Nokia 6120 Classic: rychlý a levný Symbian

Nokia 6120 Classic je nový smartphone se Symbianem S60, který přináší rychlá data HSDPA i zajímavou cenu.

Klasické sítě třetí generace, jejichž maximální přenosová rychlost je 384 kb/s, dnes ve většině států dostávají nástavbu HSDPA. Díky ní mohou data v těchto sítích svištět mnohem rychleji, až několik megabytů za sekundu. Rychlé datové přenosy v mobilních sítích pak umožňují sledování kvalitního streamovaného videa, stahovaní hudby, svižné prohlížení webových stránek nebo plnohodnotné mobilní připojení počítače k internetu. Technologie HSDPA pomalu přestává být výsadou jen nejdražších a nejvybavenějších smartphonů a komunikátorů a pomalu se dostává i do levnějších telefonů. Důkazem toho je Motorola Razr V6 Maxx, Sony Ericsson Z750i i včera představená Nokia 6120 Classic.

Má příbuzné v řadě N

Tento telefon je další z dlouhé řady smartphonů se Symbianem S60 třetí edice. Navíc by měl být vylepšen balíčkem Feature Pack 1, který kromě jiného konečně nabídne i opakovaný budík. Svým označením nová Nokia nepatří do žádné z exkluzivních řad výrobce. Na první pohled je ale znát lehká inspirace modely řady N: Nokií N73 a N77. Přívlastek Classic má zamezit záměně s jiným, velmi starým telefonem, který nesl také číslo 6120 a prodával se ve Spojených státech amerických.

Nokia 6120 Classic nezaujme jen svým povedeným vzhledem ale také rozměry, které jsou na chytrý telefon velmi příjemné. Činí 105 × 45 × 15 mm a jsou tak oproti Nokii N73 v každé dimenzi menší. Žasnout budete i nad nízkou hmotností o velikosti 89 g. Nokia tak konečně ukazuje, že smartphone již nemusí být žádná „cihla“. Na pultech obchodů se novinka bude nabízet ve čtyřech barevných provedeních: černé, bílé, růžové a pískově-zlaté.

01_n6120_classic.jpg 02_n6120_classic.jpg 03_n6120_classic.jpg
Nokia zatím uvolnila pouze tyto tři obrázky nového modelu 6120 Classic

Přibližně polovinu přední strany telefonu si pro sebe vyhradil displej. Na ploše o úhlopříčce dva palce disponuje tradičním QVGA rozlišením (240 × 320 bodů) a zobrazí až 16 milionů barev. Když tyto parametry podtrhne ještě aktivní technologie TFT, nemusíte o jeho kvalitách pochybovat. Věrné barvy i jemné zobrazení oceníte nejen při videohovorech, ke kterým slouží videokamera nad displejem, ale i při prohlížení fotografií z hlavního fotoaparátu. Jeho výbava ale již tak neoslní. Dva megapixely bez autofocusu dnes najdeme i v mnohem levnějších telefonech. Situaci se snaží zachránit alespoň diodový blesk, panoramatický mód a čtyřnásobný zoom. Fotoaparát samozřejmě zvládne natáčet video, zřejmě v QVGA rozlišení. Při fotografování se telefon drží jako klasický digitál naležato.

Na hudbu i bezdrátově

Další multimediální výbava zahrnuje přehrávač hudby a videozáznamů. Pro pohodlný poslech bez otravných kabelů je připravena technologie Bluetooth se stereofonním profilem A2DP. Standardně dodávaná sluchátka se zapojí do 2,5mm jacku. Nedostatku místa pro hudební i jiné soubory se nemusíte obávat. Vnitřní paměť o velikosti 35 MB snadno rozšíříte pomocí paměťové karty microSD až na dva gigabajty. Tu si ale zřejmě budete muset dokoupit. Integrované FM rádio podporuje funkci Visual Radio.

Datová konektivita je kromě Bluetooth verze 2.0 zajištěna také konektorem miniUSB a podporou USB Mass Storage. Datový kabel najdete ihned v krabici. Přes mobilní síť může telefon komunikovat nejen díky HSDPA, samozřejmostí je podpora GPRS a EDGE v GSM sítích na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Pro sítě třetí generace jsou pak vyhrazeny frekvence 850 a 2100 MHz. Jak jsem se zmínil již v úvodu článku, přenos a přehrávání streamovaného videa ve formátu MPEG4 a 3GP nedělá telefonu problémy.

Brzy se jí dočkáte

Kromě dalších běžných funkcí, jako je e-mailový klient a webový prohlížeč, přináší Nokia 6120 Classic také několik vylepšení. Aplikace Text-to-speech vám přečte jakýkoliv e-mail nebo zprávu uloženou v telefonu. Nejen začátečníkům přijde vhod nápověda s předvedením základních funkcí nebo průvodce nastavením, který rychle a spolehlivě nastaví všechny datové profily i e-mailový prohlížeč. Noví uživatelé jistě ocení i aplikaci pro přenos kontaktů ze svého starého telefonu přes Bluetooth. Pro tuto operaci přitom postačí jedna SIM karta.

Jak jste asi poznali, kromě podpory HSDPA nepřináší Nokia 6120 Classic nic převratného. Na druhou stranu je velmi dobře vybavena a nic podstatného ji neschází. Náročnějším uživatelům bude zřejmě chybět Wi-Fi. To ale od telefonu v cenové hladině pod deset tisíc korun nelze čekat.

Pokud se vám nová Nokia zalíbila, můžete ji mít brzo doma. Výrobce slibuje, že se na českém trhu objeví ještě ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Cena by se přitom měla pohybovat okolo sympatických osmi tisíc korun včetně DPH.

Nokia 6120 Classic ve zkratce:

  • rozměry a hmotnost: 105 × 46 × 15 mm, 89 g
  • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA 850/2100 MHz, GPRS/EDGE multi-slot class 32, HSDPA (až 3,6 Mb/s)
  • displej: rozlišení 240 × 320 bodů, 16,7 miliónů barev, aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce
  • paměť: vnitřní sdílená paměť 35 + slot na paměťové karty microSD
  • fotoaparát: 2 Mpx, 4× digitální zoom, natáčení videa, diodový blesk, panoramatický mód, držení jako fotoaparát
  • konektivita: Bluetooth 2.0 s profilem A2DP, miniUSB s USB Mass Storage, datový kabel v základním balení
  • hudební funkce: přehrávání MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA a M4A, připojení Bluetooth sluchátek, FM rádio s funkcí Visual Radio, 2,5mm jack
  • další funkce: operační systém Symbian S60 3rd Edition Feature Pack 1, e-mailový klient, Java MIDP 2.0, Push to talk, letový režim, přehrávání videa MPEG4 a 3GP, přehrávání streamovaného videa, videohovory, hlasové ovládání, Text-to-speech pro předčítání zpráv, aplikace pro nápovědu a rychlé nastavení datových přenosů
  • baterie a výdrž: BL-5B 890 mAh, pohotovostní režim 216 hod., doba hovoru 186 min. (GSM), 144 min. (UMTS)
Diskuze (31) Další článek: Vodafone zve na MFF do Karlových Varů

Témata článku: Nokia, Motorola Razr, Motorola Razr V6 Maxx, Nokia 6120 classic, Sony Ericsson Z750i, Čtyřnásobný zoom, Class, Panoramatický mód, Představená Nokia, Rychlý, Datová konektivita