Nokia 8310: svatá válka (test)

Nokia 8310 je telefon, pro který je styl stejně důležitý jako funkce. Přesto může svými vlastnostmi soupeřit s kterýmkoli jiným současným mobilem a jeho šance nejsou vůbec marné. Jako první v Česku si můžete přečíst praktické zkušenosti s telefonem, který veřejnost rozdělil na dva nesmiřitelné tábory, prohlédněte si také kvalitní fotografie.

Mobilní telefon Nokia 8310 byl představen na jarním veletrhu CeBIT a od té doby stále vyvolává obrovské diskuse. Zatímco jedni jsou z něj bez výhrad nadšeni, jiné i pouhý obrázek rozpaluje do ruda. Nokia 8310 je totiž stylový mobil a už jen pomyšlení, že některým uživatelům může jít víc o životní styl než o funkce, dokáže zastánce „techařských“ telefonů rozdráždit k nepříčetnosti. A když navíc Nokia zvolila velmi neobvyklý a odvážný design, rozpoutala proti sobě nefalšovaný džihád.

Jako z cirkusu

Nokia 8310 je nejmenší telefon z produkce tohoto finského výrobce. Má ještě o pár milimetrů menší rozměry než doposud rekordní model 8210. Hmotnost je na druhou stranu mírně vyšší, ale pět gramů navíc je snad zanedbatelných. Společné prvky s Nokií 8210 najdeme také v designu: 8310 má typický tvar, podobný displej, stejný a navíc kompatibilní konektor. A je to taky telefon bez antény (mimochodem: když opominu komunikátor, tak poslední telefon s anténou Nokia představila už před dvěma lety – model 7110).

Nyní je ta pravá chvíle zastavit se u designu, který je bez diskuse velice troufalý. Přestože máme k dispozici variantu Dark, která provokuje asi nejméně ze všech možných, je to prostě telefon, na který musíte mít nějaký názor: ať už pozitivní, nebo odmítavý. Třeba proto, že mobil je strakatý a z téměř každého pohledu vidíte nejméně tři různé barvy. Nejlepší/nejhorší (nehodící se škrtněte) však je, že barvy k sobě příliš neladí, posuzujeme-li je podle klasických měřítek. No řekněte – dali byste vedle sebe žlutou, růžovou a vínově červenou, nebo hnědou a fialovou apod.? Jenže o to právě jde: byl jsem poučen, že jde o módní trend, že podobné barevné kombinace lze vidět v módních časopisech i v obchodech, které určují styl.


Chcete si vyzkoušet novou Nokii 8310? Na webu Nokie najdete interaktivní demo.

V základu si můžete vybrat ze tří barevných kombinací, k nim existuje dalších šest krytů a určitě se časem setkáme i s dalšími barevnými variantami. Od obchodníků máme informace o oblíbenosti současných kombinací, na následujícím obrázku jsou seřazeny podle svého pořadí (puntíkem jsou označeny základní varianty).

Nokia ze všech stran

Výměnný je přední i zadní kryt telefonu. V případě zadního krytu jde jen o jednobarevnou skořepinu, která schovává lithium-iontovou baterii. Ta je stejná jako u předchozích modelů. Přední kryt je složitější: do neprůhledných boků je vsazena část z průhledného plastu, okolí displeje je opět neprůhledné. Do otvorů se uloží klávesnice. I když je její nosná fólie vyrobena z pryže, samotná tlačítka jsou pevná, a to je důležité pro pohodlné psaní. Když se k tomu ještě přidá malý zdvih a velmi jasný pocit stisknutí, je jasné, že Nokia opět nevypadla z role favorita pro práci s textovkami.

Klávesnice je stejně jako displej podsvětlena velmi silným bílým světlem. U displeje jsou však diody LED pouze v jeho spodní části, podsvětlení proto není úplně rovnoměrné. Displej má pět řádků, přičemž krajní dva jsou většinou využívány pro stavové informace. Pro psaní SMS jsou k dispozici tři řádky, pro čtení čtyři, wapovat lze na třech řádcích.

Rozložení tlačítek je stejné jako u jiných Nokií této kategorie. Pod displejem jsou dvě funkční tlačítka, jejichž význam se mění, po stranách najdete tlačítka pro příjem a ukončení hovoru (mohla by být trochu větší) a uprostřed je masivní dvojtlačítko se šipkami. Tato tlačítka jsou ve všech barevných kombinacích stříbrná, zatímco číslicová tlačítka jsou průhledná a u různých krytů mají různou barvu.

 

Na levém boku telefonu jsou dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Při zatřesení telefonem je slyšet jejich nepřesné uložení a přestože jde o testovací kousek, ukazuje, kde nejspíš budou slabá místa. Trochu pokárat musím také tlačítko pro zapínání a vypínání mobilu. Jestli to tak půjde dál, v příštím modelu jej budeme ovládat špendlíkem. Je velice malé a vyžaduje dost silný stisk. Na jednu stranu to je dobře, mobil aspoň nevypnete omylem, ale pokud jste tímto tlačítkem zvyklí přepínat profily, nebudete z něj mít radost.

Vedle vypínače je zvonící otvor, který lze při příchozím hovoru úspěšně utlumit prstem. Raději ale stiskněte pravé funkční tlačítko, které vypne vyzvánění. Na zadní hraně mobilu najdete očko, kterým lze provléknout šňůrku pro pověšení Nokie na krk nebo na ruku, na pravém boku telefonu je okénko infračerveného portu. Ten je také jediným prostředkem, jak Nokii 8310 spojit s počítačem. Stejně jako jiné stylové telefony Nokia, ani 8310 nemá datový konektor a kabel; zdířky na spodní straně slouží jen pro připojení nabíječky a sluchátek.

Mé mobily mi rozumějí

K ovládání telefonů Nokia není třeba nic psát a u 8310 je úplně stejné jako u jiných modelů. Najdeme jen malé výjimky, z nichž si třeba stále nemůžu zvyknout na to, že z menu nelze odejít stisknutím červeného sluchátka jako u jiných Nokií, ale pouze příslušným funkčním tlačítkem. Novinkou je také způsob mazání: přidržením příslušného tlačítka se celý text nesmaže najednou, mazání se jen zrychlí.

Menu telefonu je velice rychlé a stejně můžu ohodnotit také listování telefonním seznamem nebo textovými zprávami. Delší dobu však trvá načtení všech zpráv (třeba po smazání textovky), takže celkový dojem z rychlosti práce s SMS je trochu rozporuplný. Celkově však jde o opravdu rychlý telefon.

   

Do seznamu se vejde až pět set jmen (můžou mít až padesát znaků) se třemi čísly a jedním textovým údajem. Maximálně lze k jednomu jménu přiřadit pět čísel a čtyři textové položky, potom se ale do paměti telefonu vejde méně jmen. A naopak: pokud je u jednoho jména třeba pouze jedno číslo, uložíte více kontaktů. V seznamu se standardně vyhledává postupným psaním jména a lze si vybrat, jestli budete používat jen seznam na SIM, jen seznam v telefonu, nebo oba seznamy najednou.

Hlasem je možné vytáčet až deset telefonních čísel. To však není žádná novinka, na rozdíl od hlasového ovládání funkcí. V seznamu je několik vybraných funkcí a pěti z nich můžete přiřadit hlasový příkaz. Aby telefon poslouchal, co mu chcete říct, musíte delší dobu podržet pravé funkční tlačítko, nebo stisknout tlačítko na bondovce.

Nové zvuky pro textovky!

Přestože je klávesnice velice malá a ergonomie se s „velkými“ telefony nedá moc srovnávat, textovky se na ní píšou dobře. Bohužel jen do standardní délky 160 znaků; Nokia 8310 nedokáže posílat dlouhé zprávy jako třeba modely 33xx. Do paměti se vejde sto padesát běžných SMS, nebo třetinový počet obrázkových textovek, které lze posílat mezi posledními modely Nokií.

K dispozici jsme měli anglický telefon, který na rozdíl od prodejní verze neobsahoval český slovník T9. Kromě textovek s ním nově bude možné psát také v kalendáři, v úkolech apod. Telefon podporuje psaní všech českých znaků.

Po dlouhé době byly inovovány také profily. Kromě toho, že je můžete běžným způsobem aktivovat, lze totiž také nastavit tzv. časový profil. U něj zadáte hodinu a minutu, kdy se automaticky vypne a nastaví se zpět předchozí profil. Bohužel to jde jen jednorázově a nemůžete nastavit, že například každý den od deseti v noci až do rána bude telefon potichoučku. Ale i tak jsou časové profily užitečné, neobjevíte tak zmeškané hovory jen proto, že jste po schůzce zapomněli vypnout tichý profil.

 

V Nokii 8310 přibyly nové vyzváněcí melodie. Většina z nich využívá rychlé běhy s velmi krátkými tóny, což zní velmi nezvykle a zajímavě. Nyní pozor, přichází novinka, po které jsme už dlouho volali: až se v tramvaji ozve typický zvuk textové zprávy, nemusíte si sahat na kapsu, protože 8310 je první telefon Nokie (opět zapomeňme na komunikátory), který umožňuje přiřadit textovce jiný než jeden ze dvou použitelných signálů. Můžete využít kteroukoli z pětatřiceti vestavěných nebo pěti vlastních melodií. Telefon samozřejmě vibruje, excentr motorku ale bohužel hodně rozechvívá plasty, a to je dost slyšet.

Jména v telefonním seznamu je možné sdružovat do skupin, kterým lze přiřadit odlišné vyzvánění. Ve vyzváněcích profilech je posléze také možné nastavit, která skupina se v daném profilu dovolá a která ne - stejně jako u jiných Nokií.

 

S počítačem si rozumí pouze infračerveně

Kromě kalendáře, kterým disponují všechny telefony Nokia vyšší třídy, 8310 obsahuje také nový úkolovník. Každé z nejvýše třiceti položek, které se vejdou do paměti, lze přiřadit jednu ze tří úrovní důležitosti. Splněný úkol ale není možné odškrtnout a úkolu nelze nastavit datum splnění a připomenutí. Tento nedostatek lze obejít jednoduchým zkopírováním úkolu do kalendáře ke konkrétnímu dni.

Adresář, kalendář i úkolovník je možné synchronizovat s organizačními programy na počítači: s MS Outlookem, Lotus Organizerem a Lotus Notes. Při synchronizaci s  Outlookem bohužel stále nelze nastavit, aby se v telefonním seznamu jako první řadilo příjmení a až za něj jméno. Synchronizaci s jinými programy jsem nemohl vyzkoušet.

Pokud se synchronizační program nebude dodávat na cédéčku s telefonem, můžete si ho zdarma stáhnout v balíku Nokia PC Suite na adrese forum.nokia.com. Na tomto webu určitě prozkoumejte celou sekci Product Support, Nokia Data Supported Phones, Nokia 8310. Najdete zde užitečné informace k telefonu (a nejen k 8310).

Nokia PC Suite obsahuje kromě synchronizátoru také programy pro tvorbu zvonění a obrázkových zpráv, přímo z počítače lze editovat telefonní seznam, textové zprávy, měnit nastavení telefonu. Zastavím se u programu Nokia Content Copier, který dokáže jednoduše a rychle zkopírovat všechna data z vašeho minulého telefonu (musí to být podporovaná Nokia) do nového. To je výborná věc a splněný sen každého redaktora mobilního časopisu.

Telefon obsahuje záznamník zvuku v souhrnné délce tří minut. Nokia však nemá pro ovládání záznamníku zvláštní klávesu, musíte proto do menu, případně používat hlasovou aktivaci (při nahrávání vlastních poznámek), nebo během hovoru dvakrát stisknout levé funkční tlačítko. Novinkou u Nokií jsou také stopky a minutka (odpočítávání času). Hry jsou tři (had, fliper a fazolky) a do některých z nich lze prostřednictvím WAPu stahovat nové úrovně a konfrontovat své výsledky s jinými členy Clubu Nokia.

Rádio (a hlavně neříkejte, že jenom telefonujete)

Rádio přímo v mobilu, to se jen tak nevidí. K Nokii 8310 připojíte stereo sluchátka, která najdete v krabici, nebo běžnou bondovku do jednoho ucha, v menu zvolíte Rádio a už můžete poslouchat. Na displeji vidíte jméno stanice, pokud je uložena, nebo její frekvenci. Naladit, pojmenovat a uložit do paměti telefonu lze až dvacet stanic, uloženou položku se mi ale už nepodařilo smazat, bylo ji možné jen přepsat jinou stanicí.

Tlačítkem na sponě sluchátek postupně přepínáte mezi uloženými stanicemi, jeho delším podržením aktivujete rozpoznávání hlasového povelu. Na sponě je také mikrofon a sluchátka je proto možné používat jako handsfree. Hlasitost rádia se ovládá bočními tlačítky telefonu, při příchozím hovoru se rádio automaticky ztlumí a ve sluchátkách uslyšíte vyzvánění. Stisknutím tlačítka na sponě přijmete hovor a stejným způsobem jej potom ukončíte. Rádio opět začne hrát. Můžete ho poslouchat při všech činnostech prováděných s mobilem: tj. i při psaní textovek (při příchozí zprávě se rádio krátce ztlumí), i během wapování.

 

 

Pro rychlé mobilní datování

Nokia 8310 je první telefon této značky, který podporuje datové přenosy GPRS (rychlostí 3+1 timeslot). Kromě toho zvládne také běžné vytáčené spojení rychlostí 14,4 kb/s a při spojení s počítačem se můžou hodit i rychlá data HSCSD (43,2 kb/s). Spojení s okolním mobilním světem je však možné pouze prostřednictvím infraportu, kabel není a nebude k dispozici.

Telefon bohužel neobsahuje e-mailový prohlížeč, takže rychlá data GPRS lze využít jenom pro wapování. Prohlížeč je podobný jako v jiných Nokiích, jeho velmi dobrou vizitkou je kapacita až pro padesát záložek k často navštěvovaným stránkám. Stejně jako u každého jiného slušného telefonu s GPRS, ostatní se vám dovolají i během datové seance. V balíku Nokia PC Suite je také program PC WAP Manager, kterým lze z počítače pohodlně nastavit všechny potřebné parametry prohlížeče a editovat wapové záložky.

Dobrý tip: wapový prohlížeč rychle spustíte podržením tlačítka nula.

Abyste se na konci měsíce doplatili, musíte mít přehled, kolik dat jste přes GPRS přenesli. Klasický seznam volaných, přijatých a zmeškaných čísel, trvání hovorů atd. proto doplňuje čítač přenesených dat. Zjistíte z něj odeslané a přijaté bajty, zvlášť za poslední spojení a celkově od posledního vynulování.

Pod vlivem některých zahraničních recenzí a internetové šuškandy jsem čekal, že s GPRS budou problémy. Ale ani při wapování, ani při datovém spojení jsem se ale nesetkal s žádnými chybami.

Zaměřeno na ženy?

Výrobci mobilních telefonů volí v poslední době stejnou strategii: připraví manažerský telefon vybavený všemi možnými funkcemi a k němu nabídnou malinkou variantu, která dokáže prakticky totéž. Chcete příklady? Ericsson R520 a T39, Motorola T280 a V.66, Nokia 6310 a 8310. Každý si musí vybrat, jestli je pro něj důležitější funkčnost a nižší cena, nebo jestli chce stylový mobil (i když v případě Nokie to nemusí být pravda, cenu 6310 zatím neznáme).

Nokia 8310 je z pohledu funkčnosti a vybavenosti velice dobrý telefon. Má prakticky všechno a i když se samozřejmě najdou drobnosti, na kterých odpůrci této značky založí odbojovou strategii, normální uživatel bude naprosto spokojený. Získá malinký a přitom vybavený telefon s atraktivním, módním designem. A o styl tady jde především.

Plusy a minusy

+ Rozměry, hmotnost
+ Funkce
+ Design
– Design
– Cena
– Drobnosti zmíněné v článku

Podrobné parametry mobilu najdete v naší databázi


Akce: diskuse na úrovni

Před psaním diskusního příspěvku si prosím zkuste uvědomit, že vás nikdo nenutí, abyste tento telefon kupovali a používali, a že kvalitu člověka neprozrazuje značka mobilního telefonu. Uvědomte si, že jste ve slušné společnosti, ve které se mluví a píše slušně. V případě, že se s tím neztotožníte, budou vaše příspěvky vymazány a příště už do diskusí nebudete mít přístup.


Diskuze (209) Další článek: Nokia Game: s Medvídkem a MobilManií nemůžete prohrát!

Témata článku: Nokia, , , Nokia 6310, Nokia 8310, Podobný displej, Splněný sen, Nový úkol, Krátký tón, Test, Pravá chvíle