Nokia 6700 classic: naleštěná ocel (test)

Ten vybavenější nástupce nejúspěšnější Nokie dneška je tady v celé své nerezové kráse. Zalíbí se Nokia 6700 classic s GPS a 5 megapixelovým fotoaparátem i vám? HD video!
Nokia 6700 classic: naleštěná ocel (test)
hce counter
 
Nokia 6700 classic tu není jako blesk z čistého nebe, ale měla by se spolu s Nokií 6303 classic prát o přízeň majitelů (a že jich není málo) Nokií 6300. Ta se za dobu, kterou je v prodeji, stala jednou z nejprodávanějších Nokií vůbec. Bylo tedy nutné zachovat výbornou konstrukci, ergonomii a ovladatelnost. To se podařilo více než dobře, a tak tu po přidání lepších funkcí máme telefon, který poslouží i náročnějším uživatelům a bude je náležitě reprezentovat.
 

Klepněte pro větší obrázek

Na rovinu musím říct, že ve skutečnosti je telefon hezčí než na fotografiích. Díky zaoblenému zadnímu krytu padne do ruky jako ulitý. S rozměry 110 × 45 × 11 mm se jeví jako placatý oblázek. Větší množství oceli se ovšem projevilo na hmotnosti, která se vyšplhala na celých 117 gramů. Někomu by to mohlo vadit, ale když vezmeme v úvahu, že celá zadní strana je tvořena lesklým krytem z nerez oceli a předek včetně klávesnice také, jinak to prostě být nemůže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tady je vidět první inspirace z 6300 – použití kovů, kde to jen jde. Na rozdíl od měkkého materiálu u 6300, na kterém se brzy začaly objevovat drobné rýhy a škrábance i při šetrném používání, je tu použita leštěná ocel a ani po týdnu nošení po kapsách se mi nepodařilo najít známky ošoupání. Na druhou stranu je lesklá ocel na mikroskopické škrábance daleko náchylnější, v prodeji by však měla být i matná verze.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zato daktyloskopických stop z vašich prstů se objeví nepočítaně. Pokud o některém telefonu říkáme, že jsou na něm vidět otisky prstů opravdu hodně, tak je Nokia 6700 classic nepopsatelný extrém – když to přeženu, nemusíte se jí ještě ani dotknout a už je upatlaná. Na povrchu naštěstí nedrží stále, stačí telefon rychle otřít třeba o triko.

Vše dokonale pevně drží a nikde se neozývá nepříjemné vrzání. Zadní kryt jde snadno sundat a tím získat přístup k paměťové kartě. Pod ním se ještě nachází baterie BL-6Q 960 mAh. S jejím vyndáním už je to horší, chce to delší nehty. V horní části je pak čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda, o jejich kvalitách až dále. Výdrž baterie je běžně okolo 3 dnů, především záleží na používání dat a GPS, pak už je to s energií horší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přední straně dominuje 2,2 palcový displej, který tak narostl o 0,2 palce oproti 6300. Rozlišení je dostatečných 320 × 240 pixelů a pozorovací úhly dostatečné. Jeho jas kontroluje senzor okolního osvětlení, čímž se šetří baterie i vaše oči. Pod ním se nacházejí funkční klávesy v jednom bloku a uprostřed hlavní ovládací kříž. Na to vše si zvyknete okamžitě a oceníte výbornou zpětnou vazbu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vcelku hladce navazuje alfanumerická klávesnice, která se provedením podobá původnímu modelu RAZR od Motoroly. V horizontálním směru je nerozlišená, ve vertikálním probíhají gumové lišty, které usnadňují orientaci prstu na klávesách. Každopádně je to jedna z mála klávesnic, na které jsem si nemusel zvykat a hned od prvního dotyku jsem věděl přesně, kam sáhnout. Díky nízkému zdvihu se na ní rychle píše. Někoho možná zarazí, že i klávesnice je vyrobena z nerezového plechu. To má za následek mimo jiné to, že je u popisků a pod gumovými lištami docela ostrá – mně se o ní povedlo při leštění rozříznout tričko. Ačkoliv u prototypu mi to docela vadilo, finální kousek na pohodlnosti ocelovým provedením nic neubral.

Z dalších kláves tu je jen na pravé straně ukrytá a poměrně úzká pro ovládání hlasitosti a zoomu. A kousek pod ní klávesa pro rychlý přístup k fotoaparátu s funkcí zaostření a vyfocení. Že vám chybí zapínací klávesa? Nevadí, její funkci zastane červené tlačítko.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konektor minUSB, možná bohužel, zmizel a nahradilo ho microUSB. V balení je praktický krátký (20 cm) kabel. Stejně tak se nenašlo místo pro jack, musíte použít opět redukci z microUSB nebo dodaná sluchátka. Vedle tohoto konektoru je samozřejmě ještě nabíjecí. V balení je proklamovaná ekologická nabíječka AC-8. Údajně spotřebuje při zapomenutí v zásuvce 10% z energie běžných nabíječek. To by se vám ale nemělo stávat díky hlášce o odpojení nabíječky tak často.

Co se týče datových přenosů, není na tom nová 6700 classic vůbec zle. Zvládá GPRS, EDGE i 3G s nadstavbami HSDPA a HSUPA. Pro bližší připojení je Bluetooth 2.1 s A2DP a zmíněný microUSB konektor, přes který je telefon zároveň i nabíjen. Největší chybou v konektivitě, a možná i celého telefonu, je absence Wi-Fi. K vlajkové lodi Series 40 by se opravdu hodilo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Interní paměť má celých 170 MB, samozřejmě ale nechybí ani slot pro microSD karty, který je už v balení naplněn jedním gigabajtem. Nokia podporuje SDHC, takže není problém dokoupit kartu až do velikosti 8 GB. Takovou kapacitu lze využít jak pro přehrávání hudby, se kterou si telefon poradí dobře (MP3, AAC, WMA a další), tak i video a to ve formátech 3GP či MP4 a nechybí ani kodeky H.263 a H.264. Hudební přednes odpovídá určení telefonu, je čistý a nezkreslený.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Co příjemně překvapí, je pěti megapixelový fotoaparát s automatickým zaostřováním. Při horších světelných podmínkách mu vypomáhá vysoce svítivá LED dioda, ta je ale jen jedna, takže toho moc nezastane. Zaostřování probíhá automaticky po namáčknutí spouště a to již od 10 cm. Nechybí zde běžné efekty a nastavení kvality. Obrazová kvalita je na slušné úrovni a v této oblasti jde o obrovský skok kupředu oproti Nokii 6300. Stejně tak musím pochválit nahrávání videa v rozlišení VGA (15 snímků za sekundu) nebo 320 × 240 pixelů (30 snímků za sekundu). Fotografie i video lze okamžitě sdílet přes předinstalované aplikace pro Share on OVI nebo Flickr.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když už jsem u těch možností sdílení informací se světem, musím zmínit aplikaci pro přehrávání YouTube videí a odkazy na MySpace a Facebook. K prohlížení internetu tu je vylepšený prohlížeč od Nokie nebo oblíbená Opera Mini. Pro zábavu nechybí ani pár her včetně první barevné hry Bounce. Novinkou je i aplikace pro hledání, která může mít zástupce i přímo v aktivním pohotovostním režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úplnou novinkou a velkou předností 6700 classic je přijímač GPS, respektive A-GPS (Assisted GPS). Nokia konečně po dlouhé době vytáhla i s „hloupým“ navigačním telefonem. Navigaci zajišťuje aplikace Nokia Mapy pro Series 40, která zvládá jak zobrazení polohy na mapě, tak i opravdové hlasové navigace v autě. S telefonem dostanete i měsíční licenci pro navigaci. Nalezení polohy trvá poměrně dlouho, o to déle bez použití A-GPS, ale pak se signál drží a je i dost přesný. A telefonu nedělá problém se chytit ani na parapetu za oknem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když jsem testoval Nokii 7510 Supernova s novým prostředím Series 40 6th Edition, stěžoval jsem si na pomalé reakce a rychlost telefonu. Zde musím naopak chválit, hardware je dostatečně rychlý a málokdy se stane, že musíte čekat, než telefon něco vykoná. Stejně tak ikony menu a ikony podnabídek doznaly zlepšení a už nevypadají jako z omalovánek. Jinak jde o klasickou implementaci nejnovější verze Series 40, včetně vyskakovacích nabídek, upravených aplikací a nového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bohužel zde zatím není žádná možnost multitaskingu a tím celý telefon dost ztrácí na použitelnosti. Vezměte si třeba příklad, kdy chcete navigovat a přitom rychle mrknout na nějaké informace přes prohlížeč. Musíte ukončit Mapy, spustit prohlížeč, ukončit prohlížeč a opět spustit Mapy a čekat na signál. Alespoň možnost minimalizace Java aplikací by tohle mohla vyřešit. Ale to je bohužel zatím spíš jen hudba budoucnosti, pokud na multitaskingu trváte, nezbude vám nic jiného než zvolit Symbian. Drobnou zajímavostí je integrování pohybového čidla, kterému jde nastavit asi jen jediná funkce a to zobrazení hodin při poklepání na zadní kryt.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkově jde o opravdu povedeného nástupce nejoblíbenější Nokie dneška. Přináší značná vylepšení jako je GPS nebo 5 megapixelový fotoaparát, ale zachovává si kovový design a kvalitní provedení. Jedinou překážkou je v současné době cena, která je aktuálně okolo 7 000 Kč. Musíme si uvědomit, že konkurenci má převážně ve vlastních řadách (model 6303 classic), kterému chybí pouze podpora 3G, 2 megapixely u fotoaparátu a GPS. To vše spolu s jednodušším plastovým designem je o celé 3 tisíce levnější. Pokud vám toto nevadí a se současnou 6300 jste spokojeni, sáhněte po levnějším kousku. Ale chcete-li telefon, který vás bude náležitě reprezentovat a zvládne i něco navíc, kupte si Nokii 6700 classic.

Nokia 6700 classic v bodech
 • Rozměry 109,8 × 45 × 11,2 mm a hmotnost 116,5 g
 • Připojení GSM, 3G, HSDPA, HSUPA, Bluetooth, dobíjecí a audio microUSB
 • Zobrazení 2.2" QVGA (240 × 320 ob.) TFT, 16 mil. barev
 • Paměť 17MB + microSD slot až 8GB (1GB v balení)
 • Kancelář kontakty, kalendář, mailový klient, vylepšený internetový prohlížeč, GPS s Nokia Maps 2.0
 • Zábava 5 Mpx fotoaparát s AF a LED bleskem, hudební a video přehrávač (MP3, WMA, MPEG4)
 • Výdrž Oficiálně: 12,5 dní pohotovost, 5/4 hodin hovoru
Obsah balení
 • Nokia 6700 classic
 • Nabíječka AC-8
 • Baterie Nokia BL-6Q s kapacitou 960 mAh
 • microUSB kabel
 • 1GB microSD
 • Headset WH-203
 • Manuály, CD
Plusy...
 • + Vynikající zpracování
 • + Použité materiály
 • + Kvalitní fotoaparát a GPS
...a mínusy
 • - Žádný jack pro sluchátka
 • - Omezující prostředí Series 40
 • - Vysoká cena
hce counter
Diskuze (1) Další článek: Mobility 7/09 – sportujte s mobilem

Témata článku: Nokia, Recenze, Motorola Razr, Nokia 6303 classic, Nokia 6700 classic, Nokia 6700 slide, Nokia 7510 Supernova, Běžné oko, Zapínací klávesa, Class, Hudba budoucnosti, Kvalitní provedení, Nepříjemné vrzání, Hudební přednes, Horizontální směr, Jediná funkce, Šetrné používání, Ocel, Triko, Test, Předek


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28