Nokia 6085: malá šedá myš (test)

Nevýrazný véčkový telefon s vynikající klávesnicí pro textovkáře, FM tunerem, podporou EDGE a vestavěným překladačem.
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

  • pohodlná klávesnice
  • přehledný vnější monochromatický displej
  • paměťové karty typu microSD
  • EDGE třídy 10
  • FM tuner
  • podpora Bluetooth profilu A2DP

Hlavní nedostatky

  • vrzající kloub
  • pasivní hlavní displej
  • jen 4 MB vnitřní paměti
  • fotoaparát má jen VGA rozlišení

Přelétnete-li zrakem portfolio mobilních telefonů finské Nokie, najdete jen několik modelů, které se liší véčkovou nebo sliderovou konstrukcí. Jedním z nejnovějších véček pyšnících se logem Nokia je i jednoduchý model 6085.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie: černé a stříbrné provedení

Zatímco u luxusních modelů vyšších tříd se Nokia nebojí experimentovat (důkazem budiž Nokia 7390 nebo plánovaná Nokia N76), levnější telefony jsou typické mírně jednotným a tím pádem i trochu okoukaným vzhledem. Designem proto 6085 nikoho nenadchne, někteří možná nostalgicky zavzpomínají na podobné modely CF62 a EF91 zaniknuvšího (Benq-)Siemensu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie: zlaté a růžové provedení

Co to vrzání?

Nokii 6085 jsem testoval asi týden a stále jí nemohu odpustit první dojem, který na mě udělala. Když jsem véčkový telefon poprvé otevřel, ozvalo se výrazné skřípění kloubu držícího u sebe spodní a horní část krytu. Otáčím tedy telefon, zda jsem špatně nedocvaknul krytku baterie, ale nikde nic. Zkouším proto otevřít telefonu podruhé, potřetí…a stále stejný problém. I když se otevírání po několika dnech „zaběhlo“, stále se nepříliš pevný kloub (i když ne tak výrazně) ozývá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle nenápadné véčko toho umí docela dost

Ne zrovna pevně drží horní kryt v kloubu i v zavřeném stavu. Mírně vychylování z ideální pozice na hodnocení rozhodně nepřidá. Nevím, zda se jedná o jediný vadný kousek nebo se Nokia s tímto problémem potýká v celé sérii. Jste-li puntičkáři a chcete-li za svoje peníze jen to nejlepší, doporučuji před koupí telefon vyzkoušet. Naproti tomu kryt baterie doléhá na výbornou a nehne se ani o píď.

Ani velikostní či váhou na tom není Nokia 6085 nejlépe. Rozměry 92 × 46 × 23 mm a hmotnost 107 g jej řadí po bok Nokie 6131 do kategorie středně velkých a těžkých telefonů.

Stříbrňák

Povrch telefonu je vytvořen ze stříbrného hladkého plastu. Výjimku tvoří jen bočnice, kde je použita barva černá (příp. stříbrná na horní straně) a matnější plastový povrch než na zbytku zařízení. I přes hladký materiál nezachytává Nokia 6085 otisky prstů a zbytečně se tak neušmudlává. Tedy téměř. Lem prostřední části, v níž je umístěn malý displej, na přední straně a logo společnosti s vestavěným reproduktorem na straně zadní má trochu více „zrcadlovité“ zpracování a zachytává otisky dosti viditelně. Podobně je na tom kvůli tmavému podkladu i vnější displej a čočka vestavěného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kloub se ozývá nepříjemným vrzáním

Na pravé boční straně vyniká jediný prvek – krytka zdířky pro umístění paměťové karty typu microSD. Zavřená krytka splývá s povrchem telefonu, odklopíte ji jednoduše pomocí nehtu. Krytka drží pevně v kloubu, takže se nemusíte bát, že by vám, podobně jako je tomu u jiných modelů, mohla odpadnout. Na spodní straně jsou již tradiční zdířky pro systémový konektor Pop-Port a nabíječku. Tlačítko pro spuštění fotoaparátu a kolébkovou klávesu regulace hlasitosti najdete nalevo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťové karty

Mezi postranními prvky už jsem si u společnosti Nokia zvyknul na tlačítko pro vypnutí/zapnutí sloužící také k rychlé změně aktuálního vyzváněcího profilu. Nokia 6085 žádné takové nemá, vypínání a zapínání se provádí červenou klávesou pro ukončení hovoru. Rychle přepnout profil lze tedy jen díky menu Jdi na příp. pomocí některé z klávesových zkratek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka na levém boku • systémový konektor Pop-port

Pod zadním krytem, který, stejně jako krytku paměťové karty, odstraníte nehtem, ukrývá Nokia baterii BL-5C typu Li-Ion a kapacitě 970 mAh. Na jedno nabití vydrží podle oficiálních údajů až 5 hodin hovoru a 240 hodin v pohotovosti.

Mezera mezi oběma částmi krytu telefonu je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla špička palce ruky. Zpočátku klade horní polovina mírný odpor. Jakmile ale překonáte úhel asi 60 stupňů, protitlak povolí a o dovření se postará vnitřní mechanismus kloubu. Do stejné polohy musíte telefon dostat i při zavírání. Ve spodní krajní poloze drží 6085 výborně. Horní poloha umožňuje kvůli méně kvalitnímu kloubu mírné výchylky dopředu a dozadu.

Klepněte pro větší obrázek
Slot pro SIM kartu

Psaní jedna radost

Otevřením do úhlu, který je dostatečný na to, aby displejem neodrážel dopadající sluneční světlo, na vás vykoukne klávesnice vyvedená, jak jinak než, ve stříbrné barvě. Zatímco konstrukce kloubu se Nokii příliš nepovedla, klávesnice je doslova a do písmene vynikající. Pro náruživé textovkáře jako stvořená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohodlná klávesnice pro rychlopsavce

Při bočním pohledu zjistíte, že tlačítka prakticky nevystupují nad povrch. Přesto jsou už na první pohled hodně vysoká a jejich výška je znát i při používání. Horní část klávesnice tvoří funkční blok, spodní je tradičně numerická. Stisk tlačítek je výrazný a doprovázený slyšitelným cvaknutím.

Hlavní ovládací prvek poznáte už na první pohled. Čtyřsměrná klávesa se odlišuje barvou i použitým materiálem. Každé její straně lze přiřadit specifickou funkci, alespoň jeden ze směrů si vyžádá zpřístupnění aktivního pohotovostního režimu. Samozřejmě jen v případě, že je povolen. Vlastní funkčnost lze přiřadit i dvěma výběrovým klávesám přímo pod displejem. Potvrzovací střed navigačního tlačítka slouží již tradičně pro vstup do hlavního menu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice je dostatečné

I když je navigační klávesa více zapuštěna, díky sníženému profilu jejího bezprostředního okolí se snadno najde i poslepu. Potvrzovací klávesa ve středu je dostatečně velká a pohodlná i pro bříško většího palce. Všechny klávesy s popisky jsou podsvětleny dostatečným bílým světlem.

Stavy bez barev

Osobně nejsem přílišným příznivcem vnějších barevných displejů, a tak chválím Nokii 6085 za to, že pro vnější zobrazovač použila černobílý displej s modrými podsvětlovacími LED diodami. Jeho rozlišení je 96 × 68 bodů, zobrazuje informace o volajícím, příp. zmeškaných hovorech a zprávách. Umožňuje také nastavení spořiče, vybrat si můžete mezi analogovými a digitálními hodinami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej je sice velký, ale bohužel pasivní

To u hlavního displeje už by to v dnešní době bez barev šlo asi jen stěží. 262 tisíc barevných odstínů na ploše o rozlišení 128 × 160 bodů je běžný standard, z fotografií je ale zřejmé, že by se do vrchní části krytu vešel i displej větší. Při výrobě byla navíc použita pasivní technologie CSTN, takže především na ostřejším světle nečekejte žádné zázraky. Lesklý povrch hlavního zobrazovače, stejně jako některé vnější části, zachytává otisky a občasnému otírání se neubráníte.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6085, Nokia 7390, Nokia N76, Sony Ericsson W300i, Sony Ericsson Z550i, Jednoduchý model, Digitální hodina, Jistá dávka, Měření času, Vybraný objekt, Snímaná scéna, Myš, Horní polovina, Bezprostřední okolí, Hlasité přehrávání, Hlavní zobrazovač, Test, Libovolný zvuk, Jediný prvekTitan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

Titan, šrouby a safír. Skvěle vypadající hodinky Amazfit Falcon vydrží bez nabíječky až dva týdny

** Amazfit se pochlubil novými hodinkami Falcon ** Superodolné tělo z titanu je vyztuženo několika šrouby ** S hodinkami se tak můžete třeba potápět až do 200 metrů

Martin Chroust
Zepp OS20 ATMAmazfit
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

A je to tady, zdražuje i Vodafone. Zvedá ceny dvou předplacených balíčků, někde ale přidá data

** Trendu ve zdražování mobilních služeb se nevyhneme ** Po T-Mobilu upravuje ceny směrem nahoru Vodafone ** Začíná na předplacenkách, vyšší ceny maskuje přidáním dat

Jan Láska
Předplacené kartyVodafone
T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

T-Mobile ukazuje, že levné telefony se značkou operátora mohou mít znovu smysl

** S rozvíjejícími se 5G sítěmi přichází čím dál levnější 5G telefony ** Na 5G konektivitě stojí podstatná část byznysu operátorů ** T-Mobile se jej rozhodl podpořit dvojicí brandovaných smartphonů

Jan Láska
5GPreviewT-Mobile
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

Noční můra se opakuje. Telefony mobilního giganta se opět nedokážou dovolat na nouzová čísla

** Pixely a nouzová volání - to je nekonečný problém ** V posledních dnech hlásí uživatelé další problémy ** Google se k celé situaci staví jako mrtvý brouk

Martin Chroust
PixelProblém
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

Zaměstnanci Foxconnu přeskakují plot továrny. Výroba iPhonů pro předvánoční trh je v ohrožení

** Foxconn uzavřel továrnu na iPhony v Čeng-čou ** A to kvůli výskytu koronaviru, přesná čísla nakažených se ale tají ** Zaměstnanci nemohou odejít, část z nich ale utíká přes plot

Martin Chroust
KoronavirusFoxconn
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si sedm až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony
10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

10 největších propadáků světa mobilů za posledních 10 let. Svůj moment si zažil kdekdo, i Apple

** Za posledních 10 let se ne vždy všechno vydařilo podle plánu ** Vzpomínáme na průšvihy značek i systémů ** A zmíníme i telefon, který se nechtěně stal velmi populárním

Martin Chroust
HistorieChybaProblém