Nokia 808 PureView: foťák, který umí volat [recenze]

Nokia s modelem 808 PureView láká na špičkový fotoaparát. Jak je na tom moderní fototechnika v kombinaci s postarším systémem?

Labutí píseň Symbianu

Symbian, nebo chcete-li Nokia, Belle už má pouze pramálo společného s historickým Symbianem jako takovým. Podpora dotykových obrazovek, naklápění displeje, widgety, nebo třeba vertikální roletka - to je jen malý výčet toho, co je pro moderní verzi klasiky samozřejmostí.

Bohužel zákazníci dávají přednost jiným operačním systémům a tak není divu, že ho Nokia nehodlá dále vyvíjet a implementovat do svých přístrojů. Systém jako takový sice snese srovnání se svými moderními konkurenty, bohužel ale obava, že by v přímém souboji odcházel poražen, je na místě. Kdo někdy používal konkurenční platformu a pak přešel na Symbian, tak mi dá jistě za pravdu. Jakákoliv akce trvá o něco déle, jakýkoliv dialog obsahuje o několik potvrzovacích kroků více, nastavení je o něco složitější a v některých případech ne zcela intuitivní. Rovněž s případnými problémy si telefon jen tak neporadí a mnohdy se restartu celého zařízení nevyhnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu posledních symbianů, zvláštní mix několika platforem v přímém přenosu

Nokia se léta snažila ze svého původního operačního systému udělat novodobý, konkurenceschopný kousek. Výsledek? Symbian, nebo chcete-li Nokia, Belle je prapodivná kombinace původního Symbianu a MeeGo Harmattan, vše notně podpořeno prvky propůjčenými od Androidu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní plochy s widgety a ovládacími prvky

Na druhou stranu lze ale jednoznačně pochválit tradiční, léty prověřený multitasking. Bezchybné je také klasické finské vyzváněcí profilování s detailními možnosti nastavení. Vhod přijde i povedený integrovaný měřič přenesených dat. Velmi příjemné je i bezproblémový přístup k souborům telefonu stejně jako možnost používání telefonu v landscape módu i tam, kde to jiné platformy neumožňují.

Nokia obchod a rozšiřující aplikace

I když se to možná nezdá, Nokia obchod má v dnešní době na svém kontě zhruba 50 000 aplikací. Pro standardního uživatele je toto množství více než dostatečné a i náročnější uživatel nebude strádat. Díky partnerství s Microsoftem se Nokia může pochlubit několika zajímavými aplikacemi z Redmontských dílen. K dispozici je Office Mobile, One Note, Lync (Communicator), SkyDrive a také aplikace pro přístup ke sdíleným datum na SharePoint serverech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Míra integrace aplikací od Microsoftu v telefonech od Nokie pokročila, Ovi obchod se utěšeně plní

Standardem jsou také Nokia mapy doplněné o navigaci Nokia autem. Pakliže s telefonem hodně cestujete,tak vám dozajista přijdou vhod a lze je považovat za výhodu oproti konkurenci. Ta ovšem nikdy nespí, a tak tomu třeba už zítra může být jinak.

Integrovaný internetový prohlížeč a jiné radosti

Standardní internetový prohlížeč, který Nokia nabízí, je jedním slovem strašný. Určitě to znáte - máte na výběr mezi notebookem, či klasickým PC a moderním mobilním smartphonem. Potřebujete udělat několik jednoduchých věcí, například rychle vyřídit mailovou korespondenci, podívat se na sociální sítě, atd. Po kterém zařízení sáhnete? Já osobně po mobilním telefonu. Ne tak v případě Nokie 808 PureView.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Práce s integrovaným webovým prohlížečem je záležitost pro otrlé

Práce s ním je mírně řečeno zdlouhavá, někdy otravná a celkově velmi komplikovaná. Prohlížení webu, když už se zadaří a prohlížeči se povede správně zobrazit danou stránku, je opravdu záležitost pro otrlé jedince. Celé to působí jako kdybyste se přenesli o několik let zpět do dob, kdy internet v mobilu byl ještě v plenkách.

Použití Pinch-to-zoom na webové stránce snese srovnání se slow-motion záběry kupříkladu nějakých sportovních událostí. Tu a tam na vás dokonce vykoukne nějaká podivně znějící chybová hláška, výjimkou není ani pád celé aplikace, nebo dokonce telefonu. Celkově jsou reakce telefonu na podněty uživatele poněkud vlažnější. Nokia také hodně často, ráda a hlavně dlouze načítá vše, co jen načítat jde. Starty aplikací nejsou z nejrychlejších, různé prodlevy jsou na denním pořádku. Je to zkrátka telefon pro toho, kdo nikam nespěchá. Jestli tedy hodláte Nokii 808 kupovat primárně kvůli prohlížení webu, důkladně přehodnoťte své počínání.

Klávesnice

Svou klávesnicí chtěli v Nokii zřejmě oslovit ty, kteří mají rádi vše pěkně pohromadě a neradi přepínají na druhou obrazovku znaků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Integrovaná klávesnice si pochvalu nezaslouží, přehmaty jsou na denním pořádku

Výsledkem je poněkud přecpaná, titěrná a funkčně mizerná virtuální klávesnice typu vše-v-jednom, na které psaní není žádný velký med. V horizontálním režimu je to o něco lepší, ale i tak bohužel žádná sláva.

Závěr

Nokia 808 PureView je současná špička mobilního pole, co se týče fotografických schopností. Integrováním 41Mpix snímače Finové doslova šokovali celý mobilní svět. Bezztrátový zoom, kvalitní optika, autofokus, xenonový blesk. Všechno to jsou věci, které dělají 808 PureView nejlepším fotomobilem. Jak jsme si ale ukázali v našem nedávném fototestu, není všechno zlato, co se třpytí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 808 PureView v celé své kráse. Líbí se vám?

Ano, bez debat je fakt, že Nokia fotí ze současných mobilů nejlépe, ale opravdu potřebujeme super kvalitní fotografie pořizovat mobilním telefonem? Nebo ještě lépe - opravdu potřebujeme super kvalitní fotografie pořizovat mobilním telefonem s operačním systémem Symbian? Drtivá většina čtenářů označila za lepší fotografie v našem slepém fototestu ty vyprodukované iPhonem páté generace i přes jejich očividné nedostatky v podobě přílišného šumu a barvitějších barev. Otázka, jestli má tedy takový telefon naději na úspěch, je tedy více než nasnadě.

Klepněte pro větší obrázek
Skvělý hardware v tomto případě degraduje nemoderní systém

Věc, která celý telefon degraduje, je bohužel operační systém. Ani poslední verze mobilní klasiky v podobě Symbianu už prostě nedokáže držet krok s moderní konkurencí. Sice se o to všemi způsoby snaží, ale výsledek je mírně řečeno rozpačitý. Nokii 808 PureView lze brát jako předvoje věcí příštích, jako ochutnávku budoucnosti. Vlajkové lodě postavené na Windows Phone budou v budoucnu technologii PureView obsahovat a pakliže půjde vše růžově, tak se bude jednat o velkou konkurenční výhodu. Ale co dnes a co Nokia 808? Opravdovou cílovou skupinou budou zřejmě asi pouze skalní fanoušci značky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 808 PureView v několika řádcích

Cena, za kterou je telefon momentálně prodáván, je astronomická a v tomto ohledu nesmyslná. Říká se, že každé zboží má svého kupce, nicméně u Nokie si za současných podmínek nejsem jistý. Osobně si myslím, že kdyby byla nasazena cena na úrovni 6-8 tisíc korun, pak by se 808 PureView stala prodejním trhákem a to i přes výše zmiňované nedostatky. V současné chvíli tak nezbude než čekat a nebo doufat. Buď v pokles ceny u Nokie 808, nebo v rychlou implementaci technologie PureView do Lumií.

Témata článku: Nokia, , , Nokia 808 Pureview, Integrování, Sportovní událost, Chybová hláška, Rozšiřující aplikace, Slabé osvětlení, Věc příštích, Výsledná kvalita, Detailní možnost, Míra integrace, Volat, Dotykový obraz, Jasná volba, Případný problém, Podívání, Rozjetý projekt, F +, Foťák, Špičkový fotomobil, Kter, Závěrka, Klasické rozlišení