Nokia 6233 vs. Sony Ericsson K800i: teď se rozmyslíte

Nokia 6233 a Sony Ericsson K800i byly nejočekávanějšími mobily tohoto roku. Telefony napěchované funkcemi, nastávající bestsellery. Jsou k dostání a mnozí řeší, který z nich je lepší. My se pokusíme vyčistit vám hlavu při rozhodování v našem podrobném srovnání podle funkcí.
Nokia 6233 vs. Sony Ericsson K800i: teď se rozmyslíte

Rychlé odkazy

 • megarecenze Nokia 6233
 
• megarecenze Sony Ericsson K800i

 • nerozdělený článek v textové verzi 

Je tomu rok, co vyšel obdobný článek a bouřlivě se řešilo, jestli je lepší Nokia 6230i nebo Sony Ericsson K750i. Teď proti sobě stojí jejich následníci, Nokia 6233 a Sony Ericsson K800i. Jsou to momentálně nejlépe vybavené mobily bez operačního systému na našem trhu. Konkurenci těžko hledají i mezi chytrými telefony. Obsáhlé tabulky vedle sebe, jde se podrobně porovnávat který z nich je lepší.

Když se před více než dvěma lety na trhu objevila Nokia 6230, vyrazila některým dech. Na svou dobu disponovala funkcemi, které jí všechny ostatní telefony bez operačního systému mohly jen závidět. Díky tomu se také stala jedním z nejprodávanějších telefonů všech dob. Po inovaci v podobě modelu 6230i tu dnes konečně máme jejího plnohodnotného a náležitého nástupce v podobě Nokie 6233. Oficiálně byl tento telefon veřejnosti představen v prosinci loňského roku společně s Nokií 6234, která je určena výhradně pro operátora Vodafone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233

Tip: přečtěte si podrobnou megarecenzi Nokie 6233

Sony Ericsson K800i je bezesporu nejdůležitějším telefonem výrobce pro tento rok. Sice vedle něj stojí nové komunikátory P990i a M600i, přibudou i nové Walkmany, ale K800i je všestranným telefonem s výbornou výbavou, u kterého se čeká i velmi dobrá prodejnost. Navíc je prvním zástupcem nové řady kvalitních fotomobilů honosících se logem Cyber-Shot a co hlavně, je nástupcem šlágru s označením K750i. Telefon viděla veřejnost poprvé v únoru tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K800i

Tip: přečtěte si rozsáhlou megarecenzi Sony Ericssonu K800i

Základní informace
Nokia 6233 Sony Ericsson K800i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
uvedení telefonu prosinec 2005 únor 2006
telefon je vhodný pro foto, hudbu, zábavu, práci foto, hudbu, zábavu, práci, technoidy
běžná cena 8 702 Kč 11 960 Kč

Design a konstrukce

Titulní otázku si musíte zodpovědět sami: „který z nich je pěknější“. Nokia putuje tradičně cestou univerzální líbivosti, dle mého soudu předvádí v případě 6233 mnohem menší um designérů, než kolik ukázali ve stejném oddělení u konkurence. Nokia je podstatně levnější, jenže na pohled zrovna tak vypadá. Sony Ericsson použil kvalitnější materiály, otisky prstů a mastnota tváře zůstává u K800i pouze na sklíčku displeje a krytce optiky fotoaparátu. Vyhnul se lesklým materiálům. A ukazuje více pěkných detailů.

Nokia 6233 se špiní kompletně celá. Její ocelový rám mi osobně neučaroval, i když jej Nokia vystavuje na odiv ven z konstrukce telefonu. Znovu ale podotýkám, že jde o můj osobní názor a v této sekci bych vám nerad podsouval hodnocení.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
Nokia 6233 Sony Ericsson K800i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 108 × 46 × 18 105 × 47 × 22
velikost (slovy) malý středně velký
hmotnost 110 g 115 g
hmotnost (slovy) středně těžký těžký
konstrukce klasická klasická
barva stříbrná, černá černá, hnědá

Můžu ale objektivně mluvit o rozměrech a hmotnosti. Velikostí těla se oba rivalové nijak zvlášť neliší. Nokia je o tři milimetry vyšší, na šířku je to bez jednoho milimetru stejné. S tloušťkou 18 ani 22 milimetrů rekordy edice Ultra Samsungu nebo Razrů Motoroly nebudou tito dva soupeři atakovat. Kromě toho je Sony Ericsson vlastně stejně tlustý jako Nokia, na hodnotu dvaadvaceti se dostal kvůli krytce objektivu, kterou 6233 postrádá.

Poznáte v rukách rozdíl hmotnosti pěti gramů? Naše přísná srovnávací metodika ale zařadila Sony Ericsson K800i do kategorie těžkých telefonů, Nokia se udržela o stupínek níže.

Konstrukce Nokie je pevná a ani při silném kroucení a promačkávání nevrže. Při přímém porovnávání jsem si znovu uvědomil, jak razantně se kvalita zpracování mobilních telefonů zlepšuje. Sony Ericsson je na tom stejně, povrzávání je mu cizí.

Skóre
Nokia 6233 : Sony Ericsson K800i
0:0

Tradičně bez bodu na obou stranách, po stránce rozměrů jsou oba telefony v podstatě stejné a konstrukci není co vytýkat.

Hardwarová výbava a výdrž

Jeden výrobce sáhl po Li-Pol akumulátoru, druhý použil Li-Ion baterii. Nokia má vyšší kapacitu, Sony Ericsson lepší výdrž. Jenže pouze papírově, při praktických testech se ukázalo, že budete-li oba telefony používat stejným způsobem, budou se rozdíly ve výdrži v pohotovosti počítat na pár hodin a délka hovoru se nebude lišit o mnoho desítek minut.

Výdrž, hardware
Nokia 6233 Sony Ericsson K800i
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Pol
kapacita baterie 1110 mAh 650 mAh
max. udávaná pohotovost 340 h 350 h
max. udávaná doba hovoru 240 min 420 min
SAR (na 10 g hmoty) 0,80 W/kg 0,58 W/kg
vestavěná anténa ano ano
konektor pro externí anténu ne ano
větší odolnost ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano
infraport ano ano
Bluetooth ano ano
sítě GSM 900, 1 800, 1 900 MHz 900, 1 800, 1 900 MHz

Zeptám se: kolik z vás využije konektor pro připojení externí antény? S okolím jsou schopny oba kousky komunikovat jak přes infraport, tak pomocí Bluetooth.

Skóre
Nokia 6233 : Sony Ericsson K800i
0:0

Je to nuda, stále nerozhodně. Doufám, že se za chvíli už něco razantního udá. Výdrž se neliší tak, abychom za ni udělovali významný bod, v jiných aspektech hardwarové výbavy nepoznáte při používání Nokie nebo Sony Ericssonu rozdíl


V další kapitole se podíváme na ovládání telefonů, displej a uživatelskou nabídku. Mobily následně srovnáme z hlediska telefonování

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia 6230, Nokia 6230i, Nokia 6233, Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson K800i, Výborný kontrast, Lesklý materiál, Son, Dodatečná úprava, Snímaná scéna, Častý přepalům, TED, Hardwarový modem, Doplňková funkce, Nejlepší video, Fyzické rozlišení, Mírné naklonění, Čtvereční centimetr, Eri


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21