Nokia 6234 naživo: nástupce 6230i o měsíce dříve

Nokia 6233 má zpoždění, Vodafone si ale nechal vyrobit její funkčně identické dvojče přímo pro sebe. Má jen jiné tělo, jinak vše totožné. Přitom bude levnější a pro některé možná i pohlednější. Podívejte se, jak ve skutečnosti vypadá a jak se chová.
Nokia 6234 naživo: nástupce 6230i o měsíce dříve

Nokia 6234 ve zkratce:
cena 7 577 Kč
rozměry 108 × 46 × 18 mm
hmotnost 110 g
hlavní displej 31 × 41 mm, 240 × 320 bodů, aktivní, 262 tisíc barev 
udávaná výdrž až 330 h (pohotovost), 240 min (hovor)
komunikace Bluetooth, infraport, GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), UMTS  
paměť 6 MB, paměťová karta: microSD (TransFlash)
operační systém ne
adresář 1 000 jmen, vícepoložkový
vyzvánění polyfonní, MP3
zprávy SMS, MMS, e-mail, IM
fotoaparát max. rozlišení 1 600 × 1 200 pixelů, videozáznam 640 × 480 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6234 na oficiálních obrázcích

Když pozdě se chodí

V prosinci minulého roku přišla na svět Nokia 6233 a bylo to pozdvižení. Spíše záporné, protože nástupce veleslavné 6230i se vydal cestou designu, který nikdo nečekal. Zůstaly sice zachovány poměrně přísné hrany, jenže telefon už se netváří tak seriózně jako předchůdce, teď je usedlý, nevábný. Nesoudím jen podle sebe, stejné pocity vyjadřovali uživatelé a čtenáři na mnoha světových webech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6233

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6234 osobně a ze všech stran

Ačkoli tu už měla být, Nokia 6233 se začne prodávat pravděpodobně až na přelomu srpna a září. Předpokládaná cena se pohybuje na hranici deseti tisíc, přitom už teď si můžete pořídit funkčně naprosto totožný telefon za 7 577 Kč. Nabízí jej Vodafone, pro operátora speciálně upravená Nokia nese o jednotku vyšší číslo ve jméně a patří mezi telefony řady live!.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Operátor si vlastní mobil ocejchoval na mnoha místech

Model 6234 je dvoubarevný plasťák. Ani se nesnaží imitovat kov, i lesklé plochy jsou prozrazeny už při prvním pohledu. Torzní tuhost konstrukce je však velmi dobrá. Zadní stěna je vyvedena ve stejném materiálu, jaký si zvyknul u svých dražších modelů používat Samsung. Je to měkký, na omak velmi příjemný plast. Působí trochu jako pryž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mobil v ruce • srovnání velikosti s platební kartou

Perfektní klávesnice

Tělo si zachovalo rozměry modelu 6233, konkrétně 108 × 46 × 18 milimetrů, hmotnost dosáhla 110 gramů. Přiznám se, že když jsem Nokii 6234 viděl poprvé na oficiálních obrázcích, jen pohledem jsem odhadoval její klávesnici na měkký pryžový typ z nejlevnějších modelů značky a chytal se za hlavu. Musím se jí ale symbolicky omluvit. Tlačítka jsou z pevného plastu a byť jsou designově chudá, pracuje se s nimi výtečně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S klávesnicí Nokie 6234 je radost pracovat

Plocha každé jedné klávesy alfanumerické části je velkorysá, průběh stisku i odezva palci učebnicové. Kontextové klávesy i sluchátka pro ovládání hovorů jsou malé, dají se však snadno a rychle nahmatat. Znovu s pochvalou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem a kontextová tlačítka

A stejně dobře funguje i hlavní ovládací prvek. Čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem je tvarována tak dobře, že i při svých nevelkých rozměrech se pohodlně ovládá celým bříškem palce, netřeba používat nehet. Podsvícení klávesnice je tyrkysové.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice

Na obou stranách telefonu jsou reproduktory, po chvilkách poslechu hudebních souborů skrze hlasitý odposlech musím konstatovat, že stereo-projev patří mezi nejlepší v branži mobilů. Na pravém boku je ještě kolébka ovládání hlasitosti a sklíčko infraportu, zcela dole pak spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlasitý reproduktor, infraport a kolébka hlasitosti • spoušť fotoaparátu • Pop-Port konektor

Na levé hraně je klávesa funkce Push-to-talk a krytka slotu pro nejmenší paměťové karty TransFlash. Zklamal mě hlavní vypínač, který klasicky obstará i přepínání profilů – je nadmíru zapuštěný, je třeba jej mačkat nehtem, nebo se smířit s otiskem jeho tvaru v bříšku prstu. Působí velmi laciným dojmem a je vratký.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Druhý hlasitý reproduktor a tlačítko Push-to-talk • slot pro paměťovky • hlavní vypínač

A jemný, leč nevyužitý displej

Displej je chráněn sklíčkem, které jeho plochu přesahuje. Zobrazovací plocha patří do kategorie aktivních QVGA displejů, jemné rozlišení 240 × 320 však sráží samotná hlavní obrazovka a nabídka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej je chráněn přesahujícím sklíčkem

Stejně jako třeba u Nokie 6280, i tady je použita jakási imitace Aktivního pohotovostního režimu chytrých mobilů. Pro organizaci času a správu základních funkcí je nedocenitelný. Jen mohla Nokia zapracovat na jeho vzhledu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka uživatelského prostředí Nokie 6234

Samotné písmo vypadá velmi špatně, na atraktivitě nepřidávají ani graficky nezajímavé ikonky hlavní nabídky, kompletně upravené operátorem Vodafone s vazbami pro nově spuštěný portál live! snad na všech místech. Skutečných kvalit displeje jsem si užil až při prohlížení webu nebo psaní zpráv a e-mailů, kdy může být písmo opravdu malinkaté, přitom bezvadně čitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další ukázky displejů

Funkčně velmi schopný

Cena je bez předsudků přívětivá, uvážím-li, co všechno ve výbavě 6234 nese. V ogranizaci času nechybí zhola nic. S okolím je možné komunikovat prostřednictvím infraportu nebo Bluetooth, vzdálené datové toky probíhají přes GPRS nebo EDGE tříd 10 a dokonce i přes UMTS (videohovory není možné pořádat, Nokia 6234 nemá druhou kamerku na čelní straně).

Z multimédií nechybí přehrávač hudebních a video souborů, zadní stěna mobilu patří 2Mpx fotoaparátu s velkými možnostmi nastavení a vodorovným držením při focení. Podrobně se mu budeme věnovat v recenzi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný fotoaparát • po sejmutí zadního krytu

V nastavení videozáznamu jsem narazil na možnost pořízení videa v rozlišení 640 × 480 obrazových bodů. Výsledky by mohly být zajímavé. Venku je právě teď tma, ještě dnes dopoledne ale pořídím pár záznamů na ulici a připravím bleskovku, kde si je budete moci prohlédnout.

Nástupce jen pro klasiky

Nokia 6234 pro mě osobně není tím pravým nástupcem manažerského modelu 6230i. Ten na mě působil ve své době mnohem solidněji, ostřeji. Pro současné požadavky je pro mě takovým mobilem v rámci značky symbianový model E60, ryzí pracovník (přečtěte si první dojmy a recenzi).

   
Nokia E60

Podrobné parametry Nokie 6234 si můžete prohlédnout v katalogu mobilů na kartě funkčně shodného modelu 6233

Diskuze (49) Další článek: Eurotel Tandem: paušál se bude platit i za partnerské SIM karty

Témata článku: Nokia, NAS, Nokia 6233, Nokia 6234, Nokia E60, Nástupce, Měsíc, Spuštěný portál, Příjemný plast, Meš, Nástup, Totožný telefon


Určitě si přečtěte