Nokia 6300: zahoďte 6230 (velký test)

Nokia 6300 je dalším telefonem Series 40 3rd Edition. Přináší konzervativní design, miniUSB a tenké tělo s ocelovými kryty. Video!

Klíčové vlastnosti

 • povedený konzervativní design
 • malá tloušťka a hmotnost
 • pevná konstrukce s ocelovými kryty
 • pohodlná klávesnice
 • špičkový QVGA displej s 16 miliony barev
 • dvě informační diody
 • uživatelské prostředí Series 40 3rd Edition s aktivním pohotovostním režimem
 • dvoumegapixelový fotoaparát
 • vnitřní paměť 7,5 MB rozšířitelná paměťovými kartami microSD
 • vícepoložkový telefonní seznam pro tisíc kontaktů
 • FM rádio a hudební přehrávač
 • klasický miniUSB konektor s USB Mass Storage
 • podpora GPRS a EDGE
 • Bluetooth s podporou profilu A2DP

Hlavní nedostatky

 • povrch telefonu náchylný na otisky prstů
 • nepodporuje sítě UMTS
 • špatně snímatelná krytka miniUSB konektoru
 • fotoaparát pořizuje snímky s orientací na výšku
 • natáčení videa v rozlišení jen 176 × 144 bodů
 • boční tlačítka se hůře tisknou
 • chybí infraport
 • vyšší cena při zahájení prodeje
Nokia 6300
6300 Telefon klasické konstrukce s tenkým konzervativním designem. Tloušťka je 12 mm. Díky ocelovým krytům disponuje velmi pevnou konstrukcí. Je téměř shodná s modelem 6233. Chybí jen podpora UMTS. Oproti ní má ale miniUSB konektor. rozměry a hmotnost: 106 × 44 × 12 mm, 91 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 16 mil. barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: miniUSB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 7,5 MB, paměťové karty microSD
baterie: Li-Ion 860 mAh, procesor: 240 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 200 × 1 600), video (176 × 144)
63 %
(243. místo z 897)
katalog recenze
cena: 4 080 Kč (koupit)

01.jpg 02.jpg 05.jpg 06.jpg
Nokia 6300

V nabídce finského výrobce dlouho chyběl klasický telefon konzervativního vzhledu s vyspělou funkční výbavou, který byl zastoupil velmi úspěšnou dvojici modelů 6230 a 6230i. Snažila se o to zejména Nokia 6233, která byla představena před rokem a pár měsíci. Její zaoblený vzhled ale mnoho uživatelů nepřijalo s nadšením. Nyní se na náš trh dostává model 6300, který je mnohdy označován za toho pravého nástupce Nokie 6230(i). Má totiž k tomu všechny předpoklady. Přináší moderní štíhlý design bez zbytečných ozdobných prvků, velmi dobrou funkční výbavu i kvalitní klávesnici a displej.

07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg
Telefon v ruce • srovnání velikosti s klíčem a platební kartou

Hubne se i u Nokie

Telefony s malou tloušťkou jsou dnes prostě v módě. Je to pochopitelné. Kdo by také chtěl s sebou nosit telefon, který mu v kapse u kalhot způsobí nepříjemnou bouli. Zeštíhlování se nevyhnula ani Nokia, a tak je novinka oproti modelu 6233 o nezanedbatelných šest milimetrů tenčí. Všechny rozměry telefonu tedy jsou 106 × 44 × 12 mm. Příjemná je také hodnota hmotnosti, která činí jen 91g. Pro telefon s ocelovými kryty je to vynikající výsledek.

Nokia 6300 je vyvedena v decentní kombinaci černé a stříbrné barvy. To, co je na telefonu stříbrné, je z oceli. Černé plochy tvoří lesklý plast. Displej a funkční část klávesnice jsou umístěny v černém rámečku, který je oproti svému okolí mírně vystouplý. Vzhledově tak novinka velmi připomíná symbianovou Nokii 3230.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 3230 - podobnost tu je

Hojné zastoupení kovových materiálů se velmi pozitivně projevilo na konstrukci telefonu. Telefon je velmi pevný. Ani masivní stisk nezpůsobí žádné prohnutí či zavrzání. Kryt baterie taktéž nevykazuje vůli. Použití těchto lesklých materiálů má ale také své stinné stránky. Prakticky celý povrch telefonu přitahuje otisky prstů. Pokud se vám alespoň trošku potí ruce, budete mít celý telefon neustále zamaštěný. Otisky prstů jsou viditelné na klávesnici, na displeji i na všech krytech telefonu.

Diody upozorní na vše podstatné

Vzhledem k malé tloušťce se toho na boky telefonu moc nevešlo. Levá strana je zcela bez ovládacích prvků, vpravo pak spatříte dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Jeho stisk ale vyžaduje nehet nebo silné zatlačení bříškem prstu. Protože zadní kryt baterie zasahuje na boky telefonu, na tlačítko fotoaparátu již nezbylo místo.

17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg
Nokia 6300 ze všech stran

Na obou stranách telefonu je na rozhraní zadního krytu a tmavého boku umístěna podlouhlá informační dioda zakrytá bílým plastem. Při zmeškaných událostech bliká výrazným modrým světlem a upozorní vás tak na každý nepřijatý hovor či obdrženou zprávu. V nabídce ji lze deaktivovat.

13.jpg 11.jpg 12.jpg
Informační dioda se nachází na obou stranách telefonu

Horní strana telefonu hostí vypínací tlačítko, které také zvládá rychle přepínat vyzváněcí profily. Hlavní překvapení vás ale čeká na straně dolní. Nokia u tohoto modelu upustila od svého standardního konektoru Pop-port a Nokii 6300 vybavila klasickým konektorem miniUSB. Výhody z toho plynoucí jsou zcela jasné: pro připojení k počítači lze použít například kabel od digitálního fotoaparátu.

14.jpg 15.jpg 16.jpg
Spodní strana telefonu s miniUSB konektorem • krytka se špatně otevírá • vypínací tlačítko

Konektor miniUSB je velmi dobře chráněn pomocí pevné krytky, která tak přiléhá k telefonu, že jsem zpočátku ani nevěděl, jak ji otevřít. Manipulace s ní opravdu není příliš příjemná a hlavně když je telefon nový, bude krytku obtížnější sejmout.

35.jpg 33.jpg 34.jpg
Současné připojení sluchátek a nabíječky • sluchátka svou kvalitou neoslní

Na dolní straně pak najdete ještě další dvě kruhové zdířky. Ta menší slouží pro připojení nabíječky, širší je pak zdířka pro klasický 2,5mm jack a zasouvá se do ní konektor od sluchátek. Škoda, že Nokia konektor neudělala ještě o jeden milimetr širší. Pak by do něj totiž šly zapojit libovolná sluchátka. Další dvě podlouhlé zdířky slouží jako otvor pro mikrofon a pro připojení šňůrky, která se zahákne za výstupek pod zadním krytem.

Vaše jméno na zadním krytu

Zadní strana telefonu je vcelku nezajímavá. Její horní část tvoří černý plast, ve kterém je zabudované, krytkou nechráněné, sklíčko dvoumegapixelového fotoaparátu. Je obehnáno stříbrným rámečkem a mírně zapuštěno, takže se při položení na stůl nepoškrábe. Před každým fotografováním jej ale doporučuji očistit od otisků prstů. Kromě nápisu Nokia vedle něj objevíte devět kruhových štěrbin pro východ zvuku z hlasitého reproduktoru. Stereofonní reproduktory na rozdíl od Nokie 6233 novinka nemá.

28.jpg 29.jpg 30.jpg 31.jpg
Objektiv fotoaparátu opět nemá krytku • vedle něj je mřížka hlasitého reproduktoru

Zbytek zadní strany tvoří masivní ocelový kryt baterie. Na něj si můžete nechat u prodejce vybrousit jakýkoliv text nebo grafické logo. Testovaný vzorek nesl na svých zádech webovou adresu MobilManie. Přesné podmínky a ceny této služby ale zatím nejsou známy. Předběžně víme, že by měla být nabízena zdarma prvním padesáti zákazníkům u klíčových prodejců.

27.jpg 26.jpg 09.jpg 35.jpg
Na zadní kryt si můžete nechat vybrousit jakýkoliv text nebo logo

I přes své pevné usazení lze zadní kryt poměrně snadno sejmout. Jakmile pojistky povolí, odkryje se Li-Ion baterie uložená pod ním. Jde o typ BL-4C s kapacitou 860 mAh. Podle oficiálních údajů by s ní měl telefon vydržet 210 minut hovoru nebo 348 hodin v pohotovostním režimu.

Odhaduji, že při větším zatěžování telefonu budete nabíjet každý druhý až třetí den. Pod baterií najdete SIM kartu, která je na svém místě uchycena nepříliš praktickou příklopkou.

32.jpg 11.jpg 12.jpg
Po sejmutí zadního krytu • slot pro paměťovou kartu je pod zadním krytem

Nokii 6300 samozřejmě nemůže chybět slot na paměťové karty. Po sejmutí zadního krytu jej najdete levé straně telefonu. Díky tomuto řešení lze karty měnit i za chodu telefonu. Slot je určen pro karty formátu microSD, a protože je vnitřní paměť telefonu poměrně malá (přibližně 7,5 MB), při koupi telefonu v něm bude přímo zasunuta karta o velikosti 128 MB.

Témata článku: Nokia, , Nokia 3230, Nokia 5300 XpressMusic, Nokia 6233, Nokia 6300, Digitální hodina, Výsledná fotografie, Patrný šum, Velký, Ocelový kryt, Test, Nepodporovaném formát, Velký test, Vynikající výsledek, Lesklý materiál