Nokia 7710: jak se ovládá nový komunikátor

Komunikátor Nokia 7710 používá nové grafické prostředí Series 90 a první kontakt lze výstižně vyjádřit slovem „šok“. Co všechno nejnovější symbianová platforma nabízí, jak se ovládá a jak se píše na zařízení bez klávesnice? Prozradí vám to podrobný článek a více než 80 názorných obrázků.
Nokia 7710: jak se ovládá nový komunikátor
Kapitoly článku
Ovládání a grafické prostředí mobilních telefonů už asi nikoho nemůže překvapit. Jistě, někdy je lépe vyřešené, jindy je cesta k požadované funkci delší a komplikovanější; v zásadě se ale stále jedná o variaci na jedno téma. Ani kapesní počítače už nepřekvapí, jejich ovládání je celkem standardní. Když ale poprvé dostanete do ruky Nokii 7710, bude to šok a nějakou dobu se téměř vůbec nebudete orientovat.

Komunikátor Nokia 7710 totiž používá zcela nové grafické prostředí Series 90. Je opět založeno na operačním systému Symbian 7.0s, vypadá ale úplně jinak než smartphony Series 60 nebo komunikátory Series 80. Ještě před recenzí Nokie 7710 jsme proto připravili tento samostatný článek. Vůbec se nebude věnovat funkcím a možnostem komunikátoru, ale pouze prostředí a ovládání nové platformy Series 90.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7710: první komunikátor se Symbianem Series 90

Jen velmi stručně: co je to Nokia 7710? Oficiálně je to multimediální smartphone, blíž než k telefonu má ale ke kapesním počítačům, takže v terminologii, kterou používáme, to je komunikátor. Nemá klávesnici, ovládá se výhradně prostřednictvím dotykového displeje a několika tlačítek. Zařízení je určeno pro organizaci času, práci s internetovými službami a multimédii. Více ale až v připravované recenzi.

Tři série

Uživatel chytrých telefonů a komunikátorů založených na Symbianu se s vlastním operačním systémem ani nepotká. Komunikují s ním totiž grafické nástavby. Sony Ericssony používají nástavbu UIQ, Nokia má své platformy nazvané Series:

  • Series 60: je určena pro chytré telefony bez dotykového displeje
  • Series 80: je určena pro komunikátory, jejichž na šířku orientovaný displej není dotykový
  • Series 90: pro komunikátory s dotykovým displejem

Zatímco telefony z řad 60 a 80 jsou už všeobecně známé, k Series 90 zatím patří jen jediné zařízení. Průkopníkem měla původně být Nokia 7700, její vývoj byl ale zrušen a nahradil ji menší a lehčí model 7710. Ten se právě začíná prodávat.

Nokia platformu Series 90 představila 28. října 2003.

Její veličenstvo Plocha

Displej telefonu je opravdu obrovský, měří 80 × 40 mm a má velmi jemné rozlišení 640 × 320 bodů. Zobrazí pětašedesát tisíc barev. Displej je orientovaný na šířku, což je praktičtější než orientace displeje chytrých telefonů a běžných kapesních počítačů. Na šířku se lépe čtou dokumenty, tabulky, lépe se prohlížejí internetové stránky.


Široký displej je dobrý třeba na prohlížení webu

Když Nokii 7710 zapnete, objeví se hlavní plocha s mnoha ikonami vestavěných a doinstalovaných aplikací. Trochu se divím, že se Nokia, která platformu Series 90 vyvinula, nepodívala ke konkurenci a pro plochu nepoužila nějaký souhrn aktuálních událostí. Třeba tak, jak to dělá Microsoft u svých kapesních systémů, nebo sama Nokia u posledního smartphonu 6680. Je přece velmi důležité a praktické dozvědět se hned, kdy je příští schůzka, jaké přišly e-maily a další důležité informace. Samotný správce programů mohl být až o úroveň níž.


Plocha: obrovský seznam aplikací a dalších zástupců

Rozmístění položek na ploše si uživatel může snadno upravit: přeskládat položky přesně tak, jak potřebuje. Nemusí navíc jít jen o programy, zástupce lze přiřadit libovolnému souboru. Aby na ploše nenastal zmatek, dají se ikonky rozdělit do různých skupin a zobrazení podle nich filtrovat.

  
Postup založení nové skupiny zástupců

  
Nová a zatím prázdná skupina • přidávání zástupců • a je hotovo

  
Kdyby program pro snímání obrazovek dokázal uložit vše, co je na displeji, viděli byste, jak právě táhnu ikonu na nové místo • další způsob přidání zástupce do skupiny: prostřednictvím vlastností • na pozadí plochy může být obrázek

Přestože na obrázcích až na pár výjimek vidíte stále stejnou grafiku, Series 90 podporuje grafická témata, tzv. Motivy, které dovedou prostředí výrazně změnit. V telefonu, který mám k dispozici, jsou dvě témata, další se časem určitě objeví na internetu. Nokia navíc předevčírem vydala nástroj Theme Studio, se kterým můžete tvořit vlastní grafiku.

 
Tmavší motiv

 
Nastavení motivu


V následující kapitole podrobně rozeberu jednotlivé sekce, ze kterých se skládá displej. Popíšu také funkci hardwarových tlačítek a postesknu si nad klávesnici

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Ostatní, Nov, Nové místo, Jednoduché klepnutí, Komunikátor, Jak, Komentovaná galerie, Malá verze


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28