Nokia 808 PureView: foťák, který umí volat [recenze]

Nokia s modelem 808 PureView láká na špičkový fotoaparát. Jak je na tom moderní fototechnika v kombinaci s postarším systémem?

Design a konstrukce

Na pohled působí Nokia elegantním dojmem, který mírně kazí integrovaný batoh na zádech. Telefon vyniká opravdu kvalitní, ač plastovou, konstrukcí, zcela prostou neduhů v podobě skřípání a pazvuků. V ruce sedí velmi dobře, k čemuž nemalou měrou dopomáhá také výše zmiňovaný fotobatoh. Výtku si zaslouží krytka microHDMI konektoru, která se už po několika málo otevření tvářila, že má svoje nejlepší léta za sebou. Rovněž zapuštění fotoaparátu není vyřešeno nejlépe. Mezi sklíčkem a okolním kovem je hrana, za kterou se špíně a různým nečistotám jen lebedí. Leštění čočky před každým focením se tak zřejmě nevyhnete.

Také poloha zapuštění není ideální, než si na telefon zvyknete, tak si při klasickém úchopu celé sklíčko mnohokrát nechtěně ošaháte. Posuvník pro odemčení/uzamčení telefonu je velmi dobrá myšlenka, bohužel se ale jedná o namáhanou mechanickou součástku, a tak se už po týdnu začala objevovat menší vůle. Na funkci (rostlináře) samozřejmě neměla vliv, nicméně tlačítko začalo mírně chrastit, což někomu může připadat nepříjemné.

Klepněte pro větší obrázek
Mechanický posuvník po chvíli používání začal trpět mírnou vůli

Pohled na přední stranu telefonu nám nabízí rozměrný 4" displej chráněný sklem Gorilla Glass, integrované senzory přiblížení a intenzity okolního osvětlení, kolébkový trojtlačítkový ovladač, reproduktor, přední kamerku pro lehce metrosexuální videohovory a nezbytné logo výrobce. Displej se svým rozlišením 360 × 640 pixelů nabízí na dnešní dobu pouze průměrné podívání, jeho jemnost se zastavila na čísle 184 DPI. Na 4" úhlopříčce se tedy žádné kvalitní pokoukání bohužel nekoná. Celou zobrazovací soustavu tak zachraňuje pouze fakt, že se jedná o displej typu AMOLED s ClearBlack vrstvou, černá je tedy opravdu černá a pozorovací úhly více než dobré. Stejně tak podání barev. Inu, ještě aby u zařízení, které je primárně určeno pro práci s fotografiemi, nebylo. Ironií je, že fotomobil s nejvyšším rozlišením na světě dostal do vínku displej, který je na dnešní poměry více než podprůměrný. Mezeru mezi samotným sklem displeje a středním krytem telefonu vyplňuje tenká vrstvička jakéhosi gumového materiálu. Osobně to hodnotím pozitivně, neboť tenké mezírky například u bílé verze současného iPhonu se chtě nechtě po čase promění vlivem všudypřítomných nečistot na obtížně řešitelný problém, u Nokie bude čištění daleko jednodušší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přední strana telefonu je elegatně jednoduchá

Levý bok je zcela prost ovládacích prvků, napravo je to ale o poznání lepší. Tam nalezneme šipky hlasitosti, posuvník pro odemčení/uzamčení telefonu a dedikované tlačítko spouště, které se sice netváří, ale je dvoupolohové.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Fotografický batoh leckoho může odradit, jinému zase přijde vhod

Na spodní hranu výrobce umístil pouze mikrofon a otvor pro poutko. Vrchní obsahuje klasický 3,5mm sluchátkový jack, otvor pro microUSB kabel a microHDMI konektor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na spodní a vrchní hranu telefonu s obnaženými konektory

Záda telefonu obsahují to, v čem je jádro pudla celého telefonu, integrovaný fotoaparát. Rozměrná kovová krytka schovává optiku Carl Zeiss, přisvětlovací LED a xenonový blesk. Prostor dostal také výdech hlasitého reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod zadní kryt výrobce umístil NFC anténku, sloty pro microSIM a microSD karty jsou umístěny pod baterií

Ve spodní části zadního krytu je jako ochrana proti poškrábání umístěn tenký černý kousek plastu, na který telefon dosedá po položení na podložku. Šikovné řešení. Na vnitřní straně krytu výrobce umístil NFC anténu, která je k telefonu připojení pomocí dvou malých stlačitelných kontaktů umístěných nad baterií.

Výdrž

Celý stroj pohání baterie s kapacitou průměrných 1 400 mAh, což ale v konečném důsledku není vůbec vypovídající. V telefonu tepe Symbian, který je znám svou šetrností, takže výdrží na jedno nabití budete jednoznačně překvapeni. Ano, jestli se rozhodnete telefon ždímat do posledního dechu, pak stejně jako mnozí aktuální konkurenti vydrží několik hodin. Když ale budete krotit své vášně, tak se vám telefon odmění výdrží znamenitou. Schválně nezmiňuji přesný údaj, jak již je u mých recenzí zvykem, neboť výdrž baterie je věc ryze individuální. Někomu tak může Nokia s přehledem sloužit několik dní, u jiného si zase řekne denně o přísun elektrického proudu. Spokojme se tedy s faktem, že Symbian jako operační systém je úspornější než konkurence a jeho služby není problém využívat na jedno dobití poměrně dlouhou dobu.

Multimédia

Hudební přehrávač, který Nokia standardně nabízí, je bezproblémově použitelný, vypadá k světu, má několik možností nastavení (ekvalizér) a nabízí možnost využití Dolby Mobile Surround systému v režimu připojených sluchátek. Hlasitá reprodukce je kvalitní, stejně tak jako zvuk k telefonu dodávaných špuntových sluchátek. Výtku si zaslouží jednotlačítkový ovládací prvek headsetu, kterému není při poslechu hudby přiřazena žádná funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný hudební přehrávač si zaslouží pochvalu

Přehrávač videa schroustá takřka cokoliv z běžných formátů. Problémy mu nedělá DivX, Xvid, ani .mkv do rozlišení 1080p včetně.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož je 808 zaměřena primárně na fotografie, tak by absence kvalitního editoru zřejmě namíchla každého uživatele.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaný editor fotografií má opravdu široký záběr

V tomto Nokia nezklamala a přinesla kvalitní, funkcemi nabitý kousek, který si bez problému poradí s ořezem, dobarvením, změnou kontrastu, fotorámečkem, vložením textu, obrázku a dalšími efekty. K dispozici je v základním balení také aplikace Colorizit pro jednoduché odbarvení fotografií dotykem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dodávaná aplikace Coolorizit pro zušlechťování fotografií

 

Témata článku: Nokia, , , Nokia 808 Pureview, Kvalitní optika, Detailní možnost, Rozšiřující aplikace, Hlasitá reprodukce, Míra integrace, Foťák, Současná špička, Případný problém, Slabé osvětlení, Rozjetý projekt, Věc příštích, Kter, Prodejní trhák, Závěrka, Běžný formát, Podívání, Sportovní událost, Špičkový fotomobil, Celý mobil, Integrování, F +