Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

 • Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus
 • Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon
 • S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě
Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]
Kapitoly článku

1. Design

Nokia 6 sice na první pohled může působit jako další placka bez kousku invence, jakých najdete na trhu spousty, při bližším prohlédnutí však najdete řadů prvků odkazujících na starší telefony Nokia (zejména provedení zad). Svou příslušnost ke značce v sobě nezapře bez ohledu na to, kdo za ní aktuálně stojí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odkaz na starší chytré telefony Nokie

Kovová konstrukce nemá zaoblené boky, připravte se tedy na ostřejší hrany. Při úchopu vyloženě neřežou, 169 gramů je ale v ruce znát a ostřejší přechody to jenom podtrhnou. Na matném provedení ulpívají otisky prstů, naštěstí mnohem méně než kdyby výrobce sáhl po skle nebo lesklém provedení. Na zbroušených hranách najdete několik předělů skrývajících antény, jsou ale šikovně vedeny kolem okraje zadní strany a vizuálně neruší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Umístění tlačítek a šuplíček na karty

Rozmístění ovladačů je u tohoto telefonu zcela standardní. Tlačítka najdete v horní části pravého boku, mají dobré hmatové odlišení, jasný stisk a kladou přiměřený odpor. Naproti nim se schovává sotva znatelný šuplíček na karty se sloty na dvě nanosim, místo sekundární můžete zvolit paměťovku microSD.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Hlasitý reproduktor, microUSB a mikrofon • Konektor sluchátek

Konektor sluchátek našel místo v pravém horním rohu, hlasitý reproduktor v pravém dolním a microUSB uprostřed spodní strany společně s mikrofonem. Záda telefonu nejsou zcela rovná, u krajů se mírně zaoblují. Kromě certifikačních informací a vyrytého loga výrobce najdete na zádech už jen čočku fotoaparátu společně s přisvětlovací diodou. Toto seskupení nepatrně vystupuje nad úroveň zad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Boky telefonu

Nokia 6 je ve srovnání s jinými telefony působí hranatějším dojmem, není nejlehčí, v ruce ale netlačí, úchop je jistý, telefon nemá tendenci vyklouznout z dlaně. Konstrukce je pevná, příkladně zpracovaná, pokusům o ohnutí odolává zcela bez akustických projevů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bonusové příslušenství se omezuje pouze na pecková sluchátka

Balení telefonu nabídne základní příslušenství v podobě několika manuálů, nabíječky a USB kabelu, navíc jsou zde jen pecková sluchátka, jejichž zvukový přednes ničím neoslní. Klidně je můžete nechat v krabičce a sáhnout po něčem kvalitnějším, vašim uším to jenom prospěje.

2. Displej

Displejová strana má sotva znatelně zaoblené okraje a mírně vystupuje nad úroveň boků. Před případným poškrábáním ji chrání Corning Gorilla Glass 3. Displej s úhlopříčkou 5,5“ nabízí zcela postačující rozlišení full HD, dostatečný jas, použitelnou čitelnost na slunci, široké pozorovací úhly a věrné podání barev s přiměřenou sytostí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Velké rámečky a ne zcela ideálně umístěná tlačítka pod displejem

Možnosti nastavení displeje jsou poměrně chudé. Upravíte jas, můžete jeho řízení nechat na automatice, můžete zapnout vylepšení na přímém slunečním svitu a to je vše. Nokia neumožňuje úpravu teploty barev, kontrastu či jiných parametrů zobrazení, nenajdete tu ani filtr modrého světla.

Displej je obehnán poměrně velkými rámečky a to zejména nahoře a dole. Tlačítka pod displejem jsou senzorová, což by velký rámeček mohlo do jisté míry omluvit, když se však podíváte na jejich umístění, okraj pod displejem (a klidně i nad) mohl být o takové 3 až 4 milimetry menší. Tlačítka jsou vtěsnána až k samému dolnímu okraji telefonu a obsluhují se mnohem hůře, než kdyby se vykreslovala na displeji (při stejné velikosti okrajů).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítka u spodního okraje • Nokia postrádá notifikační diodu

Tlačítka mají jasné bílé podsvícení a standardní rozložení, tedy Zpět nalevo a Poslední spuštěné aplikace napravo. Tlačítko domů je nahrazeno čtečkou otisků prstů (bez podsvícení). Když se jí dotknete, automaticky zapne displej bez ohledu na nastavení zabezpečení otiskem. Do jisté míry tak supluje zapínání poklepáním na displej, které Nokia neumí. Nad displejem najdete obvyklou sestavu reproduktoru, přední kamerky a senzorů, notifikační dioda bohužel chybí.

3. Hardware

Ve srovnání s podobně drahými protivníky se paměťově řadí Nokia k tomu lepšímu. Ze 3 GB RAM je po spuštění dostupná více než polovina, z 32GB úložiště je po vybalení zaplněno necelých 10. Jakmile necháte proběhnout všechny aktualizace, tato hodnota se přiblíží 11,5, takže k dispozici budete mít stále přes 20 GB prostoru. Pokud by vám toto nestačilo a oželíte dualsim, můžete sáhnout po paměťové kartě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupná paměť RAM • Úložiště po prvním zapnutí • Dostupné úložiště po aktualizacích

Paměťově na tom možná není Nokia 6 špatně, s procesorem už situace tak dobře nevypadá. Qualcomm Snapdragon 430 většinou najdete v mnohem levnějších zařízeních, tento model by si zasloužil něco výkonnějšího. Ne, že by Nokia byla nepoužitelně slabá, při běžném používání nedostatek výkonu nepocítíte, zásadnější nedostatky čekejte až tam, kde je výkon opravdu potřeba. Většinu náročných her spustíte a budete je moct hrát v rozumné plynulosti, v mnoha případech si to ale vyžádá snížení detailů a nezřídka zásadní.

Výsledky benchmarku AnTuTu:

 • celkové skóre: 47 434
 • 3D: 9 611
 • UX: 17 201
 • CPU: 15 544
 • RAM: 5 078

Z hlediska konektivity Nokii nic důležitého nechybí. V případě Wi-Fi můžete volit sítě nejen v pásmu 2,4 GHz, ale i 5 GHz, k dispozici máte NFC, telefon podporuje i USB OTG. Pokud osadíte oba sloty kartami SIM, LTE můžete provozovat na kterékoliv z nich.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
USB OTG • LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM

Čtečka otisků prstů si pamatuje až pět otisků. Pracuje svižně, nepatrnou prodlevu mezi přiložením prstu a odemknutím telefonu ale zaznamenáte. Jedná se o zlomek sekundy, čtečka vás zdržovat určitě nebude, srovnatelná konkurence je však rychlejší. Pochvalu zaslouží i úspěšnost, počet odmítnutých čtení je minimální. Zamrzí, že kromě odemykání neumí čtečka žádné další funkce jako je třeba zobrazení oznamovacího panelu. Obdobně telefon neumí ani zamknout vybrané aplikace, aby vyžadovaly otisk prstu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtečka otisků prstů

Baterie má kapacitu 3 000 mAh. S běžným používáním se výdrž pohybuje s rezervou nad jedním dnem, umírněnější uživatelé mohou počítat s dvoudenní výdrží. I s velmi intenzivním používáním se můžete spolehnout na celodenní výdrž bez nutnosti hledat nabíječku. Dodávaná nabíječka s 2A výstupem nabije telefon za zhruba 2,5 hodiny.

AnTuTu Battery Test:

 • 9 402

4. Software

Asi největším lákadlem Nokie je čistý Android 7.1.1. A nejde tu jen o verzi, najdete telefony, které budou v informacích o telefonu ukazovat stejné označení, tady můžete počítat s pravidelnými měsíčními updaty. Po prvním zapnutí se přihlásily postupně hned tři aktualizace. Pokud je vaší prioritou co nejaktuálnější systém a telefony Pixel vás neosloví vysokou cenovkou, může být Nokia zajímavou volbou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Informace o systému • Jedna z pravidelných aktualizací • Číselník • Zprávy

V telefonu nenajdete žádné zbytečnosti, jen to základní, zcela zde odpadá odinstalovávání nepotřebných aplikací (pokud to daný výrobce vůbec povolí). Zároveň se ale nelze zbavit dojmu, že tu taky něco chybí. Čistý Android s pravidelnými záplatami je nepopiratelné plus, počítejte ale s tím, že kdejakou drobnost, kterou konkurence umí vyřešit položkou v nastavení, budete u Nokie muset doladit příslušnou aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace

Obdobně působí i možnosti nastavení a přizpůsobení. Ovládání gesty či pohybem se omezuje na pár voleb, rozložení a chování ploch také upravíte jen minimálně. Zcela chybí funkce pro zmenšení zobrazení nebo úpravu zobrazení displeje (teplota barev). Zejména pokud přecházíte z telefonu, který podobnými funkcemi disponoval, mohly by vám u Nokie chybět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Gesta • Ovládání pohybem • Nastavení plochy • Přepínače bezdrátových modulů

Systém běží svižně, bez zasekávání a pádů aplikací, při opravdu intenzivním multitaskingu je ale trochu znát, že víc výkonu by Nokii prospělo. V každodenním nasazení běží systém plynule, pokud se ale rozhodnete mu pořádně naložit, budou reakce nepatrně pomalejší. Uživatelský zážitek tím nijak neutrpí, rozdílu si ale lze všimnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
FM rádio • Dolby Atmos • Podpora • Nastavení

5. Fotoaparát

Prostředí fotoaparátu je jednoduché, u okrajů máte k dispozici ovládání blesku, HDR, časovače a přepínač kamer (přední/zadní), veškeré další volby najdete pak v nastavení a to v jediném dlouhém seznamu. Zde potěší možnost zobrazit doplňkový popis jednotlivých voleb, zejména začátečníci by mohli v některých případech tápat, co daný přepínač vlastně dělá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu

Mezi focením a natáčením se nemusíte přepínat, k dispozici máte dvojici spouští, stačí jen použít tu správnou. Pokud chcete využít maximální rozlišení fotek, je třeba zvolit formát 4:3. Širokoúhlý formát ořízne šestnáctimegapixelové snímky na dvanáct megapixelů.

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další fotografie pořízené telefonem najdete ve Fotogalerii

Za dobrého světla fotí Nokia velmi slušně. Snímky jsou ostré, s prokreslenými detaily a věrnými sytými barvami. Místy narazíte na mírný šum a občas na přepaly, největším problémem je ale nejisté ostření. U některých snímků zjistíte až při pozdější kontrole, že se telefonu nepodařilo zaostřit. Samotné zpracování a uložení snímků by také mohlo být svižnější.

Ukázkové video (full HD, 30 fps):

Video má pěkné bary, mohlo by být ostřejší a mít prokreslenější detaily. Drobné doostřování během natáčení a chybějící stabilizace se na výsledku nepodepisují zrovna pozitivně, pořád ale patří natočené video k nadprůměru.

Hodnocení: 74 %

Nokii 6 pořídíte od šesti tisíc korun. Je to robustní, kvalitně zpracovaný telefon s pevnou konstrukcí, jehož největším esem v rukávu je čistý Android s pravidelnými aktualizacemi a příslibem nové verze Oreo. Nabídne slušnou konektivitu, svižnou čtečku otisků prstů, solidní fotoaparát i výdrž.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud u vás nemá čistý Android vysokou prioritu, nemá Nokia moc čím zaujmout. Výkonově by na tom mohla být lépe, postrádá zcela běžné funkce jako je notifikační dioda a ani možnosti přizpůsobení či nastavení neoslní širokým výběrem. Pokud budete srovnávat čistě parametrově, najdete za stejné peníze mnohem vybavenější zařízení.

Nokia 6 má co nabídnout, cílí však na poměrně specifickou skupinu uživatelů. Neosloví běžné zákazníky, představuje ale velmi zajímavou alternativu k mnohem dražším Pixelům, pokud hledáte čistý Android.

Verdikt: Nokia 6 je telefon s příkladným zpracováním konstrukce, povedeným displejem, solidním fotoaparátem a čistým Androidem s pravidelnými aktualizacemi, který zbytečně brzdí slabší výkon a nevýrazná funkční výbava.

Plusy:

 • Kvalitní zpracování
 • Svižná čtečka otisků prstů
 • Čistý Android a pravidelnými aktualizacemi
 • Slušný fotoaparát
 • Solidní výdrž

Minusy:

 • Slabší výkon
 • Absence notifikační diody
 • Nízko umístěná senzorová tlačítka
 • Minimum doplňkových funkcí

Témata článku: Nokia, Android, Smartphony, Recenze, Střední třída, HMD Global, Qualcomm, DualSIM, Čtečka otisků prstů, Chytrý telefon, LTE, Kovová konstrukce, Oreo, Nokia 6, Sim • LTE, Maximální rozlišení, Nepatrná prodleva, Natočené video, Uživatelský zážitek, Tlačítko, Podobná funkce, Slušný fotoaparát, Špičkové zařízení, Svižná čtečka, Bonusové příslušenství, Telefony s Androidem na Heureka.czXiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Recenze hry Sonic Origins. Povedené předělávky klasik s několika vadami na kráse

Novým přírůstkům do Sonicovy série se nedaří zrovna nejlépe. Sega se tentokrát vrátila až na samotný začátek modrého ježka a jeho původní dobrodružství znovu vydala v přepracované podobě. Jak se kolekce Origins povedla?

Martin Nahodil
Sonic OriginsPS5Recenze
The Sims 4 po téměř roce odhaluje další rozšíření. Podíváme se do školních let

The Sims 4 po téměř roce odhaluje další rozšíření. Podíváme se do školních let

Dalším DLC v dlouhé řadě přídavků je High School Years.

Michal Maliarov
The SimsDLC
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

** Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj ** Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností ** Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

Jaroslav Petr
PsychologieMobilní telefon
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny