváněcích profilů.

Klepněte pro větší obrázek
USB konektor pod plastovou krytkou,
vlevo je zdířka pro připojení druhého
audiozařízení.

Telefon se bude nabízet ve dvou barvách: vínové, kterou jsme měli k dispozici, a modré. Střední část je bílá, spodní kryt tmavě modrý. Přestože jde o telefon bez antény, nesetkal jsem se při telefonování s žádnými problémy, které by měly mít co do činění s horším příjmem. Moderní telefony již udávají, zdali jejich vyzařování nepřekračuje povolenou normu 2 W/kg a Nokia 5510 dosáhla nejvyšší hodnoty 0,74 W/kg.

Klepněte pro větší obrázek
Oficiální snímek Nokie v obou
barevných variantách

Recyklace

Překvapení na vás vyjukne po sejmutí krytu, který tvoří celou zadní plochu přístroje. Uvidíte nahatou Nokii 33xx, která je vsazena do obalu 5510. Samozřejmě, že nejde o celý telefon, který můžete vyjmout a běžně používat (to by nebylo špatné řešení!), ale jen o jeho torzo bez displeje a tlačítek. Stejným způsobem jako u Nokií 33xx se do něj vkládá baterie (na rozdíl od těchto modelů však jde o typ Li-Ion) a karta SIM, stejný je koneckonců i konektor telefonu. Snaha o použití hotových dílů místo vývoje nových je podle mého názoru také důvodem, proč jsou u sluchátek použity dva jacky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sejmete zadní kryt … a uvnitř je schovaná Nokia 3330.

Tento krok však Nokii vůbec nevytýkám, i když je jasné, že tím přihrála na smeč svým odpůrcům, kteří už dlouho argumentují, že u nových telefonů jde jen o převlékání vnějšího kabátu. Rozhodně je ale efektivnější použít již připravené součásti, než od začátku vyvíjet nové. Uživatele nemusí vůbec zajímat, co je skryto uvnitř.

Klepněte pro větší obrázek
Živé snímání zadního krytu
telefonu (video 828 kB).

Nokii ale nemůžu pochválit konstrukční řešení. Zatímco přední sešroubované díly se ani nehnou, velký zadní kryt baterie už ze své podstaty nemůže nevrzat. Stačí telefon jemně stisknout, kryt se o pár milimetrů prohne a ozve se strašlivý zvuk. Vrzání je opravdu nepříjemné, konstrukce krytu měla být určitě vyřešena nějak jinak.

Klepněte pro větší obrázek
První ze dvou srovnání s platební
kartou: Nokia 5510 je trochu větší.

Protože nemáme k dispozici finální verzi telefonu a baterie nestihla projít několika nabíjecími cykly, nebudu hodnotit dobu výdrže. Ocituji jen udávané parametry: pohotovost 55–260 h, doba hovoru 150–270 min, poslouchání rádia až 13 h 30 min, poslouchání hudebních souborů až 10 hodin (toto číslo potvrzuje i naše zkušenost). Běžnou nabíječkou se akumulátor nabije za necelé čtyři hodiny, rychlonabíječka to zvládne za dvě hodiny třicet minut.

Klepněte pro větší obrázek

Znovu v první třídě

Když se na Nokii 5510 budeme dívat jako na mobilní telefon, je funkčně úplně stejný jako model 3330. Listuji starým známým menu, ve kterém pouze přibyla položka Music, vše ostatní je takřka do puntíku stejné. O Nokii 3330 a 3310 jsme už mnohokrát psali a proto běžné funkce jen v rychlosti proběhnu. Zastavím se jen u záležitostí, kterých se dotýká nezvyklé ovládání prostřednictvím alfanumerické klávesnice.

V internetové diskuzi zazněly obavy, že s Nokií 5510 nebude možné telefonovat jednou rukou, že pro vytočení čísla budou potřeba dvě ruce. Z části je tato obava oprávněná. Zatímco na jméno uložené v paměti lze bez problémů zavolat jednou rukou, přímé zadávání čísla vyžaduje spolupráci druhé končetiny. Nebudu se přít, že při troše šikovnosti lze číslo vyťukat i jedním palcem, vyžaduje to však velkou a ohebnou ruku. Kromě tohoto problému a již zmíněného, o devadesát stupňů natočeného displeje, lze s Nokií telefonovat stejně pohodlně jako s běžnými mobily. (Jen vrzání u ucha je strašné.)

Telefon je zaměřen na práci s textovkami a byl jsem velice zvědavý, jak se na alfanumerické klávesnici bude psát. Zpočátku to byl šok, připadal jsem si jako kdybych měl mobilní telefon poprvé v ruce. Neustále jsem musel hledat písmenka, vůbec mi k tomu nepomáhalo mizerné podsvětlení klávesnice a než jsem napsal celou zprávu, málem jsem Nokii proklel. Recenze naštěstí nepřipravujeme na základě prvních dojmů a za nějaký čas mi psaní textovek na Nokii 5510 přišlo úplně přirozené. Časem si zvyknete na rozložení tlačítek a i když si přesnou polohu patrně nikdy zcela nezapamatujete a pořád se budete muset dívat, psaní bude dostatečně rychlé. Pro psaní SMS ale vždy budete potřebovat dvě ruce.

Klepněte pro větší obrázek
Podívejte se na video (1,1 MB),
které ukazuje psaní textovek.
Model (ve všech případech šéfredaktor
Petr Broža) však s Nokií 5510 neměl
velké zkušenosti a ve skutečnosti
lze psát mnohem rychleji.

Nokia 5510 podporuje dlouhé textovky, které můžou mít až 459 znaků, známou funkcí už z modelu 3310 je chat pro rychlé textové povídání mezi dvěma osobami. Do SMS lze vkládat smajlíky, připravené kusy textu nebo obrázky. SMS lze odesílat i na více příjemců.

Nokii však neodpustím, že textové zprávy lze ukládat pouze na kartu SIM. Vždyť jde o telefon, u něhož je psaní textovek jednou z hlavních funkcí, tak proč jsem omezen mrzkou kapacitou deseti SMS na kartě? Do paměti telefonu lze přitom uložit až 220 upomínek na různé události. Je snad Nokia 5510 telefon určený pro vedení rozsáhlé agendy? Toto počínání Nokie opravdu nechápu, část paměti pro upomínky měla být určitě použita pro ukládání textových zpráv. (Původně se uvádělo, že Nokia 5510 bude mít vnitřní paměť pro 150 zpráv textovek, česká Nokia tuto informaci stále píše na svém webu, ale po deseti textovkách Nokia 5510 zahlásila, že paměť je zaplněna.)

Prostě telefon ...

Další funkce už opravdu hodně rychle: Telefonní čísla lze ukládat jak do paměti telefonu (100 míst), tak na kartu SIM, obě paměti je možné používat současně. Osmi vybraným číslům můžete přiřadit hlasové vytáčení. Přestože jména v seznamu nelze sdružovat do skupin, je konkrétním jménům možné přiřadit zvláštní vyzvánění.

Nokia 5510 nabízí 35 připravených vyzváněcích tónů a melodií, dalších osm si uživatel může nechat nahrát. Telefon bohužel neobsahuje funkci Skladatel jako jeho předchůdci 33xx, zvonění je třeba poslat textovkou z jiného telefonu nebo z webových stránek. Za to si ale můžeme vychutnat inteligentní vibrační vyzvánění, při kterém telefon napřed vibruje a až po několika sekundách začne zvonit. Každý ze šesti vyzváněcích profilů v telefonu je možné uživatelsky upravit.

Nokia 5110 nabízí pět her: Snake II (klasický had), Space impact (střílečka s raketou), Bumper (fliper), Bantumi (logická hra s fazolkami) a Pairs II (pexeso). Další funkce: kalkulačka, upomínky, hodiny, budík, stopky, minutka. Samozřejmostí je SIM Toolkit.

Rovněž wapový prohlížeč je stejný jako v Nokii 3330. Wapovat lze sice pouze přes vytáčené spojení a maximální rychlostí 9,6 kb/s, nepřipojím se však plně k názorům, které Nokii 5510 vytýkají absenci GPRS. Bylo by samozřejmě pěkné, kdybych mohl na WAPu strávit libovolně dlouhou dobu, ale na GPRS je dnes ještě brzo. Nokii absence GPRS v 5510 nijak neuškodí, protože konkurence je na tom - až na malé výjimky (Motorola Talkabout 192 a Ericsson T65) - úplně stejně.

S Nokií 5510 lze použít řadu příslušenství určeného pro model 33xx. Výjimkou jsou různé držáky a pouzdra ... zkrátka všechno, kde vadí větší rozměry telefonu.

Vypadá šíleně, ale hraje hezky

Zásadní funkcí Nokie 5510 je přehrávač zvukových souborů a rádio. Během poslouchání je možné s telefonem dělat prakticky vše a když vám zrovna někdo zavolá, přehrávání se automaticky ztlumí a telefon začne vyzvánět – nahlas i do sluchátek. Stisknutím pecky na kablíku sluchátek přijmete hovor a po jeho ukončení se přehrávání opět obnoví. Stejně se Nokia chová i v případě, kdy hovor v průběhu poslechu iniciujete sami.

Klepněte pro větší obrázek
Rádio a přehrávač pracují pouze tehdy,
jsou-li do telefonu zapojena sluchátka.
Na hlavním displeji vedle hodin se
potom objeví například takový symbol
(konkrétně tento značí, že je právě
puštěno rádio).

Začnu rádiem, protože k jeho využívání vůbec nepotřebujete počítač. Stačí když do konektorů telefonu zasunete dva jacky sluchátek (resp. stačí jeden, ale potom byste sluchátka nemohli používat jako bondovku) a stisknete jedno z bočních tlačítek. Ve sluchátkách začne hrát naposled naladěná stanice. Do paměti je možné uložit a pojmenovat až deset rozhlasových stanic, mezi kterými lze potom přecházet šipkami nebo je přímo volit tlačítkem s číslicí. Rádio má frekvenční rozsah 87,5–108,0 MHz.

Klepněte pro větší obrázek
Naladil jsem frekvenci, pojmenoval
stanici a vše uložil na první pozici
v paměti.

Dobrý tip: Automatické ladění stanic zapne delší podržení některé z šipek

Rádio je stereofonní, na rozdíl od přehrávače zvukových souborů však u něj nelze použít korekce výšek a basů a zvuk je proto trochu plechový. Anténou rádia je kablík sluchátek, vyplatí se jej proto příliš nemuchlat a raději nechat volně viset. I tak se ale u slabších stanic setkáte s rušením.

Rozhlasové vysílání je možné nahrávat do vnitřní paměti telefonu (64 MB). Stačí v menu vybrat správnou položku a po ukončení nahrávání výsledný soubor pojmenovat a uložit. Nahrávání z rádia však nemá tolik možností využití jako přímé nahrávání z jiného hudebního zařízení. Nokii 5510 totiž pomocí dodávaného kabelu propojíte s discmanem, walkmanem, minidiskem … se vším, z čeho dostanete zvuk prostřednictvím malého jacku. Nahrávat lze i mezi dvěma Nokiemi 5510.

Klepněte pro větší obrázek
Právě nahrávám z rádia přímo do Nokie 5510.

Nahrávka se uloží jako soubor v paměti, odkud ji až do smazání můžete poslouchat. Protože jde o nahrávání analogovou cestou, výsledek není tak kvalitní jako u počítačově načteného cédéčka, je to ale dobrý způsob pro ty, kteří nemají k dispozici počítač a chtějí také poslouchat. Nevýhodou je, že nahrávání probíhá v reálném čase: jak dlouho budete nahrávat, stejnou dobu budete moci poslouchat. Je také škoda, že Nokii nelze tímto způsobem používat jako diktafon.

Piráti, na Nokii zapomeňte

Záměrně jsem zatím nikde nepsal výslovně nepsal o „přehrávači MP3“, protože bych se dopustil nepřesnosti. Nokia totiž přehrává soubory formátu AAC. Tento formát je při zachování kvality o něco úspornější než empétrojky, hlavním důvodem jeho použití však bylo, že jej berou na milost hudební vydavatelství. Je totiž chráněn proti nelegálnímu kopírování. Samozřejmě to ale neznamená, že byste svoji sbírku empétrojek museli vyhazovat, ovládací program je dokáže do AAC automaticky převést.

Hudební soubory dostanete do telefonu z počítače prostřednictvím rychlého rozhraní USB. Dodávaný kabel je však velice krátký, měří pouhých 80 centimetrů a pokud nemáte počítač na stole, bude se u něj muset krčit. Tady se šetřit nemuselo. Z cédéčka nainstalujete program Nokia Audio Manager. Nedoporučuji jej nastavovat jako standardní přehrávač hudebních souborů na počítači, protože pro tento účel je hodně pomalý. Audio Manager používejte jen na nahrávání zvukových souborů a pro kopírování hudebních cédéček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu Nokia Audio Manager. Vlevo je těsně po spuštění,
na pravém obrázku právě kopíruji cédéčko.

Stáhnutí hodinového CD do elektronického formátu trvalo deset minut, zde ale hodně záleží na rychlosti mechaniky. Na pevný disk počítače se skladba neuložila přímo v AAC, ale v kódovaném formátu – to abyste ji nemohli nelegálně kopírovat, resp. aby vám zkopírování k ničemu nebylo. Do Nokie 5510 se zmíněné hodinové cédéčko z počítače nahrávalo asi devět minut a při kvalitě 128 kb/s zabralo 56 MB. Nokia neobsahuje paměťovou kartu a vnitřní paměť 64 MB stačí tak na hodinu muziky. Samozřejmě můžete použít méně kvalitní převod a do paměti se vejde víc.

Klepněte pro větší obrázek
V Audio Manageru lze vytvářet playlisty,
ve kterých je možné o každém cédéčku
a každé jeho skladbě napsat román.

Dobrý tip: Pro rychlé smazání obsahu karty se nezdržujte se zaškrtáváním položek, které chcete odstranit. Mnohem rychlejší je paměť zformátovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na prvním displeji je vidět, že právě poslouchám pátou sekundu třetí
uložené skladby. Na pravém obrázku je výčet prvních tří skladeb.

Kvalita nahrávky je s přihlédnutím k tomu, že posloucháme fomát se ztrátovou kompresí, docela slušná. Velký podíl na tom mají předpřipravené programy s různými korekcemi basů a výšek (Rock, Pop ...). Nepoužíval jsem ale prakticky nic jiného než program Extra Bass, bez něj velmi chyběly basy.

Počítač je nepřítel

Zvláštní kapitolu musím věnovat instalaci softwaru Nokia Audio Manager a připojování Nokie k počítači. Dokumentace je totiž nedostatečná a bez znalosti správného postupu se snadno dostanete do stavu, ze kterého vede jen složitá cesta. Naše pokusy k úspěšnému spojení Nokie s počítačem trvaly asi dvě hodiny.

Důležité je, abyste Nokii kabelem k počítači nepřipojovali dříve než nainstalujete software – na toto vás program správně upozorní. Ani po instalaci se ale hned nehrňte do spojování, napřed restartujte počítač. Až potom použijte propojovací USB kabel a spusťte Nokia Audio Manager. Pokud telefon připojíte před instalací nebo před restartováním, budete to potom velmi těžko napravovat. Telefon by se v počítači měl objevit jako Nokia 5510 a pokud se bude tvářit jako Velkokapacitní paměťové zařízení USB, je to špatně a bohužel se nám nepodařilo najít stoprocentně funkční způsob, jak se vrátit zpět (zkoušejte odinstalovávat a mazat ovladače, restartovat počítač, odinstalovat Audio Manager ...).

Klepněte pro větší obrázek
Sláva, podařilo se! Po dvou hodinách
trápení kopíruji skladby do Nokie.

V tomto ohledu si Nokia zaslouží výtku, protože manuál věnuje instalaci a připojování 5510 jen pár odstavců, ve kterých jsou pouze obecné informace. Nápověda v Audio Manageru se zase zabývá pouze prací s programem, nikoli spojení telefonu s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek
Na videu (1,2 MB) je vidět
připojování USB kabelu k telefonu

Dobrý tip: Pokud budete Audio Manager instalovat prostřednictvím ovládacího programu cédéčka, bude jeho prostředí cizojazyčné. Na cédéčku je ale i česká verze: instalujte ji z adresáře \Data\_App\Setup.exe.

Odvaha se cení

Ačkoli nepatřím mezi cílovou skupinu, pro kterou je Nokia 5510 určena, zařízení se mi líbí a musím uznat, že Nokia má odvahu a dobré nápady. Uvidíme, jak se pětapadesátce bude dařit, Nokia má však dostatečně velké jméno, aby takový produkt dokázala prodat. Vývoj 5510 asi nebyl příliš drahý, takže případný neúspěch by nemusel tolik bolet. Byly totiž využity již hotové technologie a dokonce i jednotlivé součástky. Nokia 5510 má stejné funkce jako mobil 3330 a přehrávač Music Player; o dílech použitích z dřívějška jsem už psal.

Koncová cena se bude pohybovat kolem 12 600 Kč a minulý týden se nad ní na MobilManii tvrdě diskutovalo. Myslím si, že cena byla nastavena velmi rozumně. Stačí počítat: samotnou Nokii 3330 seženeme oficiálně nejlevněji za 6 tisíc korun, přehrávač Nokia Music Player stojí necelých deset tisíc. Nokia 5510 má navíc velkou klávesnici pro rychlé psaní textovek a je ještě o tři tisíce levnější. Lze taky předpokládat, že cena bude klesat: jde přece o absolutní novinku a navíc je před Vánocemi.

Konečný verdikt: Přestože na Nokii 5510 najdeme různé chybičky, o kterých se v článku zmiňuji, je to pro určitou cílovou skupinu uživatelů velice účelné a atraktivní zařízení. Tito uživatelé by z 5510 měli pod stromečkem určitě radost. Na druhou stranu Nokia 5510 ale zcela jistě neuspokojí konzervativní zastánce „telefonů k telefonování“, kteří za stejnou sumu najdou jinde více muziky.

Klepněte pro větší obrázek
Prémie pro čtenáře, kteří
přečetli celou recenzi: Petr
Broža názorně ukazuje,
jak se s Nokií 5510 telefonuje
(video 1,6 MB)

Plusy a mínusy

+ nápad a koncepce: telefon, rádio a přehrávač v jednom
+ klávesnice pro psaní textovek
+ slušná cena
+ rozhraní USB
– paměť pro SMS pouze na kartě SIM
– telefon vrže
– slabé podsvětlení tlačítek a nerovnoměrně podsvětlený displej
– málo zdokumentovaný postup propojení s počítačem

Podívejte se na web

Podrobné parametry telefonu najdete v naší databázi.


Akce: diskuse na úrovni

Před psaním diskusního příspěvku si prosím zkuste uvědomit, že vás nikdo nenutí, abyste tento telefon kupovali a používali, a že kvalitu člověka neprozrazuje značka mobilního telefonu. Uvědomte si, že jste ve slušné společnosti, ve které se mluví a píše slušně. V případě, že se s tím neztotožníte, budou vaše příspěvky vymazány a příště už do diskusí nebudete mít přístup.

Diskuze (157) Další článek: Oživeno: Siemens SL45 má konečně českou T9

Témata článku: Nokia, Recenze, Ericsson T65, Nokia 3330, Nokia 5510, Dostatečné světlo, Music Player, Šílenství, Úlet, Oficiální snímek, Gen, Obrovská výhoda, Síl, Test, Vestavěné sluchátko, Dobrý způsob, Paměťové zařízení, Fazolka, Extra bass


Určitě si přečtěte