Nokia 7600 - první dojmy

Nokia 7600 je prapodivný telefon, čtvercový a přitom nepravidelný design nenechává nikoho klidným. K tomu podpora GSM/3G sítí, integrovaný fotoaparát, MP3 přehrávač, Bluetooth a další. Řekněte, není to hybrid?
Nokia 7600 - první dojmy
Kapitoly článku

Na slovenském serveru Mobil.sk vyšla v minulých dnech recenze nového mobilu Nokia 7600. Po dohodě se slovenskými kolegy jsme použili jejich zkušenosti při přípravě tohoto krátkého představení. Velkou recenzi si můžete přečíst na Mobil.sk.

Jako lístek z lípy

Je konec září, Londýn se ztrácí pod mrakem a čeká na další dešťovou koupel. Finové jsou ovšem zvyklí na drsnější podmínky, nic jim tedy nemůže překazit prezentaci nového přístroje, nad kterým bude opět lámat hůl spousta konzervativců, jejichž představa mobilního telefonu končí u šedočerné placky s anténou. Novinka se jmenuje Nokia 7600, další numero do paměti. Musíme si to zapamatovat, nic jiného nám nezbývá.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7600 bude slušet zejména ženám

Někteří by 7600 nazvali hybridem, a to nejen kvůli bizarnímu designu, který u Nokie vidíme čím dál častěji. Hybridní je rovněž technická koncepce, telefon totiž kombinuje podporu současných sítí GSM se sítí třetí generace WCDMA, což u nás (zatím) nevyužijeme, i tak to působí sexy a nevšedně. Neotřelý a extravagantní je design ve tvaru "listu", jenž připomíná koncepty mobilů budoucnosti. Vize se stávají skutečností, náčrtky designérů reálnými produkty.

Klepněte pro větší obrázek
Fotíme a točíme

Nokia 7600 v nás zpočátku vyvolala zmatek, tvářila se inteligentněji než ve skutečnosti byla. Domnívali jsme se, že je to zástupce chytrých telefonů Series 60. Ba ne, je to "čtyřicítka" jako vyšitá, žádný operační systém od ní nečekejte. Rozhodně ale umí víc než kolekce zrcátek Xelibri, o kterých jsme psali včera. Aktivní displej s pětašedesáti tisíci barvami, vestavěný fotoaparát, MP3 přehrávač, infraport nebo dokonce Bluetooth. Co víc si žena může přát?!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici bude několik barevných variant

Poprvé v ruce

Když telefon položíte na stůl a podrobíte důkladnému zkoumání, začne vás opticky klamat. Na první pohled vypadá jako čtverec, tento dojem umocňuje i uprostřed posazený displej. Okolo něj jsou potom do tvaru "U" poskládány klávesy - po stranách ty alfanumerické, dole funkční neboli kontextové. Pro pohyb v menu slouží pětisměrový kurzor. Váš zrak bude ale pořád směřovat do levého horního a pravého spodního rohu, které jsou opravdu hranaté a natvrdo ukončené. Potom se budete snažit najít protější rohy, zjistíte však, že vlastně neexistují. Namísto nich uvidíte pouze oblé strany telefonu.

  
Telefon vypadá ve skutečnosti mnohem menší než na obrázcích

Další ovládací tlačítka jsou k nalezení na levé boční straně. Zatímco první tlačítko je napevno přiřazeno hlasovému záznamníku, zbylá dvojice slouží pro regulaci hlasitosti. Pod nimi se ještě nachází černý „flek“, jenž má funkci infraportu. Spodní strana obsahuje tradiční konektor pro nabíječku, mikrofon a datový konektor Pop-Port, známý z ostatních zástupců řady Series 40. Tlačítko on/off a spoušť fotoaparátu je nahoře.

   
Trojice bočních tlačítek --- Datový konektor Pop-Port --- Čočka fotoaparátu

Na první dotek je telefon poměrně těžký, má rovných 123 g, na druhou stranu je to méně než u modelů N-Gage (137 g) a 3300 (125 g), což jsou „telefony“ s podobně netypickou koncepcí. Netradiční jsou i rozměry přístroje, což je dáno čtvercovou podstavou, v číslech je to 87 x 78 x 19 mm. Nokia 7600 ale ve skutečnosti nevypadá tak masivně jako na obrázcích, je sice široká, ale když se podíváte na srovnání s platební kartou, ihned přimhouříte oko.

Kinder vajíčko

Jakmile zamíříte do útrob telefonu, Nokia se promění ve skládačku typu Kinder vajíčka. Nejprve musíte sundat jednu z bočních lišt, která uvolní zadní kryt, teprve potom se dostanete ke kartě SIM. Odejmout lze i druhou lištu. Vedle telefonu tak budete mít tři kusy plastu, což je poměrně dost. Expresivní design si ale žádá své.

 
Pří výměně karty SIM je potřeba sundat minimálně dvě části

Baterie je typu Li-Ion a má kapacitu 850 mAh. Pokud budete naplno využívat potenciál telefonu, počítejte tak se třemi dny výdrže. Výrobce přitom slibuje až dvanáct dní v pohotovosti, při hovoru pak tři až čtyři hodiny. Podobné hodnoty nejsou moc reálné, nesměli byste se telefonu ani dotknout, pokud se k nim chcete alespoň přiblížit – ale to už je obehraná písnička.

Rozpůlená klávesnice

Jak jsme už zmínili, tvar klávesnice je podobný té u Siemensu SX1. Většině lidí se tento systém zdá prokletý, chce to ovšem získat ten správný grif. Po dvoudenním intenzivním používání si na „rozpůlenou“ klávesnici určitě zvyknete. Ideální velikost kláves, výborný zdvih a ergonomické zasazení do přístroje se postará o změnu vašeho názoru.

Oproti Siemensu SX1 má Nokia klávesy blíže displeji, psaní je tedy rozhodně přirozenější. Německý kolega je zase užší, kdo má velké prsty, může si na něm dovolit psát i jednou rukou, což by na Nokiii nešlo ani Střihorukému Edwardovi. Přechod z jednoho na druhý přístroj je relativně plynulý, toto tvrzení ale berte spíš jako naši drzost, málokdo bude přecházet ze Siemensu SX1 zrovna na Nokii 7600 a naopak. Nebojte, taky jsme zastánci tradičního rozložení klávesnice, člověk si ale zvykne na všechno – pokud chce.

 
Pravý dolní roh má "kovové" zakončení, což vypadá náramně dobře

Trošku složitější je ovládání funkčních kláves, jejichž velikost je oproti těm hovorovým prťavá. Hovorová tlačítka jsou zase umístěna až příliš dole, opět budete potřebovat několik dní na aklimatizaci. Oproti tomu pětisměrový joystick je dostatečně rozměrný, pokryje celou část palce a jeho ovládání je přesné. Podsvícení kláves je modré a dostatečně silné.


Článek ještě zdaleka nekončí, v další kapitole zhodnotíme barevný displej, fotoaparát a MP3 přehrávač a další funkce.

Témata článku: Nokia, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 7600, Nokia N-Gage, Tradiční rozložení, Čtyřicítka, Konec září


Určitě si přečtěte