Nokia 6233: evoluce pokračuje (velký test)

Jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku se právě začíná objevovat na pultech obchodů. Je jím Nokia 6233, která má navázat na velké prodejní úspěchy dvojice 6230 a 6230i. Díky své bohaté výbavě, ale i příjemnému prostředí s širokými možnostmi personalizace se jí to může podařit. Stane se tak další legendou?
Nokia 6233: evoluce pokračuje (velký test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
parametry telefonu v katalogu fotomobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

 

 

Klíčové vlastnosti

 • přímý nástupce modelu 6230i
 • zaoblený konzervativní design
 • pevná konstrukce s kovovým rámem
 • velmi jemný aktivní QVGA displej
 • pohodlná klávesnice
 • 2Mpx fotoaparát
 • natáčení videa v rozlišení 640 × 480 bodů
 • podpora UMTS a EDGE
 • uživatelské prostředí Series 40 třetí generace
 • široké možnosti personalizace telefonu
 • paměťová karta microSD vyměnitelná za chodu
 • inteligentní hlasové ovládání
 • FM rádio a přehrávač hudby
 • USB Mass Storage
 • podpora Push-to-talk
 • plnohodnotný provoz i bez vložené SIM karty
 • stereofonní hlasité reproduktory

Hlavní nedostatky

 • chybí přední kamera pro videohovory
 • vnitřní paměť jen 6,5 MB
 • paměť jen pro 500 jmen
 • fotoaparát nezvládá makro
 • chybí přisvětlovací dioda
 • čočka fotoaparátu není chráněna
 • fotky v plném rozlišení nelze odesílat e-mailem
 • rádio bez RDS
 • boční tlačítka se hůře tisknou
 • nelze použít vlastní sluchátka
 • místy složitá nabídka

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233

Když se před více jak dvěma roky na trhu objevila Nokia 6230, vyrazila téměř všem dech. Na svou dobu obsahovala funkce, které jí všechny ostatní telefony bez operačního systému mohly jen závidět. Díky tomu se také stala jedním z nejprodávanějších telefonů všech dob. Po inovaci v podobě modelu 6230i tu dnes konečně máme jejího plnohodnotného a náležitého nástupce v podobě Nokie 6233. Oproti svému původnímu plánovanému uvedení na trh má sice pár týdnů zpoždění, první nedočkaví zájemci jej ale již mají ve své kapse. Oficiálně byl tento telefon veřejnosti představen v prosinci loňského roku společně s Nokií 6234, která je určena výhradně pro operátora Vodafone. Od modelu 6233 se kromě vzhledu a nabídky upravené pro operátora prakticky neliší, a tak si dovolím z její megarecenze, kterou jsme vám přinesli před třemi týdny, použít některé pasáže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233 se svými předchůdkyněmi a sestrou od Vodafonu

 

 

Černá a chrom, elegance jako hrom

Nokia 6233 je stejně jako její předchůdkyně určena zejména pro práci. Očekává se, že se bude nejlépe vyjímat v kapsách manažerské košile nebo na mahagonovém pracovním stole. Tomu byl samozřejmě přizpůsoben také design, který dělí potenciální zákazníky v podstatě na dva tábory. Jedna polovina jej vychvaluje, druhá haní. Dle mého názoru mu ale nelze upřít velkou míru elegance. Zasluhuje se o ni zejména černá přední strana v kombinaci s kovovým stříbrným rámem, který celý telefon obepíná. Mnou testovaný telefon je vyveden v barevné kombinaci Classic Black, druhá verze bude stříbrná a ponese název Silver Alloy. S oběma bychom se samozřejmě na českém trhu měli setkat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání s Nokií 6234 naživo • rozdíl v designu je poměrně velký

 

Oproti hranatějším předchůdcům se nová Nokia 6233 drží spíše zakulacených tvarů. Celý telefon je v podstatě kvádr se zakulacenými hranami a rohy. Nikde se nic nezužuje, ani nerozšiřuje. Nokia se zprostila i všech designových úletů a výstřelků. Dobře totiž ví, že zákazníci z řad manažerů si na zbytečnosti nepotrpí. Ve vzhledu je důležitá účelnost a jednoduchá elegance a to Nokia 6233 dozajista splňuje. Telefon také padne dobře do ruky a je radost s ním pracovat. Zasluhují se o to rozměry 108 × 46 × 18 mm a hmotnost 110 g, díky níž cítíte, že máte v ruce pořádný kus techniky a ne nějakou hračku. Na zvýšené hmotnosti má zásluhu zejména již zmíněný ocelový rám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233 v sobě nezapře jistou dávku elegance 

 

 

Průzkum ze všech stran

Přední stranu tvoří přibližně z jedné poloviny displej, z druhé klávesnice. O těch se ale zmíním podrobněji v samostatných odstavcích. Nyní se podívejme na doplňky okolo. Spodní a obě boční strany telefonu obepíná černý pásek vyrobený ze stejného lesklého plastu jako klávesnice. Najdeme na něm několik zajímavých prvků.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ocelový rám zvyšuje pevnost telefonu • do ruky padne dobře • srovnání s platební kartou

Začněme na pravé straně nahoře, kde se nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Není nijak vystouplé, a tak jeho stisk vyžaduje vyvinutí větší síly a pevný stisk celého telefonu, aby vám nevyklouzl z ruky. Těsně pod ním se ukrývá jeden z dvojice hlasitých reproduktorů, Nokia 6233 totiž umí hrát stereofonně nejen do sluchátek, ale i nahlas. Otvor pro výstup zvuku je tvořen malým oválkem s dvojicí příček, aby do reproduktoru nemohl vniknout nějaký předmět z venčí. Pod reproduktorem je nenápadně schován infraport.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pravá strana telefonu obsahuje tlačítka fotoaparátu a pro regulaci hlasitosti společně s hlasitým reproduktorem a infraportem

O značný kus níže je umístěno tlačítko pro aktivaci fotoaparátu, které lze využít i jako spoušť. Díky jeho tužšímu stisku a mírnému zapuštění se nemusíte obávat, že byste si nechtěně vyfotili vlastní kapsu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levá strana telefonu • tlačítko Push-to-Talk a hlasitý reproduktor • slot pro paměťovou kartu microSD

 

Na levé straně nahoře najdeme tlačítko pro aktivaci Push-to-talk. Jeho funkci nelze bohužel nijak změnit, díky tomu bude asi pro mnoho uživatelů zcela zbytečné. Ihned pod ním vaše oko zahlédne druhý z dvojice hlasitých reproduktorů, aby o další kousek níže spočinulo na dvířcích zakrývajících slot pro paměťovou kartu. Dvířka se vyklápějí směrem k zadní straně telefonu a nehtem je lze snadno otevřít. Uvnitř se skrývá paměťová karta typu microSD neboli TransFlash, která je tak vyměnitelná i při zapnutém telefonu. Kartu o velikosti 64 MB dostanete rovnou v základním balení. Opět zde musím zkritizovat výrobce, neboť Nokia ve svých telefonech používá snad všechny možné formáty. Pořízení nového telefonu tak dnes většinou znamená i koupi nové paměťové karty. U typu microSD ale miniaturizace již dosáhla své únosné meze, a tak doufám, že již nedojde k představení dalšího formátu a většina výrobců telefonů tak vezme formát microSD za svůj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poutko pro sňůrku • datový konektor Pop-port • design telefonu se drží zakulacených tvarů

 

Na přechodu levé a spodní strany telefonu najdeme poutko pro šňůrku. Ta ale v základním balení není. Datový konektor typu Pop-port je klasicky na spodní straně a sekunduje mu zdířka pro nabíječku o průměru dva milimetry. Pro použití starších nabíječek tak bude nutná redukce, která ale v krabici standardně přiložena není. Zmínku si zaslouží i osamocený zapuštěný hlavní vypínač na horní straně, kterým se přepínají také vyzváněcí profily. Jeho zpracování je podstatně kvalitnější než u Nokie 6234.

se zaměříme na zadní stranu telefonu, klávesnici a displej.


Ve druhé kapitole

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6230, Nokia 6230i, Nokia 6233, Nokia 6234, Sony Ericsson K800i, Velký test, Černý pásek, EVO, Normální velikost, Složitá nabídka, Evoluce, Velký, Častý přepalům, Designový úlet, Test, Rychlé zachycení, Čtvereční centimetrDalší velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny