Nokia 8800 naživo: na cenu se raději neptejte

Nokia včera představila nový luxusní model 8800. Originální konstrukce, precizní zpracování a špičková výbava jsou samozřejmostí. Vše je zabaleno do ocelových krytů, které přes svůj studený vzhled nikoho nenechají chladným. Mnoho živých fotografií!
Nokia 8800 naživo: na cenu se raději neptejte
Kapitoly článku

Nokia chrlí jeden telefon za druhým, ale na inovaci řady svých luxusních telefonů jakoby zapomněla. Vždyť poslední model této řady s označením 8910i byl představen již před dvěma lety, a to šlo navíc jen o malou inovaci předchozího telefonu 8910. Na svou dobu se jednalo o slušně vybavený mobil, který se navíc mohl pyšnit titanovým kabátkem. Není proto divu, že se jeho cena vyšplhala vysoko nad dvacet tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Model 8910i už potřebuje nástupce

Zajímavé je, že ani po dvou letech prodeje cena příliš neklesla a stále se drží velmi vysoko. Výbava telefonu ale značně zestárla a nemůže konkurovat novým modelům. Nokia přesto stále drží prestiž tohoto luxusního modelu a cenu nesnižuje. Opačný postoj můžeme vidět například u Motoroly Razr V3. Zákazníci si jej kupovali jako luxusní zboží za velmi vysoko nasazenou cenu, která se však dnes již dostala na úroveň běžných manažerských telefonů.

Včera Nokia představila pokračovatele řady s osmičkou na začátku, model 8800. Je určen pro fajnšmekry, sběratele a finančně zajištěné uživatele, kteří nechtějí stejný mobil vidět jinde než ve své ruce a ze svého stylového Jaguaru potřebují také stylově telefonovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová Nokia 8800 na oficiálních fotografiích

Vysouvací obrněnec

Telefon mě na první pohled uchvátil. Tenká ocelová krabička dává okamžitě tušit, že máte před sebou něco výjimečného. Místo klávesnice zabírá ocelový kryt s typickým jemným rýhováním, za tenkým, mírně vystouplým předělem plocha pokračuje sklíčkem chránícím displej. Po obvodu se táhne lem z vyleštěného kovu, který na užaslé obdivovatele odráží prasátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zmíněný předěl mezi displejem a krytem na místě klávesnice je tvořen dvěma úzkými tlačítky, které plní funkci běžných kontextových kláves. Mezi nimi je drážkovaná zarážka. Pokud se o ní opřete palcem, telefon se po překonání odporu aretace lehce vysune a zpřístupní se tak klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsuvná konstrukce je tedy vytvořena trochu jinak, než jak jsme zvyklí z běžných výsuvných modelů. Z telefonu se vysouvá klávesnice spolu s displejem, které jsou ve vzájemném rozpoložení jako u běžného mobilu klasické konstrukce. Toto řešení je nejen estetické, ale i praktické. Výsuvným pohybem můžete přijmout hovor nebo odemknout klávesnici, která je také dobře chráněna. Telefon se ale hlavně dobře drží. Odpadá zalamování palce při stisku spodních řádků, všechna tlačítka jsou snadno přístupná a telefon přitom pevně svíráte dlaní. Nejedná se však o nic nového, stejnou konstrukci nabízely už i předchozí modely 8910(i).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Větší část zadní strany telefonu zabírá opět kovový kryt s drážkováním, který je na okraji hladce vyleštěn. V horní části je ozdobný prolis s malým logem výrobce. Zbytek je tvořen celkem obyčejným černým plastem, který trochu narušuje design telefonu. Na zadní straně výsuvné části se schovává čočka fotoaparátu, která je v zavřeném stavu dobře chráněna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lesklé lemy krytu zasahují až do boků telefonu. Zde nenajdeme žádná tlačítka, pouze dva zámky pro uvolnění zadního krytu. Po jeho sejmutí se dostaneme k akumulátoru a kartě SIM. Paměťové karty bychom hledali marně. Na horní hraně je klasické vypínací tlačítko, na opačné straně telefonu ale nenajdeme klasický systémový konektor, pouze zdířku pro handsfree a nabíječku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podle údajů v oficiální specifikaci by měl telefon vydržet až 180 minut hovoru a osm dní v pohotovostním režimu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kapsy pořádně vytahá

Hliník i titan tu už byl, a tak materiálem krytů Nokie 6688 není nic jiného než ušlechtilá ocel. Ocel je však také poměrně těžká, což se také negativně odráží na hmotnosti telefonu: 134 g. Když jsem telefon poprvé dostal do ruky, takovou tíhu jsem rozhodně nečekal.

Rozměry 107 × 45 × 16,5 mm zapadají do běžného průměru. Tloušťka je ale značně podprůměrná a to se telefon v horní části ještě zužuje až na 15 mm. Zpracování je prvotřídní, nenajdete sebemenší vůli či sklon k vrzání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Dojem z telefonu kazí trochu lacině vyhlížející klávesnice, materiálem je běžný černý lesklý plast. Tlačítka jsou poměrně malá a ne příliš dobře se rozeznávají hmatem. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím středem, která je opět docela malá a méně pohodlně ovladatelná. Kontextové klávesy jsou v již zmiňovaném předělu, tlačítka se sluchátky jsou vedle navigační klávesy. Pod nimi je pár slepých tlačítek, které nelze stisknout a oddělují tak funkční část klávesnice od numerického bloku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pochvalu si zaslouží displej, který známe z modelu 6230i. Nabízí rozlišení 208 × 208 bodů. Nokia ale přidala na barevnosti, zobrazí až 262 tisíc odstínů. Zobrazení je velmi jemné a barvy před očima jen hrají. Displej chrání proti poškrábání tvrzené sklo.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Žádná hračka pro technoidy

Telefon, který jsme dostali do ruky, byl jedním z prvních vzorků, který ještě neměl zcela přizpůsobený firmware. Třeba jedna z kontextových kláves vůbec nereagovala. Přesto jsme mohli letmým pohledem zjistit, že prostředí je stejné jako u nové Nokie 6230i. Pouze grafika ikon je trochu jiná, umírněnější. Nechybí samozřejmě možnost nastavit grafický styl telefonu podle schémat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní displej a nabídka telefonu v různých úrovních

V nabídce nebylo nic, co by nás nějak překvapilo. Telefonní seznam a kalendář s možností synchronizace, obsluha SMS, MMS i e-mailových zpráv nebo doplňkové funkce jsou stejné jako u jiných Nokií. V nabídce samozřejmě nechybí ani wap, xHTML prohlížeč nebo podpora Javy.

Jen jako „zbytečný“ doplněk působí v telefonu zabudované rádio. V příslušenství nedostanete stereofonní sluchátka, pouze lehkou bondovku do jednoho ucha. Nokia sama říká, že telefon je zaměřen na prezentaci svého majitele, který ho bude používat výhradně k práci. Multimediální funkce proto mohou jít tentokrát stranou. Také proto chybí podpora paměťových karet – Nokia nepředpokládá, že by v tomto modelu byly využity. Přehrávač multimediálních souborů se však pomalu stává standardem. Pokud zatoužíte po poslechu svého oblíbeného alba ve formátu MP3, musíte si vystačit s 64 MB paměti.

MP3 nebo AAC soubory mohou sloužit jako vyzvánění, možná ale více oceníte 64hlasé melodie, které speciálně pro tento model složil Ryuichi Sakamoto.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka mlutimediálních funkcí a ukázka kalendáře

Dosud nevídaný kompromis nabízí fotoaparát. Disponuje rozlišením 800 × 600 bodů, tedy přibližně půl megapixelu. Natáčet můžete také videosekvence. Kvalitu fotografií jsme zatím neměli možnost posoudit.

U moderního telefonu nesmí pochopitelně chybět kvalitní datové spojení. To v případě Nokie 8800 zajišťuje EDGE třídy 8 a pro komunikaci s nejbližším okolím Bluetooth. Infraport chybí, stejně tak i systémový konektor a „modrý zub“ zůstává jedinou možností propojení telefonu s počítačem.

Stylové příslušenství

Zatím není ještě jasné, v jakém balení se bude nová Nokia prodávat. Můžeme se však prý těšit na něco nevšedního, velkolepého a možná i kovového. Telefon v plechové krabici tu tedy ještě nebyl, ale nechme se překvapit. Každopádně v ní najdeme lehkou handsfree s těžkou kovovou sponou, pozdro s textilní vložkou, která vždy telefon otře od otisků prstů, nebo efektní stojánek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prostě luxus

Nokia 8800 bude reprezentovat nejen svého majitele, ale také značku výrobce. Nokia neočekává žádné velké prodeje a po vzoru předchozích modelů bude držet cenu po celou dobu ve výšinách běžnému uživateli až nesmyslných. Náročný zákazník toužící po luxusu si ale rád připlatí.

Telefon by se měl na českém trhu objevit v červnu tohoto roku za cenu přesahující 25 000 Kč.

Tip: zapojte se do diskuze o nové Nokii 8800


Klíčové vlastnosti podle Nokie

  • luxusní design
  • tělo z matné oceli
  • tvrzené sklo nad displejem, odolné proti poškrábání
  • exkluzivní vyzváněcí melodie
  • fotoaparát s chráněným objektivem
  • TFT displej s 262 tisíci barvami
  • přehrávač hudby
  • podpora Bluetooth a synchronizace

Funkce telefonu

Sítě GSM: 900, 1 800 a 1 900 MHz

Rozměry: 107 × 45 × 15,0–16,5 mm

Hmotnost: 134 g

Displej: 262 tisíc barev, 208 × 208 bodů, podpora grafických témat

Fotoaparát: rozlišení 800 × 600 bodů, vylepšená kvalita videa

Zprávy: SMS, MMS (až 300 kB), e-mail, T9

Paměť: pevná, 64 MB

Funkce pro telefonování: hlasité handsfree, 64hlasé vyzvánění, podpora AAC a MP3 vyzvánění,

Datové přenosy a komunikace: GPRS třídy 8, EDGE třídy 8, prohlížeč XHTML, Bluetooth

Hudební funkce: přehrávač hudby, rádio

Ostatní: Java 2.0

Prodejní balení: telefon, osobní handsfree, stojan, pouzdro, baterie, nabíječka, CD-ROM, manuál


V druhé kapitole najdete obsáhlou fotogalerii, ve které naleznete přehledně seřezené obrázky z článku spolu s některými doposud nepublikovanými snímky.

Témata článku: Nokia, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Nokia 8800, Nokia 8800 Arte, Nokia 8800 Carbon Arte, Nokia 8800 Gold Arte, Nokia 8800 Sapphire Arte, Nokia 8800 Sirocco, Nokia 8800 Sirocco Gold, Náročný zákazník, Vylepšená kvalita


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21