Nokia 770: kouzelný svět Linuxu v mobilním počítači

Nokia překvapila představením internetového tabletu s označením 770. Jak se s ním pracuje? Jak vypadá prostředí a jaké výhody přináší linuxové srdce přístroje uživatelům a kolik práce šetří či naopak přidává vývojářům? Článek je doplněn mnoha obrázky a videem práce v novém operačním systému. Poradíme, jak systém nainstalovat do osobního počítače.
Nokia 770: kouzelný svět Linuxu v mobilním počítači
Kapitoly článku
Internetový tablet Nokia 770 je postaven na linuxovém operačním systému, který vychází z Debianu verze 3.1 Sarge využívajícího jádra 2.6.11. Ač lze volbu této distribuce chápat jako velmi povedený krok, sázka Nokie právě na Linux je poněkud překvapivým krokem. Nabízí se otázka, co výrobce k tomuto kroku vedlo. Není tajemstvím, že právě Nokia je hlavním tahounem sdružení Symbian, které vyvíjí stejnojmenný operační systém postavený na základech operačního systému Epoc starších kapesních počítačů Psion. Je to také Nokia, která pro své chytré telefony i komunikátory Symbian vždy upřednostňovala. Proč tedy najednou sáhla pro Linuxu?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 770

Odpověď na tuto otázku může být až překvapivě jednoduchá: aplikace. Jistě se totiž shodneme, že použitelnost jakékoli softwarové platformy roste úměrně počtu dostupných aplikací. Přestože na Symbian existuje poměrně hodně aplikací, s počtem Linuxových programů však srovnání nesnese. Nadto by vývojáři museli stávající aplikace přizpůsobené jinému uživatelskému rozhraní poměrně složitě upravovat pro nové prostředí. Tohle vše u Linuxu odpadá – velké množství softwaru totiž na Nokii 770 funguje bez nutnosti jakýchkoli úprav zdrojových kódů. Například známý multimediální přehrávač Mplayer stačí pouze dvěma příkazy přeložit do tvaru čitelného pro ARM platformu tabletu Nokia 770. Ale to již trochu předbíháme.

Co to vlastně bude?

Nokia 770 je zařízení, které sám výrobce nazývá jako Internet tablet. Jde o internetové zařízení, které slouží hlavně jako další přenosný počítač do rodiny, hlavně pro prohlížení webu a práci s elektronickou poštou; může také přehrávat video nebo hudební soubory a postupem času Nokia slibuje také podporu pro internetovou telefonii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po stránce hardwaru je Nokia 770 postavena na bázi RISCového procesoru třídy ARM, modelu 1710 OMAP společnosti Texas Instrumens. Ten má k dispozici 64 megabajtů operační paměti, která je doplněna o 128 megabajtů úložné FLASH paměti. Úložný prostor lze snadno rozšiřovat prostřednictvím paměťových karet SD – karta s kapacitou o velikosti 64 megabajtů je přímo součástí prodejního balení. Nokia 770 komunikuje s okolím prostřednictvím Bluetooth verze 1.2 nebo přes bezdrátové sítě Wi-Fi IEEE 802.11b. Vezmeme-li si do parády tento přístroj jiným metrem, vidíme před sebou v podstatě slušně vybavený kapesní počítač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: více se o parametrech Nokie 770 dozvíte v našem starším článku, kde najdete také „živé“ fotografie přístroje

Koukněme se na srdíčko

Současně s představením Nokie 770 uvolnila Nokia také vývojovou platformu Maemo, která má za úkol usnadnit převod (portaci) existujících linuxových aplikací. Z technického hlediska je platforma Maemo téměř běžný Debian 3.1. Běží v hostitelském systému pod virtuálním systémem scratchbox používající pro běh grafických aplikací upravený GTK toolkit. Z toho vyplývá snadná portace GTK aplikací (například tedy všech Gnome či XFCE aplikací), zatímco portování QT aplikací se zřejmě hned tak nedočkáme. (Ovšem nikdy neříkej nikdy, například staticky linkovaný webový prohlížeč Opera ve verzi pro Maemo platformu není problém spustit.)

Instalace vývojového prostředí není úplně triviální, s pomocí velmi dobře zpracovaného návodu na stránkách www.maemo.org ji mohou zvládnout i středně pokročilí uživatelé Linuxu.

   
Nokia 770: přehledné zobrazení webových stránek v prohlížeči Opera

Jak jsme si již řekli, hlavním posláním vývojové platformy Maemo je portace existujících aplikací pro prostředí komunikátoru Nokia 770. My jsme si takový převod několika jednoduchých aplikací vyzkoušeli na vlastní kůži. Díky tomu jsme poznali poměrně důkladně nejen samotný systém, ale především jsme získali zkušenosti s jeho použitím, ovládáním i ergonomií. Je nám jasné, že zkušenosti získané z emulátoru (dá-li se tak třísetmegabajtový vývojový balíček vůbec nazvat) se nemohou rovnat zkušenostem s reálným přístrojem. Představu o možnostech a schopnostech zařízení jsou však schopny poskytnout.

Rozložení jedna báseň

Začněme tedy uživatelským prostředím. To je plně „skinovatelné“ a v základní variantě předpokládá displej o rozlišení 800 × 640 obrazových bodů. To je pro prohlížení webového obsahu a s přihlédnutím k mobilitě použitého řešení dostatečné. Samotný systém však žádné omezení maximální rozlišení nemá; není problém jej provozovat například při 1024 × 768 bodů.

    
Základní obrazovka • nastavení prostředí • volba obrázku pozadí

Základní obrazovka je rozdělena na několik částí: horní část obrazovky zabírá nástrojový pruh, který v sobě integruje stavovou lištu (zobrazující například informace o stavu energie v akumulátorech, síle signálu bezdrátové sítě, apod.), funkční piktogramy (pro minimalizaci či zavření aktuální aplikace) a část popisu aktuálního okna. Klepnutím na název okna vyvoláte nabídku aplikace – podobně, jako je tomu u kapesních počítačů Palm.

   
Přehled nainstalovaných programů • okno nastavení • dílčí nabídka panelu nastavení z horní lišty

V levé části obrazovky se tísní lišta ikon spouštěných či spuštěných aplikací. Ty se zde zobrazují v pořadí podle četnosti jejich použití, přičemž dvojšipka ve spodní části této lišty zobrazí všechny běžící aplikace včetně jejich názvu. Klepnutím na piktogram dvojitého okna v horní části této lišty zobrazíte všechny nainstalované aplikace – jedná se o obdobu tlačítka Start známého z prostřední operačních systémů společnosti Microsoft. 

Tip: prostředí Nokie 770 si můžete prohlédnout na připravených obrázcích nebo také pěkně pohromadě na videu (AVI, 3 MB)

Lišta ve spodní části okna je určena k zobrazení nástrojů používaných danou aplikací (například ikony pro formátování textu v prostředí textového editoru). Pokud aplikace nástroje nevyžaduje, lišta není zobrazena. Zbývající část okna pak slouží jako životní prostor pro samotné aplikace.

   
Spouštění textového editoru MaemoPad • dole se objeví velká klávesnice • možnosti formátování písma

Zadávání textu je řešeno prostřednictvím softwarové klávesnice nebo rozpoznáváním ručně psaných znaků. Tlačítka on-line klávesnice jsou příjemně velká. Především ve srovnání s titěrnými „čudlíky“ klávesnic známých z kapesních počítačů se systémy Palm nebo Windows Mobile bude psaní poměrně pohodlné. Klávesnice v současné verzi není lokalizována, ve vývojové větvi projektu Maemo se však již objevily první lokalizační skripty, takže lokalizace klávesnice, aplikací i samostatného operačního systému je bezproblémová a lze s ní již nyní počítat. Samotné zadávání znaků není problémem již dnes, protože operační systém používá jako nativní kódování UTF8.

  
I milovníci her si přijdou na své

Až nebezpečně prozíravý krok

Již nyní, přestože cílové zařízení platformy Maemo – tablet Nokia 770 – ještě není na trhu, můžete najít na internetu poměrně hodně aplikací pro tento nový přístroj. Například aplikace pro správu úkolů i kontaktů, které podle našich informací v Nokii 770 standardně chybí. Pokročilý textový editor AbiWord slibující velmi slušnou kompatibilitu s formáty dokumentů balíku Office společnosti Microsoft můžete najít u brazilské skupiny IndT. Další aplikace budou jistě přibývat ihned po skutečnému uvedení Nokie 770 na trh.

  
Ukázky z aplikace pro správu kontaktů

  
Ukázky z aplikace úkolovníku

  
Textový editor AbiWord

Vzhledem k poměrně nízké plánované ceně přístroje bych očekával jeho rychlé rozšíření – jedná se totiž o výraznou konkurenci většině současných kapesních počítačů. Trochu větší rozměry nejsou pro mnoho uživatelů překážkou. Otevřenost platformy Maemo a snadný přenos existujících aplikací zaručí dostupnost velkého množství programů.

Tip: prohlédněte si galerii všech obrázků uživatelského prostředí Nokie 770, včetně některých nepublikovaných snímků


V druhé kapitole
vám poradíme, jak prostředí Maemo naistalovat do počítače

Témata článku: Nokia, Linux, Počítač, Mobil, Debian, Svět, Základní konfigurace, Mobilní počítač, Nejjednodušší řešení, MOBI, Cílové zařízení


Určitě si přečtěte