Nokia 6220 Classic: práce všeho druhu (test)

Žádné výstřelky a extrémy, ale i s decentním vzhledem zvládne 99 % toho, co protěžované multimediální Nseries.
Kapitoly článku

Klasická konstrukce, kompaktní rozměry a lákavá funkční výbava – to všechno a další charakterizuje nový model symbianového mobilního telefonu s 5Mpx fotoaparátem s autofokusem, xenovovým bleskem a integrovanou navigací. Nokia 6220 classic zkrátka klame svým nenápadným zevnějškem, po nímž ukrývá zajímavý funkční potenciál, který však není bez nedostatků. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
„Klasika“ si snadno můžete splést s Nokií 6210 Navigator, ale dobrým poznávacím znakem je konstrukce – Navigator se vysouvá. Classic má zase lepší fotoaparát chráněný posuvnou krytkou

Nokia 6220 Classic
Klepněte pro větší obrázekChytrý mobil s nenápadným designem, ale výbornou výbavou. Má 5MPx fotoaparát s autofocusem, GPS modul a podporuje data HSDPA. Chybí jen Wi-Fi. Vyrábí se v černé a netradiční fialové barvě.rozměry a hmotnost: 108 × 47 × 15 mm, 90 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 11, EDGE tř. 11, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth
paměť: 120 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 900 mAh, procesor: 369 MHz
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, xenonový blesk
82 %
(33. místo z 912)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 680 Kč (koupit)

Pod displejem poněkud těsno

Po vzhledové stránce nelze Nokii 6220 classic nic vytknout. Designéři dokázali šikovně skloubit funkční výbavu na na platformě Symbian s kompaktními rozměry hloupých telefonů, podobně se to povedlo už v případě předchůdce 6120 Classic. Na trhu se tak opět objevuje malý telefon s parádní výbavou, ovšem i ta obsahuje řadu nedokonalostí. Zklamal mě použitý materiál – přestože lesklé plasty působí honosně a elegantně, bez milosti zachytí každý otisk prstu či tváře. K testování jsme měli k dispozici elegantní černé provedení, v obchodech bude však k dostání i netradiční fialová verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Netradiční, velmi placaté balení nové Nokie

Větší část přední strany vyplňuje 2,2“ TFT displej s antireflexní fólií, rozlišením 240 × 320 bodů a schopností zobrazit až 16 milionů barev. Menší část pak zbyla pro poměrně velkou klávesnici. Počáteční seznámení bylo lehce rozpačité, po krátké době jsem si však zvykla. Dostatečně prostorné numerické klávesy jsou oddělené pouze tenkou rýhou, překlepy jsou však spíše vzácností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
SIM karta se vkládá do spodní části pod baterii

Klávesnice se tedy ovládá pohodlně a přesně. Výhradu mám však ke klávese pro vstup do menu a korekčnímu tlačítku. Ve srovnání s Nokií 6210 Navigator, která se svým designem od Nokie 6220 classic příliš neliší, jsou tato tlačítka velmi malá a příliš zapuštěná, snadno tedy dochází ke nechtěnému stisknutí také okolních kláves. Navigační pětisměrná klávesa ve tvaru čtverce funguje přesně a práce s ní je příjemná, není ji tedy co vytknout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na přední straně nesmí chybět ani VGA kamera pro videohovory i focení, reproduktor nad nezbytným logem výrobce světelné čidlo.

Po stranách přístroje jsou umístěny ovládací prvky a konektory. Zleva se jedná o tzv. vlastní klávesu, která je přednastavena pro okamžité spuštění aplikace Mapy, tu však není problém zaměnit stejně jako u kláves funkčních, směrových i numerických podle požadavků uživatele. Zvolit lze některou z aplikací, nebo záložek internetového prohlížeče. Horní strana hostí vypínací tlačítko a až nezvykle malý, přesto výkonný hlasitý reproduktor. Nokia nezapomněla ani na klávesy ovládající hlasitost hovoru a je zde také dvoupolohová spoušť fotoaparátu. U ostatních Nokií slouží ke spuštění foťáku, zde však tuto funkci přebrala posuvná krytka čočky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pro Symbianové mobily je zde obvyklá sada tlačítek, navíc je pouze charakteristická hvězdička spouštějící GPS a aplikaci Mapy

Skvělý pohotovostní režim

Potěšila mě svižnost i intuitivní a snadno osvojitelné ovládání. V pohotovostním režimu displej zobrazuje standardní informace o čase, dnu v týdnu, datu, jménu operátora, ale i stavu baterie či aktivaci bluetooth a mnoho dalších údajů. Aktivní pohotovostní režim s rozsáhlou možností přizpůsobení je samozřejmostí. Každý uživatel si standardně může vybrat, co všechno bude pohotovstní režim zobrazovat jako například informace o poznámkách či úkolech v kalendáři, oblíbené aplikace aj. Ti, kdo mají problém se viděním na blízko, ocení mžnost volby velikosti písma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka a možnosti nastavení displeje

Hlavní nabídka menu se zobrazuje tradičně v podobě matice 13 ikon, které je možné změnit na tabulku, podkovu či tvar V. Poslední dvě nemohu z důvodu nepřehlednosti pochválit. Stejného zobrazení se dočkaly i podnabídky, dále nás pak v menu provází již jen seznam. Chválím práci v menu, kterou ulehčují také tzv. záložky v nižších úrovních menu, mezi kterými můžete libovolně přecházet, není tedy nutné se vracet v menu o úroveň výš.

S kritikou operačního systému však ještě nekončím. Při prohlížení obsahu uloženého na paměťové kartě (nikoli v Galerii) jsem narazila na problém s přechodem na další položku. Intuitivně jsem očekávala známý přechod pomocí stisku navigační klávesy do kteréhokoli směru, nic se však nekonalo. Musela jsem se vrátit do seznamu položek, posunout se na další, tu opět otevřít a znovu a znovu. Doporučuji tedy například prohlížení fotografií či hudebních souborů pouze v Galerii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlížení obrázků a seznam historie volání

Chválím prohlížení obrázků, které je automaticky orientováno horizontálně, stejně jako po zapnutí fotoaparátu. Dokonce zůstává zachováno pohodlné ovládání při tomto zobrazení. Není mi však známo, proč totéž nefunguje automaticky také u přehrávání videoklipů. Pokud si chcete vychutnat video v celé šíři displeje, je nutné soubor otevřít a až poté zvolit možnost pokračování v horizontálním pohledu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení času a budíků

Kromě vyjmenovaných subjektivně odhalených nedostatků je však ovládání snadné a intuitivní, o to více pro uživatele zkušené s prací se Symbianem. Nokia 6220 classic se dočkala prozatím nejmodernější verze tohoto operačního systému, která nabízí několik inovací. Některé není snadné objevit, jiné se přímo nabízejí – například animace u ikon, vylepšený multitasking či popisek středového tlačítka. Ostatní změny popíši u jednotlivých funkcí zvlášť.

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nejzajímavější funkce, Normální velikost, Rozumná výdrž, Ostatní jazyk, Zajímavá kombinace, Druh, Obvyklá sada, Nejbližší konkurent, Nápaditost, Test, Stručný popis, Práce, Class, Nenápadný design, Vylepšený multitasking