Nokia 6630 a 6260: ještě chytřejší Symbian (podrobně)

Nokia včera představila pět nových modelů, z toho dva patří do „chytré“ řady Series 60. Jeden přináší vedle Symbianu podporu 3G a megapixelový foťák, druhý nabízí atraktivní véčkovou kombinaci. Nokia navíc vylepšila svůj operační systém.
Nokia 6630 a 6260: ještě chytřejší Symbian (podrobně)

Nokia měla včera velký den, nadechla se k dalšímu frontálnímu útoku a vyplivla celkem pět nových modelů. Nejnovější pětice finských přírůstků zastupují většinu základních kategorií. Máme zde dva vrcholné modely se Symbianem, jedno véčko střední kategorie a dva modely levnější třídy.

V tomto článku zůstaneme u pomyslného kaviáru, podrobně si představíme dva nejvyšší modely Series 60 a poté si v krátkosti řekneme pár slov k novým funkcím operačního systému Symbian, které Nokia včera spolu s novými modely uvedla. Nové možnosti Symbianu totiž hodně napovídají o budoucí strategii výrobce.

Nokia 6630

O tomto přístroji a jeho základních funkcích jsme věděli hodně dopředu, dokonce i živé fotografie se na světových fórech válely několik týdnů před tím, než Nokia s kódovým označením Charlie NPI5 spatřila světlo světa - oficiálně jako Nokia 6630. Tento přístroj je z celé pětice nejvybavenější a tudíž nejzajímavější. Ve světle dnešní doby se jedná o mírně revoluční zařízení, telefon totiž drží několik prvenství. Jde o první světový mobil s operačním systémem Symbian, který nabízí podporu sítí třetí generace 3G a zároveň EDGE. Samozřejmostí je provoz v sítích GSM 900/1800/1900 MHz.

Podivná mixáž minulosti

Nejprve ale pár slov k designu. Podle fotek byste asi hádali poměrně velký telefon, Nokia 6630 je ale malá, alespoň vzhledem k rozsáhlé výbavě. Podívejme se na konkrétní čísla: rozměry jsou 110 × 60 × 20,6 mm a hmotnost 127 gramů. Svou velikostí je na tom podobně jako Nokia 6600, které se také hodně podobá. Zakulacená spodní část zase připomíná Nokii 3650. Podle výrobce jde o nejmenší megapixelový 3G telefon na světě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Data budoucnosti

Vraťme se zpátky k výbavě. Široké komunikační možnosti zaručuje technologie WCDMA (evropský 3G standard), která umožňuje stahovat data směrem k uživateli rychlostí 384 kbps a od uživatele 128 kbps. V sítích GSM, které podporují EDGE (záleží na operátorovi), lze využít 236,8 kbps k uživateli a 118,4 kbps od uživatele – odpovídá to třídě 10.

Pro běžné účely může posloužit tradiční přenos dat přes GPRS. Tento nadprůměrný datový potenciál nabízí opravdu pestré využití – ať už při stahování e-mailů, při běžném surfování nebo při videokonferencích. Součástí výbavy je i mobilní klient Nokia Mobile VPN pro přístup na firemní intranet nebo poštovní server.

Je to megapixel

Když už jsme zmínili videokonference, nesmíme zapomenout ani na možnost sledování videa v reálném čase. Ve výbavě nechybí multimediální přehrávač RealOne s podporou formátů 3gp, mp4, MPEG-4, H.263, AMR, RealMedia, MP3 a AAC. Telefon ovšem dokáže video i natáčet, a to buď v rozlišení 174 × 144 bodů nebo 128 × 96 bodů. Videozáznam může mít až hodinovou délku.

Tím se pomalu dostáváme k integrovanému fotoaparátu s rozlišením 1,23 megapixelu a šestinásobným digitálním zoomem. Maximální rozlišení fotografií může být 1280 x 960 obrazových bodů. Fotoaparát nabízí i sekvenční snímání (max. 6 snímků ve 2 sekundách) a samospoušť. Telefon nabídne i bezdrátový přímý tisk obrázků na základě řešení od společností HP a Kodak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Abyste mohli fotky a video kam ukládat, připravila Nokia pro tento model sdílenou paměť o kapacitě 10 MB. To ale pro velkou zábavu nestačí, proto je přítomna podpora paměťových karet Reduced Size MMC, v základním balení naleznete 64MB variantu - dohromady je tedy k dispozici 74 MB. Ještě bychom se měli zmínit o displeji. Ten vypadá poměrně solidně, jedná se o TFT aktivní displej s 65 000 barvami a o rozlišení 176 × 208 bodů. Příjemným zpestřením má být možnost volby grafického prostředí.

Klepněte pro větší obrázek 
Nokia včera představila také speciální stojánek pro videokonference 

Práce i zábava

Co se týče propojitelnosti s jinými druhy zařízení, k dispozici bude vysokorychlostní rozhraní USB 2.0 přes obvyklý konektor Pop-Port. Z bezdrátových možností bude připravena technologie Bluetooth včetně profilu headset i handsfree. Pro úplnost zmíníme přítomnost webového i wapového prohlížeče (wap 2.0 XHTML/HTML) a taky podporu Javy MIDP 2.0 včetně její 3D verze (další novinka u Symbianu). Telefon bude pohánět baterie typu Li-Ion o kapacitě 900 mAh. Jako doplněk bude k Nokii 6630 k dispozici přídavný blesk, bezdrátová Bluetooth klávesnice a handsfree sada do auta. Telefon by se měl v prodeji objevit v posledním čtvrtletí roku 2004 a předpokládaná cena se bude pohybovat pravděpodobně kolem 18 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátová klávesnice pro snadné psaní

Nokia 6260

Dalším neméně zajímavou novinkou v nabídce finského výrobce je chytré véčko. Jak lze v poslední době vidět, Nokia přichází véčkům na chuť, což je jedině dobře. U tohoto modelu můžeme dokonce zpozorovat prvek, který loni téměř současně předvedli dva korejští výrobci Samsung a LG. Mluvíme o displeji, který lze otáčet až o sto osmdesát stupňů. Displej tak můžete mít „čelem vzad“ a ovládat tak nejdůležitější funkce telefonu, aniž byste jej museli otevřít.

Stylová usedlost

Displej je aktivní (TFT) s rozlišením 176 × 208 obrazových bodů a dokáže zobrazit až 65 000 barev. Jedná se tedy o stejné hodnoty jako u předchozího modelu a u ostatních moderních telefonů Series 60. Design telefonu je sice konzervativní, avšak véčková konstrukce mu dodává punc stylovosti. To se odráží v potřebách primární cílové skupiny, do které patří mladí a úspěšní lidé v jakémkoli oboru; všichni přece nemůžou být manažeři. Rozměry telefonu jsou 102 × 49 × 23 mm, při hmotnosti 130 gramů opravdu není vhodným adeptem do dámské kabelky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Véčko běží na operačním systému Symbian a spadá do řady Series 60. Ve výbavě samozřejmě nalezneme vestavěný fotoaparát, který je bohužel pouze typu VGA. Pokud ho budete hledat na zadní straně přístroje, neuspějete, čočka fotoaparátu se nachází na levé straně přístroje. Při každém focení tedy bude potřeba natočit displej doleva. Fotoaparát nabízí čtyřnásobný digitální zoom a umí pořizovat i video.

Hudba mu není cizí

Telefon má k dispozici 6 MB vlastní interní paměti, ale nechybí ani podpora paměťových karet MMC s kapacitou 32 MB, kterou naleznete v základním balení s přístrojem. Při výměně karet není nutné telefon vypínat, podle výrobce je lze vyměňovat i za chodu. Tento model ovšem není jen na práci, relaxovat budete moci poslechem rádia nebo MP3 přehrávače.

Nebyl by to pravý zástupce Series 60, pokud by nebyla k dispozici technologie Bluetooth. Navíc je zde i  infračervený port. Pokud si z těchto dvou bezdrátových možností nevyberete, můžete využít USB kabel v kombinaci s konektorem Pop-Port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z datových funkcí je k dispozici vestavěný e-mailový klient s možností přímého zobrazování příloh a prohlížeč s podporou XHTML. Stahovat e-maily můžete pouze prostřednictvím GPRS třídy 6, což není žádná sláva. Zajímavým zpestřením obvyklých položek výbavy je zajisté přítomnost technologie push to talk. U našich operátorů ji ale zatím nevyužijeme. K tomuto mobilu je použitelná také nově představená klávesnice Nokia Wireless Keyboard, která je k mobilu připojitelná přes Bluetooth.

 Nokia 6260 a bezdrátová klávesnice

Nokia 6260 v Evropě pracuje v sítích GSM 900/1800/1900 MHz a podle výrobce vydrží na jedno nabití čtyři až šest dnů. Starat se o to bude baterie Li-Ion o kapacitě 760 mAh. Telefon by měl být do prodeje uveden ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Předpokládaná cena se bude pohybovat kolem 14 500 Kč.

Ještě víc Symbianu

Nokia tlačí svůj operační systém pro chytré mobily, jak nejvíc může. Symbian zatím nemá konkurenci, jeho evropský podíl přes 90 procent je obrovský a druhý Microsoft (Windows Mobile) se svými osmi procenty může zatím jen nehybně přihlížet.

Finové včera představili inovovanou verzi Series 60, která nabízí několik nových funkcí. Z těch nejdůležitějších je to vzájemná podpora sítí druhé a třetí generace (GSM+WCDMA) a taky videotelefonie, pokud zůstaneme v tajemné říši 3G. Nová Series 60 rovněž umožní zvýšit rozlišení displejů ze současného formátu 176 × 208 pixelů na 208 × 208 pixelů, následně k hodnotám 240 × 320 a 352 × 416 bodů – buď klasicky nebo naležato.

Z dalších široce využitelných funkcí je podpora plnohodnotné klávesnice nebo trojrozměrné grafiky pro aplikace založené na Javě a Symbianu. Je zřejmé, že operační systém je optimální cestou, jak využít veškerý multimediální potenciál mobilního telefonu. Proto se přízvisko „chytrý“ začne objevovat u čím dál většího množství mobilů, a to nejen zástupců těch nejvyšších a nejdražších řad.

Nokia má v Symbianu širokou podporu ostatních výrobců jako je LG, Panasonic, Samsung nebo Siemens. Zatím se proto nemusí obávat výrazných „okenních“ vpádů na trh mobilů. Na poli chytrých telefonů má vyšlapanou cestičku na několik let dopředu.


Tip: přečtěte si také samostatné články o nových Nokiích

Diskuze (34) Další článek: Eurotel: SMS z ciziny za desetník

Témata článku: Nokia, Realme, Nokia 2600, Nokia 2600 classic, Nokia 2650, Nokia 6170, Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Bezdrátová klávesnice


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace