Nokia 6300: trhák roku 2007 (první dojmy)

Nokia 6230 a 6230i mají konečně svého nástupce! Nenápadný telefon s výborným poměrem cena/výkon a ocelovými kryty.

Přestože je nabídka Nokie velmi široká, mezery se zde najdou. A jedna z mezer je kupodivu také na jedné z klíčových pozic – chybí zde prostý telefon se všemi užitečnými funkcemi, kvalitním displejem a solidní výbavou, který by nijak neprovokoval svým designem a nabízel se za rozumnou cenu. Jinými slovy, chybí zde pravý nástupce úspěšných modelů 6230 a 6230i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6300

parametry telefonu v katalogu mobilů

Nokia 6230i se ještě doprodává, ale v dnešní době už trochu ztrácí dech. Nejprve to vypadalo, že za nástupce tohoto klíčového modelu budeme muset považovat model 6233, jehož design je ale trochu kontroverzní a nemusí vyhovovat každému. Nokia dokonce chtěla zákazníky přeorientovat na výsuvný model 6280, který za nástupce 6230i označila. Ale zákazníci jsou neoblomní a žádají stále totéž – malý nenápadný telefon klasické konstrukce s pohodlným ovládáním, výbornou výbavou a hlavně s dobrým poměrem ceny a výkonu. Dočkali se až koncem minulého roku, kdy byla představena Nokia 6300. A právě tento telefon jsme si mohli krátce vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Chlad oceli

Nokia 6300 je příjemně malý telefon nenápadného vzhledu – přesně jako vzpomínaná 6230i. Oproti svému předchůdci je však o poznání tenčí. Model 6300 je jedním z prvních průkopníků tenkých telefonů Nokie a zjevně se můžeme těšit na další. Tloušťka je pouze 12 mm, další rozměry jsou 106 × 44 mm a hmotnost 91 g. Telefon je tedy příjemně malý a ztratí se v každé kapse.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti s Nokií N73 • ovládání je velmi pohodlné

Design je strohý, nenápadný, ale tak to má být. Nokia si dala velmi záležet na konstrukčním zpracování a nešetřila na materiálech. Kryty jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli. Všechno přesně lícuje a je zticha, žádné vrzání. A to jsme měli k dispozici jen zkušební prototypy, kterým bychom podobné prohřešky odpustili.

Zadní kryty testovaných telefonů byly ozdobeny vybroušenými logy. Takto „podepsaný“ telefon by jistě uvítalo mnoho zákazníků a Nokia zvažuje, že tuto službu nějaký způsobem zpřístupní. Do kovového krytu byste pak mohli mít vybroušeno své jméno nebo logo firmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Vybroušené logo (nebo jméno) do zadního ocelového krytu

Žádné experimenty se naštěstí nekonaly v oblasti klávesnice. Velká plochá tlačítka zajišťují pohodlné ovládání, povedla se i navigační klávesa. Funkční tlačítka kolem jsou docela malá, ale díky svému nenápadnému vystoupení nad okolní plochu je snadno pohmatu najdete. Na pravém boku je pak klasická kolébka tlačítek pro regulaci hlasitosti a nahoře najdeme vypínací tlačítko. I tyto doplňkové klávesy jsou snadno ovladatelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice: jednoduše, účelně, pohodlně...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
...a platí to i o hlavním navigačním prvku

Na bocích jsou ještě malé, avšak velmi užitečné doplňky. Na každé straně je nenápadně zakomponována informační dioda, která svým blikáním informuje o zmeškaných hovorech nebo zprávách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nenápadné diody po stranách mohou být velmi užitečné - upozorní na zmeškaný hovor nebo zprávu • kolébková klávesa na boku • tlačítko pro zapnutí a změnu profilů 

Vespod pak chybí klasický konektor Pop-port, který nahradila trojice samostatných konektorů – malá zdířka pro nabíječku, 2,5 mm jack pro sluchátka a miniUSB pro datový kabel. Očekáváme, že se Nokia svého Pop-portu už vzdala a vydala se vstříc univerzálním řešením. A to je jenom dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S hudbou kamarádka - podporuje i stereo Bluetooth profil • konektoru k ideálu chybí jeden milimetr • vespod najdete krytý miniUSB konektor 

S nadějnými vyhlídkami

Výbava telefonu je velmi podobná modelu 6233, ale změny tu jsou. Kromě zmíněného systémového konektoru a novinky v podobě informačních diod je zřejmě nejzásadnější změnou chybějící podpora sítí třetí generace. U modelu 6233 podpora UMTS nechyběla, ale k videohovorům telefonu chybí kamera na přední straně. U nového modelu si musíte vystačit jen s EDGE, ale většině českých uživatelů 3G chybět moc nebude a naopak ocení o to nižší cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displeji bylo věnováno hodně prostoru • dva megapixely

Prohlédněte si fotografie pořízené telefonem:

Klepněte pro větší obrázek

Další drobná změna je znát v parametrech displeje. Ten má stále rozlišení 240 × 320 bodů, ale nově podporuje 16 miliónů barev. Fotoaparát zůstal zachován – má rozlišení dva megapixely, autofocus nebo makro režim bohužel chybí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K paměťové kartě se dostanete po sejmutí krytu

Nabídku tvoří osvědčené prostředí Series 40. Najdete zde obří adresář, organizační funkce, internetový prohlížeč, přehrávač hudby i videa a spoustu dalších doplňků včetně her. U přehrávače hudby máme další inovací oproti modelu 6233 – novinka podporuje stereo bluetoothový profil a můžete k ní tedy připojit bezdrátová stereo sluchátka. Multimediální data si můžete uložit na paměťové karty typu microSD. Pro výměnu karty je nutné sejmout zadní kryt, ale baterie zůstane na svém místě a telefon není nutné vypínat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej bez... • a s aktivním pohotovostním režimem • hlavní nabídka v podobě matice... • ...a pruhu – nic nového

Telefon se bude prodávat od dubna za cenu, která by se měla vejít do osmi tisíc korun. Vzhledem k velmi kvalitnímu zpracování a bohaté výbavě telefonu je to cena docela atraktivní. Navíc lze očekávat, že se tento „univerzál“ dostane do nabídek všech tří operátorů a pod tlakem konkurenčního boje by mohla cena dříve začít klesat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač hudby • hudební knihovna • kalendář

Nokii 6300 předpovídáme velmi slibnou budoucnost. Je malá, velmi pohodlně se ovládá, má bohatou výbavu a design, který zákazníky rozhodně neodláká.

Diskuze (107) Další článek: Předpremiéra: nové Motoroly pro rok 2007

Témata článku: Nokia, Nokia 6230, Nokia 6230i, Nokia 6233, Nokia 6300, Malá zdířka, Vyhlídka, Trhák, Rok, Drobná změna, Trh