Nokia 6125: umíme to bez antény (první pohled)

Konečně „normální“ véčko značky Nokia je na světě. Žádné ostré hrany, plechové kryty, kožené kryty, pružné klouby nebo vyčnívající antény. Nové véčko je sice méně nápadné, ale zato pořádně nadupané.

První véčka od Nokie byly vzhledově velmi extravagantní a vůbec se nepodobaly telefonům od asijských výrobců. Nokia ale poznala, že uživatelé o leckdy zbytečné designové výstřelky nemají zájem a proto se loni rozhodla uvést na trh modely 6101 a 6060. Ukázala tím, že umí vyrobit i klasická a designově jednoduchá véčka. Nástupcem v této kategorii by se měl stát model 6125, který byl včera oficiálně představen v ústředí výrobce.

Nokia 6101 Nokia 6060

Konečně bez špalíku

Vzhledově se jedná o jednoduché, ale poměrně originální véčko. Na rozdíl od modelů 6101 a 6060 je anténa integrovaná do těla telefonu a nikde nic zbytečně nevyčuhuje. Jak Nokia sama říká, model 6125 úspěšně kombinuje výbornou funkční výbavu s kompaktním designem, což je klíčové kritérium pro zájemce o klasický mobilní telefon. Vzhledově se Nokia 6125 opravdu povedla. V zavřeném stavu telefonu vévodí vnější displej s podporou 65 tisíc barev a s rozlišením 96 × 65 pixelů. Je bohužel pasivní, takže jeho čitelnost na přímém slunečním světle nebude asi příliš valná. Zespodu i shora obklopuje displej stříbrný, dole zakulacený obdélníček, který nahoře plynule přechází na zadní stranu telefonu. Nad displejem nalezneme objektiv integrovaného fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová Nokia 6125

Po otevření zaujme hlavní displej s klasickým rozlišením 128 × 160 bodů. Je samozřejmě aktivní a dokáže zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů. Číslicová klávesnice je tvořena černými oválky na stříbrném podkladu. Tlačítka jsou poměrně velká a i když mezi nimi nejsou žádné rozestupy, nemělo by rychlé psaní SMS činit žádné potíže. Jako hlavní ovládací prvek je i zde, stejně jako u předchozích modelů, použito čtyřsměrné navigační tlačítko s potvrzovacím středem. Okolo něj se nacházejí čtyři rozměrné funkční klávesy spojené v jeden celek. Telefon se svými rozměry 90 × 46 × 24 mm a hmotností 98 g nijak nevymyká zaběhnutému standardu.

Paměti bude dost

Funkčně je nová Nokia 6125 na velmi dobré úrovni. Výrobce tvrdí, že patří do střední třídy. Telefonu ale nic podstatného neschází. Výbava byla oproti modelu 6101 značně vylepšena. Zájemce se může těšit na inovované uživatelské prostředí Series 40. Nejvíce ale asi překvapí slot pro paměťové karty formátu microSD (neboli TransFlash), který je přístupný i bez nutnosti vypnout telefon. Velikost vnitřní paměti telefonu je 11 MB.

Paměť najde využití například pro uložení fotografií pořízených vestavěným fotoaparátem s rozlišením 1,3 megapixelu (max. rozlišení 1280 × 1024 bodů). Fotoaparát zvládne také natáčení videa ve formátu 3GP, bohužel opět jen v rozlišení 176 × 144 bodů. Marně bychom hledali přisvětlovací diodu nebo zrcátko pro autoportréty. Místo zrcátka ale daleko lépe poslouží vnější displej.

Z dalších multimediálních funkcí potenciální zájemce jistě potěší hudební přehrávač, který si poradí s formáty MP3, MP4, AAC a WMA. Ve spojení s paměťovou kartou telefon plnohodnotně nahradí samostatný MP3 přehrávač. Telefon také obsahuje vestavěné FM rádio. Díky Javě ve verzi 2.0 není problém do telefonu nainstalovat nové hry.

Pořízené fotografie i jiné soubory lze samozřejmě odesílat pomocí MMS nebo vestavěného e-mailového klienta, který podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP a poradí si i s přílohami. Telefon obsahuje i Nokia Xpress audio messaging – rychlé posílání hlasových zpráv přes MMS. Push to talk je u Nokie už standard.

Pro spojení s okolím je „šedesát jedna dvacet pětka“ také výborně vybavena. Data můžete posílat přes infraport, Pop-port konektor a datový kabel USB nebo Bluetooth, které umí i stereofonní audio profil pro připojení bezdrátových sluchátek. Pro připojení k internetu nebo wapu dobře poslouží GPRS a EDGE – obě technologie třídy 10. Nezapomnělo se ani na zřídka využívané HSCSD. Nokii 6125 je samozřejmě také možné synchronizovat s počítačem.

Mezi zajímavou a ne zcela obvyklou funkci také patří mód letadlo. Po jeho aktivaci se vysílací část vypne, s telefonem lze však dál pracovat – prohlížet kalendář, poslouchat MP3, fotografovat apod. Díky podpoře čtyř GSM pásem (850/900/1800/1900 MHz) se s novou Nokií dovoláte takřka kdekoliv na světě.

Bude se líbit

Jak je patrné, nová Nokia 6125 má opravdu ambice stát se prodejním hitem. Výrobce ji zřejmě považuje za jeden ze svých nejdůležitějších telefonů letošního roku, a proto si také zasloužila samostatné představení. Smršť novinek se jinak očekává až na chystaném 3GSM kongresu nebo veletrhu CeBITu. Cena telefonu se vejde do osmi tisíc korun, což odpovídá funkční výbavě. První zájemci se telefonu dočkají v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku.

Nokia 6125 ve zkratce

• rozměry a hmotnost: 90 × 46 × 24 mm, 98g

• výdrž: pohotovostní doba až 280 hod., doba hovoru až 5 hod., baterie Li-Ion 820 mAh

• displeje: vnější – CSTN pasivní (96 × 65 bodů), 65 tisíc barev; vnitřní – TFT aktivní (128 × 160 bodů), 262 tisíc barev

• fotoaparát: rozlišení 1,3 megapixel (1280 × 1024 bodů), možnost natáčení videa (176 × 144 bodů), osminásobný zoom

• hudba: přehrávač formátů MP3, MP4, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA, technologie Bluetooth s podporou stereofonního přenosu zvuku, vestavěné FM rádio

• paměť: vnitřní sdílená 11MB, slot na paměťové karty typu microSD

• konektivita: Bluetooth 2.0, infraport, Pop-port kompatibilní s USB 1.1

• datové přenosy: GPRS třídy 10, EDGE třídy 10, HSCSD (až 43,2 kb/s)

• další funkce: kalendář a adresář s možností synchronizace, e-mailový klient s podporou příloh, MMS, Push to talk, Java 2.0, mód letadlo, hlasové vytáčení

Diskuze (27) Další článek: Benq-Siemens EF81: máme se na co těšit (+ nové fotky)

Témata článku: Nokia, Nokia 6060, Nokia 6101, Nokia 6125, ANT +, Ant, Pohled, První pohled