Nokia 6210 Navigator: óda na elektronický kompas (video)

Nokia 6210 Navigator je první GPS-mobil s vestavěným elektronickým kompasem. Je to jen další laciné lákadlo, nebo skutečně užitečná funkce?

První generace Navigatoru (Nokia 6110 Navigator) se od ostatní symbianové produkce značky lišila standardně předinstalovanou navigační aplikací Route66. Pak se ale Nokia začala kamarádit s Navteqem (minulý týden jej dokonce koupila) a všechny smartphony dostaly skvělé Nokia Mapy zdarma. Tedy zdarma byly jen ty mapy, za navigaci se platilo, ne však u Navigatoru a právě tím byl výjimečný. V únoru byl v Barceloně představen nový Navigator (Nokia 6210 Navigator) a ten už měl mít také „jen“ Nokia Mapy. Co jej tedy odlišuje a opravňuje nosit jméno Navigator? Co umí a má navíc?

Má hvězdičku. Ale abych to nebagatelizoval, tahle hvězdička je také tlačítko, které spouští právě aplikaci Mapy. Jestli ji hodláte používat často, bude se vám to líbit. A ta hvězdička je také indikátor stavu – dokud bliká, tak se hledají satelity, když vytrvale svítí, je poloha zafixovaná. Navigator je jednou z prvních Nokií, které dostaly Mapy ve verzi 2.0 (více si o aplikaci přečtěte zde). Licence pro hlasovou navigaci je platná půl roku, což je další rozdíl oproti ostatním Nokiím, ty mají na zkoušení pouze měsíc. Tohle samotné ale Navigator navigátorem nedělá…

První? Druhý? Jak se to vezme…

Když jsem na NokiaManii četl preview nového telefonu Nokia 6210 Navigator, zarazil jsem se na odstavci o natáčení podkladové mapy tak, aby její orientace vždy odpovídala realitě. V článku je řečeno, že sever mapy míří vždy k severu díky polohovému čidlu. Tak moment. Tohle čidlo pozná, jestli mobilem fotíte na výšku nebo na šířku, ale rozhodně ne, kde je sever. Mé myšlenkové pochody záhy potvrdil i zástupce Nokie, model 6210 Navigator má skutečně integrovaný elektronický kompas. Zajásal jsem, že jde o první mobilní telefon s touhle funkcí, ale právě toto tvrzení mi bylo vyvráceno: „ne, jen u Nokie už je to druhý telefon“. Tím prvním totiž před čtyřmi lety byla Nokia 5140. Ta však měla pouze ten kompas bez další návaznosti jen jako jednu z outdoorových funkcí (více zde a zde, o krkolomné spolupráci s GPS pak zde).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výlet do historie: v prvním řádku Nokia 5140, ve druhém Nokia 6110 Navigator a konečně nová Nokia 6210 Navigator

Sever k severu, jih k jihu

Po spuštění aplikace se Nokia Mapy chovají stejně jako v jiných telefonech. Rozdíl je snad jen v menu, kde přibyla položka „Vypnout kompas“. Ano, standardně je totiž zapnutý, nikoliv však aktivní, před použitím je nutné jej zkalibrovat. Návod k tomu určený káže otočit telefon displejem k zemi a malovat s ním osmičky, mě se osvědčilo prosté máchání předloktím sem a tam.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stav kalibrace signalizuje barva kompasu v levém spodním rohu displeje. Šedá znamená vypnutý kompas, červená kompas v pasivním stavu, žlutá je jakýsi mezistupeň – vidíte, že kalibrace postupuje, ale stále se nic neděje, až zelená barva kompas roztočí

Máme tedy zkalibrováno, ale k čemu je takový kompas dobrý? Jednoduše řečeno k tomu, že když dáte telefon vodorovně, sever mapy bude vždy ukazovat k opravdovému severu. Zkrátka dění na displeji bude odpovídat okolní realitě a každý kdo někdy zkoušel chodit s mapovou navigací ví, jaké to má výhody. Když si stoupnete kolmo k silnici, hned víte, kam to vede doprava, kam doleva. Praktické zkušenosti svědčí o tom, že kompas najde využití právě při velmi pomalém pohybu a třeba se špatným signálem GPS, tedy typicky při chůzi ve městě nebo v přírodě. V těchto situacích totiž určování směru pohybu podle výpočtu z minulých zjištěných pozic značně pokulhává. Právě proto se elektronické kompasy nevyskytují v autonavigacích, ale najdeme je (v dražších) turistických navigacích.

Se zapnutým kompasem se situace na displeji zklidní, stabilizuje, odpadne matoucí poskakování mapy v místech se špatným signálem. I když se s přístrojem zastavíte, díky kompasu pozná, kam právě míříte, kam jste otočení (resp. kam je orientovaný přístroj). Zapnutý kompas prospívá celkové orientaci v mapě, nestane se že byste museli ujít 50 metrů, abyste zjistili, že jdete na opačnou stranu než potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky a displeje nad sebou patří k sobě. Jednou rukou jsem fotil, druhou snímal displej telefonu. I když stojíte, vždy víte, kam kouká vrchní strana mobilu

Není všechno zlato, co se za severem točí 

Abych jen nepěl chválu na kompas, zmíním i jeho stinné stránky. Pro malou baterii energeticky náročného smartphonu toto zařízení znamená dalšího žrouta navíc. Než tedy vyrazíte do neznámého města, dobře zvažte, jestli jej opravdu potřebujete a určitě nezapomeňte nabít. Další problém konkrétně tohoto kompasu spočívá v tom, že výše popsaná kalibrace není na vždy. Jemné elektromagnetické pochody uvnitř čidla rozhodí blízké magnetické, či elektrické pole, nebo dokonce větší železná konstrukce. Nepočítejte s tím, že když budete kompas kalibrovat uvnitř jedoucí tramvaje, bude výsledek odpovídat realitě. Na druhou stranu těch deset máchnutí předloktím není zásadní překážkou.

Pokud se s výše uvedenými elektromagnetickými vlivy setkáte v menším měřítku a o „zelený stav“ kompasu nepřijdete, dočkáte se zkreslení orientace. V praxi jsem se setkal s maximálně asi 20° zkreslením, což pro orientaci při chůzi nemá nijak zásadní vliv.

Další výtka nepatří přímo kompasu, ale výrobci telefonu. Přichytávání polohy k blízké silnici/ulici je jistě užitečná funkce, ale pro takový městský geocaching bych uvítal možnost jejího vypnutí. Pokud se totiž dostanete někam mezi dvě blízké souběžné ulice, bod ukazující aktuální polohu mezi nimi začne poskakovat a jste ztraceni. Pokud jste však mimo tuto „přichytávací zónu“ (cca 20 až 50 metrů), neznám pro geocaching nic lepšího.

Problém je také v tom, že Nokií Mapy jsou zatím jedinou aplikací, která dokáže potenciálu vestavěného kompasu využít. Je trochu hloupé, že vývojáři jeho podporu zapracovali do takto složitého programu, ale na druhou standardní symbianovou GPS-aplikaci – jednoduchou šipku směřující k zadanému bodu – už se nedostalo. Otázkou také je, za jak dlouho (a jestli vůbec) se k využití vestavěného kompasu dostanou vývojáři aplikací třetích stran. 

Poklona čidlu

Mobilní telefony pohlcují jednu dosud samostatnou funckionalitu za druhou a elektronický kompas je další z nich. Nokii se jeho integrace povedla hned napoprvé. Ve spojení s kvalitní a zdarma dostupnou aplikací Mapy 2.0 jde o (zejména) turistickou zbraň těžkého kalibru. Trochu zvláštní je, že se Nokia vestavěním kompasu vůbec nechlubí. V reklamních materiálech k Navigatoru je tato „featura“ schovaná za jedním z bodů výčtu výhod, který říká něco o natáčení mapy podle reality. Finský výrobce říká, že je pro něj důležitější výsledný benefit pro uživatele, než jeho technické pozadí, ale já věřím, že i heslo „první GPS-mobil s elektronickým kompasem“ by se na plakátech vyjímalo docela dobře.

I díky této drobnosti, jedinému čidlu navíc, se Navigator odlišuje od ostatních GPS-telefonů. Nokia 6210 si přízvisko Navigator plně zaslouží. 

Diskuze (21) Další článek: Locify: nejen geocaching pro javové mobily

Témata článku: Nokia, , , Nokia 5140, Nokia 6110 Navigator, Nokia 6210 Navigator, Elektron, Chapter, Vrchní strana, Špatný signál, Kompas, Elektronický kompas, Komp, Poklona