Nokia 6310i: co je nového? (test)

Nokia 6310i byla představena na letošním CeBITu a postupně zcela nahradí současný model 6310, který se přestal vyrábět. Novinek není mnoho, abyste museli hned svého starouše za mladíka měnit, nicméně pokud uvažujete o 6310 až nyní, kupte rovnou íčko - má Javu, je triální a k tomu přidává pár dalších drobností.
Nokia 6310i: co je nového? (test)

Do Ameriky za strýčkem Billem

Nokia 6310i je první mobil velkého Fina, který je triální. Dosavadní modely byly buď duální, nebo podporovaly frekvence 900 a 1900 MHz. Dobrá, pro našince je podpora amerických sítí spíše jako módní doplněk než praktická funkce - přiznejme si, jak často jezdí našinec do Ameriky? Na každý pád tato drobnost potěší zejména ty, co si říkají: co kdyby…

Klepněte pro větší obrázek

Další drobnou změnou jsou jiné popisky tlačítek. Zatímco na 6310 jsou tmavé na tmavém podkladu, a tedy jsou zejména v šeru hůře čitelné, na 6310i jsou bílé. To se silnějším podsvícením o hodně čitelnost zvyšuje. Podsvícení kláves je stejně jako podsvícení světle modré s nádechem do světle fialové. Další změna.

Medová, zlatá, stříbrná

Mobil se dodává v několika barevných kombinacích. Tu, co jsme testovali byste nerozeznali od starší 6310, je stejně zlatavě medová. Další barevné kombinace vidíte na obrázku, mně samotnému se nejvíce líbí ta stříbrná, kterou měli vystavenu na stánku Nokie na CeBITu. Na každý pád je Nokia 6310i (a stará 6310 rovněž) podstatně extravagantnější mobil než staroušek 6210, která měla přední stranu vždy jednobarevnou. Nokia 6310i je zkrátka mobil pro ty, co mají rádi styl.

Poslední konstrukční změnou je malý plíšek pod baterií, který je napevno připevněn k mobilu. Je měkký, takže baterie perfektně zacvakne na svoje místo. Nokia tak elegantně řeší konstrukční nedokonalost uchycení baterie a zaslouží si za to jedničku - konečně nebudou muset majitelé Nokií vkládat pod baterii různé papírky či vizitky.

Je to e-mail? Není to e-mail

Než se vrhnu na hlavní vylepšení Nokie 6310i, Javu, zmíním jen stručně jednu malou inovaci v textovách. Do mobilu přibyla možnost přímo odeslat e-mail. Stačí, když zadáte e-mailovou adresu, můžete i z kontaktů, předmět a tělo zprávy a můžete odeslat… Tedy, pokud váš operátor tuto službu podporuje, protože musíte zadat speciální číslo, na které se e-mail odešlete. Bohužel, naši operátoři tuto funkci nepodporují, posílání na běžná čísla, kam posíláte mobilní e-maily nefunguje; zpráva asi jiný formát. Ještě poznamenám, že tato funkce nesupluje emailového klienta, ten totiž v mobilu stále chybí.

Dovolená na ostrově Jáva

Pojďme ale objevovat tajemství Javy v tomto mobilu skryté. Asi víte, že Java je programovací jazyk, který zajišťuje přenositelnost programů mezi různými platformami. Většina javových aplikací, které lze stáhnout např. z midlet.org, tak funguje jako v Siemensu SL45i, Nokii 6310i nebo třeba komunikátoru Nokii 9210. Existují i speciální programy pro konkrétní mobily, které jsou na tomto serveru patřičně rozškatulkovány.

Nokia 6310i nemá na Javu zrovna mnoho paměti. Podle oficiálních údajů jí je celkem 178 kB, z toho 128 kB je vyhrazeno pouze pro aplikace v Javě, dalších 50 kB je pak sdíleno s kalendářem, kontakty apod. Pokud tuto paměť ucpete kontakty a záznamy v kalendáři, máte holt smůlu - nahrajete si méně programů. Jedna aplikace může mít bohužel jen 30 kB, takže
se do mobilu vejdou minimálně čtyři. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Další barevné kombinace Nokie 6310i

Zvláštní ale je, že v menu mi mobil hlásí, že má volných celkem 220 kB. Kde je chyba? Nokia 6310i má totiž vyhrazen ještě kousek paměti pro pátou hru, která se skrývá nikoliv v menu Aplikace, ale v menu Hry. Jde o známou hru Rocket (Tenis) z Nokie 7110. A hele, záhada je objasněna. V menu Aplikace pak najdete dva předinstalované programy, konvertor všech měn, jednotek apod. a program ukazující světový čas v různých pásmech. Samozřejmě hry můžete nahrávat i do menu Aplikace, stejně jako můžete pro uvolnění paměti všechno smazat.

Jde to ztuha

V menu Aplikace najdete kromě již zmíněného seznamu instalovaných programů také wapový prohlížeč, který vám umožní stahovat do mobilu nové programy, aniž byste potřebovali počítač, a funkci ukazující plnou a obsazenou paměť. Mobil rovněž ukazuje velikost každého instalovaného programu.

Každý program se před spuštěním otvírá, což někdy trvá i pět sekund. Stejně tak se při ukončení program uzavírá; to opět zabere nějaký čas. Samotné javové aplikace jsou poměrně rychlé, záleží však na konkrétním programu - některé jsou svižnější, jiné pomalejší. Vyzkoušeli jsme několik her i programů, bohužel, při stahování ze serveru midlet.org se až příliš často objevovala hláška Žádná odpověď. To ale samozřejmě není chyba mobilu. V létě bude možné stahovat programy a hry přímo z klubu Nokia, je ale možné, že budete platit nejen za samotné stáhnutí (klasické poplatky za WAP), ale i za aplikaci samotnou, třeba kredity.

I přes infra nebo kabel

Kromě toho, že můžete programy stáhnout z WAPu, můžete je nainstalovat i přes kabel, infra nebo Bluetooth přímo z počítače. K tomu slouží speciální program, který jsme ale na cédéčku, které jsme k mobilu dostali, neměli. Nenašli jsme ho zatím ani na webu Nokie - v prodejní verzi už tam ale samozřejmě bude.

Vyplatí se?

Nokia 6310i je sice jen drobným vylepšením bez íčkového modelu, nicméně po této úpravě jde o jeden z nejvybavenějších mobilů na současném trhu. Protože se stará 6310 přestala vyrábět a nyní se už jen doprodává, nemusíte přemýšlet nad tím, kterou verzi koupit. Díky Javě bude možné do mobilu dostat i funkce, které mobil zatím nemá, sám doufám, že se mi tam podaří napasovat nějaký obecný e-mailový klient. Cena 6310i se pohybuje s daní pod patnácti tisíci.

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi.

Diskuze (120) Další článek: Samsung SPH - i330: povedený komunikátor

Témata článku: Nokia, Recenze, Nokia 6310i, Test, Nov


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46