Nokia 701: respektovaná dáma [recenze]

Nokia 701 je prvním telefonem s novou verzí Symbianu Belle. Vzhledově navazuje na úspěšnou C7 a její hranice posouvá ještě dál.
Kapitoly článku

Nokia 701 je nejlépe vybavená z trojice smartphonů s nejnovější verzí Symbianu, představena byla společně s Nokiemi 700 a 600. Její nejsilnější zbraní je nepochybně nový operační systém Symbian Belle. Sedmistovka se dočkala 1GHz procesoru a podpory NFC přenosů. V obchodech je k objednání v ponurejším tmavě šedém odstínu a už na první pohled připomíná Nokii C7. Kde se odehrály změny?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 701 na produktových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • bytelná kovová konstrukce
  • kvalitní dotykový IPS displej
  • bohatá konektivita
  • 1GHz procesor a 512 MB RAM
  • Symbian Belle a rychlá odezva systému

Hlavní nedostatky:

  • design Nokie C7 prakticky beze změn
  • slot na paměťovou kartu pod baterií
  • fotoaparát bez autofokusu

Nokia 701
Nokia 701Smartphone se Symbianem Belle, který je vybaven displejem využívajícím technologii IPS LCD, díky níž je velmi jasný a dobře čitelný i z ostrých úhlů pohledu. Design telefonu vychází z modelu C7, výbava zahrnuje gigahertzový procesor, 512 MB RAM a 8GB rozšiřitelnou paměť. rozměry a hmotnost: 117 × 57 × 11 mm, 131 g
displej: 3,5'', IPS LCD, 360 × 640, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (pět pásem), GPRS (107|86 kb/s), EDGE (296|237 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 8 000 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 300 mAh, procesor: ARM1176 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Symbian^3 Belle
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), dvoudiodový blesk
76%
hardware
97%
software
kataloginfo výrobce
cena: 7 900 Kč

Nokia 701 je klasický dotykový smartphone, na jeho těle nenajdeme žádné pohyblivé prvky. Novinka je zkonstruována převážně z kovových materiálů a kvalita zpracování telefonu je na nejvyšší úrovni. Výrobce je třeba v této oblasti rozhodně pochválit. Všechny kryty dokonale lícují a přesně sedí na svých místech. Jakékoliv vrzání či jiné konstrukční nedostatky jsme během testování nezaznamenali. Povrch krytů je matný, díky čemuž na něm nejsou viditelné otisky prstů a jiné nedostatky.

Sázka na jistotu

Design Nokie 701 vychází z modelu C7. Telefon svým designem nepatří mezi výstřední kousky, ale rozhodně nepůsobí fádním dojmem. Testovanou tmavošedou variantu bychom ale raději vyměnili za nějaký veselejší odstín. Zaoblené hrany přístroje jsou v ruce jako doma a napomáhají pohodlnému držení. Hmotnost 131 g sice není zanedbatelná, ale je to ochotně odvedená daň za kovové zpracování. Rozměry 117 × 56 × 11 mm se nám jeví jako rozumné, ve světě dnešních smartphonů představují telefon menší velikosti.

Klepněte pro větší obrázek 

Hrany novinky jsou posety konektory a tlačítky. Levý bok poněkud překvapivě obsahuje slot 2mm nabíječky, přitom můžete telefon stejně nabít microUSB nabíječkou, konektor je nahoře. V balení s mobilem najdete tu tenkou nabíječku, microUSB krátký kabel. Levnější špunty WH-207 mají na kabelu tlačítko a mikrofon pro hovory. 3,5mm jack sousedí s microUSB, výbava pokračuje vypínacím tlačítkem. S kdysi používaným kontektorem pro zapojení HDMI kabelu se už u nových Nokií nesetkáme, naštěští jsme nepřišli o funkci USB host pro připojení periferií přes speciální adaptér. Pravá strana poskytuje oddělená tlačítka hlasitosti a hlasových pokynů, nechybí ozubený posuvník zámku displeje a drobná spoušť fotoaparátu.
 

Klepněte pro větší obrázek 

Bytelnost konstrukce podtrhuje nerezový kryt baterie na zadní straně. Na svém místě drží pevně. Určitě se povedla i část s 8Mpx čočkou fotoaparátu, doplňují ji dvě LED a hlasité reproduktory. Fotoaparátu chybí autofokus, taktéž nemá krytku, proti ušpinění se schoval mírně pod povrch. Diody se dají použít pro svícení, stačí podržet posuvník zámku ve spodní poloze. Rozměrná baterie BL-5K s kapacitou 1 300 mAh kryje přístup ke slotu paměťové karty microSDHC, výměně SIM nijak nebrání. Kartu vkládat hned nemusíte, nějakou dobu si určitě vystačíte s 8GB vnitřní pamětí, což je určitě dobrá zpráva. I přes větší kapacitu akumulátoru se při plném zatížení daty a běžným provozem dostanete na výdrž dvou tří dní, rekordy ve výdrži určitě nečekejte.

IPS místo AMOLED

Nokia 701 poskytuje rozhled na 3,5" kapacitním dotekovém displeji s tradičním rozlišením 360 × 640 bodů. Díky technologii ClearBlack je obraz opravdu koukatelný, výrobce zvolil technologii IPS pro lepší obraz pod ostrými úhly. Navrch proti jiným modelům má tento displej také v jasu, v porovnání se sestrou 700, jež má AMOLED panel, je patrné méně kontrastní podání barev, což poznáte hlavně u černé. Dotykový panel chrání pevné ochranné sklo Gorilla Glass, které je navíc speciálně polarizované pro lepší viditelnost displeje na slunci.

Klepněte pro větší obrázek 

Čelní plochu nad displejem doplňují světelné čidlo a kamera videhovorů nebo pro focení; 701 má senzor přiblížení, jež deaktivuje displej při volání. Reproduktor je pro hovory dostatečně hlasitý, pro hovory a poslech hudby se použije ten na zadní straně. Pod displejem stejně jako u C7 oceňuji hardwarová tlačítka příjmu/ukončení hovorů, dobře se ovládá i prostřední ke vstupu do menu. Přestože tlačítka ve zhasnutém stavu jsou šedá, po rozsvícení září červenou/zelenou. Tlačítko menu umí „dýchat“ a signalizovat nové zprávy a zmeškané hovory. Přesně tohle máme na symbianových Nokiích tak rádi. Pro zajímavost, otvor mikrofonu se ukryl do rýhy pod středovou klávesou.

Klepněte pro větší obrázek 

Telefon je dále vybaven akcelerometrem, který přizpůsobuje orientaci displeje poloze telefonu. Displej reaguje na ovládání více dotyky. K samotnému ovládání telefonu pomocí dotyku nemáme žádné výhrady. Plocha je citlivá a odezvy rozumně rychlé (o mnoho rychlejší než u starších Nokií se Symbianem). Souvisí to zejména s novou verzí systému.

Témata článku: Nokia, , , , Nokia 701, Speciální adaptér, Pravá strana, Důležitá funkce, Kontrastní podání, Dáma, Bezplatná aplikace, Možnost hraní, Hlasový pokyn, Standardní funkce, Respekt, Rozměrná baterie, Krátký kabel, Kovový materiál, Rychlá odezva