Nokia 7600 - první dojmy

Nokia 7600 je prapodivný telefon, čtvercový a přitom nepravidelný design nenechává nikoho klidným. K tomu podpora GSM/3G sítí, integrovaný fotoaparát, MP3 přehrávač, Bluetooth a další. Řekněte, není to hybrid?
Nokia 7600 - první dojmy
Kapitoly článku

Na slovenském serveru Mobil.sk vyšla v minulých dnech recenze nového mobilu Nokia 7600. Po dohodě se slovenskými kolegy jsme použili jejich zkušenosti při přípravě tohoto krátkého představení. Velkou recenzi si můžete přečíst na Mobil.sk.

Jako lístek z lípy

Je konec září, Londýn se ztrácí pod mrakem a čeká na další dešťovou koupel. Finové jsou ovšem zvyklí na drsnější podmínky, nic jim tedy nemůže překazit prezentaci nového přístroje, nad kterým bude opět lámat hůl spousta konzervativců, jejichž představa mobilního telefonu končí u šedočerné placky s anténou. Novinka se jmenuje Nokia 7600, další numero do paměti. Musíme si to zapamatovat, nic jiného nám nezbývá.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7600 bude slušet zejména ženám

Někteří by 7600 nazvali hybridem, a to nejen kvůli bizarnímu designu, který u Nokie vidíme čím dál častěji. Hybridní je rovněž technická koncepce, telefon totiž kombinuje podporu současných sítí GSM se sítí třetí generace WCDMA, což u nás (zatím) nevyužijeme, i tak to působí sexy a nevšedně. Neotřelý a extravagantní je design ve tvaru "listu", jenž připomíná koncepty mobilů budoucnosti. Vize se stávají skutečností, náčrtky designérů reálnými produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Fotíme a točíme

Nokia 7600 v nás zpočátku vyvolala zmatek, tvářila se inteligentněji než ve skutečnosti byla. Domnívali jsme se, že je to zástupce chytrých telefonů Series 60. Ba ne, je to "čtyřicítka" jako vyšitá, žádný operační systém od ní nečekejte. Rozhodně ale umí víc než kolekce zrcátek Xelibri, o kterých jsme psali včera. Aktivní displej s pětašedesáti tisíci barvami, vestavěný fotoaparát, MP3 přehrávač, infraport nebo dokonce Bluetooth. Co víc si žena může přát?!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici bude několik barevných variant

Poprvé v ruce

Když telefon položíte na stůl a podrobíte důkladnému zkoumání, začne vás opticky klamat. Na první pohled vypadá jako čtverec, tento dojem umocňuje i uprostřed posazený displej. Okolo něj jsou potom do tvaru "U" poskládány klávesy - po stranách ty alfanumerické, dole funkční neboli kontextové. Pro pohyb v menu slouží pětisměrový kurzor. Váš zrak bude ale pořád směřovat do levého horního a pravého spodního rohu, které jsou opravdu hranaté a natvrdo ukončené. Potom se budete snažit najít protější rohy, zjistíte však, že vlastně neexistují. Namísto nich uvidíte pouze oblé strany telefonu.

  
Telefon vypadá ve skutečnosti mnohem menší než na obrázcích

Další ovládací tlačítka jsou k nalezení na levé boční straně. Zatímco první tlačítko je napevno přiřazeno hlasovému záznamníku, zbylá dvojice slouží pro regulaci hlasitosti. Pod nimi se ještě nachází černý „flek“, jenž má funkci infraportu. Spodní strana obsahuje tradiční konektor pro nabíječku, mikrofon a datový konektor Pop-Port, známý z ostatních zástupců řady Series 40. Tlačítko on/off a spoušť fotoaparátu je nahoře.

   
Trojice bočních tlačítek --- Datový konektor Pop-Port --- Čočka fotoaparátu

Na první dotek je telefon poměrně těžký, má rovných 123 g, na druhou stranu je to méně než u modelů N-Gage (137 g) a 3300 (125 g), což jsou „telefony“ s podobně netypickou koncepcí. Netradiční jsou i rozměry přístroje, což je dáno čtvercovou podstavou, v číslech je to 87 x 78 x 19 mm. Nokia 7600 ale ve skutečnosti nevypadá tak masivně jako na obrázcích, je sice široká, ale když se podíváte na srovnání s platební kartou, ihned přimhouříte oko.

Kinder vajíčko

Jakmile zamíříte do útrob telefonu, Nokia se promění ve skládačku typu Kinder vajíčka. Nejprve musíte sundat jednu z bočních lišt, která uvolní zadní kryt, teprve potom se dostanete ke kartě SIM. Odejmout lze i druhou lištu. Vedle telefonu tak budete mít tři kusy plastu, což je poměrně dost. Expresivní design si ale žádá své.

 
Pří výměně karty SIM je potřeba sundat minimálně dvě části

Baterie je typu Li-Ion a má kapacitu 850 mAh. Pokud budete naplno využívat potenciál telefonu, počítejte tak se třemi dny výdrže. Výrobce přitom slibuje až dvanáct dní v pohotovosti, při hovoru pak tři až čtyři hodiny. Podobné hodnoty nejsou moc reálné, nesměli byste se telefonu ani dotknout, pokud se k nim chcete alespoň přiblížit – ale to už je obehraná písnička.

Rozpůlená klávesnice

Jak jsme už zmínili, tvar klávesnice je podobný té u Siemensu SX1. Většině lidí se tento systém zdá prokletý, chce to ovšem získat ten správný grif. Po dvoudenním intenzivním používání si na „rozpůlenou“ klávesnici určitě zvyknete. Ideální velikost kláves, výborný zdvih a ergonomické zasazení do přístroje se postará o změnu vašeho názoru.

Oproti Siemensu SX1 má Nokia klávesy blíže displeji, psaní je tedy rozhodně přirozenější. Německý kolega je zase užší, kdo má velké prsty, může si na něm dovolit psát i jednou rukou, což by na Nokiii nešlo ani Střihorukému Edwardovi. Přechod z jednoho na druhý přístroj je relativně plynulý, toto tvrzení ale berte spíš jako naši drzost, málokdo bude přecházet ze Siemensu SX1 zrovna na Nokii 7600 a naopak. Nebojte, taky jsme zastánci tradičního rozložení klávesnice, člověk si ale zvykne na všechno – pokud chce.

 
Pravý dolní roh má "kovové" zakončení, což vypadá náramně dobře

Trošku složitější je ovládání funkčních kláves, jejichž velikost je oproti těm hovorovým prťavá. Hovorová tlačítka jsou zase umístěna až příliš dole, opět budete potřebovat několik dní na aklimatizaci. Oproti tomu pětisměrový joystick je dostatečně rozměrný, pokryje celou část palce a jeho ovládání je přesné. Podsvícení kláves je modré a dostatečně silné.


Článek ještě zdaleka nekončí, v další kapitole zhodnotíme barevný displej, fotoaparát a MP3 přehrávač a další funkce.

Témata článku: Nokia, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7600, Nokia N-Gage, Konec září, Čtyřicítka, Tradiční rozloženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Když se hardwarová firma pustí i do softwaru. Telefon pro Snapdragon Insidery se zasekl na Androidu 11

Když se hardwarová firma pustí i do softwaru. Telefon pro Snapdragon Insidery se zasekl na Androidu 11

** Telefon od Snapdragonu měl být výkladní skříní značky ** Po necelém roce trží na Androidu 11 s lednovým zabezpečením ** Telefon se doprodává a prakticky byl odstaven na druhou kolej

Martin Chroust
Android 11QualcommSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Nevýhoda jako přednost. Výrobce vzal tlustý, obrněný telefon a udělal z něj Batmana

Nevýhoda jako přednost. Výrobce vzal tlustý, obrněný telefon a udělal z něj Batmana

** Doogee S89 Pro vypadá díky svému fotoaparátu jako Batman ** Navíc bude mít svítící oči ** Firma tak efektně zakamuflovala jinak tlustý a těžký telefon

Martin Miksa
Limitovaná ediceZvýšená odolnost
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid