Nokia 6650 - zkušenosti čtenáře s 3G telefonem

Aktivní barevný displej, dokonalá klávesnice, velká výdrž na baterie a hlavně stabilní chod. Taková je Nokia 6650 pro sítě WCDMA/GPRS/GSM. Telefon řadíme do Series 40. I když není nejmenší, padne dobře do ruky.
Nokia 6650 - zkušenosti čtenáře s 3G telefonem

Na Nokii 6650 jsem se těšil z několika důvodů. Vyzkoušel jsem hodně telefonů finské značky, mezi posledními to byla 6100, 7650 nebo 3650. Na každé z nich něco bylo, každá měla nějakou výhodu. Když jsem kupoval 3650 věděl jsem, že čekám na jiný telefon, který byl představen před více než rokem a v ČR se oficiálně stále neprodává. Naštěstí již na některých místech sehnat lze a já si ho před dvěma měsíci také koupil. Je to Nokia 6650.

Už více než rok

Už dlouho čekám, až se zde objeví recenze, ale stále nic. Proto jsem se ji rozhodl napsat sám. Jak jsem již uvedl, Nokia 6650 byla představena již před více než rokem a pokud se nemýlím, je to stále jediný telefon, který u nás využijete jen z části, protože podporuje UMTS, a na to si ještě nějaký ten rok počkáme. Nokia 6650 patří do Série 40 a má všechny její výhody i nevýhody.


Nokia 6650

Pořádné pádlo

Někdo vytýká Nokiím 6310i a dalším, že jsou to pádla. Příznivce mohu potěšit, že mezi ně patří i 6650. Sice je o poznání silnější, ale v ruce se drží stále velmi dobře. Její materiál je kvalitní, což poznáte na první pohled. Nikde nic ani nevrzne a působí opravdu velmi draze. Je vidět, že se Nokia snaží dělat u UMTS telefonů maximum, aby si je lidé kupovali. I 7600 vypadá celkově tak nějak kvalitnější.

Kromě velikosti je nejkontroverznější částí Nokie 6650 zaručeně anténa. Je pěkná - ne jen kulatá, ale i trochu do trojúhelníku. Bohužel ji většina lidí absolutně zavrhuje. Je pravda, že jedinou výhodou je fakt, že máte mobil za co chytnout, lepší signál jsem nezaregistroval. Ve srovnáním s Nokií 3650 je signál naprosto stejný, pokud tedy telefon nevyužívá antény jen pro 3G sítě, což mohu těžko zjistit. Vzhledem připomíná spíš 7110 než 6310, ale to je už na názoru každého z vás.

  
Srovnání s Nokií 7110, 6100 a 6310i

Displej je ostrý

Displej Nokie 6650 je aktivní a podporuje 4 096 barev. Je trochu užší, rozlišením zase menší než u ostatních Nokií. Je však velmi ostrý a lze na něm nastavit opravdu velké písmo. Například u kontaktů se vejdou tři jména na displej, takže telefon mohu doporučit hlavně starším lidem. A teď k dohadům v diskuzi ohledně toho, kde je a není bílá. Většina lidí tvrdí, že 3650 má lepší bílou než 7650, já mohu potvrdit opak. Myslím, že hodně záleží na kusu a sklíčku, které telefon překrývá. U 6650 jde trochu do hněda, ale pokud to není s čím srovnat, těžko to poznáte. Displej je velmi dobře vidět jak ve tmě, tak za prudkého slunce. 

  
Ukázka vnitřní nabídky telefonu

Klávesnice, dokonalost sama

Někdo tvrdí, že Nokia 6100 má perfektní klávesnici. Mám oba telefony a tak mohu s klidným svědomím napsat, že se na Nokii 6100 vlastně nedá psát oproti tomu, jak skvěle se píše na 6650. Těžko už si na jinou klávesnici zvyknu. Není tak tvrdá jako u 6100, ale má větší zdvih a vždy víte, jestli jste klávesu zmáčkli či nikoli. Je pevná, klávesy jsou dostatečně velké a akorát daleko od sebe.

Ačkoli vám na fotce může připadat, že jsou klávesy spojené, není tomu tak, při psaní se nespletete. Telefon nikde neskřípne ani nevydává žádný jiný zvuk, který neočekáváte. Ovládací tlačítka, dva klasické telefonky - zelený a červený - fungují jako vždy. Červený vás hodí na start, ukončí hovor nebo aplikaci, zelený vám ukáže seznam posledně volaných čísel a také pomocí něj voláte.

 
Klávesnice je velmi dobrá

Je zde pětisměrné tlačítko a tři funkční klávesy. Prostřední z nich si obvykle vezme to, co na ostatních telefonech Série 40 najdete na první místě v menu. To platí i o javových aplikacích. Nokia 6650 také přebrala vstup do menu telefonu, na což si budete muset chvíli zvykat, a to hlavně při zamykání a odemykání klávesnice. Stiskem vlevo se dostanete na novou SMS, doprava na kalendář, nahoru nebo dolů do telefonního seznamu.

Na pravou klávesu si můžete vytvořit vlastní menu jakou u novějších typů (3200, 3100, 6220, 7250i). Levá klávesa je bohužel přednastavena a nejde změnit. To, na co jsem si nejprve ztěžoval, bych ale dnes neměnil - zvykl jsem si a vlastně ani nevím, co bych si na ni nastavil jiného než galerii. Pětisměrná klávesa je mi velmi příjemná, rozhodně více než joystick u 7650 a 6600. Telefon má úžasně rovnoměrné podsvícení s intenzitou jen o trochu větší než u 7650, takže neoslňuje.

Menu a hlavní funkce

Na displej se vejdou čtyři ikony s popisem. Celkem jich je dvanáct, další úrovně jsou textové, stejně jako u ostatních telefonů Série 40. Jednou z nejdůležitějších funkcí je Bluetooth. Jeho nastavování je stejné jako třeba u 6310i. Můžete ho zapnout, vypnout, změnit jméno atd. Bluetooth má u 6650 určitě větší dosah než deset metrů. Zajímavostí je, že můžete mít aktivní jak sériový port, tak port pro Nokia Suite, který je zvlášť, takže můžete být připojeni modemem a zároveň přes Bluetooth kopírovat třeba fotky nebo filmy.

Spojení přes kabel jsem bohužel vyzkoušet nemohl, jelikož není kompatibilní s kabelem KDU-5, který se prodává k ostatním telefonům Série 40. Další věc, která u této série dosud chyběla, je hlasové vytáčení a hlasový záznamník. Záznamník je zde ještě vylepšen - má vlastní tlačítko na klávesách zesilování zvuku. Stačí kdykoli stisknout a začne se nahrávat. Navíc se to nemusí potvrzovat jako u některých Siemensů.


Bluetooth mezi námi

Hlasové ovládání je dost citlivé a na rozdíl od starších telefonů už se jeho funkčnost zlepšila, nemusíte tedy jména a příkazy několikrát opakovat. Většina lidí hlasové ovládání asi nepoužije, ale k Bluetooth headsetu je to docela užitečná funkce.

Kalendář je klasický jako u ostatních telefonů této série, můžete si uložit schůzku, narozeniny, zavolání, připomínku, úkol. Úkoly můžete přesunovat mezi kalendářem a úkolovníkem a k úkolům lze přiřadit i upozornění. Na aplikace máte 7 MB sdílené paměti. I s natáčením filmečků a hojným využíváním fotoaparátu se mi nepodařilo paměť zcela zaplnit. Je vidět, že javové aplikace zabírají opravdu málo místa. Mají zde však jednu nevýhodu: ne všechny jsou zcela kompatibilní s ostatními telefony Série 40.

 
Datový konektor Pop-Port a infraport

Vyzvánění je podle mě ze všech současných Nokií nejlepší. Nejen že je kvalitní jako u 7650, je navíc také dostatečně hlasité. Tedy vlastně až moc. Nejtišší úroveň hlasitosti lze srovnat s nejhlasitější u 7650. Samozřejmě taky záleží na zvolené melodii.

SMS, MMS, telefonní seznam, kamera

Telefonní seznam má 500 míst na jména a kromě obrázku skupiny se při volání zobrazí i portrét, pokud je přiřazen. Ačkoli je paměť telefonu sdílená, počet zpráv je omezen na 150, což mě dost rozladilo. Vzhledem ke klávesnici se zprávy píší velmi dobře. Maximální velikost ememesky může být 100 kB, přiřadit k ní můžete fotku, zvuk i video.

Jakmile se odkryje čočka fotoaparátu, aktivuje se program k focení a není nutné dělat nic jiného než otevřít a fotit. Překreslování displeje a plynulost při natáčení je velmi dobrá, subjektivně rychlejší než u 3650 nebo 7650. Co se týče videa, pokud nechcete být omezení velikostí 100 kB pro MMS, můžete natočit až dvě a půl minuty. Mikrofon je velmi citlivý a zaznamená jakýkoli zvuk, který se před vámi odehraje.

  
Krytka fotoaparátu v zavřeném a otevřeném stavu

Jsou zde 4 režimy: normální, noc, portrét a video. Můžete si nastavit, který se zapne po otevření krytky. Když krytku zavřete, program se vypne a klávesy zamknou. Nemusíte se o nic starat. Kvalita fotek je standardně ostřejší než u 7650 a 3650, ale zase jsou méně barevné, podobné těm z Nokie 6600. Hlavní nevýhodou je nemožnost přijmout ani odeslat fotky přes Bluetooth.

Výdrž baterie je nadstandardní, a to i s ohledem na velký displej, na jedno nabití jsem ji průměrně používal přibližně 4 dny. Telefon má velmi stabilní chod, ještě se mi nezaseknul, zatímco Nokie 7650/3650 několikrát denně. To ale závisí na verzi firmwaru.

Plusy a mínusy

+ kvalitní zpracování klávesnice i celého telefonu
+ ostrý velký displej
+ velká výdrž baterie
+ stabilní firmware
+ Bluetooth

- nemožnost odeslat a přijmout obrázky jinak než přes Nokia Suite
- není e-mailový klient
- omezená paměť na 150 SMS

Ve zkratce

Mobilní telefon Nokia 6650
Rozměry: 132 x 52 x 25 mm
Hmotnost: 141 g
Displej: barevný TFT, 4 096 barev
Sítě: 900/1800; WCDMA
Pohotovostní doba: až 350 hodin
Doba hovoru: 2 hodiny 20 minut (WCDMA), 2 hodiny 40 minut (GSM)
Data: HSCSD (až 57,6 kb/s), WCDMA (až 128 kb/s downlink, 64 kb/s uplink)
Komunikace s okolím: infraport, Bluetooth, USB kabel
Paměť pro data: 7 MB; sdílená pro všechno

Diskuze (24) Další článek: Nokia 3660 se v Česku nebude prodávat

Témata článku: Nokia, 3G, Nokia 6100, Nokia 6650, Zelený telefon, Telefon, Zkušenost


Určitě si přečtěte