Nokia 8600 Luna: skleněný luxus (test)

Kovová konstrukce, kryt z kouřového skla, cena přes dvacet tisíc. Luna nezaujme funkcemi, ale učaruje zevnějškem.

Rodina luxusních Nokií se rozrůstá o další kousek, připravte se na ocel, sklo a šílenou cenu. Některé ze všedních vlastností dovádí téměř k dokonalosti, za některé by se měla stydět. Ale je to osmičková Nokia, proto jí lze leccos prominout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 7600 Luna

Klíčové vlastnosti

  • perfektní displej
  • výborné zpracování
  • robustní konstrukce
  • netradiční materiály
  • rychlost prostředí

Hlavní nedostatky

  • vysoká cena
  • chybí paměťové karty
  • nekvalitní fotoaparát
  • chybí 3G
  • zatím nestandardní systémový konektor

Klepněte pro větší obrázek 

Netradiční materiály, originální design a hlavně pro většinu smrtelníků neskutečná cena, zvlášť při důkladnějším průzkumu funkční výbavy. Tak by se daly shrnout hlavní vlastnosti osmičkové řady Nokie, ve které nikdy nešlo o maximální pokrytí spektra dovedností mobilu. Na prvním místě je zde exkluzivita a jistota, že tento mobil nebude díky „každý druhý“. Zaběhlou dvojku 8800 a 8800 Scirocco nyní Nokia rozšiřuje o model 8600 Luna, tedy i mezi luxusnímu seveřany už je z čeho vybírat.

Pořádný kus telefonu

Každému se líbí něco jiného, hodnocení designu nechť si proto provede každý sám. Luna ale má něco do sebe. Kompletně černé tělo se dvěma stříbrnými linkami a zajímavě řešenou vysouvací konstrukcí přeci jen nepatrně vybočuje ze zbytku mobilního světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled je znát, že to nebude levné

Kromě vizuálních vjemů asi nejvíce zapůsobí první uchopení telefonu. V dnešní době, kdy drtivá většina mobilů váží pod sto gramů (nepočítáme chytré telefony), bude člověk neznalý zvyků u této řady Nokie překvapen hmotností 140 g. Hodně? Není se čemu divit, ocelová konstrukce přece něco váží. Někomu to může vadit, jiní si naopak pochvalují „pořádný kus telefonu“. Rozměry 107 × 45 × 16 mm jsou vzhledem k parametrům displeje a klávesnice odpovídající.

Výsuvný mechanismus funguje díky použitým materiálům na jedničku a měl by v tomto stavu setrvat – bez vůle, dostatečně pevně zajištěn v obou polohách. Pro překonání odporu při otevírání či zavírání je potřeba více síly, než je tomu u jiných sliderů. Přítomnost oceli na sebe upozorňuje při rychlejším zavření telefonu cvaknutím kovu o kov. Tento zvuk jen tak u jiných telefonů neuslyšíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výusvný mechanismus pracuje na jedničku

Boky černého telefonu lemuje chromovaná linka, ve které se ukrývá v levém horní rohu dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti. Hmatově jsou dobře odlišeny, obě přesně informují o počtu stisknutí. Tato vizuální hranice, která rozděluje telefon na lesklou přední a matnou zadní část, není přerušena ani po vysunutí. Horní část tvoří displej, klávesnice a „obal“, do kterého zajíždí spodek s klávesnicí a fotoaparátem na druhé straně. Čočka je tedy v zavřeném stavu schovaná před nežádoucími vlivy, je ovšem nutné důsledně kontrolovat při uchopení neposedný ukazováček, který má tendenci sklouznout k fotoaparátu a nechat na něm nějaký ten mastný otisk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Fotoaparát je v zasunutém stavu chráněný

Při pohledu na zavřenou Lunu ze zadní strany vidíme pouze kryt baterie, také z oceli. Na svém místě drží jak přibitý, vůle či vrzání jsou pro něj tabu. Pod ním schovaný 900mAh akumulátor vydrží při několika hovorech a zprávách dva až tři dny bez vypínání na noc, při aktivnějším provozu pochopitelně méně. Na bocích telefonu najdeme na obou stranách přes celou výšku horní části mřížky kryjící reproduktory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nenápadný oblý obdélníček je tlačítko, které slouží k otevření krytu baterie. Ten je z nerezové oceli a neskrývá žádné zásadní překvapení. Snad jen jediné: Luna se vyrábí v Německu.

Kromě mikrofonu vespod a očka na poutko nahoře zbývá už jen poslední prvek boků telefonu – univerzální konektor. Své místo nalezl v pravém dolním rohu a plní funkci jediného kabelového přípojného bodu. Nokia poprvé zvolila konektor typu microUSB, verze mini by se asi setkala s větším ohlasem. Praváci patrně nebudou úplně nadšení z umístění, při připojené nabíječce či datovém kabelu se Nokia nedrží pravou rukou zrovna nejlépe. Žádné další ovládací prvky, které by rušily elegantní boční linie telefonu, už nenajdeme. Fotografové se budou muset smířit s absencí speciálního tlačítka a zvyknout si na focení pomocí klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Infraport • premiéra microUSB konektoru • reproduktory na obou stranách

Nevídaná podívaná

Přední strana telefonu je na rozdíl od matné zádi kompletně lesklá. U displeje se s tímto nešvarem počítá, Luna ovšem přidává ještě kryt klávesnice z kouřového skla. Celé čelo poslouží jako výborná pomůcka pro daktyloskopického sběratele, perfekcionalistům přibalila Nokia do krabice čistící hadřík.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
V zavřeném stavu jsou přístupná jen funkční tlačítka

Horní polovinu vyplňuje aktivní displej. Ten nabídne na dvoupalcové úhlopříčce rozlišení 240 × 320 v šestnácti milionech barvách. Kvalita displeje vynikne nejlépe ve srovnání, např. s Nokií 6233. Černá je opravdu černá, písmo ostré, čitelnost zcela bezproblémová i na slunci. Nokii se tento zobrazovač povedl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej je výborný

Klávesnice nevybočuje ze zaběhlého severského standardu. Čtyřsměrovou klávesu doplňuje chromovaný potvrzovací střed a na každé straně kontextová klávesa s telefonem (příjem nebo ukončení hovoru). Toto seskupení je přístupné i při zavřeném telefonu díky vykrojení skleněného krytu numerického bloku. Pro snazší vysunutí máme k dispozici drobný výstupek na spodní hraně displeje. Svou funkci plní výborně, bohužel je kvůli němu hůře přístupný směr vzhůru hlavní klávesy. Všem čtyřem směrům, stejně jako oběma kontextovým klávesám, lze přiřadit spuštění libovolné funkce.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Klávesnice je pohodlná, ale sesunutý kryt překáží při stisku tlačítek spodní řady

Každá řada tlačítek numerické klávesnice má nahoře zkosení, hmatové odlišení v rámci řady už je horší. Popisky tlačítek jsou vyvedeny v bílé barvě, stejně jako jejich rovnoměrné podsvícení. Škoda, že po zasunutí horní části poosvětlení klávesnice okamžitě zhasne. Bylo by efektní, kdyby ještě chvíli zůstala svítit pod skleněným krytem. Tohoto efektu si můžete užít při aktivaci funkce, která u neaktivního telefonu způsobí pomalé světelné pulzování podsvícení klávesnice v určených časových intervalech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod tmavým sklem můžete vidět prosvítat bílé popisky kláves • světelné pulsování • po zavření telefonu chvíli září jen funkční tlačítka

Při psaní informují jednotlivé klávesy přesně o počtu stlačení, zvukově se projevují tichým lupáním. Rychlému a přesnému psaní brání překážející vyvýšený skleněný kryt. Díky němu jsou hlavně tlačítka s hvězdičkou a mřížkou hůře přístupná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení klávesnice je rovnoměrné a syté 

Témata článku: Nokia, Recenze, Luxus, Nokia 7600, Nokia 8600 Luna, Poslední prvek, Test, Pravý úhel, Kupa, Luna, Lux, Robustní konstrukce, První uchopení, Zásadní překvapeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

Starlinků už vyletělo 2600. SpaceX dokázala vyslat dvě várky během 24 hodin

** Počet družic Starlink dál roste ** SpaceX dokázala vyslat dvě várky (přes 100 družic) v průběhu 24 hodin ** Starlinky hrají důležitou roli také na Ukrajině

Petr Kubala
UkrajinaStarlinkSpaceX
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Hrozí konec soukromí. Evropská komise chce lidem číst i šifrované zprávy, aby ochránila děti
Markéta Mikešová
LegislativaSoukromíŠifrováníEvropská unie
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView