Nokia 9210i: čteme eknihy s programem Mobilpocket Reader

Mobipocket Reader je kvalitní program pro čtení elektronických knih. Je nabízen pro PC i pro mobilní zařízení několika platforem. Podívali jsme se na zub verzi pro Nokii 9210i Communicator.

Výhody eknih se zvyšují jejich čtením na mobilních zařízeních: chytrých telefonech, kapesních počítačích či komunikátorech. Svá oblíbená díla můžete mít stále při sobě, rozečtenou knihou se můžete prokousat cestou do práce či do školy, zkrátka je vám vždy k dispozici zkrátit dlouhou chvíli a obohatit vaše vědomosti či slovní zásobu. Osobně velmi rád čtu povídky, které jsou zdarma ke stažení na serveru Palmknihy.cz, ve volných chvílích a  při cestování. Dosud jsem využíval služeb kapesního počítače a programu Mobipocket Reader. Velmi mne potěšilo zjištění, že je jmenovaný program také ve verzi pro komunikátor od Nokie.

Stáhnout a nainstalovat

Program Mobipocket Reader je nabízen ve dvou verzích: verze PRO je nabízena za 19,95 dolarů a nabízí několik vymožeností. My se podíváme na základní verzi, která sice nenabízí finesy jako placená verze, základní potřeby však zvládá na výbornou. Instalační soubor si stáhněte zde, velikost je 3,5 MB. Nelekejte se však, v paměti komunikátoru zaujme přijatelných 800 kB. Pro zkoušku doporučuji zavítat na server www.palmknihy.cz, kde naleznete více než tisícovku nejrůznějších eknih a edokumentů. Po instalaci si všimněte nové složky Libary v kořenovém adresáři; právě sem zkopírujte stažené knihy.

Problém s češtinou jako u Pocket PC

Po otevření elektronické knihy jsem si nemohl nevšimnout paznaků zastupujících některé háčkované české znaky. Hloubám v paměti, kde že jsem na stejný problém narazil. Už to mám, stejné potíže se objevily po instalaci Mobipocket Readeru pro Pocket PC 2002. Tehdy zachránilo situaci písmo CorinTEELig, které se do PDA doinstalovalo. S jeho použitím se české znaky zobrazily korektně. Kopíruji tedy písmo CorinTEELig do komunikátoru, konkrétně do složky C:\System\Fonts. Problém však nebyl v danou chvíli vyřešen, situaci zachránil až restart komunikátoru.

Knihovna

Program po spuštění proslídí složku Libary a zobrazí názvy knih. Šipkami nahoru a dolů vybíráte danou knihu, šipkami do stran zobrazíte další stránky. Chcete-li dané dílo otevřít, najeďte kurzorem na název, nikoli na ikonku před ním. Klepnutím na tuto ikonu vyvoláte krátké menu. Zde se dozvíte název, velikost souboru, umístění, kategorii. Postranním tlačítkem lze knihu jednoduše vymazat.

Klepněte pro větší obrázek  

Po otevření vaší první eknihy si všimněte špatného zobrazení českých znaků. Jestliže jste již do komunikátoru zkopírovali písmo CorinTEELig a provedli restart, zavítejte do menu a v záložce View a položce Font vyberte písmo CorinTEELig. Nyní bude čeština v pořádku. Projděte si volby menu: užitečné jsou záložky (bookmark), přepnutí do fulscreenu či změna barvy písma (Settings). V noci a za tmy dávají mé oči přednost žlutému či zelenému písmu na černém podkladu.

Klepněte pro větší obrázek

V režimu čtení si všimněte červené linky ve spodní části. Jde o grafický ukazatel, který oznamuje, v jaké části knihy se nacházíte.

Novinky ze světa

Mobipocket Reader nenabízí jen čtení eknih. Na PC se nainstaluje program Mobipocket Web Companion, který umožňuje stažení obsahů vámi vybraných ezinů přímo do komunikátoru. Jde o službu podobnou známému AvantGo či Pluckeru.

Dobrý program

Jestliže se bojíte chvíle, kdy se budete kousat nudou a nebude po ruce nic k přečtení (čekání na přítelkyni před supermarketem), stáhněte si Mobipocket Reader a navštivte server Palmknihy.cz. Zde si vyberte eknihy, které vás zaujmou, a jakmile se objeví náznak nudy, stačí vytáhnout komunikátor.

Diskuze (3) Další článek: Exkluzivně: 26 obrázků nových mobilů Siemens M55 a SL55

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Mobil, MOBI, Read, Špatné zobrazení, Program, Verze základníPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress