1. Design
Nokia 6 sice na první pohled může působit jako další placka bez kousku invence, jakých najdete na trhu spousty, při bližším prohlédnutí však najdete řadů prvků odkazujících na starší telefony Nokia (zejména provedení zad). Svou příslušnost ke značce v sobě nezapře bez ohledu na to, kdo za ní aktuálně stojí.


Odkaz na starší chytré telefony Nokie
Kovová konstrukce nemá zaoblené boky, připravte se tedy na ostřejší hrany. Při úchopu vyloženě neřežou, 169 gramů je ale v ruce znát a ostřejší přechody to jenom podtrhnou. Na matném provedení ulpívají otisky prstů, naštěstí mnohem méně než kdyby výrobce sáhl po skle nebo lesklém provedení. Na zbroušených hranách najdete několik předělů skrývajících antény, jsou ale šikovně vedeny kolem okraje zadní strany a vizuálně neruší.


Umístění tlačítek a šuplíček na karty
Rozmístění ovladačů je u tohoto telefonu zcela standardní. Tlačítka najdete v horní části pravého boku, mají dobré hmatové odlišení, jasný stisk a kladou přiměřený odpor. Naproti nim se schovává sotva znatelný šuplíček na karty se sloty na dvě nanosim, místo sekundární můžete zvolit paměťovku microSD.


Hlasitý reproduktor, microUSB a mikrofon • Konektor sluchátek
Konektor sluchátek našel místo v pravém horním rohu, hlasitý reproduktor v pravém dolním a microUSB uprostřed spodní strany společně s mikrofonem. Záda telefonu nejsou zcela rovná, u krajů se mírně zaoblují. Kromě certifikačních informací a vyrytého loga výrobce najdete na zádech už jen čočku fotoaparátu společně s přisvětlovací diodou. Toto seskupení nepatrně vystupuje nad úroveň zad.


Boky telefonu
Nokia 6 je ve srovnání s jinými telefony působí hranatějším dojmem, není nejlehčí, v ruce ale netlačí, úchop je jistý, telefon nemá tendenci vyklouznout z dlaně. Konstrukce je pevná, příkladně zpracovaná, pokusům o ohnutí odolává zcela bez akustických projevů.


Bonusové příslušenství se omezuje pouze na pecková sluchátka
Balení telefonu nabídne základní příslušenství v podobě několika manuálů, nabíječky a USB kabelu, navíc jsou zde jen pecková sluchátka, jejichž zvukový přednes ničím neoslní. Klidně je můžete nechat v krabičce a sáhnout po něčem kvalitnějším, vašim uším to jenom prospěje.
2. Displej
Displejová strana má sotva znatelně zaoblené okraje a mírně vystupuje nad úroveň boků. Před případným poškrábáním ji chrání Corning Gorilla Glass 3. Displej s úhlopříčkou 5,5“ nabízí zcela postačující rozlišení full HD, dostatečný jas, použitelnou čitelnost na slunci, široké pozorovací úhly a věrné podání barev s přiměřenou sytostí.


Velké rámečky a ne zcela ideálně umístěná tlačítka pod displejem
Možnosti nastavení displeje jsou poměrně chudé. Upravíte jas, můžete jeho řízení nechat na automatice, můžete zapnout vylepšení na přímém slunečním svitu a to je vše. Nokia neumožňuje úpravu teploty barev, kontrastu či jiných parametrů zobrazení, nenajdete tu ani filtr modrého světla.
Displej je obehnán poměrně velkými rámečky a to zejména nahoře a dole. Tlačítka pod displejem jsou senzorová, což by velký rámeček mohlo do jisté míry omluvit, když se však podíváte na jejich umístění, okraj pod displejem (a klidně i nad) mohl být o takové 3 až 4 milimetry menší. Tlačítka jsou vtěsnána až k samému dolnímu okraji telefonu a obsluhují se mnohem hůře, než kdyby se vykreslovala na displeji (při stejné velikosti okrajů).


Tlačítka u spodního okraje • Nokia postrádá notifikační diodu
Tlačítka mají jasné bílé podsvícení a standardní rozložení, tedy Zpět nalevo a Poslední spuštěné aplikace napravo. Tlačítko domů je nahrazeno čtečkou otisků prstů (bez podsvícení). Když se jí dotknete, automaticky zapne displej bez ohledu na nastavení zabezpečení otiskem. Do jisté míry tak supluje zapínání poklepáním na displej, které Nokia neumí. Nad displejem najdete obvyklou sestavu reproduktoru, přední kamerky a senzorů, notifikační dioda bohužel chybí.
3. Hardware
Ve srovnání s podobně drahými protivníky se paměťově řadí Nokia k tomu lepšímu. Ze 3 GB RAM je po spuštění dostupná více než polovina, z 32GB úložiště je po vybalení zaplněno necelých 10. Jakmile necháte proběhnout všechny aktualizace, tato hodnota se přiblíží 11,5, takže k dispozici budete mít stále přes 20 GB prostoru. Pokud by vám toto nestačilo a oželíte dualsim, můžete sáhnout po paměťové kartě.



Dostupná paměť RAM • Úložiště po prvním zapnutí • Dostupné úložiště po aktualizacích
Paměťově na tom možná není Nokia 6 špatně, s procesorem už situace tak dobře nevypadá. Qualcomm Snapdragon 430 většinou najdete v mnohem levnějších zařízeních, tento model by si zasloužil něco výkonnějšího. Ne, že by Nokia byla nepoužitelně slabá, při běžném používání nedostatek výkonu nepocítíte, zásadnější nedostatky čekejte až tam, kde je výkon opravdu potřeba. Většinu náročných her spustíte a budete je moct hrát v rozumné plynulosti, v mnoha případech si to ale vyžádá snížení detailů a nezřídka zásadní.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 47 434
- 3D: 9 611
- UX: 17 201
- CPU: 15 544
- RAM: 5 078
Z hlediska konektivity Nokii nic důležitého nechybí. V případě Wi-Fi můžete volit sítě nejen v pásmu 2,4 GHz, ale i 5 GHz, k dispozici máte NFC, telefon podporuje i USB OTG. Pokud osadíte oba sloty kartami SIM, LTE můžete provozovat na kterékoliv z nich.



USB OTG • LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM
Čtečka otisků prstů si pamatuje až pět otisků. Pracuje svižně, nepatrnou prodlevu mezi přiložením prstu a odemknutím telefonu ale zaznamenáte. Jedná se o zlomek sekundy, čtečka vás zdržovat určitě nebude, srovnatelná konkurence je však rychlejší. Pochvalu zaslouží i úspěšnost, počet odmítnutých čtení je minimální. Zamrzí, že kromě odemykání neumí čtečka žádné další funkce jako je třeba zobrazení oznamovacího panelu. Obdobně telefon neumí ani zamknout vybrané aplikace, aby vyžadovaly otisk prstu.




Čtečka otisků prstů
Baterie má kapacitu 3 000 mAh. S běžným používáním se výdrž pohybuje s rezervou nad jedním dnem, umírněnější uživatelé mohou počítat s dvoudenní výdrží. I s velmi intenzivním používáním se můžete spolehnout na celodenní výdrž bez nutnosti hledat nabíječku. Dodávaná nabíječka s 2A výstupem nabije telefon za zhruba 2,5 hodiny.
AnTuTu Battery Test:
4. Software
Asi největším lákadlem Nokie je čistý Android 7.1.1. A nejde tu jen o verzi, najdete telefony, které budou v informacích o telefonu ukazovat stejné označení, tady můžete počítat s pravidelnými měsíčními updaty. Po prvním zapnutí se přihlásily postupně hned tři aktualizace. Pokud je vaší prioritou co nejaktuálnější systém a telefony Pixel vás neosloví vysokou cenovkou, může být Nokia zajímavou volbou.




Informace o systému • Jedna z pravidelných aktualizací • Číselník • Zprávy
V telefonu nenajdete žádné zbytečnosti, jen to základní, zcela zde odpadá odinstalovávání nepotřebných aplikací (pokud to daný výrobce vůbec povolí). Zároveň se ale nelze zbavit dojmu, že tu taky něco chybí. Čistý Android s pravidelnými záplatami je nepopiratelné plus, počítejte ale s tím, že kdejakou drobnost, kterou konkurence umí vyřešit položkou v nastavení, budete u Nokie muset doladit příslušnou aplikací.




Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace
Obdobně působí i možnosti nastavení a přizpůsobení. Ovládání gesty či pohybem se omezuje na pár voleb, rozložení a chování ploch také upravíte jen minimálně. Zcela chybí funkce pro zmenšení zobrazení nebo úpravu zobrazení displeje (teplota barev). Zejména pokud přecházíte z telefonu, který podobnými funkcemi disponoval, mohly by vám u Nokie chybět.




Gesta • Ovládání pohybem • Nastavení plochy • Přepínače bezdrátových modulů
Systém běží svižně, bez zasekávání a pádů aplikací, při opravdu intenzivním multitaskingu je ale trochu znát, že víc výkonu by Nokii prospělo. V každodenním nasazení běží systém plynule, pokud se ale rozhodnete mu pořádně naložit, budou reakce nepatrně pomalejší. Uživatelský zážitek tím nijak neutrpí, rozdílu si ale lze všimnout.




FM rádio • Dolby Atmos • Podpora • Nastavení
5. Fotoaparát
Prostředí fotoaparátu je jednoduché, u okrajů máte k dispozici ovládání blesku, HDR, časovače a přepínač kamer (přední/zadní), veškeré další volby najdete pak v nastavení a to v jediném dlouhém seznamu. Zde potěší možnost zobrazit doplňkový popis jednotlivých voleb, zejména začátečníci by mohli v některých případech tápat, co daný přepínač vlastně dělá.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Mezi focením a natáčením se nemusíte přepínat, k dispozici máte dvojici spouští, stačí jen použít tu správnou. Pokud chcete využít maximální rozlišení fotek, je třeba zvolit formát 4:3. Širokoúhlý formát ořízne šestnáctimegapixelové snímky na dvanáct megapixelů.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete ve Fotogalerii
Za dobrého světla fotí Nokia velmi slušně. Snímky jsou ostré, s prokreslenými detaily a věrnými sytými barvami. Místy narazíte na mírný šum a občas na přepaly, největším problémem je ale nejisté ostření. U některých snímků zjistíte až při pozdější kontrole, že se telefonu nepodařilo zaostřit. Samotné zpracování a uložení snímků by také mohlo být svižnější.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Video má pěkné bary, mohlo by být ostřejší a mít prokreslenější detaily. Drobné doostřování během natáčení a chybějící stabilizace se na výsledku nepodepisují zrovna pozitivně, pořád ale patří natočené video k nadprůměru.
Hodnocení: 74 %
Nokii 6 pořídíte od šesti tisíc korun. Je to robustní, kvalitně zpracovaný telefon s pevnou konstrukcí, jehož největším esem v rukávu je čistý Android s pravidelnými aktualizacemi a příslibem nové verze Oreo. Nabídne slušnou konektivitu, svižnou čtečku otisků prstů, solidní fotoaparát i výdrž.

Pokud u vás nemá čistý Android vysokou prioritu, nemá Nokia moc čím zaujmout. Výkonově by na tom mohla být lépe, postrádá zcela běžné funkce jako je notifikační dioda a ani možnosti přizpůsobení či nastavení neoslní širokým výběrem. Pokud budete srovnávat čistě parametrově, najdete za stejné peníze mnohem vybavenější zařízení.
Nokia 6 má co nabídnout, cílí však na poměrně specifickou skupinu uživatelů. Neosloví běžné zákazníky, představuje ale velmi zajímavou alternativu k mnohem dražším Pixelům, pokud hledáte čistý Android.
Verdikt: Nokia 6 je telefon s příkladným zpracováním konstrukce, povedeným displejem, solidním fotoaparátem a čistým Androidem s pravidelnými aktualizacemi, který zbytečně brzdí slabší výkon a nevýrazná funkční výbava.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Svižná čtečka otisků prstů
- Čistý Android a pravidelnými aktualizacemi
- Slušný fotoaparát
- Solidní výdrž
Minusy:
- Slabší výkon
- Absence notifikační diody
- Nízko umístěná senzorová tlačítka
- Minimum doplňkových funkcí