Nokia 6110 Navigator: navimobil v praxi

Svůj speciální navigační telefon Nokia vybavila citlivým čipem a navigačním softwarem Route 66. Mapy jsou samozřejmě v ceně.

České zastoupení Nokie připravilo na včerejší odpoledne speciální akci věnovanou novému telefonu Nokia 6110 Navigator. Tento mobil byl představen již v březnu na barcelonském 3GSM kongresu, kde jsme si mohli vyzkoušet první testovací vzorky. Nyní jsme měli k dispozici telefony téměř finální a s českou lokalizací, které jsme testovali při pěší procházce centrem Prahy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Navigator nás dovedl až do cíle

Naviguje Route 66

Nokia 6110 je symbianový smartphone výsuvné konstrukce. Kromě telefonování je jeho stěžejní funkcí navigace a k tomu je náležitě vybaven. V horní části vrchního dílu je umístěn čip GPS. Telefon dále disponuje jemným QVGA displejem, 2MPx fotoaparátem, slotem pro paměťové karty microSD, dvojicí stereofonních reproduktorů, Bluetooth a také podporou EDGE a sítí třetí generace UMTS, včetně HSDPA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 6110 Navigator na oficiálních obrázcích

Telefon je vybaven zvláštním tlačítkem se symbolem kompasu, které je předurčeno ke spuštění navigačního programu. Ten se jmenuje Mapy, stejně jako u Nokie N95, ale kupodivu se za tímto názvem neskrývá aplikace Smart2Go. Nokia totiž model 6110 Navigator vyvíjela daleko dříve před tím, než koupila společnost Gate5 a s tím tedy i program Smart2Go. Ten je nyní předinstalován v Nokii N95 a je volně ke stažení. Každý majitel symbianové Nokie si proto může dopřát navigační software s podrobnými mapami zdarma. Za samotnou navigaci se však už platí.

U Nokie 6110 je to ale trochu jinak. Ta byla od počátku optimalizována pro navigační aplikaci Route 66 a tato aplikace je u ní použita. Navigační aplikace Route 66 je úplně jiná než Smart2Go. Více než rozdíly v samotném prostředí překvapí její rychlost. Výpočty i hledání jsou mnohem rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 6110 Navigator "živě"

Aplikace Route 66 umožňuje zobrazování map, plánování tras, hledání bodů zájmů a samozřejmě také klasickou hlasovou navigaci. V ceně Nokie 6110 Navigator dostanete plnou funkcionalitu programu narozdíl od Smart2Go, kde se za navigaci připlácí. Na paměťové kartě přibalené k telefonu bude připravena podrobná mapa České republiky od Navtequ, dále mapa Slovenska, Polska a pobaltských zemí. Další mapy dostanete na DVD, které bude v balení spolu s telefonem. Tyto mapy však budou blokovány klíčem, se kterým je můžete odblokovat a poté používat. Za tento klíč se pochopitelně bude něco platit. Platit se dále bude za vstup do databáze bodů zájmů a průvodců měst. Nic vám ale nebude bránit stáhnout si některou z volně přístupných databází bodů zájmů, např. na www.poi.cz.

Tip: přečtěte si test aplikace Route 66 pro Symbian

Citlivější, navíc s A-GPS

Telefon se na náš trh dostane začátkem července za cenu kolem třinácti tisíc korun. Už tím je dán také hlavní rozdíl oproti Nokii N95. Ta zůstane exkluzivním a drahým zbožím pro vyznavače multimediálních funkcí, kdežto Navigator ocení běžní zákazníci, kteří chtějí kvalitní telefon a navigaci v jednom za dostupnější cenu. Nabízen bude v černé nebo bílé barvě.

Nokia 6110 Navigator je k navigování vybavena lépe než dražší Nokia N95. Čip má citlivější a daleko lépe umístněný, pěkně na horní hraně telefonu. U Nokie N95 je pod klávesnicí. Navíc je Navigator vybaven funkcí A-GPS, neboli asistovaným lokalizačním systémem. Ten umožňuje rychlejší lokalizaci telefonu díky určení polohy na základě informací z BTS stanic mobilního operátora.

Funkce A-GPS je standardně závislá na podpoře operátora, ale Nokii se podařilo tento problém vyřešit a obejde se bez spolupráce operátorů. Sama totiž provozuje databázi sítí mobilních operátorů. Telefon při startu navigační aplikace odešle informace o svém připojení k mobilní síti a vzápětí obdrží informaci o přibližné poloze. Nokia se svou databází nemůže určit polohu tak přesně, jako to dokáží samotní operátoři, ale na výrazné urychlení tzv. studeného startu GPS to bohatě stačí.

Poznámka: za tzv. studený start se považuje spuštění navigační aplikace po delší době nebo na vzdáleném místě od poslední aktivace, kdy nejsou dostupné informace o poslední poloze navigátoru, které by spuštění urychlily.

Nezbytné jsou proto při stratu navigace datové přenosy a telefon se tradičně nejprve zeptá, zdali je povolíte. Telefon si však se serverem vymění pouze pár kilobajtů, které vás vyjdou na několik haléřů. Pokud datové přenosy nepovolíte, bude probíhat klasické hledání satelitů, jako s běžnou GPS, a můžete při studeném startu čekat několik minut. S A-GPS by měla být poloha zjištěna v rozmezí 20 až 60 sekund. V praxi jsme tento časový limit sice překročili, ale start navigační aplikace byl rychlejší než třeba v Nokii N95. Navíc jsme se nacházeli v husté zástavbě.

Citlivost GPS přijímače v Nokii 6110 Navigator je výborná. Signál jsme ztratili jen v extrémně úzké uličce, navíc s překlenutím.

Lidé chtějí mapy v mobilu více než SMS

Nokia předurčuje navigaci v mobilu slibnou budoucnost. Po první trojici telefonů s věstavěným navigačním čipem (Nokia N95, Nokia E90 a Nokia 6110 Navigator) můžeme čekat další. Navigace je totiž služba, která je pro zákazníky zajímavá a narozdíl od hudebních přehrávačů a fotoaparátů není jen zábavou a poslouží k užitku.

Tip: technické parametry Nokie 6110 Navigator najdete zde, o prvních dojmech si můžete přečíst zde

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O oblíbenosti navigačních funkcí v mobilním telefonu svědčí i výsledky průzkumu, který si Nokia nechala vypracovat. Ze skupiny dotázaných uživatelů mobilních telefonů jich 51% uvedlo, že chtějí kromě telefonování využívat telefon k prohlížení map. Tento požadavek předčil i posílání textových zpráv, které uvedlo 48% z dotázaných.

Diskuze (40) Další článek: BandLuxe C100: HSDPA na tři způsoby

Témata článku: Nokia, Nokia 6110 Navigator, Nokia E90, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Včerejší odpoledne


Určitě si přečtěte