Nokia 7710: krok do neznáma (posmrtný test)

Nokia 7710 je zvláštní zařízení. Svými vlastnostmi konkuruje zavedeným přístrojům, jako je třeba DataPhone či MDA. Nemá klávesnici, zato nabízí velký displej, který je poprvé v historii značky Nokia dotykový.
Nokia 7710: krok do neznáma (posmrtný test)
Kapitoly článku

Napřed bychom měli vysvětlit, proč se recenze Nokie 7710 na MobilManii objevuje podruhé. Tento text měl totiž původně vyjít v březnových Mobilitách, jenže Nokia svůj nový komunikátor nakonec nebude v Česku prodávat (viz bleskovka). Článek jsme tedy z tištěného časopisu vyřadili. Už byl ale napsaný a byla by škoda, kdybychom ho jen tak vyhodili. Postřehy Petra Broži určitě mohou někoho zajímat.

redakce


Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu komunikátorů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 • megarecenze Marka Lutonského
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Zcela nová kategorie

Nokia musela pro novou kategorii mobilů upravit operační systém tak, aby se dokázal vypořádat s dotykovém displejem. Model 7710 je prvním telefonem z nabídky finského výrobce, který používá platformu Series 90. Standardní telefony se Symbianem patří do řady Series 60, komunikátory pak do Series 80. Oproti jiným podobným zařízením je model 7710 otočen o 90 stupňů, drží se tedy podobně jako N-Gage. Při telefonování jej však uchopíte stejným způsobem jako telefon, reproduktor je na pravé straně, mikrofon na levé. Právě kvůli změně orientace displeje je otázka, zda lze novou Nokii stavět do linie s ostatními komunikátory, jako je T-Mobile MDA či Eurotel DataPhone.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Model 7710 je kvádřík se zakulacenými hranami, který váží téměř 190 gramů. To není právě málo, a když k tomu přidáme docela velké rozměry, máme čest s opravdu mohutným kouskem. Velký displej bohužel menší rozměry zařízení nedovolil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lákavý displej a tlačítka okolo

Displej je na 7710 bezesporu nejzajímavějším prvkem. Má téměř VGA rozlišení, tedy 640 × 320 bodů. Klasická zařízení tohoto typu mívají obvykle 320 × 240, resp. 240 × 320 při orientaci na výšku. Větší rozlišení umožňuje zobrazit více dat, lepší hry i kvalitnější video. Displej je aktivní a zobrazí 65 tisíc barev. Rozlišení je extrémně jemné, nevidíte jednotlivé body, ale obraz i písmena jako celek. Bohužel displej není absolutně bez chyby, je dost nažloutlý. Napřed jsem si myslel, že je to nějaká špatná tapeta, ale není tomu tak. Škoda, celkový dojem to trochu kazí. Pero pro ovládání displeje je schováno vpravo dole.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na fotografiích je displej hezky bílý, ve skutečnosti je displej výrazně nažloutlý

Ovládací tlačítka komunikátoru jsou umístěna po stranách displeje a není jich moc. Vlevo nahoře najdete kurzorový kříž s potvrzovacím tlačítkem, pod ním jsou dvě tlačítka pro ovládání nabídky: první zobrazí aktuální nabídku programu či složky, druhé slouží pro přepnutí do hlavní obrazovky. Vpravo jsou dvě kontextová tlačítka, která mají různé funkce v různých okamžicích. Dole je tlačítko pro návrat zpět. Na horní hraně najdete tři tlačítka – dvě ovládají hovor, jedno diktafon. Na pravé hraně je pak vypínací tlačítko, na dolní konektor pro nabíječku a Pop-Port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka pro ovládání hovoru • vypínač • konektor Pop-Port a zdířka pro nabíječku • tlačítka na pravé straně

Bytelná konstrukce

Celkově na mě konstrukce komunikátoru působí velmi dobře, plasty jsou bytelné. Jen zadní kryt baterie bude zřejmě po čase lehce vrzat. Pod ním najdete baterii, kartu SIM a paměťovou kartu MMC, která má ve standardu 128 MB; dalších 90 MB je v interní paměti mobilu. Když chcete vyměnit paměťovou kartu, nemusíte vysunovat baterii. Baterie udrží komunikátor při životě běžně dva až tři dny, ale pokud si se zařízením hodně hrajete, může se výdrž snížit i na pouhý den. Výrobce udává 14 dní v pohotovosti a 12 hodin hovoru, což je dost nadsazené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odejmutí krytu a betrie • vkládání paměťové karty a SIM karty

Na zadní straně se nachází čočka megapixelového fotoaparátu. Pokud fotíte vzdálenější scénu, jsou výsledky překvapivě dobré, pokud ale zaostříte na blízké předměty, fotografie je rozmazaná. Obecně platí, že kvalitnější fotografii pořídíte ve středním rozlišení 640 × 480 bodů. Pro spuštění fotoaparátu zde bohužel chybí speciální klávesa, aplikaci je nutné spustit z menu. Možnosti fotoaparátu nejsou nijak velké, někoho potěší možnost natáčet video ve formátu 3GP a v rozlišení 176 × 144 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv fotoaparátu na zadní straně

Na ploše je místa dost

Základním ovládacím prvkem mobilu je Plocha. Na ní se shromažďují veškeré funkce a aplikace, které máte v mobilu nainstalované. Nejsou nijak tříděné, což zhoršuje orientaci. Naštěstí je možné vytvořit vlastní skupiny, kam můžete aplikace přesouvat. Jednotlivé aplikace a funkce lze uspořádat v libovolném pořadí, takže na prvním místě můžete mít kameru, na posledním profily a podobně. Pokud kdykoli podržíte tlačítko pro přístup do základní obrazovky (na Plochu), zobrazí se seznam běžících aplikací. Je to stejné jako u Series 60.

 
Plocha: obrovský seznam aplikací a dalších zástupců • založení nové skupiny zástupců

Kromě seznamu aplikací najdete na displeji i horní stavový řádek, kde je vidět aktivní Bluetooth, síla signálu a podobně, dole jsou pak ikony rychlého spuštění: seznam, zprávy, kalendář. Bohužel si sem nemůžete nastavit svoje aplikace. Ve většině aplikací lze jednotlivé informace na displeji vypínat, což zvětšuje plochu pro práci nebo hraní. Např. v Excelu se vypnutím všech informačních řádků podstatným způsobem zvětší plocha tabulky. Navíc lze ještě měnit velikosti písma, což se hodí třeba v základním menu – místo osmi ikon uvidíte téměř vše, co je nainstalováno v paměti. Písmena jsou pak sice už velmi malá, ale přečíst se to dá.

Horší ergonomie

Komunikátor se tedy ovládá pomocí malého pera a dotykového displeje. Rovnou zapomeňte na to, že byste si s ním chtěli hrát bez pera, nebo ho dokonce chtěli držet pouze v jedné ruce. Nokia 7710 vždy zaměstná obě ruce. Můžete sice držet zařízení levou rukou a listovat pomocí křížového ovladače v aplikacích a dokonce nějakou spustit, ale pak vždy přijde k ruce pero. Bez něj ani nevytočíte číslo. Stejné je to u psaní zpráv, hrátek s videem, prohlížení dokumentů a podobně. Také odemknout klávesnici můžete pouze obouruč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pero je ukryto v otvoru v rohu

Psát texty lze dvěma způsoby: buď rozpoznáváním písma, nebo vyťukáváním na virtuální klávesnici. Může se zdát, že první způsob je příliš složitý, nicméně po chvilce tréninku napíšete text rychleji. Vyťukávání se pak hodí třeba při psaní za chůze, pak totiž není rozpoznávání přesné a musíte často opravovat. Je dokonce možné naučit komunikátor každé písmenko, čímž se rozpoznávání přizpůsobí vašemu škrábání. Pro rozpoznávání písma nemá komunikátor žádnou zvláštní plošku, píšete přímo do určeného místa na displeji.

  
Klávesnice pro psaní • přepnutí na diakritiku • znaky s háčky a čárkami


V druhé kapitole bude následovat průzkum nového operačního systému, funkcí pro telefonování a psaní zpráv a multimediální výbavy. Nezapomeneme ani na internet.

Témata článku: Nokia, Recenze, Eurotel Dataphone III, Nokia 9300, Nokia N-Gage, Základní stránka, Škrábání, Test, První způsob, Bytelná konstrukce, Krok


Určitě si přečtěte